حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

ذره وین: از صفر تا صد ویندوز ۱۰ موبایل ؛ قسمت اول: بروزرسانی از ویندوزفون ۸٫۱ به ویندوز ۱۰ موبایل

نوشته

6 سال قبل | 22 دیدگاه | ترنجی

چند روز دیگر رسما عرضه‌ی ویندوز ۱۰ موبایل آغاز خواهد شد و کاربران زیادی مشتاق استفاده از این سیستم‌عامل هستند. کاربران ویندوزفون ۸٫۱ با این سیستم‌عامل تقریبا آشنا هستند اما ویندوز ۱۰ موبایل تغییرات نسبتا زیادی را به‌خود دیده است. ما در ترنجی مجموعه آموزش‌های ذره وین را مجددا آغاز کرده‌ایم و این‌بار قصد پرداختن به ویندوز ۱۰ موبایل را داریم. مجموعه‌ی از صفر تا صد ویندوز ۱۰ موبایل برای تمامی کاربرانی که قصد مهاجرت به ویندوز ۱۰ موبایل را دارند٬ به تازگی ویندوزی شده‌اند و یا از کاربران قدیمی ویندوز هستند٬ حاوی مطالبی جذاب و مفیدی است. پس اولین سری از مجموعه مطالب از صفر تا صد ویندوز ۱۰ موبایل را از دست ندهید.

با ترنجی همراه باشید…

ذره وین چیست؟

مجموعه آموزش‌های آموزش‌های صحیح٬ دقیق و با زبان ساده در رابطه با خانواده ویندوز ۱۰ ٬ ویندورفون٬ ایکس باکس و تمامی محصولات ویندوزی مایکروسافت. هدف ما از تهیه‌ی این آموزش‌ها٬ خلق احساسی است که به آن دانایی می‌گوییم. اگر می‌خواهید از یک موضوع لذت ببرید باید ابتدا آن را خوب بشناسید. ذره وین برای آشنا کردن بیشتر کاربران با ویندوز ایجاد شده است.

یاد آور می‌‌شود که شما می‌‌‌‌‌‌توانید در بخش ذره‌ وین٬ نظرات و انتقادات خود را در رابطه با ویندوز بیان کنید و در واقع به بحث معقولانه با دوستان خود بپردازید. اگر سوالی در رابطه با ویندوز داشتید مطرح کنید و پاسخش را از کاربران یا نویسندگان ترنجی بشنوید.

ذره وین

این بخش برای  شماست و شما می‌توانید دوستان خود را از تجربیات و دانش خود بهره‌مند کنید. برای اطلاعات بیشتر با اینجانب تماس بگیرید تا با هم یک تجربه‌ی جدید در فضای وب فارسی خلق کنیم و در صورتی که تمایل داشتید٬ می‌توانید مطالب آموزشی خود را برای ترنجی ارسال کنید تا با نام خودتان در سایت منتشر شود.

kamani.aref@outlook.com

برخی حقایق در رابطه با ویندوز ۱۰ موبایل

  • تاریخ عرضه

تاریخ عرضه‌ی این سیستم‌عامل برای کاربران هیچ‌گاه به صورت رسمی از سوی مایکروسافت اعلام نشده است. بلکه در اکثر مواقع٬ اهالی ردموند تاریخ‌های تقریبی را در رابطه با انتشار این ویندوز٬ به کاربران اعلام کرده‌اند و در برخی از موارد به واژه‌ی بزودی بسنده کرده‌اند. در چند هفته‌ی اخیر اکثر وب‌سایت‌های مرجع ویندوزی اعلام کرده‌اند که این نسخه‌ از ویندوز بزودی منتشر می‌شود. طبق اطلاعاتی که ما به‌دست آورده‌ایم این عرضه‌ی ویندوز ۱۰ موبایل در آذر ماه برای برخی از گوشی‌ها آغاز خواهد شد.

windows10mobile build 10581

  • ویندوز ۱۰ برای تمامی اعضای سری لومیا منتشر خواهد شد

به اخبار کذب توجه نکنید. بار ها و بار ها مایکروسافت اعلام کرده است که ویندوز ۱۰ موبایل برای تمامی اعضای سری لومیا منتشر خواهد شد و قطعا به‌قول خود عمل خواهد کرد.

windows 10 mobile

چندی پیش ایمیلی از طرف یکی از کاربران دریافت کردم که در متن ایمیل گفته شده بود:

سلام آقای کمانی. من یکی از کاربران سایت ترنجی هستم و گوشی لومیا ۱۵۲۰ دارم. در یکی از وب‌سایت‌ها خواندم که آپدیت ویندوز ۱۰ موبایل برای لومیا ۱۵۲۰ منشر نمی‌شود. شنیدم میگن که مایکروسافت کلا پشتیبانی از لومیا ۱۵۲۰ را تموم کرده . این موضوع رو تایید می‌کنید؟

