14 − 3 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

کتاب‌ هایی که بیت ‌کوین دارند !

رسول فروغی

نوشته

4 ماه قبل | یک دیدگاه | رمزارز

این روزها در هر گوشه و کناری یک اسم خودنمایی می کند؛ بیت کوین.

پرواز و رکورد شکنی بیت ‌کوین نه فقط دنیای ماینرها و بازار معاملات این رمز ارز را که تالیف و انتشار کتاب‌ های مرتبط با خود را نیز داغ‌ تر کرده است؛ کتاب‌هایی از جنس بیت‌ کوین به مدرسه ‌ها، بازار رسمی نشر، دنیای منابع متن ‌باز و هر جای دیگری راه پیدا کرده ‌اند.

بیت کوین :

۱۲ سال پیش در چنین روزی با استخراج نخستین بلوک از زنجیره بیت ‌کوین توسط خالق ناشناس آن، ساتوشی ناکاموتو شبکه بیت ‌کوین ایجاد و این رمز ارز رسما متولد و معرفی شد.

 

امروز بیت ‌کوین در حالی ۱۲ساله می‌ شود که قیمت 34 هزار دلاری را هم زیر پا گذاشته و مورد اعتماد بسیاری از کسب‌ و کارهای دنیا و حتی برخی از دولت‌ های جهان است. این ارز غیرمتمرکز در حوزه علمی نیز به کتاب‌ های بسیاری راه پیدا کرده است و نویسندگانی از سراسر جهان درباره آن نوشته ‌اند.

بیت کوین چیست؟

بیت کوین چیست؟

 

بیت کوین چقدر قابل اعتماد است :

هرچه بیت ‌کوین ارزشمند تر می ‌شود و اعتماد سرمایه ‌گذاران را بیش از پیش به خود جلب می‌کند، بازارهای رسمی و غیررسمی کتاب هم عنوان ‌های بیشتری را درخصوص آن به خود اختصاص می ‌دهند و هم زمان مخاطبان بیشتری هم در فضاهای مختلف به دنبال مطالعه درباره این رمز ارز می ‌روند. سخن رابرت کیوساکی، نویسنده کتاب «پدر پولدار پدر بی پول» هم در سال ۲۰۲۰ درباره اهمیت بیت ‌کوین و این ‌که «بیت‌ کوین بخرید» از مواردی بود که توجه‌ ها را نسبت به بیت ‌کوین جلب کرد؛ هر چند که از هک کردن توییتر تا خرید بیت ‌کوین توسط معترضان آمریکایی به نژاد پرستی و … از دیگر عوامل متعددی بودند که در یک سال اخیر این رمز ارز را در صحنه‌ اقتصادی و علمی مورد توجه بیشتری قرار دادند.

 

کتاب های منتشر شده درباره بیت کوین :

جست ‌و جو در فهرست کتاب ‌های چاپی موسسه خانه کتاب نشان می ‌دهد که تا کنون حدود ۴۸ کتاب درباره بیت ‌کوین به صورت رسمی در ایران منتشر شده‌ اند که در میان آن‌ها حدود ۲۲ اثر ترجمه و حدود ۲۶ اثر تالیف به چشم می‌ خورد و این نشان از آن است که مولفان ایرانی بیش از اتکا به منابع خارجی و ترجمه منابع نوشته ‌شده در خصوص بیت‌ کوین دست به تالیف درباره آن زده ‌اند. این در حالی است که تنها ۱۱ اثر از این میان تجدید چاپ شده‌ اند.

بر اساس این لیست در سال ۹۹ حدود هفت کتاب در چاپ اول یا تجدید چاپ به بازار رسیده ‌اند. این در حالی است که علی ‌رغم عمر ۱۲ساله بیت‌کوین نخستین کتاب ‌های منتشر شده در این فهرست در سال ۹۶ یعنی حدودا سه سال پیش به بازار کتاب ایران رسیده ‌اند و در این ‌جا شاید بتوان نتیجه گرفت که این رمز ارز تا بیش از نصف عمر خود جایی در بازار رسمی کتاب کشورمان نداشته است.

ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال

 

فرانسه پیشتاز در زمینه آموزش ارزهای دیجیتال :

اما ایران در حالی سومین سال بازار نشر خود را با کتاب‌هایی از جنس بیت ‌کوین را تجربه می ‌کند که در نوامبر ۲۰۱۹ خبر رسید: «بیت ‌کوین وارد کتاب درسی دبیرستانی‌ های فرانسه شد!»

 

در واقع اعلام شد که فرانسه یک ماژول آموزشی برای پوشش مفاهیم بیت ‌کوین و رمزارزها به برنامه درسی دانش‌ آموزان دبیرستانی اضافه کرده است.

 

منابع و کتاب های ارزهای دیجیتال :

هرچه نمودار صعودی افزایش ارزش بیت‌ کوین شیب بیشتری می ‌گیرد، کاربرانی که از کتاب تازه خود درباره بیت ‌کوین خبر می‌دهند یا منبعی را برای مطالعه مخاطبان که کم هم نیستند معرفی می‌ کنند افزایش پیدا می ‌کنند. بسیاری از این منابع هم به صورت رایگان عرضه می‌ شوند. در این میان وب ‌سایت bitcoind.me به جمع ‌آوری این مطالب پراکنده مثل کتاب ‌ها و مقالات ترجمه ‌شده، خودآموزهای فارسی و معرفی رویداد های آنلاین و حضوری درباره بیت ‌کوین پرداخته است.

 

دور زدن تحریم با بیت کوین

از میان کتاب ‌های مشهور نوشته‌ شده که جز منابع لاتین هستند و معمولا میان علاقه ‌مندان به رمز ارزها و به ویژه بیت ‌کوین معرفی می‌ شوند می ‌توان به «۲۱ درسی که از بیت ‌کوین یاد گرفتم» نوشته “Dergigi”، «کتاب کوچک بیت‌ کوین» نوشته “Alex Gladstein”، «تسلط بر بیت ‌کوین» نوشته “Andreas Antonopoulos” و … اشاره کرد.

 

شما تا چه حد به دنیای رمز ارزها و بیت کوین آشنایی دارید؟ آیا می خواهید مطالب بیشتری در این زمینه در ترنجی منتشر کنیم؟؟ لطفا نظرات تون رو با ما در بخش نظرات در میان بزارید.

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Milad7
  Milad7milad7ir
  سوپر ترنج

  خیلی هم خوب 🙂

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,334 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,941 ترنج
 3. 3# m.b - 14,111 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,197 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,567 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,148 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,985 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,957 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
قاصدک 24
تترایران
رسول فروغی
رسول فروغی
کانال تلگرام ترنجی