3 × 3 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

مقایسه دوربین اکسپریا ۱ مارک ۲ با گلکسی اس ۲۰ پلاس

سینا عطایی

شاید سونی از نظر تعداد فروش اوضاع خوبی نداشته باشد اما دلیل نمی شود که پرچمدارش لزوما دستگاه خوبی نباشد. اکسپریا ۱ مارک ۲ امید سونی برای موفق شدن در بازار پرچمدارهاست. هر چند که برای همه ما مبرهن است که چنین نخواهد شد (حداقل از نظر تعداد فروش) اما دوست داریم که دوربین آن را با گلکسی اس ۲۰ پلاس مقایسه کنیم تا ببینیم سونی در سال ۲۰۲۰ در کجای بازار بهترین دوربین موبایل قرار خواهد گرفت. پس اجازه بدهید مقایسه دوربین اکسپریا ۱ مارک ۲ با گلکسی اس ۲۰ پلاس را آغاز کنیم.

مقایسه دوربین اکسپریا ۱ مارک ۲ با گلکسی اس ۲۰ پلاس

مقایسه دوربین اکسپریا ۱ مارک ۲ با گلکسی اس ۲۰ پلاس

مقایسه دوربین اکسپریا ۱ مارک ۲ با گلکسی اس ۲۰ پلاس

با وجود ساخت حسگر تصویر تعداد زیادی از دوربین های موبایل هوشمند توسط سونی اما گوشی های این غول ژاپنی هرگز بازی عکاسی موبایل خود را کاملاً کامل نکرده اند. سونی Xperia 1 II با استفاده از ویژگی های دوربین های آلفا و لنزهای Zeiss در تلاش است تا ما را متقاعد کند که این بار متفاوت است.

امروز می خواهیم یک مقایسه با پرچمدار ۲۰۲۰ سامسونگ که یک دوربین توانمند و دستگاه محبوبی است داشته باشیم که ببینیم سونی Xperia 1 II یک خرید رقابتی برای کسانی است که دوربین برای آن ها حرف اول را می زند؟

قبل از ورود به بخش مقایسه تصاویر اجازده بدهید آنچه را که هر تلفن هوشمند در بخش دوربین ارائه می دهند مرور کنیم. این دو گوشی یک فرمول آشنا ارایه می کنند. هر دو دستگاه با ارایه دوربین های تله، زاویه دید بزرگ و عادی، یک مجموعه انتخاب بسیار انعطاف پذیر را ارائه می دهند. این تلفن ها همچنین برای بهبود کیفیت نرم افزاری تصاویر بوکه دارای حسگر عمق پرواز یا ToF هستند.

با وجود شباهت های سخت افزار، نگاه دقیق تر به مشخصات تفاوت های جالبی را نشان می دهد. سنسور اصلی ۱۲ مگاپیکسلی سونی کمی بزرگتر است و دیافراگم کمی گسترده تر از دوربین ۱۲ مگاپیکسلی سامسونگ (f/1.7 در مقابل f/1.8) را نشان می دهد و این ها به دریافت نور بهتر اشاره دارد.

در حالی که سونی از سنسورهای ۱۲ مگاپیکسلی در هر سه دوربین استفاده می کند، سامسونگ برای جزئیات بیشتر، دوربین تله ۶۴ مگاپیکسلی (با ویژگی ادغام پیکسل ها و ثبت تصویر ۱۶ مگاپیکسلی) دارد، البته با تکیه بر رویکرد نرم افزاری ترکیبی برای بزرگنمایی ۳ برابر نیز استفاده می شود. باید ببینیم که آیا این رویکرد بهتری نسبت به سنسور بزرگنمایی اپتیکال ۳ برابر سونی با حسگر تصویر کوچکتر دارد یا خیر.

جالب است که برای دوربین زاویه دید عریض سونی فوکس دوال پیکسل عنوان شده است در حالی که برای گلکسی اس ۲۰ پلاس اصلا توانایی فوکوس خودکار درج نشده است. من درباره این بخش مطمئن نیستم و این دیتای منبع مطلب است اما اگر اینطور باشد، در این بخش انتظار داریم نماینده سونی بهتر بدرخشد.

توجه داشته باشید که در این مقایسه از برنامه استاندارد دوربین Xperia 1 II به جای Photo Pro استفاده کرده شده و دلیل این است که ببینید چگونه هر دو گوشی عکسبرداری با کمترین ورودی دستی را دارند.

۱- مقایسه رنگ ها

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس

قابل توجه ترین تفاوت بین دوربین های Galaxy S20 Plus و Xperia 1 II در پردازش رنگ آنها است. سامسونگ در بیشتر مواقع از رنگهای شارپ و صریح و روشن استفاده می کند. شما می توانید این موضوع را به طور قابل ملاحظه ای در آسمانهای بیش از حد آبی، سبزی گیاهان و لکه های قرمز مشاهده کنید. سونی Xperia 1 II با داشتن پالت رنگی، محافظه کارتر و واقع گرایانه تر است اما هر دو در بعضی موارد ممکن است کمی بیش از حد گرم به نظر برسند. گوشی سونی همچنین با حالت HDR در مقایسه با سامسونگ که کنترل نوردهی بسیار خوبی را ارائه می دهد، تقریباً عملکرد خوبی ندارد.

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس

۲- دوربین زاویه دید عریض

گلکسی اس ۲۰ پلاس همچنین نسبت به Xperia 1 II ضبط جزئیات بهتر و نویز کمتری را ارائه می دهد، اگرچه هر دو دوربین از این نظر کاملاً مناسب هستند و شما برای متوجه شدن تفاوت واقعاً مجبور به زوم کردن روی تصاویر آن ها هستید. این تفاوت ها با دوربین های زاویه دید برجسته تر می شود. تصاویر سونی دارای پردازش نویزی قابل توجه و اندکی قابل توجه هستند. با این حال Xperia 1 II با فوکس و جزئیات بیشتر در مقایسه با عملکرد سامسونگ تلاش می کند تصاویر بهتری بگیرد. هرچند که لنزهای با زاویه دید کامل مناسب نیستند و در صورت عدم وجود کروماتاتیک و اعوجاج لنز بسیار زیاد خواهید بود.

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس

۳- عکاسی بوکه و پرتره

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس۳

برای عکاسی بوکه و پرتره چند تصویر ثبت شده تا بررسی شود که این تلفن ها به خوبی در تشخیص لبه و کیفیت کلی چطور عمل می کنند. تشخیص لبه در هر دو گوشی بسیار خوب است اگرچه Xperia 1 II مقدای بهتر است. سنسورهای عمق اضافه شده هر دو گوشی به دقت bokeh کمک می کنند. با این حال، سونی به طور پیش فرض یک بوکه نرمتر را انتخاب می کند، که طبیعی تر به نظر می رسد و پیشرفت واقعی تری نسبت به فوکوس دارد.

البته موضوعی که کاملا در هر دو تصویر مشخص است، گستره دینامیکی بهتر گلکسی اس ۲۰ پلاس است.

۴- زوم

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس

بزرگترین تفاوت سخت افزاری بین گلکسی S20 Plus در مقابل اکسپریا 1 II دوربین های بزرگنمایی است. سونی تصمیم به رزلوشن پایین تر اما با بزرگنمایی اپتیکال ۳ برابر می دهد در حالی که سامسونگ از فناوری وضوح بالا و بزرگنمایی هیبریدی استفاده می کند. نتایج اما همانطور که می بینید جالب است.

در فریم کامل، به نظر می رسد که هر دو تلفن سطح قابل توجهی از جزئیات را ارائه می دهند. در عوض، تفاوت پردازش تصاویر مانند رنگ و HDR / اکسپوژر است که کاملاً مشهود است بین این دو. به طور کلی، سامسونگ در هر سه دوربین خود سازگارترین است، اما به این معنا نیست که نتایج Sony در اکثر موارد بد به نظر برسد.