جواب بنده به کاربر

دوست عزیز سلام. امیدوارم حالتون خوب باشه.  این موضوع چیزی جز یک دروغ نیست. مایکروسافت در تبلیغات ویندوز ۱۰ از لومیا ۱۵۲۰ استفاده کرده است. ۱۵۲۰ یکی از گوشی‌هایی است که ویندوز ۱۰ آزمایشی توسط مایکروسافت و اینسایدر‌ها در حال گذراندن آزمایش‌های مختلف است و خبری از قطع پشتیبانی لومیا ۱۵۲۰ توسط هیچ سایتی تا به امروز رسانه‌ای نشده است. طبق اطلاعاتی که ما به دست آورده‌ایم ویندوز ۱۰ موبایل برای تمامی اعضای خانواده‌ی لومیا منتشر می‌شود. حتی لومیا ۱۵۲۰ و ۵۳۰ . لومیا ۵۳۰ و ۱۵۲۰ اندکی دیرتر بروزرسانی را دریافت خواهند کرد. شاید در اولین روزها شما ویندوز ۱۰ را بر روی گوشی خود تجربه نکنید٬ اما این ویندوز برای گوشی شما عرضه می‌شود. بعد شما یک لحظه فکر کنید که لومیا ۵۲۰ که یک پایین رده است به ویندوز ۱۰ شود اما لومیا ۱۵۲۰ نشود! خنده‌دار است. مگه نه؟

  • تغییر سیاست‌های مایکروسافت در رابطه با بروزرسانی منطقه‌ای

در ویندوزفون ۸٫۱ شاهد عرضه‌ی منطقه‌ای بروزرسانی‌ها بودیم. بروزرسانی‌ها برای یک گوشی و یک منطقه‌ی خاص منتشر می‌شدند و ممکن بود همان گوشی با رام یک کشور دیگر٬ بروزرسانی را چند ماه بعد دریافت کند. این موضوع در ویندوز ۱۰ موبایل تا فرق کرده است. بروزرسانی‌ها در ویندوز ۱۰ موبایل به‌صورت منطقه‌ای منتشر نمی‌شود. بلکه بروزرسانی‌ها برای هر گوشی به‌صورت تقریبا همزمان منتشر می‌شود. فاصله‌ی بروزرسانی‌ها برای رام‌های مختلف یک گوشی دیگر چندماه نیست و نهایتا فاصله‌ی بین بروزرسانی‌ها چند روز یا یک هفته است. عرضه‌ی رام جهانی برای سری مایکروسافت لومیا٬ در این موضوع بی تاثیر نیست. سری پیشتاز لومیا برای دریافت بروزرسانی عبارتند از:

Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635 (1 GB RAM), Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830

چگونه برای بروزرسانی ویندوز ۱۰ موبایل آماده شویم؟

  • زمان دریافت بروزرسانی

بعد از عرضه‌ی بروزرسانی‌های مهم و طبق رسم دیرینه‌ی مایکروسافت در سیستم‌عامل ویندوز٬ این خبر از طریق اکشن سنتر به اطلاع شما خواهد رسید. اگر گزینه‌ی دریافت خودکار بروزرسانی‌ها فعال نباشد٬ این بروزرسانی بعد از تایید شما٬ دانلود و نصب خواهد شد. توجه داشته باشید که بهترین زمان برای دریافت بروزرسانی‌ها (طبق تجربه‌ی چندین ساله‌ی دریافت بروزرسانی‌های ویندوزفون) نیمه شب است. بهتر است بروزرسانی‌ها در ساعات خلوت دریافت کنید تا به مشکل برنخورید. به یاد دارم که سال گذشته برای دریافت بروزرسانی ویندوزفون ۸٫۱ ٬ بیش از ۲۰ بار تلاش کردم و بعد از دانلود ۷۰ درصد بروزرسانی٬ گوشی ارور اینترنت می‌داد. اما بعد از تلاش مجدد در نیمه شب٬ این مشکل برطرف شد.

wpupdates1_640

  • حجم اینترنت مورد نیاز٬ حافظه‌ی مورد نیاز و فضای تقریبی اشغال شده

حجم تقریبی که برای دانلود ویندوز ۱۰ موبایل باید مصرف کنید٬ چیزی در حدود ۱ تا ۱٫۵ گیگابایت است (با توجه به مدل گوشی٬ حجم دانلود شده متفاوت است) حجم تقریبی که ویندوز ۱۰ موبایل از گوشی شما اشغال می‌کند چیزی در حدود ۳٫۷ گیگابایت تا ۷ گیگابایت است (این موضوع نیز در بستگی به مدل گوشی شما دارد). فضای مورد نیاز برای دریافت آپدیت حداقل ۱٫۵ گیگابیات است (بهتر است بیشتر از ۲ گیگابایت گوشی شما٬ خالی باشد). برای خالی کردن گوشی و تهیه‌ی فضای مورد نیاز دستورالعمل‌های زیر را انجام دهید:

