11 − چهار =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

سنسور تشخیص عنبیه چشم در گلکسی نوت ۷ چگونه کار می‌کند؟

حسين میرنژاد

نوشته

4 سال قبل | 39 دیدگاه | مطالب ترنجی

تکنولوژی‌های جالب و جذاب در سال‌های اخیر شباهت زیادی به تکنولوژی‌های مفهومی در فیلم‌های قدیمی یافته اند. ساعت‌های هوشمند، اتومبیل‌های خودران، سنسور‌های اثر انگشت و حالا سنسور تشخیص عنبیه چشم. همانطور که می‌دانید، سامسونگ در گلکسی نوت ۷ از فناوری جدیدی به عنوان سنسور تشخیص عنبیه چشم استفاده کرد که از نظر برخی یک ویژگی بسیار کاربردی و از نظر برخی تنها یک گزینه یا آپشن اضافه است. اما در هرصورت این سنسور یکی از دقیق‌ترین و البته ایمن‌ترین سنسور‌های بیومتری در بازار است. در ادامه قصد داریم که طرز کار این سنسور را برای شما کاربران عزیز توضیح دهیم. مانند همیشه، در ادامه با ترنجی همراه شوید.

همانطور که از اسمش مشخص است، سنسور تشخیص عنبیه چشم یا همان Iris Scanner در گلکسی نوت ۷ قسمت عنبیه چشم شما را برای امنیت دستگاه ثبت می‌کند. عنبیه چشم در حقیقت همان قسمتی است که رنگ چشمان شما را شکل می‌دهد. براساس تحقیقات دانشمندان، عنبیه چشم هر کاربر همانند اثر انگشت او منحصر به فرد است که البته از نگاه برخی بر سنسور اثر انگشت برتری‌هایی دارد. بر اساس نظر برخی منابع، اثر انگشت کاربران در همه جا وجود دارد و شاید با یک تشخیص اثر انگشت از روی یک سطح بتوان به اطلاعات درون تلفن هوشمند دسترسی داشت؛ این مورد درست به نظر می‌رسد هرچند شاید سنسور عنبیه چشم هم مشکلات خود را داشته باشد. حال اجازه دهید به سنسور برگردیم. سنسور تشخیص عنبیه چشم در گلکسی نوت ۷ از چشم شما یک عکس ساده و معمولی به کمک دوربین جلو نمی‌گیرد تا آن را با تصویر مقابل تلفن هوشمند مقایسه کند، بلکه روش فعالیت این سنسور به این صورت است که در ابتدا، باریکه نور مادون قرمزی مستقیما به چشم کاربر تابیده می‌شود.

Iris

استفاده از مادون قرمز برای تشخیص عنبیه چشم به دلیل تشخیص کاملا شفاف عنبیه چشم بیشتر از دیگر نورها می‌باشد و به همین دلیل است که مایکروسافت و سامسونگ در محصولاتشان از مادون قرمز استفاده کرده‌‌اند. البته این تنها مزیت مادون قرمز نیست، بلکه امکان تشخیص عنبیه چشم در تاریکی و کمک به ثبت اطلاعات توسط دوربین جلوی مخصوص را نیز در نظر بگیرید. خوشبختانه لنز‌ها و عینک‌های طبی در رویه عملکرد این سنسور ممانعتی ایجاد نمی‌کنند که یک نکته مثبت است، البته یادتان باشد که لنزهای شما رنگی نباشد در غیر این صورت باید وسط خیابان لنزهای خود را خارج کنید و یا قید استفاده از این سنسور را بزنید! زمانی که دوربین جلو و سنسور مادون قرمز تصویر چشم شما را ثبت کردند، این اطلاعات به کمک یک بخش نرم‌افزاری هوشمند به صورت کدهای خاصی تبدیل می‌شوند تا برای باز کردن قفل تلفن هوشمند در مراحل بعد، فرآیند به سرعت انجام شود.

