بستن
ترنجی

آیا عکاسی در نور کم ممکن می‌شود؟

no thumb

یک برند جدید در بخش سنسور عکاسی به نام کوانتا (QIS) در موسسه تحقیقاتی مهندسی Dartmouth’s Thayer مشغول به کار برای توسعه اساسی عکاسی در شرایط نوری ضعیف است. اما آیا عکاسی در نور کم بالاخره با کیفیت مطلوب امکان پذیر می‌شود؟ در ادامه با ترنجی همراه باشید.

یکی از محققین به نام پروفسور اریک فسیوم مهندس و فیزیکدان است که در زمینه سنسورها پیش زمینه‌‌ی خوبی دارد. او مخترع سنسور CMOS است که اکنون در بسیاری از گوشی‌های موبایل و دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنسور اریک فسیوم در سال ۱۹۹۵ ساخته شد.

او کمک‌های زیادی به دکترای جایجوما کرد و هر دو به مدت سه سال بر روی پیکس‌ها مطالعه و تحقیق کردند. پیکسل‌های جدید ریزتر از پیکسل‌های مرسوم هستند زیرا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فقط یک فوتون را دریافت کنند همچنین باید تعداد زیادی از آنها کنار یکدیگر قرار گیرند تا سنسوری را بسازند که تمامی فوتون‌های یک تصویر را جذب کند. جایجوما در بخش خبری سازمان فیزیک اعلام کرد که “ما باید ۱ میلیارد پیکسل را کنار هم روی یک سنسور داشته باشیم و سنسوری با این ابعاد بسازیم”

فوتون در فیزیک، یک ذره بنیادی است که به‌عنوان واحد کوانتومی نور و یا هر نوع تابش الکترومغناطیسی محسوب می‌شود. فوتون نماینده حامل‌های نیرو برای نیروی الکترومغناطیسی است که اثر این نیرو به راحتی هم در سطح ماکروسکپی و هم در سطح میکروسکپی قابل مشاهده است. مانند بقیه ذرات بنیادی بهترین تعریف از فوتون توسط مکانیک کوانتومی ارائه می‌شود؛ که نشان‌دهنده ویژگی دوگانگی ذره و موج است. فوتون دارای اسپین یک است، یعنی از لحاظ ذره‌ای بوزون به حساب می‌آید.[wikipedia]

این سنسور قطعاً در نور کم حساسیت خوبی خواهد داشت. همچنین برای تصویر برداری در دوربین‌های امنیتی، دوربین‌های نجوم‌شناسی و علمی کاربرد خواهد داشت اما باید به گونه‌ای باشد که برای بخش تجاری هم به صرفه باشد.

فسیوم می‌گوید:

“ما می‌خواستیم این سنسور جدید را به نحوی بسازیم که با تکنولوژی cmos امروزی سازگار باشد و صنعت با روی خوش از آن استقبال کند. مهندسی آن یک قدم رو به جلو در همین راستا بود. سوال اصلی اینجاست که با شرایط کنونی چگونه ساخته شود که برای بخش تجاری در دسترس باشد.”

و بر اساس وب سایت Dartmouth:

“QIS یک انقلاب در زمینه تغییر نحوه تصویر برداری است که در موسسه Dartmouth اختراع شده. در QIS نکته مثبت این است که تعداد فوتون‌هایی که بر سطح سنسور می‌خورند قابل شمارش هستند و برای رسیدن به رزولوشن ۱ میلیارد پیکسلی باید قطعاتی مخصوص به نام Jots روی سنسور ایجاد شود.خواندن هر بیت از جات صدها یا هزاران بار در هر ثانیه صورت می‌گیرد که سرعت انتقادل داده‌ها را به ۱ ترابیت در هر ثانیه می‌رسد.”

بازه زمانی برای عرضه و استفاده این تکنولوژی در دنیای حقیقی مشخص نشده است و در این مقطع به صورت یک طرح مفهومی است.

[su_button url=”http://thenextweb.com/creativity/2015/10/14/image-sensor-research-now-underway-promises-to-overhaul-low-light-photography-eventually/” target=”blank” background=”#159f84″]TheNextWeb[/su_button]

[su_button url=”https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%88%D8%AA%D9%88%D9%86″ target=”blank” background=”#159f84″]فوتون[/su_button]

0
0
برچسب ها: CMOSاختراعسنسورسنسور عکسعکاسیعکاسی در نور کم

احسان تودجی

نویسنده احسان تودجی

۱۲نظر

   1. مقرون به صرف منظورم نیست. باید هر دوربینی در حد عقلانی از نظر قیمت مقایسه بشه. خود A7RII هم الان ۲۰ میلیون پولشه. مطمئنن یکی الان بخواد بهترین دوربین جهانو بخره قطعا A7RII رو میخره. سونی هم بخواد دوربین ۱۰۰ میلیونی بسازه این دوربین کنون پیشش جوجه هست

    0
    0
   1. دوست عزیز کلا مثل اینکه خیلی عقبی از دنیا. الان دیگه کنون در حد سونی محسوب نمیشه در هیچ جای دنیا. بازم نیکون یچیزی. الان کنون و نیکون توانایی ساختن دوربینهای فوق پیشرفته فول فریم رو ندارن ولی سونی ساخته. سونی هست که آینده دوربینهارو رقم زده. طبق سایتهای dxo و dpreview الان بهترین دوربین جهان A7RII هست.

    0
    0

درج نظرات: