17 + 10 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

تاثیر تحریم شیائومی توسط امریکا روی گوشی Xiaomi یا Redmi، BlackShark و حتی Poco من چیست؟

سینا عطایی

نوشته

1 ماه قبل | 39 دیدگاه | اختصاصی ترنجی ، برترین‌های ترنجی

امروز با هم دیدیم که شیائومی توسط امریکا تحریم شد. سوال بزرگ اما این است که تاثیر تحریم شیائومی توسط امریکا روی گوشی Xiaomi یا Redmi، BlackShark و حتی Poco من چیست؟ به خصوص در بازاری مثل کشور ما که این برند محبوبیت ویژه ای پیدا کرده است، نگرانی ها از این بابت بالا گرفته است. خب ما اینجا می خواهیم به شما گوییم که درباره تحریم شیائومی باید نگران باشید یا نه؟ آیا تحریم روی آپدیت گوشی شما تاثیر خواهد داشت؟ روی آینده شیائومی چیست؟ آیا شدت این تحریم شیائومی، مانند تحریم هواوی است؟

از آن جا که این مطلب احتمالا کمی طولانی شود، ترجیح می دهم همین ابتدا پاسخ پرسش را بدهم، اینکه تحریم هواوی چه تاثیری روی گوشی من خواهد داشت؟ خب اول از همه اینکه این تحریم از تاریخ ۱۱ نوامبر ۲۰۲۱ اعمال خواهد شد، یعنی ۲۰ آبان ۱۴۰۰.

در حال حاضر تحریم شیائومی توسط امریکا فقط مربوط به جلوگیری از سرمایه گذاری در این شرکت و درخواست خروج سرمایه گذاری های فعلی است. این یک فشار اقتصادی به شیائومی است که می تواند برای این برند سخت باشد اما کمرشکن شاید نیست. شرایط تقریبا به این صورت است:

 1. ۱- شیائومی همچنان می تواند با شرکت های امریکایی همکاری کند.
 2. ۲- همچنین از فناوری هایی که تحت لایسنس امریکا هستند هم می تواند استفاده کند. این یعنی فعلا نگرانی از بابت آپدیت گوشی شیائومی یا دیگر زیربرندهایش (که برخی مستقل شده اند) نباید داشت.
 3. ۳- همچنین تولید گوشی های جدید این شرکت با همکاری شرکت هایی مثل کوالکام و … تحت تاثیر قرار نخواهد گرفت.
 4. ۴- استفاده از سرویس های گوگل یا GMS هم هنوز محدود نشده است.

البته این شرایط فعلی است و اصلا مشخص نیست که در آینده چه تغییراتی رخ بدهد. این که آیا مثلا بایدن این تحریم ها را لغو می کند یا این سیاست کلی امریکا است که اجازه ندهد شرکت های چینی بزرگتر شوند! نظر شما در این زمینه چیست؟

اما بیاید کمی عمیق تر شویم:

نگاهی به دیگر تحریم های شرکت های چینی توسط امریکا

با اتفاق هایی که طی چند سال اخیر برای برندهای چینی رخ داد، تقریبا همه آن ها که در بازار خود صاحب اسم و رسمی هستند، در معرض خطر به شمار می روند. ابتدا با داستان ZTE و هواوی در بخش مخابراتی آغاز شد، سپس جلوگیری از رشد هواوی در بازار امریکا کلید خورد، بعد تحریم استفاده از تجهیزات مخابرانی 5G هواوی توسط امریکا را شاهد بودیم و ضربه های کاری به پیکر بخش موبایل این برند که توانسته بود حتی خود را تا رتبه پرفروش‌ترین برند موبایل در جهان برساند. این ضربه شامل ممنوعیت استفاده از خدمات گوگل در گوشی های اندروید هواوی و منع زنجیره تامین قطعات گوشی های این شرکت می شود.

در همین حین شاهد تحریم برند شناخته شدی دیگری در زمینه فناوری به نام DJI هم بودیم. اگر شما به پهپادها، اکشن کمراها و گیمبال ها علاقه داشته باشید، حتما این برند را می شناسید. یکی از بزرگترین شرکت های تراشه سازی چینی یعنی SMIC هم مورد تحریم امریکا قرار گرفت. پیش از آن تحریم شرکت های نرم افزاری مانند TikTok هم صورت گرفته بود.