galaxy-note-7-iris-scanner-picture

اما چه چیزی است که سنسور عنبیه چشم در گلکسی نوت ۷ را ویژه جلوه می‌دهد؟ اگر یادتان باشد در بالا گفتیم که در فرآیند عملکرد این سنسور، از یک سنسور مادون قرمز و یک دوربین جلو استفاده می‌شود، اما این دوربین جلو در حقیقت با دوربین جلوی اصلی فرق دارد و به صورت جداگانه در گوشه دیگری قرار گرفته است. اما چرا دوربین جلوی اصلی برای این کار استفاده نمی‌شود؟ خب، جواب ساده است؛ دلیلش این است که این دوربین اصلا برای انجام چنین وظیفه‌ای طراحی نشده است. دوربین جداگانه‌ای که عنبیه چشم را شناسایی می‌کند باید بسیار دقیق عمل‌ کند. همچنین در دوربین‌های معمولی، نور مادون قرمز فیلتر شده است که مسلما در عملکرد سنسور تاثیر زیادی دارد.

note-7-iris-scan-warning

اگر یادتان باشد، هنگامی که اپل سنسور اثر انگشت را به آیفون آورد، بسیاری آن را یک ویژگی بسیار هیجان انگیز و جالب نامیدند و با وجود عملکرد بسیار خوب آن مورد توجه بسیاری قرار گرفت. گلکسی نوت ۷ نیز با سنسور تشخیص عنبیه چشم ویژگی جذابی را به محصولاتش آورده است. اما به یک نکته مهم نیز باید اشاره کرد؛ آیا این سنسور “واقعا” ایمن است؟ منظور از ایمن بودن فقط درباره امنیت اطلاعات نیست، بلکه منظورمان، سلامتی چشم کاربر نیز می‌باشد. همانطور که گفتیم، برای هربار تشخیص عنبیه چشم شما نور مادون قرمزی به چشم تابیده می‌شود. هرچند که این نور مانند نور قابل مشاهده در معرض دید قرار نمی‌گیرد، اما راستش را بخواهید، ما ۱۰۰ درصد مطمئن نیستیم که این سنسور تاثیری بر روی چشم و بینایی کاربران تاثیر داشته باشد. البته سامسونگ هنگام استفاده از این محصول به کاربران هشدار می‌دهد که قاصله چشم با تلفن هوشمند را کاملا رعایت کنند. اما در مورد اینکه هنوز هم این ویژگی به چشم آسیب می‌رساند یا خیر باید صبر کنیم تا توسط افراد متخصص چشم بررسی شود.

11

درست است که گلکسی نوت ۷ از یک سنسور تشخیص عنبیه چشم مادون قرمزی استفاده می‌کند، اما باید اعلام کنیم که این فناوری با فناوری تشخیص شبکیه چشم کاملا متفاوت است. بله، هردو چشمان شما را بررسی می‌کنند تا بتوان امنیت را افزایش داد، اما تفاوت بر سر روش تشخیص و اسکن چشمان شماست. شما فهمدید که سنسور تشخیص عنبیه چشم مادون قرمزی گلکسی نوت ۷، قسمت عنبیه یا همان قسمت رنگی چشم شما را تشخیص می‌دهد، اما سیستم تشخیص شبکیه چشم به بررسی داخل چشم شما می‌پردازد و اطلاعات را به صورت داده‌های کد مانند تبدیل می‌کند. درنهایت مسلما سنسور های تشخیص عنبیه چشم برای استفاده روزانه در تلفن‌های هوشمند گزینه بهتری است اما سنسورهای تشخیص شبکیه چشم برای موارد مهم‌تری استفاده می‌شوند. تصور کنید که برای استفاده از سنسور تشخیص شبکیه چشم در تلفن هوشمندتان، باید صورت خود را به تلفن هوشمندتان بچسبانید!

Galaxy Note Iris

درنهایت باید یک سوال را از خود بپرسیم، ما دقیقا برای چه باید از سنسور تشخیص عنبیه چشم استفاده کنیم؟ درحال حاضر، سنسورهای اثر انگشت در محصولات بسیار زیادی حتی محصولاتی با قیمت زیر ۲۰۰ دلار در بازار وجود دارند که امنیت اطلاعات شما را تضمین می‌کنند. اما سنسور تشخیص عنبیه چشم می‌تواند ایمن تر از اثر انگشت ظاهر شود. همانطور که گفتیم، اثر انگشت ما در همه جا پیدا می‌شود و می‌توان با کمک ابزار تشخیص اثر انگشت شما، به اطلاعاتتان در تلفن هوشمند دلبندتان دسترسی داشت. از طرفی مواردی پیش میاید که انگشتان دست شما اندکی کثیف است و نمی‌توان برای باز کردن قفل دستگاه استفاده کرد. اینجاست که سنسور تشخیص عنبیه چشم بیشتر به کار میاید. در نهایت باید گفت که این سنسور در گلکسی نوت ۷ یک ویژگی بسیار جذاب است، اما مسلما جای پیشرفت زیادی وجود دارد. همچنین سنسورهای اثر انگشت به بهترین شکل ممکن درحال کار هستند و شاید کسی آن چنان به فکر سنسور تشخیص عنبیه چشم نباشد. اما استفاده از این سنسور در محصولات مایکروسافت و سپس در تلفن هوشمند سامسونگ می‌تواند آغازی برای استفاده از این فناوری در محصولات آینده باشد. در ادامه می‌توانید ویدئویی از عملکرد سنسور تشخیص عنبیه چشم در گلکسی نوت ۷ را مشاهده کنید.

[aparat]http://www.aparat.com/v/E0oR2[/aparat]

نظر شما چیست؟ شما درباره سنسور تشخیص عنبیه چشم در گلکسی نوت ۷ چه فکر می‌کنید؟

[su_button url=”http://www.phonearena.com/news/Here-is-how-the-Galaxy-Note-7-iris-scanner-works_id82854″ target=”blank”]PhoneArena[/su_button]

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  milad daneshnone

  خیلی سریع و دقیق هست

 2. Avatar
  Chaltonnone

  شاهکار سامسونگ واقعا دقیق و بی نقص،بی خود نیست ۵ سال تحقیق و توسعه کرده تا به صورت تجاری بده بیرون،انقلابی در گوشی،الان میان میگن فلان کوشی داشته،اول خبر رو با دقت بخونید بعد نظر بزارید، این سنسور سامسونگ کاملا فرق داره با بقیه این فوق دقیق هست،یه دوربسن جدا واسه عنبیه چشم داره که مخصوص همین کاره،دنیای تکنولوژی را با سامسونگ عاشقانه قدم بزنید.

 3. Avatar
  امیرشایانnone

  شاید بعضی از دوستان خسته بشن از اخبار نوت ۷ ولی انصافا اخبارش به دل ما بدجوری میشینه امیدوارم زودتر ۲۹ مرداد برسه 🙂 🙂

 4. Avatar
  MASiHnone

  قابلیت خیلی جذابیه! به کاربر حس حضور در فیلم‌های امنیتی منتقل می‌شه! ولی اگه واقعاً برای چشم مضر باشه ترجیح می‌دم از حسگر اثرانگشت استفاده کنم 🙂

 5. Avatar
  Darkgroomnone

  اثر انگشت رو بیشتر ترجیح میدم، هم راحتتره هم حداقل ضرری نداره

  اخر من نفهمیدم تشخیص عنبیه ست یا قرنیه؟ یجا نوشتین قرنیه یجا عنبیه چندتا پست قبل تر هم زدین قرنیه، کدوم یکیه اخر؟ تو عکسیم که گذاشتین عنبیه ست نه قرنیه ولی پایین تر نوشتین قرنیه

  • حسين میرنژاد
   حسين میرنژادideal
   ترنجِ نرسیده

   سلام دوست عزیز اون یک مورد اشتباه شد که تصحیحش کردیم ممنونم از یادآوری :rose: در مورد سوالتون باید بگم که در اصل منظور عنبیه چشم هست، چون که این سنسور Iris Scanner نام داره و Iris به معنای عنبیه چشم هست.

 6. Avatar
  JAGUARnone

  بدون شک نوآور ترین تلفن چند سال اخیر بوده نوت ۷
  سنسور عنبیه چشم
  قابلیت تغییر رزولوشن به دلخواه کاربر در ۳ حالت
  موتور HDR
  نوآوری های نرم افزاری در Spen مثل ترنسلیت و ساخت گیف و زووم
  به اینا نوآوری های اس۷ رو هم اضافه کنین که در نوت ۷ استفاده شده
  مثل فناوری دوال پیکسل یا فوکوس ۱۰۰ درصد پیکسل ها
  ولکان
  لنز F1.7 و پیکسل های بزرگ

 7. Avatar
  milad.technone

  تکنولوژی خوبیه ولی به نظرم بیشتر شبیه یه تکنولوژیه و نوآوریه تا یه قابلیت کاربردی
  به نظر سنسور اثر انگشت کاربردیتره البته به شرطی که مثل هواوی سریع باشه و نیاز به فشار کلید نداشته باشه

 8. Avatar
  Mosayeb_snone

  چیزی که این سنسور رو کاربردی کرده عملکرد سریع و دقیقشه
  دقیقا همون کاری که اپل با تاچ ای دی کرد سامسونگ با ایریس اسکنر انجام داد
  درسته یک سری محدودیت ها داره فعلا مثلا فاصله دقیق از چشم و.. که البته بخاطر سلامتی چشم هست گویا اما اونقدر دقیق و سریعه که این مشکلات به چشم نمیان
  همینطور بخاطر مادون قرمز عملکردش توی تاریکی مطلق بهتر از عملکردش در نور زیاد هست
  و با عینک های طبی هم کار میکنه

 9. Avatar
  Iranian_mind00none

  برا وقتایی که دست آدم خیسه خیلی خوبه
  بقیه مواقع اثر انگشت رو ترجیح میدم

 10. Avatar
  Goooooglenone

  اول یه سلام به دوستان بکنم :heart: :heart:

  چندروزه نبودم دلم براتون تنگ شده بود از سوپر ترولای سونی گرفته تا فن اعظم الجی پیکا . دلم برا کامنتای فنایه سونی تنگ شده بود :rose: :rose:

  در باره عنبیه هم حرفی ندارم عالیه عالیه شک نکنید مثل حسگر اثر انگشت اس ۵ که تو اس ۶ ترکوند اینم اونجوری میشه حسگر عنبیه اس ۸ میترکونههههههههههههههههه :yahoo: :yahoo: :yahoo: :yahoo:

 11. Avatar
  Mosayeb_snone

  دوستان گویا ایفون ۷ از صفحه فول اچ دی و ۲کا به ترتیب برای سایز ۴٫۷ و ۵٫۵ اینچی استفاده میکنه
  کم کم باید منتظر تغییر نظر دوستان در مورد رتینا و تشخیص پیکسل صفحه نمایش و.. باشیم
  بعد از مدتها یکی از چیزهایی که منو از ایفون زده میکرد داره برداشته میشه یعنی رزولوشن فوق پایین صفحه نمایش برای یک گوشی مدرن و جدید

  • Avatar
   milad.technone

   منم تقریبا از همین مورد دلزده بودم مثلا وقتی بازی آسفالت ۸ رو تو آیفون ۴٫۷ و یه اندرویدی مقایسه میکردم از لحاظ نمایشگر کیفیت اندرویدیا یه سرو گردن بالاتر بود یا حتی یه والپیپر خوب و با کیفیت
   با مدلهای پلاس هم موافق نبودم به خاطر بزرگی و حاشیه ی زیاد

 12. Avatar
  Mosayeb_snone

  چرا نظرات من میره برای تایید؟ ?????

 13. Avatar
  Alienware2016none

  هنوز کار داره :unsure:

 14. Avatar
  Samsung--Electronicsnone

  سلام :bye: :bye: :bye:
  من همون اول هم در جواب بعضی از دوستان گفتم که تو تاریکی کار می کنه و عینک و لنز های تماسی مشکلی درست نمی کنن . :yes: :yahoo:
  ترجمه اون عکس هم از فون آرنا توسط ترنجی کار خیلی خوب و قشنگی بود. :good: :good:
  خیلی ها گفتن نسبت به اثر انگشت چه برتری داره ؟ چرا از حسگر اثر انگشت نوت ۷ استفاده نکنیم ؟ :scratch: :scratch:
  یکی از دلیل هاش اینه که شما با لمس هر چیز اثر انگشتتون روی اون چیز می مونه . پس اگه کسی بخواد می تونه با هزینه کردن ، قفل گوشی رو باز کنه !! هرچند فکر نمی کنم کسی دنبال اطلاعات ما باشه پس این مورد زیاد مهم نیست . 😉 :whistle: :yes:
  مورد بعدی که بیشتر ممکنه برای ما ها اتفاق بیفته اینه که تو خواب از انگشتمون استفاده کنن و گوشی رو باز کنن :yes: . ( من خودم” فقط برای تست شدنی بودن این کار” ، اون رو انجام دادم و بلافاصله گوشی رو قفل کردم) :mail: :mail: :whistle: :whistle: :mail: :whistle:
  مورد بعدی کثیف شدن انگشت و یا خیس بودنه اونه که می تونه تو شناسایی اثر انگشت مشکل درست کنه . :unsure:
  در نهایت وجود این سنسور خوبه ولی نمی شه گفت که این بهتره یا اثر انگشت چون هر کدوم معایب خودش رو داره مثلا با iris نمی شه وقتی گوشی رو میزه ، قفل رو باز کرد و … . :yes:
  باید دو تا رو تست کنی و از اون که راحتی استفاده کنی . :yes: :yes:
  امیدوارم مفید بوده باشه :rose: :rose:
  موفق باشید :rose: :rose: :rose: :rose:

 15. Avatar
  phenomenal30none

  عاااااالیه بهترین تلفن هوشمندیه که تا حالا دیدم خیلی کامله لامصب

 16. Avatar
  Salvatorenone

  Iris scaner
  سنسور اثر انگشت
  پترن
  پین
  پسورد

  دیگه ادم چی میخواد از امنیت گوشی.هر کس هرجور دوست داشت میتونه نوت ۷شو قفل کنه
  من خودم چون دستم زیاد عرق میکنه و بیشتر اوقات روی سنسور اثر انگشت کثیف میشه iris scaner بیشتر به دردم میخوره.خیلی سریع و دقیقتر هم هست

 17. Avatar
  Modarznone

  ی سوال.
  اشعه یا حسگری وجود نداره که بتونه جنس جسم رو تشخیص بده؟
  مثلا وقتی ی نفر اثر انگشتتو پیدا کرد و خواست گوشیو باز کنه تشخیص بده که پلاستیکه و باز نشه
  این به نظرم کاربردی و ایمن تره 😉

 18. Avatar
  Orion2016none

  دوستان اندرویدی،ممنون میشم بهترین و تاپ ترین برنامه مخفی کردن فایل ها رو معرفی کنید منتظرم با تشکر

 19. Avatar
  i menone

  قابلیت بسیار بی مصرفی هست
  منتظر سونی هستیم بیصبرانه

 20. Avatar
  Navidnone

  سنسور اثر انگشت راحته اما امنیت چندانی نداره بارها شده خواب بودم دخترم گوشیمو با انگشتم باز کرده و رفته سرا غ بازی اگه خانمم هم همین کارو بکته دیگه خونه خراب شدم رفته !! تازه نوت ۴ که باید سوایپ کرد و مثل اس۶ و ۷ وایفون و.. که خیلی راحت با گذاشتن انگشت باز میشه نیست سنسور چشمی بهتره کسی نمیتونه تو خواب براحتی سو استفاده کنه و پرونده اعمال ادمو رو کنه

 21. Avatar
  grimmnone

  توی این فیلم که افتضاح بود اگه ویندوز هلو رو توی بیلد رداستون ببینید در برابر این مثل پادشاه می مونه همون بار اول آنلاک می کنه نیازی هم نداره چشم توی اون دوتا دایره قرار بگیره
  خوب این فیلم رو ببینین هم در تاریکی مطلق و هم با عینک آفتابی تست میکنه تازه بیلد های اولیه ویندوز ۱۰ هست و این هم آزمایشیه تفاوت رو ببینید قبل از این که قضاوت کنید
  http://www.aparat.com/v/OS4Wm

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,479 ترنج
 2. 2# ahmad - 16,258 ترنج
 3. 3# m.b - 14,450 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,595 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,813 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,158 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 9,075 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,064 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
تبلیغات متنی و بنری
رپورتاژ آگهی پربازده
حسين میرنژاد
حسين میرنژاد
نویسنده و گرافیست وبسایت ترنجی - خوره تکنولوژی Aparat.com/iDealTechs
کانال تلگرام ترنجی