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس

با این وجود، برش 100٪ در این تصاویر بزرگنمایی، کاستی رویکرد ترکیبی سامسونگ را نشان می دهد. جزئیات دقیقاً در مورد Galaxy S20 Plus وجود ندارد و علائم روشنی از پردازش سنگین از افزایش قدرت هیبریدی وجود دارد. این بدترین چیزی نیست که دیده ام، اما عالی به نظر نمی رسد.

سونی Xperia 1 II به لطف طول بزرگنمایی اپتیکال، دارای علائم بسیار کمتری برای پردازش سنگین است. با این حال، رویکرد ترکیبی سامسونگ نگاهی سازگار با سطح زوم را حفظ می کند در حالی که با Xperia 1 II یک کیفیت قابل توجه در زوم ۳ برابر دارد.

عجیب و غریب اینکه اگر زوم دوربین را تا 3 برابر کنید، برنامه دوربین از لنز تله استفاده نمی کند. برای به دست آوردن بهترین کیفیت بزرگنمایی، باید روی نماد 3x کلیک کنید. به همین ترتیب برای دسترسی به لنزهای با زاویه دید عریض. این عجیب است!

۵- شرایط نور ضعیف

سامسونگ گلکسی اس ۲۰ پلاس و سونی اکسپریا 1 II برای عکسبرداری در تاریکی به حالت های شاتر طولانی شبانه تکیه می کنند و با پردازش نرم افزار تاری از بین می رود. تار شدن در اثر تکان خوردن بیشترین تأثیر را بر مدل Xperia نشان می دهد، الگوریتم تجدید تصویر کمی ضعف را نشان می دهد.

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس

تصویر اول را ببینید. نبود ضبط HDR چند فریم به اینجا هم کمک نمی کند. اما هنگامی که از جزئیات و نویز صحبت می شود، هر دو سنسور دوباره بسیار نزدیک عمل می کنند. عجیب که اکسپریا ۱ مارک ۲ فاقد حالت اختصاصی عکاسی کم نور هستند.

دوربین گوشی سونی هنگام عکسبرداری با نور کم، از نظر دامنه و رنگ پویا جلوتر است. شما می توانید این موضوع را به ویژه در تصویر دوم مشاهده کنید، جایی که گل ها رنگ خود را بسیار بهتر حفظ می کنند. با این حال، سامسونگ کار بهتری را برای تصحیح منابع نور بسیار گرم انجام می دهد.

اکسپریا ۱ مارک ۲

اکسپریا ۱ مارک ۲

گلکسی اس ۲۰ پلاس

گلکسی اس ۲۰ پلاس

جمع بندی

با وجود شکایت مرتب در مورد اشباع اشباع سامسونگ، جدیدترین پرچمدار آن در مقایسه گلکسی اس 20 پلاس در مقابل اکسپریا 1 II بهتر عمل کرده است. گلکسی S20 Plus کیفیت تصویر و پردازش مداوم را در هر سه دوربین آن ارائه می دهد، این نرم افزار هر آنچه را می خواهید انجام می دهد و این گوشی گزینه های خوب HDR و Night Mode را ارائه می دهد.

سونی اکسپریا 1 II با این حال چند امتیاز بیشتر از S20 Plus دارد. اشباع و دقت رنگ گوشی به ویژه قابل توجه تر است و در نور کم دامنه دینامیکی عالی را ارائه می دهد. نرم افزار تلفن بوکه بهتری را فراهم است. سونی همچنین در مرحله پردازش تصویر سبک تر است و در ازای مقابله با برخی از نویزها، چندین عیب دیگر را نیز در معرض دید شما قرار می دهد.