شیائومی و اگاهی از امکان احتمالی تحریم

شیائومی خود را برای تحریم امریکا آماده کرده است

همه این ها زنگ خطر را مشخصا برای شیائومی که می خواهد به رتبه های بالایی در بازار موبایل برسد، به صدا در آورد. تقریبا همین روز در سال گذشته بود که در ترنجی خواندیم شیائومی خود را برای تحریم امریکا آماده کرده است.

این بخش از مطلب (که بین ۲ خط تیره زیر قرار دارد) تا تیتر بعدی مربوط به مصاحبه سال قبل مدیرعامل شیائومی درباره احتمال تحریم است و برای یادآوری اینجا برای شما اضافه می کنیم:

 


مدیر محصول شیائومی اخیرا در مصاحبه‌ای اعلام کرده که این شرکت خود را برای بدترین شرایط آماده کرده و می‌داند که در صورت وقوع تحریم‌ها باید چه کار کند.

هوآوی از ماه مه سال ۲۰۱۹ در فهرست سیاه وزارت بازرگانی آمریکا قرار گرفت تا تحریم‌های این کشور روی آن اعمال شود. اما چه می‌شد اگر نام شیائومی هم به این فهرست اضافه می‌شد؟ مدیر محصول این شرکت، ابی گو، اخیرا در مصاحبه‌ای پیرامون چند موضوع مختلف از جمله تحریم احتمالی آمریکا صحبت کرده است.

این طور که به نظر می‌رسد شیائومی برای هر گونه تحریم اعمالی از سوی دولت ایالات متحده آمادگی دارد. مدیر محصول این شرکت می‌گوید درآمد آن‌ها به چنان مقداری رسیده که شیائومی بتواند مستقل از کمک شرکت‌های آمریکایی از طریق یک زنجیره تامین جایگزین به تولید تلفن‌های هوشمند بپردازد.

مدیر محصول شیائومی خانم “ابی گو” می‌گوید:

ما مشغول ارزیابی شرایط هستیم. اما در حال حاضر هیچ اثری از سرایت [تحریم‌ها] دیده نمی‌شود. ما به همکاری دوجانبه و پیوسته با شرکت‌های آمریکایی مشغولیم؛ [مثلا] در بخش چیپست‌ها با کوالکام یا در بخش محصولات مربوط به اکوسیستم اینترنت چیزها با گوگل در حال کار هستیم.

در هر حال، اگر در آینده اتفاقی بیفتد برای آن برنامه داریم. از جمله کارهایی که داریم انجام می‌دهیم جستجو به دنبال تولیدکنندگان نیمه‌رساناها در چین است. ولی معتقدیم که استراتژی تجاری ما نباید تحت تاثیر تصمیمات سیاست‌مداران قرار بگیرد. ما تاکنون از بهترین قطعات بازار در محصولات خود استفاده کرده‌ایم. [و] در آینده هم به این کار ادامه می‌دهیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود پیرامون تحریم‌های احتمالی گفت:

ما معتقدیم آن‌چه واقعا اهمیت دارد این است که بدون توجه به رقبا همواره بیشترین تلاش خود را بکنیم. ما از رقابت استقبال می‌کنیم چون رقابت باعث می‌شود بهترین خودمان باشیم. استراتژی ما این است که کارهایی انجام دهیم که فکر می‌کنیم باید انجام شود، و همیشه حداکثر کوشش را داشته باشیم.

سوال مهمی که اکنون مطرح می‌شود این است که شیائومی چه برنامه‌ای در حوزه نرم‌افزار دارد؟ آیا آن‌ها هم مثل هوآوی سیستم عاملی شبیه هارمونی را تدارک دیده‌اند؟ در این صورت گوگل باید نگرانی‌های زیادی داشته باشد، چون بخش بزرگی از کاربران خود را از دست می‌دهد.

 


رفتار شیائومی در مقابل تحریم دیگر هموطنانش توسط امریکا چطور بود؟

طعنه شیائومی به هواوی آن هم روی جعبه شیائومی Mi 10 پرو

ما ۹ ماه پیش شاهد طعنه شیائومی به هواوی آن هم روی جعبه شیائومی Mi 10 پرو بودیم. به هر حال تجارت، تجارت است و این شرکت چینی هم بر پیکر زخمی هواوی چنگی انداخته است. به افت هواوی در چند ماه اخیر در بازار موبایل، شیائومی به راحتی به رتبه سوم پرفروش ترین برند موبایل دست پیدا کرده است. با توجه به اینکه شیائومی از اپل فروش بیشتری را تجربه می کند حتی احتمال صعودش به رتبه دوم قرار گرفتن پشت سر سامسونگ هم وجود دارد.