۱- در صورت امکان فیلم٬ عکس و موزیک‌های خود را موقتا به کامپیوتر خود منتقل کنید. درصورتی که اینترنت پرسرعت دارید آن‌ها را به فضای ابری One Drive منتقل کنید.

syncloop-desktop

۲- بازی و برنامه‌های اضافی را در صورت موجود بودن کارت حافظه٬ به آن‌جا منتقل کنید.

۳- تاریخچه‌٬ temporary files ٬ cookies و پسورد‌های ذخیره شده در اینترنت اکسپلورر را حذف کنید. با رفتن به آدرس زیر این موضوع امکان پذیر است.

Settings > applications > Internet Explorer > delete history

۴- تاریخچه‌ی جستجوی نقشه و temporary files آن را پاک کنید.

Settings > applications > maps > delete history

۵- تاریخچه‌ی جستجوی بینگ٬ بینگ ویژن٬ بینگ موزیک را پاک نمایید.

Settings > applications > search > delete history

2724_20_multitasking-of-third-party-apps-bing-the-7-sins-of-windows-phone-7.png

۶- فایل‌های قدیمی آفیس را پاک کنید.

Office > places (محل مورد نظر) > phone

۷- موزیک‌ها و میکس‌های قدیمی MixRadio را پاک کنید.

MixRadio > offline mixes

  • گوشی خود را کامل شارژ نمایید

در هنگام دریافت بروزرسانی٬ بهتر است که گوشی خود را به شارژر وصل نمایید. درهنگام نصب ویندوز ۱۰ موبایل٬ حتما حتما حتما گوشی خود را از شارز بکشید. در صورتی که شارژر را از گوشی نکشید٬ احتمالا بریک شدن (ناقص شدن فایل نصبی و بالا نیامدن گوشی) وجود دارد. حداقل درصد شارژ برای نصب کامل و بدون نقص ویندوز ۱۰ ٬ ۵۰ درصد است.

battery1020

موارد بالا را انجام دادید؟ حالا برویم سراغ مرحله‌ی بعد

شروع بروزرسانی و نکاتی مهم

  • از اطلاعات خود نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید

توصیه می‌کنیم که قبل از انجام بروزرسانی٬ حتما از اطلاعات خود٬ نسخه‌ی پشتیبان تهیه کنید. ممکن است بعد از بروزرسانی٬ برخی از اطلاعات شما از بین بروند. برای تهیه‌ی بروزرسانی به تنظیمات رفته و از اطلاعات خود ٬ بک آپ تهیه کنید.

backup-windows-phone-81_large

Settings—-> Backup

  • قبل و یا بعد از بروزرسانی٬ هارد ریست کنید

تجربه نشان داده است که انجام عمل هارد ریست قبل و یا بعد از بروزرسانی٬ جانی دوباره به تلفن‌همراه شما می‌دهد. حتما این عمل را انجام دهید.

Factor_Reset_HTC_One

Settings > Phone > about > Reset
در آخر بعد از انجام دادن تمامی مراحل به قسمت Phone Update بروید ٬ بروزرسانی کنید و لذت ببرید

windows-phone-8_1-update1

در آخر یاد آور می‌شویم که بروزرسانی به ویندوز ۱۰ موبایل تنها از بیلد ۸٫۱۰٫۱۴۲۱۹٫۳۴۱ امکان پذیر است. درصورتی که نسخه‌ی قدیمی‌تر از این نسخه دارید٬ بروزرسانی‌های ویندوزفون ۸٫۱ را دریافت کرده و سپس به دریافت ویندوز ۱۰ اقدام نمایید.

نظر شما در این رابطه چیست؟

[su_button url=”http://www.nokiapoweruser.com/windows-10-mobile-update-how-to-prepare-first-list-of-eligible-devices/” background=”#1ac0b2″ icon_color=”#0df9d5″]ایده‌ی مقاله برگرفته از  NokiaPowerUser  با دخل و تصرف [/su_button]

اشتراک در
اطلاع از
22 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
Aryan.e.m

با سلام من گوشیم لومیا ۴٣۵ هست آپدیت کردم ولی به استور وصل نمیشه میشه راهنمایی کنید؟ ممنون

Aryan.e.m

با تشکر مشکلم حل شد :rose:

HesamDanaey

اگه بازی و برنامه هام تو مموری باشه و از گوشی دربیارم،بعد از هارد ریست بازی های توی مموریم میاد؟

armin sat

اقای کمانی من که با اینسادر گوشی رو وین۱۰ زدم برا من دیگه اپدیت ورژن اصلی نمیاد؟

armin sat

من هارد رست کردمش ویندوز اینسایدر دیگه نصب نیست.یعنی این هفته اگه وین۱۰ اورجینال ریلیز بشه براش میاد!؟

mohsen930

نگران ۵۳۰ بودم،این خبر تا حدود زیادی خیالم رو راحت کرد.
ممنونم عارف جان

نیلوفر فرجی

همچنان در مورد ۵۳۰ نگران باشید.مایکروسافت هیچ گاه نگفته همه لومیاها ویندوز ۱۰ رو دریافت میکنند. برعکس یک شرط و شروط هایی هم گذاشته

bahmanazad

با سلام من وقتی از استور برنامه دانلود میکنم تا وسط میره بعد وای میسه الان یه ماهه میخوام واتس آپ و تلگرام نصب کنم نمیشه از دوستان کسی همچین موردی داره میدونه راهش چیه در ضمن ویندوزم ۱۰ هست

bahmanazad

ممنون از پاسخ حل شد :bye:

Different_boy

سلام آقا عارف میخوام ی گوشی ویندوزی رده پایین بگیرم تا حدودا ۳۰۰ تومن.مثل ۴۳۰ و ۴۳۵ و این رده.بین تمام مدلها کدوم رو پیشنهاد میدین؟برای گوشی دوم میخوام.بهترین مدل با این حدود پول کدوم هست؟ممنون
برای این پرسیدم چون واقعا اینقدر تعدد مدل هست ادم گیج میشه مثلا ۵۳۵ و ۵۳۲!!!اصلا معلوم نیست دقیقا چرا باهم قیمتهاشون فرق داره.یا مثلا ۴۳۰ و ۴۳۵ی راهنمایی بکنید ممنون میشم.

ahmad_mirbolooki

سلام جناب کمانی
از پست عالیتون بی نهایت سپاس گزارم :rose:
دو تا سوال دارم
۱٫ من ۵۳۵ دارم، در پستی که چند روز منتشر شده بود در ترنجی، ۵۳۵ جزو پیشتازها نبود ولی شما گفتین هست، بلخره زود میاد یانه؟ دیگه برا وین ۱۰ صبر ندارم :unsure:
۲٫ از کجا میشه فهمید سری ساخت گوشی ۳ هستش یا ۵؟ :scratch:
ممنون :heart:

Different_boy

ممنون بابت پاسخ.بخاطر همین مشکلات و ریسک پذیر بودنش ۵۳۵ جزء انتخابهام نبود!!!چطور سری ساخت رو تشخیص بدم و اینکه فروشگاه معتبر آنلاین میشناسید معرفی کنید.

نیلوفر فرجی

این جمله :
طبق اطلاعاتی که ما به دست آورده‌ایم ویندوز ۱۰ موبایل برای تمامی اعضای خانواده‌ی لومیا منتشر می‌شود. مثلا کدوم اطلاعات؟؟؟

شفاف و واضح در سایت مایکروسافت برای دریافت ویندوز ۱۰ موبایل شرط و شروط هایی بیان شده. B-)

پس همه لومیاها قادر به دریافت ویندوز ۱۰ نیستند.

نیلوفر فرجی

اینم لینک مایکروسافت:
http://www.microsoft.com/en/mobile/windows10/

Which Lumia do you have?
While we’re working hard to make Windows 10 available for other Lumia devices, the following is a first list of Lumia smartphones that will receive a free upgrade when available: Lumia 430, Lumia 435, Lumia 532, Lumia 535, Lumia 540, Lumia 635 (1 GB RAM), Lumia 640, Lumia 640 XL, Lumia 735, Lumia 830, and Lumia 930. Features may vary by device.

۸ GB of internal memory required.

نیلوفر فرجی

معذرت میخوام :
حجم تقریبی که ویندوز ۱۰ موبایل از گوشی شما اشغال می‌کند چیزی در حدود ۳٫۷ گیگابایت تا ۷ گیگابایت است.

اگه فرض کنیم کمترین فضای لازم ۳٫۷ گیگ باشه اونوقت گوشی ۵۳۰ که کلا ۴ گیگ حافظه داره چطور ویندوز ۱۰ رو دریافت میکنه؟؟ مگه برنامه های سیستمی بعد از نصب ویندوز نیاز به آپدیت ندارند؟

بهمین علت مایکروسافت گفته گوشی های کمتر از ۸ گیگ قادر به دریافت ویندوز ۱۰ نیستند. B-) B-)

safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
عارف کمانی
Arefkamani@gmail.com