فقدان HDR مناسب و معقول سونی منجر به بروز مشکلات در معرض نور می شود

من واقعاً می خواهم دوربین Xperia 1 II را دوست داشته باشم، همانطور که خیلی خوب عمل می کند. با این حال عدم اجرای مناسب HDR منجر به عکس های با نورهای شدی و سایه های ضعیف شده می شود. در کنار هر دوربین هوشمند مدرن، اینها به سادگی بد به نظر می رسند.

یک حالت HDR چند فریم عملکردی بیشتر در برنامه Photo Pro وجود دارد، اما این واقعاً باید یک ویژگی استاندارد در برنامه پیش فرض نیز باشد. به همین ترتیب، وضعیت عجیب و غریب با فعال کردن لنزهای زوم نشان می دهد که سونی هنوز به جزئیات دقیق تجربه دوربین خود توجه کافی ندارد.

نظر شما چیست؟ کدام یک برای شما جذاب است؟

androidauthority

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Mahdi
  Mahdigazambor
  ترنج لاگژری
  31
  13

  مشکل سونی نرم افزار ضعیفتره

 2. Avatar
  MohammadrMohammadr
  ترنجِ خیلی رسیده
  38
  6

  تو حالت معمولی سونی رنگ هارو واقعی تر جلوه داده اما بنظر نورگیریش نسبت به سامسونگ ضعیفتره و جزئیات کم شده
  تو حالت بوکه دقیقا برعکس این حالت پیش اومد و سونی با اینکه لبه ها رو بهتر تشخیص داده، اما با روشنتر کردن سوژه، باعث شده که جزئیات کم بشه
  هر دو گوشی ویژگی های خاص خودشونو دارن

 3. m.b
  m.bm.b
  ترنج لاگژری
  21
  51

  در مجموع s20 plus بهتر بود… کنترل نور بهتر… زاویه‌عریض بهتر… بوکه بهتر…
  Hdr بهتر…
  تو شب کمی اکسپریا بهتر بود و همچنین رنگ های روز تو دوربین اصلیش طبیعی‌تر…
  به طور کلی s20 plus پکیج کاملتر و یکدست تری داشت…

  • Avatar
   MOAZEZMOAZEZ
   ترنجِ نرسیده
   48
   12

   تو خود متن نوشته بوکه سونی بهتره، بعد شما میگی بوکه سامسونگ بهتره؟

   • m.b
    m.bm.b
    ترنج لاگژری
    14
    26

    تو متن از هر دو تعریف کرده…منتهی خب گاها بعضی ها همه جا رو نمیبینن!… پیشرفت فوکوس هم سلیقه‌ایه… برای همین تو گوشی هایی مثل اپل یا شیائومی حتی قابل تغییر قرارش دادن… پس این میره به کنار…
    میمونه گستره دینامیکی و رنگ…
    جزئیات…
    و از طرف دیگه دقت برش…
    S20 plus به نظر در مجموع هم گستره دینامیکی بهتری داره و هم برش قابل قبول(اما برشش به پای اکسپریا نمیرسه)…
    پس تا اینجا مساوی…
    و پوهن برتری s20 plus که تو متنم نگفته، جزئیات و بافت بهتری هست که از سوژه گرفته…
    بماند که بوکه هاش هم به بوکه های دوربین های حرفه‌ای بخاطر عمق میدان کمتر، نزدیک‌تره… (اگر موضوع برش رو در نظر نگیریم)

   • Nasa
    NasaNasa
    ترنجِ خیلی رسیده
    23
    16

    این نوبه نمی‌فهمه⁦☺️⁩

 4. Avatar
  MOAZEZMOAZEZ
  ترنجِ نرسیده
  40
  6

  هردو عالی بودن ولی 1ii یه آپدیت دوربین درستو حسابی قراره بگیره که اونو به شدت جلو میندازه از s20plus