آیا اتحاد چینی ها قوی تر و گسترده تر می شود؟

ما ۱۱ ماه پیش در ترنجی خواندیم که اتحاد چینی ها برای شکستن تحریم گوگل علیه هواوی و خطرات آتی برای دیگر برندهای چینی صورت خواهد گرفت. تا به پایان گوگل فکر کرده اید؟ من خیلی فکر کرده ام چون هیچ امپراطوری بی پایانی وجود ندارد. عموما اما هیچگاه پاسخ مناسبی برای چگونگی پایان گوگل یا کمرنگ شدنش پیدا نکردم. تحریم هواوی توسط امریکا و شرکت های وابسته به آن مانند گوگل می تواند یک آغاز بزرگ و حیاتی برای تضعیف گوگل باشد. اگر به آمارهای فروش دقت کنید چینی ها تا دندان مسلح‌ند و بازار را شخم می زنند. امروز اما خبر از اتحاد چینی ها برای شکستن تحریم گوگل علیه هواوی و خطرات آتی برای دیگر برندهای چینی می رسد. این یعنی که شاید جاه‌طلبی اقتصادی ترامپ بر آینده یکی بزرگترین تکیه‌گاه‌های امریکا در زمینه فناوری یعنی گوگل، تاثیر بدی بگذارد.

این پلتفرم جدید که با عنوان اتحاد جهانی خدمات توسعه دهنده (GDSA) لقب گرفته است انتظار می رود فروردین ارایه شود و چندین منطقه از جمله هند، اندونزی، مالزی، روسیه، اسپانیا، تایلند، فیلیپین و ویتنام را هدف قرار دهد.

هدف اصلی اتحاد فراهم کردن بسترهای یک مرحله ای به توسعه دهندگان برنامه است که بتوانند همزمان برنامه های خود را در کلیه فروشگاه های اپلیکیشن گروه مذکور از تولید کنندگان بارگذاری کنند. بازی ها، موسیقی، فیلم، کتاب و مجله دیگر دسته بندی محصولات هستند که می توانند از عملکرد GDSA استفاده کنند.

سخنگوی شیائومی در این زمینه می گوید:

اتحادیه خدمات جهانی توسعه دهندگان متعهد به ارائه خدمات یک مرحله ای از جمله توزیع محتوا، پشتیبانی از توسعه، عملیات بازاریابی، تبلیغ برند و کسب درآمد از ترافیک به توسعه دهندگان جهانی هستند.

اتحادیه خدمات جهانی توسعه دهندگان تنها به منظور تسهیل بارگذاری برنامه ها توسط توسعه دهندگان به فروشگاه های مربوطه برنامه های Xiaomi ، OPPO و Vivo به طور همزمان خدمت می کند. هیچ رقیبی بین این سرویس و فروشگاه Google Play وجود ندارد.

با این وجود، این اتحاد جدید گامی آشکار به سوی استقلال از گوگل و فروشگاه نرم افزاری آن در بازارهای بین المللی است که تولید کنندگان چینی گزینه های زیادی برای اکوسیستم های فروشگاه های ثابت ندارند. کل این پروژه هنوز در مراحل ابتدایی خود است، بنابراین ما هنوز انتظار موفقیتهای اساسی را نداریم، اما مطمئناً جالب خواهد بود که ببینیم آیا این اتحاد جدید می تواند به هوآوی کمک کند تا بتواند یک سبد نرم افزار کاملاً عالی را ایجاد کند.

سرانجام جنگ تجاری چین و امریکا چه درسی برای ما دارد؟

سرانجام این رفتار امریکا برای ما یک درس بزرگ دارد و آن این است که “قدرت” تا زمانی که همسوی آن باشید و خطر برایش نداشته باشید، مهربان است. محض اینکه سوی مخالفی داشته باشید یا خطرناک شوید، این موجود مهربان، قصد جان شما را خواهد کرد، حال می خواهید ترامپ (با این سانسورهای مشخص وی در رسانه و شبکه های اجتماعی امریکایی) باشید یا شرکت های چینی (با تحریم های ترامپ).

نظر شما چیست؟ فکر می کنید این تحریم ها در حقیقت به چینی ها برای استقلال کمک کند؟ فکر می کنید اگر هواوی و شیائومی که سهم بسیار بزرگی از بازار موبایل را دارند و در کنار دیگر تولیدکنندگان چینی تقریبا نیمی از بازار موبایل دنیا را تصاحب کرده اند، اگر بخواهند حرکت بزرگی بکنند، آینده اکوسیستم اندروید و برندهایی مثل سامسونگ چطور خواهد شد؟

ترنجی

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. m.b
  m.bm.b
  ترنج لاگژری
  50
  3

  این پست مفید و لازم بود… خیلی ممنون بابت تهیه‌ش… 🙏

 2. AŁɪ
  AŁɪNasa
  ترنجِ خیلی رسیده
  66
  10

  کل ماجرا همینه : سیاست کلی امریکا است که اجازه ندهد شرکت های چینی بزرگتر شوند!🙂

 3. Mahdi
  Mahdigazambor
  ترنج لاگژری
  78
  6

  ترامپ بیچاره ، نمیدونن تو آینده به ضرر خودشونه ، اگه اینکارو نمیکرد هواوی به فکر استفاده از app gallery و سیستم عامل جدید نمیفتاد و فقط اندروید وجود داشت

 4. Avatar
  9Amirreza99Amirreza9
  ترنجِ نرسیده
  24
  13

  آقا با اجازه قسمتی از این مطلب با ذکر منبع در دیدگاه های سایت همسایه قرار گرفت🙏

 5. saeed_l
  saeed_lsaeed_l
  ترنجِ نرسیده
  26
  9

  اخرش هم ترورش میکنند

 6. The Free Critic
  The Free Criticapple.
  ترنجِ خیلی رسیده
  6
  8

  ممنون

 7. MahdiOs888
  MahdiOs888mahdi1040
  ترنجِ رسیده
  17
  9

  الان تاثیر نداره اما بخواد بیش تر بکنن تاثیر زیادی میزاره مطمئنا و باعث ضرر به شیائومی میشه🤕🤕

 8. Avatar
  Mohammadrezaevz
  ترنجِ خیلی رسیده
  26
  2

  اگر سیاست بایدن هم در قبال چین مثل ترامپ باشه( که فکر نمی کنم ) احتمالا مجموعه bbk هم تحریم میشه و اگر بخواد سطح تحریم‌های این شرکت ها رو هم سطح تحریم‌های هواوی تعیین کنه برخی از شرکت های آمریکایی مثل کوالکام و گوگل ضرر زیادی متحمل میشن و چینی ها خیلی جدی به سمت یه اکو سیستم یکپارچه حرکت میکنن.
  واقعاً این تحریم ها توجیه نداره.

 9. ali_s
  ali_sali_as2020
  ترنجِ رسیده
  38
  3

  ای بابا کِی تحریم شد😐😑
  حالا کار به جی ام اس نکشه
  این ترامپ روزا آخرشه عمشم میخواد تحریم کنه لامصب

 10. The Free Critic
  The Free Criticapple.
  ترنجِ خیلی رسیده
  2
  16

  گوگل فیلتر شده ؟/
  باز نمیشه

 11. meiyou
  meiyoumeiyou
  ترنجِ نرسیده
  17
  3

  چقدر سرعت انتشار اخیار در ترنجی بالاست
  ممنون که هستید

 12. Avatar
  PeimanPeiman z3
  ترنج لاگژری
  16
  59

  بدانید و آگاه باشید که ترامپ 4 سال دیگه هم رئیس جمهوره

 13. Avatar
  kazemshkazemsh
  ترنجِ نرسیده
  26
  12

  سلام وقت بخیر
  با هزار مکافات یه گوشی نوت 9 پرو بعد پنج سال خریدم حالا این تاجر حسود از خواب بیدار میشه (اونم روز جمعه ، البته برا اونا جمعه نیست ولی به هر حال ) تحریم می‌کنه
  کلی اطلاعات داخل گوگل (درایو ،جی‌میل) دارم ولی به امید نابودی گوگل و اندروید تا تابع ترامپ نباشند!!!
  هیچ چیز نشد نداره
  سیستم عامل سیمبین و نوکیا و یاهو ابرقدرت هایی بودند که بعضی ها تا توقف کامل پیش رفته اند .

