پنج × یک =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

استفاده از گوشی هوشمند برای آنالیز آزمایش COVID-19 در کمتر از 15 دقیقه

Avatar

نوشته

4 ماه قبل | 2 دیدگاه | پزشکی و سلامت

دانشمندان دانشگاه تولین آزمایش بزاق COVID-19 جدیدی را ارائه داده اند که با استفاده از گوشی هوشمند در کمتر از 15 دقیقه نتیجه آن آنالیز می شود. این آزمایش جدید از فناوری CRISPR استفاده می کند و شامل واکنش زنجیره ای پلیمر(PCR) نیست.

آزمایش سریع، دقیق و ارزان کرونا با استفاده از گوشی هوشمند

تناوب‌هایِ کوتاهِ پالیندرومِ فاصله‌دارِ منظمِ خوشه‌ای یا به اختصار کریسپر(CRISPR)  بخشی از DNA پروکاریوت هستند که حاوی تناوب‌های کوتاهِ توالی‌های بنیادین هستند. کریسپر نوعی سیستم ایمنی تطابق پذیر در باکتری‌ها است که آن‌ها را قادر به کشف DNA ویروس و بعد نابودیشان می‌کند. بخشی از سیستم کریسپر، پروتئینی به نام کَس۹ (Cas9) است، که قابلیت جستجو، برش زدن و سرانجام استحالهٔ DNA ویروس را به روشی خاص دارد. فناوری کریسپر به دانشمندان اجازه می‌دهد، تغییراتی در DNA سلول‌ها ایجاد کنند.

PCR اگرچه دقیق است، اما نتیجه را به کندی آنالیز می کند. ظاهراً این آزمایش جدید از انجام آزمایش های استاندارد PCR موجود سریع تر، دقیق تر و آسان تر است و در عین حال به تجهیزات کمتری احتیاج دارد و در عرض چند دقیقه و نه چند روز نتیجه را آنالیز و گزارش می کند.

آزمایش جدید برای تقویت سیگنال با تکیه بر CRISPR، RNA را از ویروس SARS-CoV-2 تشخیص می دهد. در این آزمایش محلول سنجش را با نمونه ای از بزاق بیمار بر روی یک تراشه مخصوص مخلوط می کنند. این تراشه منطقه خاصی از RNA ویروس را گرم و تقویت می کند. سپس یک مجموعه CRISPR اصلاح شده که حاوی RNA راهنمای مختص به این منطقه RNA ویروس است به سرعت منطقه تقویت شده RNA و یک کاوشگر نشاندار شده DNA را متصل و جدا کرده تا یک سیگنال فلورسنت تولید کند که توسط گوشی هوشمند خوانده شود.

دکتر تونی هو نویسنده اصلی این مطالعه در یک بیانیه مطبوعاتی افزود:

“این آزمایش نیازهای اساسی برای تشخیص سریع و  بسیار حساس COVID-19 را همراه با اقدامات غربالگری موثر در مقیاس بزرگ برطرف می کند. این پیشرفت می تواند بیماران مبتلا به ویروس را به سرعت شناسایی کند، که این شناسایی سریع و به موقع برای کمک به رفع تهدید سلامت عمومی در سراسر دنیا امری ضروری ست. به دلیل حساسیت و سادگی این آزمایش، روش ساده جمع آوری نمونه، و ارزان بودن دستگاه بازخوانی، و پس از تاییدیه FDA این روش تبدیل به رویکردی سریع برای آزمایشCOVID-19  خواهد شد . “

medgadget

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Mahdi
  Mahdigazambor
  ترنج لاگژری
  1
  1

  امتیاز دوربین اوپو رینو۴پرو اومد ۱۰۸

 2. Milad7
  Milad7milad7ir
  سوپر ترنج

  خیلی هم خوب 🙂

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,194 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,898 ترنج
 3. 3# m.b - 14,094 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,121 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,527 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,148 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,959 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,929 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,774 ترنج
قاصدک 24
تترایران
Avatar
عاطفه رشیدی
کانال تلگرام ترنجی