سه × 3 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

مرسدس بنز با چه خودروهایی به ایران بازخواهد گشت؟

نوشته

5 سال قبل | 5 دیدگاه | ترنجی

پس از سفر هیئت بلند پایه اقتصادی – تجاری آلمانی به سرپرستی زیگمار گابریل معاون صدراعظم و وزیر اقتصاد و انرژی آن کشور و مدیران ارشد بنز و فولکس واگن به ایران در ماه گذشته، خبرهای متفاوتی از چگونگی فعالیت های آینده این دو خودروساز در ایران منتشر شد. 

دراین خصوص مسیح فرزانه  مدیر اسبق و موسس نخستین کلوپ رسمی مرسدس بنز در ایران که با شرکتهای دایملر آلمان و ستاره ایران ( نمایندگی رسمی مرسدس بنز در ایران) سابقه همکاری دارد، درخصوص سابقه حضور این برند درکشور و چگونگی ورود مجدد مرسدس بنز به بازارایران می گوید: در سال ۸۴ بود که ستاره ایران بازگشت خود به بازارکشور را در هتل استقلال با مدل های متنوعی چون E و C و S ،A، CLS و.. در مهمانی ویژه ای جشن گرفت.

Capture

فرزانه ادامه داد: پس ازدو سال تحقیقات بازار و مذاکرات و درحالی که فضای اقتصادی تحولات خوبی یافته بود، مدیران وقت این برند در کشور یعنی یورگن کورتز ( مدیر دایملر- کرایسلر ایران )  و الکساندر دیبولد ( نایب رئیس ) رسما آغازفعالیت خط مونتاژ مرسدس بنز در ایران را اعلام کردند. حتی در تیر ماه ۸۴، خط تولید موتورهای ۹۰۰ خودروهای سنگین بنز  در ایدم تبریزهم شروع به کارکرد. پیشرانه هایی که در سال ۱۳۸۳ صادرات ایران خودرو دیزل به دایملر کرایسلرآلمان را به ۱۰ میلیون دلار رسانده و ۳۰ درصد از حجم تولید آن را شامل می شد.

Capture

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «مجله ماشین»، برنامه بعدی برای مونتاژ دو مدل  E و C  کلاس در سایت تاپ خودروی ایران بود.  البته اگرچه E کلاس مونتاژ و به بازار وارد شد، اما حضور آن  به موفقیت فروش مدلهای CBU ( واردات خودرو به صورت کامل ) نبود. ازاین مدل، حدود ۸۳ دستگاه تولید و دیری نپایید که ۱۳ ناظر آلمانی و ۱۵۰متخصص ایرانی به دلیل عدم موفقیت و توقف طرح از شرکت جدا شدند. سپس برنامه مونتاژ C کلاس با حضور مهندسین آلمانی نیز نهایتا به سرانجام نرسید و در سال ۱۳۸۶ این خط مونتاژ متوقف و با افت اقتصاد جهانی، کمپانی  دایملر اقدام به تعدیل نیرو در سراسر جهان و همچنین فروش دفتر تهران در برج سایه کرد. البته پیش از آغاز پروژه مشترک تولید E کلاس از آقای دیبلود درخصوص نگرانی از کاهش کیفیت خودروهای بنز مونتاژ ایران پرسیدم که با قاطعیت پاسخ داد: اگر ما این ترس را داشتیم اصلا این کار را شروع  نمی کردیم. ما سرمایه گذاری را انجام داده ایم که متخصصان مرسدس بنز از آلمان به ایران بیایند و می خواهیم همان کیفیتی را که در دنیا از آن برخوردار هستیم، در ایران داشته باشیم! درهرحال خط مونتاژ خودروهای سواری و سنگین متوقف شد؛ سهام ۴۹ درصدی آلمان ها درستاره ایران به ایران خودرو فروخته و نهایتا درسال ۲۰۱۰ با تعطیل شدن دفتر بنز در تهران، وارادات مستقیم خودروی سواری و عرضه خدمات پس ازفروش متوقف گردید.

وی در ادامه می افزاید: حال درجریان سفر اخیر هیئت بلند پایه آلمانی، معاون کمپانی دایملر و رئیس بخش تولید خودروهای سنگین و اتوبوس شرکت مرسدس بنز به ایران، مذاکراتی نزدیک با مدیران ایران خودرو صورت گرفته است.

این مذاکرات در چند بخش صورت گرفته که حول محور تقویت زنجیره خدمات پس از فروش ستاره ایران، واردات خودروهای سنگین و سواری به صورت محدود و البته مونتاژ خودروهای سنگین با مشارکت ایران خودرو دیزل است. درحقیقت بین بازه زمانی سال های ۷۶ تا ۸۴ مرسدس بنز یکی از بهترین دوران فعالییتش در ایران را تجربه کرد ولی باید منتظر بمانیم که آیا در این زمان کوتاه پس از تحریم ها مجددا وارد پروژه مونتاژ C وE کلاس با تجربه نه چندان مثبت گذشته می شود یا خیر؟ آلمان ها درطی حضورشان در صنایع کشورمان ثابت کرده اند که با کمترین میزان خطا وارد بازارمی شوند.

Capture

فرزانه  درپایان می افزاید: بازارخودروهای سواری در ۲ سال آینده دست خوش تحول بزرگی از نظر عرضه مدل های گوناگون و متنوع با قیمت های رقابتی به دلیل ورود مستقیم برندهای اروپایی خواهند بود. این مسئله ازدو جهت احتمال حضور بنز در بازار کشور را تقویت می کند، خدمات پس از فروش مناسب این برند در سراسر دنیا و همچنین ورود خودروهای اصالت دار مرسدس بنز و جلوگیری از واردات مدل های کارکرده به جای صفر به واسطه واردات مستقیم.البته این بار آلمان ها با چالش ممنوعیت ورود خودروهای با موتور بالای ۲۵۰۰ سی سی هم روبرو هستند. در هر حال اگرچه برنامه ای که قرار بود یک دهه پیش، ایران را به جای هند و چین و ترکیه به کشور پایلوت صادرکننده بنز به منطقه مبدل کند، دیگر اتفاق نخواهد افتاد، اما درصورت پیاده سازی موفق این پروژه از سوی مدیران آلمانی وشرکای ایرانی، می توان مجددا شاهد گشایش دفتر رسمی مرسدس بنز در تهران بود.

[button url=”http://www.machinemag.ir/News.aspx?ID=7065″ postid=”” style=”btn-default” size=”btn-default” target=”_self” fullwidth=”false”]machinemag[/button]

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Mamzinone

  بابا SLS بیارید…خخخخ 🙂
  جدا چه فرقی به حال ما میکنه اصلا بیان بوگاتی بسازن قیمت که پایین نمی یاد چه فایده

 2. m9472none

  ما ارزوی سوار شدن این خودرو هارو به گور میبریم . ایرانی ها بدبخت ترین مردم دنیا هستن

 3. Behzad 1280none

  با چه خودروهایی به ایران باز می گرده ؟
  بستگی داره چن نفر باشن
  اما احتمالا با بی ان وِ

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,529 ترنج
 2. 2# ahmad - 16,632 ترنج
 3. 3# m.b - 14,957 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,995 ترنج
 5. 5# Sajad - 12,152 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,174 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 9,158 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,098 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
صدرا مخملی
شروعی تازه ....
کانال تلگرام ترنجی