 5. Finch
  FinchHelio
  ترنجِ خیلی رسیده
  24

  هردو عالیه

 6. Avatar
  MohammadsolyMohammadsoly
  ترنجِ رسیده
  38
  5

  بنظر میاد سونی در dxo امتیاز بیشتری بگیره

 7. alone wolf
  alone wolfalone wolf
  ترنجِ نرسیده
  31
  8

  سونی بهتره

 8. Nasa
  NasaNasa
  ترنجِ خیلی رسیده
  37
  16

  سونی قورتش داد🐰📍

 9. m.b
  m.bm.b
  ترنج لاگژری
  22
  30

  من موندم… بلدن یه قسمت از متن رو فقط ببینن و بقیه رو نه… بعد سراغ جمعبندی نمیرن!

  “با وجود شکایت مرتب در مورد اشباع اشباع سامسونگ، جدیدترین پرچمدار آن در مقایسه گلکسی اس 20 پلاس در مقابل اکسپریا 1 II بهتر عمل کرده است.”

  خود متن در جمعبندی گفته سامسونگ بهتر عمل کرده در مجموع… اونوقت یه عده… الحق که… 🙂

 10. V800B
  V800BV800B
  ترنجِ خیلی رسیده
  43
  3

  من ک سونی بیشتر پسندیدم
  دلم نمیخاد یک‌گوشی با غلیظ کردن رنگها منو گول بزنه
  ولی این سلیقه هست وگرنه با ابزار دقیق شاید دوربین اس ۲۰ پلاس بهترم باشه
  ولی من تو دوربین اکسپریا وان مارک ۲ انتخاب میکنم
  دیزاین هم ک خیلی بهتره

 11. alimardani
  alimardanialimardani
  ترنجِ رسیده
  28
  2

  من هم سونی را می پسندم . تنها به خاطر رنگ های طبیعی و واقع گرایانه .

 12. Avatar
  wolfstreetwolfstreet
  ترنجِ نرسیده
  26
  1

  دوتاشون خوب بودن اما عملکرد سونی تو شب بهتر بود
  همه گوشیا از بس از رو هم کپی میزنن طراحیشون خز میشه بجز سونی نوکیا الجی اچ تی سی

 13. afsoon
  afsoonafsoon
  ترنجِ خیلی رسیده
  25
  3

  به نظر من که سونی بهتر بود تو عکس ها .هرچند واسه من فاکتور کراپ کردن و ثبت جزییات مهمه که اینم باید فایل اصلی باشه تا درک بشه .در هر صورت فاصله خاصی دیده نمیشه

 14. Avatar
  mega08mega08
  ترنجِ رسیده
  5
  1

  به نظرم الان اکثر پرچمدارا دوربناشون در حدین که همه رو راضی میکنن. چون کسی ک عکاسی براش مهم باشه میره سمت دوربین عکاسی تا موبایل.
  و ی چیز دیگه خوروجی عکسم تا حدی سلیقه ایه. یکی دوس داره رنگ عکس ها شارپ تر باشه. یکی نه رنگ طبیعی و بیشتر میپسنده.
  دررهر صورت ملاک من ،دوربین نیس تو خرید گوشی

  • afsoon
   afsoonafsoon
   ترنجِ خیلی رسیده

   نمیشه یه دوربین گنده رو انداخت گردن همه جا رفت .تلفن های همراه هم خعلی پیشرفت کردن دوربینشون .حدالقل در حد دوربین های پنج شش سال پیش هستن و راضی کننده هستن واسه اکثریت

 15. Avatar
  mega08mega08
  ترنجِ رسیده
  4
  1

  به نظرم الان اکثر پرچمدارا دوربیناشون در حدین که همه رو راضی میکنن. چون کسی ک عکاسی براش مهم باشه میره سمت دوربین عکاسی تا موبایل.
  و ی چیز دیگه خوروجی عکسم تا حدی سلیقه ایه. یکی دوس داره رنگ عکس ها شارپ تر باشه. یکی نه رنگ طبیعی و بیشتر میپسنده.
  دررهر صورت ملاک من ،دوربین نیس تو خرید گوشی

 16. Saeed Mohammadipouya
  Saeed MohammadipouyaSaeed Mohammadipouya
  ترنجِ رسیده
  5
  12

  هر دو عملکردی قابل قبول و نزدیک به هم داشتن ولی بطور کلی تو این مقایسه سامسونگ بهتر بود

 17. bh974
  bh974bh974
  ترنجِ نرسیده
  7
  1

  زرای سونی پیشرفت خوبی بود

 18. 81.Mohamad_reza
  81.Mohamad_reza81.Mohamad_reza
  ترنجِ نرسیده
  3
  8

  سونی خیلی خوب عمل کرده ولی رنج دینامیکی توی عکسای s20 plus به مراتب بالاتره

 19. Avatar
  MohammadFarhaadiMohammadFarhaadi
  ترنجِ خیلی رسیده
  9
  2

  سونی در کل برام جذابتر بود.یه چیزی که خیلی مهمه اینه که سونی نسبت به خودش خیلی پیشرفت کرده!!!

 20. Milad7
  Milad7milad7ir
  ترنج لاگژری
  5
  6

  گلکسی بهتر بود 🙂

  • Nasa
   NasaNasa
   ترنجِ خیلی رسیده
   5
   4

   آخه تو کی وقت کردی این پست رو مشاهده کنی لامصب ⁦☺️⁩🥕
   تا اومد گفت گلکسی بهتر بود..
   بله اینم نوب بعدی 🤓

   • Dr.Nazer
    Dr.NazerArsmdif
    ترنج لاگژری
    6
    6

    @Nasa
    چقد چرت میگی تو بی‌شرف
    چرا دو دقیقه نفهم بودنو نمیذارین کنار؟ چرا نمیذارین تو این اوضاع داغون اعصاب بقیه بیش از این به هم نریزه؟!
    خدایا اینا چی‌ان اینا کی‌ان دیگه😭

    • Nasa
     NasaNasa
     ترنجِ خیلی رسیده
     4
     3

     دکتر الان مقصر من بودم یا اون🤔؟

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری
     3
     4

     مقصر اون بود که ۱۰ ساعت بعد از انتشار پست اومد عکسارو دید یا نظر داد یا تو که الکی تو همه چی خودتو میندازی وسط؟!

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری

     دید و نظر داد*

    • Nasa
     NasaNasa
     ترنجِ خیلی رسیده
     2
     3

     دکتر منطقی باش خب دیدم داره عین قطار کامنت میزاره بعدشم ازین پست می‌پرید به اون پست بدون اینکه مطالعه ای داشته باشه .
     خب نوبه دیگه نیست؟ 🤦
     حداقل یبار پست رو بخونه بعد نظر بده .اون شب هم همینجور کامنت میزاشت فقط دقت کردم دیدم اصلا هیچی بارش نیست فقط کامنت میزاره.

 21. Milad7
  Milad7milad7ir
  ترنج لاگژری
  6
  3

  حکایت سونی کوزه گر و کوزه شکسته اس….

 22. Nasa
  NasaNasa
  ترنجِ خیلی رسیده
  2
  3

  این الان با من بود 🙁 چقدر بیتربیت ،وقتی نوبا کم میارن ف*ح*ش میدن واقعا که 🤔

 23. Amir galaxy
  Amir galaxyAmir galaxy
  ترنج لاگژری

  😂
  ده تا ترنج دیگه می‌رسی رتبه ۱😁👌

 24. _V_
  _V_Vaez
  ترنج لاگژری

  سامسونگ چقدر اشباع کرده، اون عکسی که چنتا گل صورتی جلو هست سامسونگ چند درجه دیگه اشباع میکرد قرمز میشد کامل

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 19,886 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,754 ترنج
 3. 3# m.b - 13,957 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,916 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,426 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,128 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,900 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,897 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,768 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی