4 + بیست =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

آیا عکاسی در نور کم ممکن می‌شود؟

نوشته

4 سال قبل | 12 دیدگاه | ترنجی

یک برند جدید در بخش سنسور عکاسی به نام کوانتا (QIS) در موسسه تحقیقاتی مهندسی Dartmouth’s Thayer مشغول به کار برای توسعه اساسی عکاسی در شرایط نوری ضعیف است. اما آیا عکاسی در نور کم بالاخره با کیفیت مطلوب امکان پذیر می‌شود؟ در ادامه با ترنجی همراه باشید.

یکی از محققین به نام پروفسور اریک فسیوم مهندس و فیزیکدان است که در زمینه سنسورها پیش زمینه‌‌ی خوبی دارد. او مخترع سنسور CMOS است که اکنون در بسیاری از گوشی‌های موبایل و دوربین‌های دیجیتال و دوربین‌های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرد. سنسور اریک فسیوم در سال ۱۹۹۵ ساخته شد.

او کمک‌های زیادی به دکترای جایجوما کرد و هر دو به مدت سه سال بر روی پیکس‌ها مطالعه و تحقیق کردند. پیکسل‌های جدید ریزتر از پیکسل‌های مرسوم هستند زیرا به گونه‌ای طراحی شده‌اند که فقط یک فوتون را دریافت کنند همچنین باید تعداد زیادی از آنها کنار یکدیگر قرار گیرند تا سنسوری را بسازند که تمامی فوتون‌های یک تصویر را جذب کند. جایجوما در بخش خبری سازمان فیزیک اعلام کرد که “ما باید ۱ میلیارد پیکسل را کنار هم روی یک سنسور داشته باشیم و سنسوری با این ابعاد بسازیم”

فوتون در فیزیک، یک ذره بنیادی است که به‌عنوان واحد کوانتومی نور و یا هر نوع تابش الکترومغناطیسی محسوب می‌شود. فوتون نماینده حامل‌های نیرو برای نیروی الکترومغناطیسی است که اثر این نیرو به راحتی هم در سطح ماکروسکپی و هم در سطح میکروسکپی قابل مشاهده است. مانند بقیه ذرات بنیادی بهترین تعریف از فوتون توسط مکانیک کوانتومی ارائه می‌شود؛ که نشان‌دهنده ویژگی دوگانگی ذره و موج است. فوتون دارای اسپین یک است، یعنی از لحاظ ذره‌ای بوزون به حساب می‌آید.[wikipedia]

این سنسور قطعاً در نور کم حساسیت خوبی خواهد داشت. همچنین برای تصویر برداری در دوربین‌های امنیتی، دوربین‌های نجوم‌شناسی و علمی کاربرد خواهد داشت اما باید به گونه‌ای باشد که برای بخش تجاری هم به صرفه باشد.

فسیوم می‌گوید:

“ما می‌خواستیم این سنسور جدید را به نحوی بسازیم که با تکنولوژی cmos امروزی سازگار باشد و صنعت با روی خوش از آن استقبال کند. مهندسی آن یک قدم رو به جلو در همین راستا بود. سوال اصلی اینجاست که با شرایط کنونی چگونه ساخته شود که برای بخش تجاری در دسترس باشد.”

و بر اساس وب سایت Dartmouth:

“QIS یک انقلاب در زمینه تغییر نحوه تصویر برداری است که در موسسه Dartmouth اختراع شده. در QIS نکته مثبت این است که تعداد فوتون‌هایی که بر سطح سنسور می‌خورند قابل شمارش هستند و برای رسیدن به رزولوشن ۱ میلیارد پیکسلی باید قطعاتی مخصوص به نام Jots روی سنسور ایجاد شود.خواندن هر بیت از جات صدها یا هزاران بار در هر ثانیه صورت می‌گیرد که سرعت انتقادل داده‌ها را به ۱ ترابیت در هر ثانیه می‌رسد.”

بازه زمانی برای عرضه و استفاده این تکنولوژی در دنیای حقیقی مشخص نشده است و در این مقطع به صورت یک طرح مفهومی است.

[su_button url=”http://thenextweb.com/creativity/2015/10/14/image-sensor-research-now-underway-promises-to-overhaul-low-light-photography-eventually/” target=”blank” background=”#159f84″]TheNextWeb[/su_button]

[su_button url=”https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%81%D9%88%D8%AA%D9%88%D9%86″ target=”blank” background=”#159f84″]فوتون[/su_button]

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. masternone  0  0

  نمونه ازمایشی ساخته شده یا فقط در حد نظریه است؟

 2. Moazeznone  0  0

  والا سلطان تاریکی الان سری a7 هستند که در تاریکی عین روز عکس میگیرن

 3. MahyarZADnone  0  0

  خیلی دوست دارم اقای معزز عکس خودش رو با دوربین سونی A7 ببینم اگه میشه آپلود کنید . و توهم نزنید ..

10 کاربر برتر
 1. 1# ahmad - 11,440 ترنج
 2. 2# Milad7 - 8,759 ترنج
 3. 3# Peiman - 8,023 ترنج
 4. 4# Sajad - 7,530 ترنج
 5. 5# علی شیخ زاده - 7,481 ترنج
 6. 6# _V_ - 7,084 ترنج
 7. 7# m.b - 6,265 ترنج
 8. 8# Pouya - 5,882 ترنج
 9. 9# نیما عرفانی - 5,189 ترنج
 10. 10# Amir galaxy - 4,733 ترنج
کانال تلگرام ترنجی