هجده − 3 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

آشنایی با اینترنت VDSL مخابرات + جدول قیمت و جزئیات طرح

نوشته

2 سال قبل | 6 دیدگاه | اخبار داخلی، اینترنت

سرویس اینترنت VDSL با سرعت‌های حداقل دو تا ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه، از جمله سرویس‌های ارتباطی است که از سوی شرکت مخابرات به مشتریان خانگی و تجاری ارایه می‌شود. برای آشنایی با اینترنت VDSL مخابرات با سرعت دانلود بالا در ادامه با ترنجی همراه باشید.

اینترنت VDSL مخفف Very-high-bitrate Digital Subscriber Line و روی بسترهای کابل‌های شبکه و یکی از استانداردهای رایج جهانی XDSL و عملکرد آن در اغلب موارد مشابه ADSL است. البته علی‌رغم شباهت‌های موجود در این زمینه، اختلافات متعددی نیز وجود دارد؛ از جمله این‌که برخلاف ADSL از خطوط تلفن ثابت شهری برای انتقال اطلاعات استفاده نمی‌کند و نیاز به کابل‌کشی دارد.

سوالات متداول اینترنت VDSL مخابرات

سوالات متداول اینترنت VDSL مخابرات

فناوری VDSL از نزدیک‌ترین کافوی نوری (صندوق توزیع خطوط مشترکین که ورودی آن فیبرنوری و خروجی آن کابل مسی است) به مشترک سرویس می‌دهد، بنابراین فاصله‌ی کاربران از مرکز مخابراتی تفاوتی ایجاد نمی‌کند و تمامی مشترکان یک سرعت اینترنت را دریافت می‌کنند اما نکته‌ای که می‌تواند روی سرعت اینترنت تأثیرگذار باشد، کیفیت کابل‌های مسی و تداخل است.

البته سرعت دانلود روی اینترنت VDSL نزدیک به پنج برابر سرعت دانلود ADSL است و سرعت آپلود آن نیز ۱۰ برابر ADSL است. درواقع سرعت دانلود آن از حداقل دو تا حداکثر ۱۰۰ مگابیت بر ثانیه و سرعت آپلود آن از ۱۶ تا ۲۲ مگابیت بر ثانیه را هم پوشش می‌دهد.

جدول قیمت بسته های اینترنت VDSL مخابرات

جدول تعرفه‌های سرویس VDSL مخابرات در شکل زیر آمده است:

جدول تعرفه‌های سرویس VDSL مخابرات

متقاضیان VDSL چه کسانی هستند؟

متقاضیان این سرویس، کلیه مشتریان خانگی و تجاری هستند و حداکثر میزان مجاز استفاده از ترافیک با سرعت سرویس خریداری‌شده، توسط اپراتورها تعیین می‌شود و در صورت عبور میزان مصرف مشتری از این سقف سرویس به سرعت پایه (۱۲۸ کیلوبیت بر ثانیه) کاهش خواهد یافت.

نحوه‌ی کسر از سطح مصرف منصفانه هنگام استفاده از سایت‌های داخلی و خارجی بدین نحو است که ترافیک تعیین‌شده تحت عنوان سطح مصرف بر مبنای ترافیک داخلی تعریف شده است. بر همین اساس به ازای مصرف هر گیگابایت ترافیک داخلی یک گیگابایت از سطح مصرف منصفانه کاسته می‌شود اما با توجه به هزینه بیش‌تری که تأمین اینترنت خارجی دارد، به ازای مصرف هر ۲۰ گیگابایت، مشتری می‌تواند حداکثر ۲۰ گیگابایت ترافیک داخلی یا پنج گیگابایت فقط خارجی و یا ترکیبی از این دو را استفاده کند؛ به‌نحوی که حاصل جمع کل مصرف ترافیک خارجی با ضریب چهار و ترافیک داخلی با ضریب یک برابر ۲۰ می‌شود.

کلیه بسته‌ها بر اساس مصوبه ۲۶۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات رادیویی تدوین شده که طبق آن میزان مصرف ترافیک مشتریان نامحدود و سقف مصرف بر اساس مصرف منصفانه (FUP) محاسبه می‌شود. منظور از ترافیک داخلی هر ترافیک با میزبانی سرور در داخل کشور شامل سایت‌های داخل کشور (برای مثال دسترسی به همه سایت‌ها حاوی ویدئو و فیلم) است. ترافیک خارجی نیز هر ترافیک با میزبانی سرور در خارج از کشور و سایت‌های خارج کشور (به عنوان مثال مصارف تلگرام، اینستاگرام، توئیتر، گوگل و یاهو) خارجی حساب می‌شود.

تعویض اینترنت دایل‌آپ با فیبر نوری

در صورت پایان حجم FUP چه می‌شود؟

در صورت پایان حجم سطح مصرف منصفانه، سرعت مشتری به سرعت پایه معادل ۱۲۸ کیلوبیت می‌رسد، در این حالت دسترسی مشتری به محتوای داخلی و خارجی برقرار است. سرعت سرویس مشتریانی که در زمان درخواست تمایل خود را به عدم کاهش سرعت پس از پایان مصرف FUP ماهیانه اعلام کرده باشند، کاهش نمی‌یابد اما مشتری موظف به پرداخت هزینه مازاد مصرف FUP قرارداد می‌شود. بنابراین پس از اتمام سطح مصرف منصفانه مشتری می‌تواند به‌منظور جلوگیری از تنزل به سرعت پایه نسبت به خرید ترافیک اضافی اقدام کند.

بر اساس اطلاعات شرکت مخابرات ایران، آستانه‌ی مصرف منصفانه تعیین‌شده برای هر ماه در محصولات قابل انتقال به ماه‌های دیگر نیست. در سبد محصولات جدید در حالت پیش‌پرداخت و پس‌پرداخت، میزان حجم دانلود برای یک ماه بوده و به ماه بعد منتقل نمی‌شود و هم‌چنین امکان استفاده از حجم آینده نیز وجود ندارد؛ اما در صورتی که مشتری بخواهد نسبت به خرید ترافیک اضافه کند، می‌تواند به وب‌سایت این شرکت مراجعه کند.

قراردادها به‌صورت پس‌پرداخت و پیش‌پرداخت ارائه می‌شوند و پس از پایان مدت قرارداد، بر اساس درخواست مشتری و شرایط جدید قابل تمدید است. نحوه پرداخت هزینه‌ها هم بدین صورت است که پرداخت هزینه‌ها در قراردادهای پس‌پرداخت از طریق قبوض تلفن ثابت و برای قراردادهای پیش‌پرداخت از طریق سایت مخابرات مقدور است. هم‌چنین درباره‌ی درگاه‌های فروش و ثبت‌نام این سرویس و مناطق تحت پوشش آن می‌توان از طریق تماس تلفنی ۲۰۲۰، مراجعه به امور مشتریان مراکز و از طریق پورتال آگاهی پیدا کرد.

شما از چه ارایه دهنده اینترنتی استفاده می کنید؟ فکر می کنید با این قیمت ها و بسته های VDSL مخابرات می تواند گزینه وسوسه کننده ای باشد؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Mohammad 13759
  ترنجِ نرسیده
  14
  39

  آقا ما ۲مگ adsl داریم دانلود ۲۵۰ کیلیوبایت میده یعنی یه سرعت رو به 8مشترک تقسیم میشه .حالا ۵۰ مگ رو دانلود ۶.۲ مگ میده ۱۶۰ هزار تومن ماهیانه بدی بعد تازه ۵۰۰ گیگ دان داری الان اینترنت همراه اول *۱۰۰۰*۲۱*۱# تخفیف به من داده ۲۰ گیگ ۲۲۰۰۰+۹٪مالیات تازه 4.5g سرعت دانلود حدود ۱۵ مگ واقعی تازه همجا هم میتونی استفاده کنی

  • Amin B3DAAminB3DA
   ترنجِ خیلی رسیده
   37
   6

   دوست عزیز سرعت خریداری شما 2مگابیته. ینی دانلود شما تقسیم به 8 میشه: 256کیلوبایت
   یه چیزی تو مایه های تبدیل ریال به تومان. توی ارائه به مگابیت میگن اما دانلود روی مگابایت محاسبه میشه

 2. mehrdad_mamehrdad_ma
  ترنجِ خیلی رسیده
  22
  10

  عجب به هر بهانه ای فقط گران میکنن
  مردم هم استقبال میکنن

 3. Amin B3DAAminB3DA
  ترنجِ خیلی رسیده
  30
  12

  خیییییلی قیمتا بالاست. سرعت 8 مگ (ینی نصف ADSL) سالیانه میده حدود 600 تازه با 90 گیگ بین الملل
  اونوقت من TD-LTE خریدم سالی 600 تومن دادم و 600گیگ روزانه و 1200گیگ شبانه گرفتم
  درضمن سرعت تا 80مگ متغیره بستگی به مکان که خب تو خونه سرعتم 20 و مغازه 48مگ

 4. MohammadrzfMohammadrzf
  ترنجِ نرسیده
  20
  5

  چرا اینقدر قیمتا بالا هست ؟؟؟؟

 5. AliemerdadAliemerdad
  ترنجِ نرسیده
  15
  10

  درجواب aminb3
  اون نود گیگ حجم هرماهه که ۳۶۰تا هم بین الملل میشه.ینی میشه سالی ۱۰۸۰گیگ
  اما شما سالی ۶۰۰گیگ
  درضمن شما یهو پول دادی اما اینجا ماه بماه.

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,533 ترنج
 2. 2# ahmad - 16,642 ترنج
 3. 3# m.b - 14,974 ترنج
 4. 4# Mahdi - 13,003 ترنج
 5. 5# Sajad - 12,152 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,177 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 9,160 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,098 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی