حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

اتحادیه اروپا می خواهد تا سال ۲۰۲۴ همه گوشی ها با پورت یکسان فروخته شوند

نوشته

1 سال قبل | بدون دیدگاه | موبایل

اینکه اتحادیه اروپا می خواهد تا سال ۲۰۲۴ همه گوشی ها با پورت یکسان فروخته شوند مستقیما یعنی اتحادیه اروپا از اپل می خواهد پورت لایتنینگ را با پورت USB C تعویض کند. به هر حال اما باید اینکه اتحادیه اروپا دقیقا چه چیزی را مد نظر دارد عنوان کنیم. آن ها می خواهند ضایعات الکترونیکی به جا و واقعا حذف شوند.

درخواست اتحادیه اروپا برای پورت یکسان

بدون شک زمانی که اپل به پورت لایتنینگ کوچ کرد، این پورت پرتری های مشخصی نسبت به Micro USB داشت. با این حال وقتی USB C معرفی شد دیگر پافشاری بی دلیلی را برای عدم جایگزینی پورت لایتینینگ با آن داشت. این پافشاری تا همین حالا و خانواده آیفون ۱۳ هم ادامه دارد.

ممکن است اپل کابل Lightning را در iPhone 13 و مدل های پرو نگه داشته باشد، اما اتحادیه اروپا در حال آماده شدن برای ورود است و به همه تولیدکنندگان موبایل بگوید که باید از پورت یکسان USB-C استفاده کنند. طبق سیاست جدید کمیسیون اروپا (نهاد اجرایی اتحادیه اروپا) همه سازندگان گوشی های هوشمند تلفن های خود را با مشخصات مشترک USB-C بسازند. این حرکت به منظور کاهش ضایعات الکترونیکی است و به مشتریان اجازه می دهد هنگام خرید گوشی های جدید از شارژرهای فعلی خود یا شارژر دیگران استفاده کنند.

اتحادیه اروپا قبلاً به شرکت ها اجازه داده بود که به صورت داوطلبانه استاندارد مشترکی را اتخاذ کنند، اما اکنون برای وضع قانون شارژر مشترک وارد عمل می شود. به غیر از تلفن ها حتی محصولات زیر نیز باید از این قانون تبعیت کنند:

  1. ۱- تبلت
  2. ۲- دوربین
  3. ۳- هدفون
  4. ۴- بلندگوهای قابل حمل
  5. ۵- کنسول های بازی دستی

عدم اجبار فروش گوشی با شارژر درون جعبه

اما این تصمیم اتحادیه اروپا لزوما برای تولیدکنندگان کاملا بد نیست. در ازا یکسان سازی پورت شارژر، تولیدکنندگان نیز مجبور نخواهند بود شارژر دستگاه را درون جعبه ارای کنند. این اقدامی است که شرکت هایی مانند اپل و سامسونگ قبلاً آن را انجام داده اند اما حالا دستگاه های قابل حمل بیشتری ممکن است بدون شارژر به فروش برسند. در نهایت، اتحادیه اروپا همچنین بر یک استاندارد شارژ سریع هماهنگ تاکید می کند تا همه تلفن ها هنگام استفاده از شارژر سریع سازگار، با سرعت یکسان شارژ شوند.

Margrethe Vestager

Margrethe Vestager

مارگرت وستاگر، معاون اجرایی انحادیه اروپا برای عصر دیجیتال، امروز در بیانیه ای گفت:

“مصرف کنندگان اروپایی تا مدت ها از انباشته شدن شارژرهای ناسازگار در کشوهای خود ناراضی بودند. ما زمان زیادی به صنعت دادیم تا راه حل های خود را ارائه دهد، اکنون زمان اقدامات قانونی برای ارایه شارژر یکسان فرا رسیده است. این یک پیروزی مهم برای مصرف کنندگان و محیط زیست ما و مطابق با آرزوهای سبز و دیجیتالی ما است. “

اپل پیشتر با چنین اقدامی مخالفت کرده بود و در بیانیه ای گفته بود:

“ما معتقدیم که مقررات منطبق بر پورت یکسان برای همه تلفن های هوشمند به جای تشویق این بازار، مانع از نوآوری می شود و به مصرف کنندگان در اروپا و کل اقتصاد آسیب می رساند. “

بد نیست بدانید که یک شارژر USB-C برای مشتریان اپل نیز مزایایی خواهد داشت. این شرکت در iPad خود از iPad Pro به iPad Mini به USB-C منتقل شده و حتی MacBook هم از این پورت استفاده کرده است. مشتریان اپل از قبل با این فناوری آشنا بوده اند و گوشی های اندرویدی سالهاست که از USB-C استفاده می کنند.

در حالی که اتحادیه اروپا هنوز این طرح را تصویب نکرده است، اما هیچ دلیلی وجود ندارد که انتظار تصویب آن را نداشته باشیم. در صورت تصویب، اپل در صورتی که قصد فروش آیفون های خود در اروپا را داشته باشد، حداکثر تا سال ۲۰۲۴ فرصت دارد تا محصولات خود را با یکدیگر هماهنگ کند. شاید هم در نهایت آن زمان شاهد آیفون بدون پورت باشیم، نه؟!

نظر شما چیست؟ به نظر من که مشخصا یکسان شدن پورت شارژر برای تمام محصولاتی که باید شارژر بشوند، یک شرایط ایده آل جذاب است.

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)