 14. نیما عرفانی
  نیما عرفانیNimaErfani
  ترنج لاگژری
  5
  1

  #Xiaomi#Vivo
  به گزارش IT Home و به نقل از Digital Chat Station of weibo و a member of the XDA forum ؛ اواخر امسال گویا حضور می میکس ۴ رو با یکسری نوآوری جدید مِن جمله تکامل و تولید انبوه دوربین زیر نمایشگر شاهد باشیم منتها گفته شده ممکنه بعد از معرفی می ۱۱ اولترا بیاد…
  حداکثر تو نیمه ی دوم امسال سری نکس از ویوو با تمرکز روی چند محصول با نمایشگرهای منعطف و تاشو ارائه میشه و اولین خبرا از نکس بعدی حوالی ماه مارس و آوریله…
  یکی از اعضای انجمن XDA گزارش داده ؛ اسامی میکس ۴ ، می یو آی ۱۳ و می نوت ۱۱ داخل کد HTML دیتابیس وبسایت رسمی MIUI مشاهده شده…
  ✓https://m.ithome.com/html/530290.htm
  ✓https://uupload.ir/files/9fv1_screenshot_20210115_144535_com.android.chrome.jpg
  ✓https://uupload.ir/files/5cfg_screenshot_20210115_145513_com.android.chrome.jpg

 15. Avatar
  Yousef.komandoYousef.komando
  ترنجِ نرسیده
  11
  19

  شیائومی اگه سیتستم عامل یکپارچه بسازه مثل تولیدر miui 12.5
  یه سیستم هم تولید میکنه دیگه گوگل ورشکسته میشه

  • Avatar
   FarcryFarcry
   ترنجِ خیلی رسیده
   23
   5

   سیستم عامل!!!! تو داری ساخت یه پوسته از اندروید مثل miui 12.5 رو با ساخت یه سیستم عامل یکی میدونی؟!!! آره بعدش هم میتونه خودش خط تولید پردازنده راه بندازه و علاوه بر گوگل آمریکایی پوزه کوالکوم آمریکایی هم به خاک بماله! همون قضیه این حرف های عجیب و غریب طرفدار های هوآوی الان داره برای طرفدار های شیائومی تکرار میشه😧

   • Taha
    TahaTahaghazi6
    ترنجِ خیلی رسیده
    8
    12

    داداش مثل اینکه شما هم ویزای آمریکا میخوای؟

    • Avatar
     FarcryFarcry
     ترنجِ خیلی رسیده
     14
     4

     نه شما ویزای چین میخواید! آخه یه چیزی میگید که اصلا با عرض معذرت اراجیف محضه! اون مایکروسافت که خدای خدای نرم افزار و سیستم عامل بود و تجربه ۳۰ ساله توی ساخت سیستم عامل های موفق داشت نتونست موفق بشه ، درحالی که اون زمان هم از نظر نرم افزاری و هم از نظر سخت افزاری (گوشی های نوکیا و سری لومیا انصافا اون زمان گوشی های خوبی بودن.سیستم عامل روون و امکانات خیلی زیادی داشتن) هیچی کم نداشت.آخه یه چیز میگید که تو دکون هیچ عطاری خریدار نداره! اگر ساخت سیستم عامل به ساخت پوسته اندرویدی مرتبط باشه که الان شرکت های نوپا هندی که گوشی هاشون رو فقط توی هند عرضه میکنن هم خودشون دارن یه پوسته اختصاصی برای گوشی های خودشون میزنن و الان همشون هم باید سیستم عامل میساختن.

    • Taha
     TahaTahaghazi6
     ترنجِ خیلی رسیده
     6
     4

     (مایکروسافت که خدای خدای نرم افزار و سیستم عامل بود و تجربه ۳۰ ساله توی ساخت سیستم عامل های موفق داشت نتونست موفق بشه)
     مگه یه شرکت می‌تونه تو همه ی عرصه ها موفق بشه؟
     جمع کن بابا!
     فعلاً هم ویزام صادر نشده ولی اگه صادر شد سفارش شما هم میکنم!

  • Avatar
   hamid rezaGalaxy die
   ترنجِ رسیده
   15
   15

   شیائومی تو رابط کاربری مونده سیستم عامل بزنه چقدر شما فان هستید والا گوشی من ردمی نوت 8 همیشه کمبود رم داره اونقدر رابط کاربریش سنگینه گوشی من حتی استوری های اینستا رو هم بزور آپلود میکنه و همیشه باید رمم خالی باشه تا برم اینستا حالا سیستم عامل مال خودش باشه باید 32 گیگ رمشو بگیریم تا تازه به رم 4 اپل یا 8 سامسونگ برسیم

   • Avatar
    hamid rezaGalaxy die
    ترنجِ رسیده
    8
    15

    اینم اضافه کنم یکی دوماه اول همچی خوب بود بعد رفته رفته گوشی رمش به .. رفت قبل این می9 اس ای هم داشتم اونم همینطوری بود اما قبل اینا a8 s7 s8 که داشتم هرکدوم بالای 6 ماه نگه داشتم هیچکدوم رمشون به این وضع درنیومد رابط کاربری شیائومی واقعا ناامید کنندست

   • Taha
    TahaTahaghazi6
    ترنجِ خیلی رسیده
    16
    4

    (باید 32 گیگ رمشو بگیریم تا تازه به رم 4 اپل یا 8 سامسونگ برسیم)
    برگرفته از کتاب فُک ها روپایی میزنند و خورشید پشتش به ماس.

    • Avatar
     FarcryFarcry
     ترنجِ خیلی رسیده
     8
     2

     اصلا مقایسه درستی برای میزان رم نبود چون ماهیت سیستم عامل این گوشی ها فرق میکنه و هرکدوم یه مقدار رم نیاز دارن.این هم مخصوص برای شما که فکر میکنی مدریریت رم توی mi 11 با رم ۸ یا ۱۲ از آیفون ۱۲ پرو مکس با رم ۶ بهتره: https://www.youtube.com/watch?v=oXVGEJW_Cuc

    • Taha
     TahaTahaghazi6
     ترنجِ خیلی رسیده

     خب میگم ویزای آمریکا میخوای میگی نه!
     مرد مومن منظور حرف من با اون قسمت سامسونگ بود.
     بعد به نظر جنابعالی که منظور منو متوجه نشدی ۳۲ گیگ رم اندروید از ۶ گیگ آی یو اس عملکرد بهتری نداره!؟
     واسم جالبه هر جا حرف از آیفون میشه سر و کله شما پیدا میشه 😶

    • ali_s
     ali_sali_as2020
     ترنجِ رسیده
     3
     4

     طاها جدا از این بحثای مسخره کیه که دنبال ویزا آمریکا نباشه🤣😂

    • Taha
     TahaTahaghazi6
     ترنجِ خیلی رسیده
     6
     3

     😂😂
     والا من اگه بخوام جایی برم دوست ندارم ویزای آمریکا رو بگیرم چون حس میکنم من نمیتونم اونجا زندگی کنم.
     ترجیح میدم ویزای سوئد یا سوییس یا کانادا بگیرم.

    • نیما عرفانی
     نیما عرفانیNimaErfani
     ترنج لاگژری
     4
     1

     و البته در کنار اون دست از کشورهای بی حاشیه ی اروپا مثل سوئد و سوییس می‌تونه اسم کشور جذابی مثل هلند هم بیاد.
     کانادا هم که خب credit خودشو داره👍

    • Taha
     TahaTahaghazi6
     ترنجِ خیلی رسیده
     2
     1

     بله صدر درصد هلند هم میتونه کشور عالی برای زندگی باشه👌

  • The Free Critic
   The Free Criticapple.
   ترنجِ خیلی رسیده
   3
   3

   😐

   عزیز اون پوسته ی اندرویده

 16. afsoon
  afsoonafsoon
  ترنجِ خیلی رسیده
  18
  6

  آخرین دست و پا زدن های ترامپ

 17. Finch
  FinchHelio
  ترنجِ خیلی رسیده

  شیا دستی تو سخت افزار داره
  اهل دلاش میدونن چی میگم
  ۷۶۸جی و دی۸۲۰ و اچ‌ام‌ایکس و …

 18. Avatar
  Yousef.komandoYousef.komando
  ترنجِ نرسیده

  بابا جان من از 5ساله طرفدار شیاهستم همیشه ارزون قیمت ولی قوی
  تو حتما مطمعنن بچه هشتی یاجیزی گوشیت مطمعنا پر از بازی هست که ات اشغالن یا هم اونقدر چیز میز دانلود کردی ویروس زدی به گوشیت

 19. Milad7
  Milad7milad7ir
  ترنج لاگژری
  2
  1

  شاااید طی روزهای آتی اتفاق عجیب و غریبی در امریکا رخ بده! منتظر باشید!

 20. Avatar
  habibdehabibde
  ترنجِ نرسیده

  سلام دوستان
  بین گوشی ردمی نوت 8 پرو و ردمی نوت 9 پرو و نووا 7i موندم کدوم یکی رو بگیرم…
  دوستان اگه گوشی دیگری هم مدنظرتون هست تو همین رنج قیمت لطفن راهنمایی کنید

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 18,823 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,312 ترنج
 3. 3# m.b - 13,263 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,100 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,055 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 9,992 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,007 ترنج
 8. 8# Amir galaxy - 8,803 ترنج
 9. 9# Dr.Nazer - 8,714 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,702 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی