پانزده + 5 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

پایانی بر جدال پتنتی اپل و سامسونگ، پرداخت ۵۴۸ میلیون دلار از سامسونگ به اپل در قبال دریافت عرضحال رسمی

سینا عطایی

نوشته

4 سال قبل | 23 دیدگاه | ترنجی

داستان کمی قدیمی است، ۶ سال پیش بود که سامسونگ با کمک سیستم عامل اندروید گوگل، اولین رقیب جدی آیفون های اپل را معرفی کرد، Galaxy S سرآغاز آینده درخشان سامسونگ در بازار موبایل است و در سال ۲۰۱۰ معرفی شد. این دستگاه از نظر ظاهری شباهت های غیر قابل انکاری به آیفون ۳Gs داشت و نمی توان این موضوع رو کتمان کرد اما این شباهت آنقدرها هم نبود که عنوان “کپی” به آن اطلاق بشود. اپل در سال ۲۰۱۱ یعنی ۵ سال پیش که از شباهت های متعدد محصول سامسونگ به آیفون موفق آن ها ناراحت بود علیه این شرکت شکایت کرد و دلایلی را برای اثبات ادعای خود ارایه کرد. از شباهت هایی چند در طراحی ظاهری تا ظاهر آیکون ها و چینش آیکون ها، برخی افکت ها و البته استفاده بدون اجازه از پتنت های اپل مثل زوم دو انگشتی و تپ کردن برای زوم همه و همه دلایلی بود که خون اپل را به جوش آورده بود. این دعوا سال ها به طول انجامید و در نهایت حق به اپل داده شد، هر چند در برخی دیگر از شکایت های سامسونگ، اپل هم محکوم گشت. این جدال پتنتی سامسونگ و اپل رو به پایان خود است و به نظر می رسد با پرداخت مبلغی حدود یک پنجم ادعای خسارت اپل بسته خواهد شد. در ادامه با ترنجی همراه باشید.

در یک بیانیه مشترک دادگاهی بین اپل و سامسونگ امروز اعلام شد که تا کمتر از ۱۰ روز دیگر سامسونگ در قبال دریافت یک عرضحال از سوی تولید کننده آیفون مبلغ ۵۴۸ میلیون دلار را به این شرکت پرداخت خواهد کرد. پس از سالها دادخواهی و فرجام به دست آوردن بیش از نیم میلیارد دلار یک پیروزی قابل توجه برای اپل به شمار می رود. اما با وجود اینکه سامسونگ در مقابل این رای به ناچار تسلیم شده است به نظر می رسد که سعی در بازپس گیری بخشی از این مبلغ دارد. این بیانیه اظهار دارد که سامسونگ “تا بدست آودت تمام حقوقش برای به دست آوردن بازپرداخت از اپل، ادامه خواهد داد” با این حال در برخی اسناد این حق برای اپل هم وجود دارد.

جالب است بدانید که اپل در ابتدا مبلع ۲٫۵ میلیارد دلار را برای غرامت تعیین کرده بود که سپس مبلغ ۱ میلیارد دلار، پس از آن ۹۳۰ میلیون دلار و در نهایت ۵۴۸ میلیون دلار به این شرکت تعلق گرفت. اما با این حال این پیروزی کامل برای اپل نیست. چرا که سامسونگ برای خود حق بازپرداخت از اپل را قائل است و البته این شرکت همچنان به دنبال دوباره بررسی شدن این پرونده توسط یک قاضی دیگر است، اگر این قاضی قبول کند که پرونده را ببیند این داستان همچنان ادامه خواهد داشت.

به هر روی پیروزی با اپل است اما سود بزرگی اپل از این جدال بدست آورد مهر ننگین کپی کار بر پیشانی سامسونگ است به طوری که شاید یک شخص بی اطلاع از هر چیزی با دیدن محصول سامسونگ بگوید: “چقدر شبیه آیفون است”! یا دیگر محصولات اپل. این سایه ننگین است که سامسونگ همیشه در آن خواهد بود. نظر شما چیست؟ در ادامه بد نیست چند مورد از مدارک شکایت علیه سامسونگ و دفاعیات سامسونگ در مقابل را ببینیم:

2 3 4 5 1 6samsungtimeline

و البته دفاع سامسونگ مبنی بر اینکه حتی از قبل از ارایه اولین آیفون هم در حال کار بر طراحی محصولی مشابه بوده اند:

sammydesign-w620

[su_button url=”http://www.theverge.com/2015/12/4/9848348/samsung-apple-patent-548-million-payment”]theverge[/su_button]

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. SONY 1946none  0  0

  نیم میلیارد دلار :wacko:
  ۶۰۰ دلارش بدین من Z5 بگیرم 🙁 🙁 🙁 😥 😥 😥 🙁

 2. Ari khannone  0  0

  یعنی دعوای زرگریشون تموم شد؟ :scratch:

 3. unKownnone  0  0

  اگه انقد سخت گیرن پس هوآوی باید چقدر جریمه بده؟ :wacko: :wacko:

 4. احمدnone  0  0

  زیاد مهم نبود دعواشون تو دنیای فناوری این چیزا طبیعیه بنظرم

 5. iamalijnone  0  0

  خوبه تموم شد دیگه سر یه چیز الکی ۵ ساله هی جو میدن

 6. iMohammadrezanone  0  0

  فن هاى سامسونگ کجان؟!؟ :unsure:
  یاران چه غریباااااااانه…! 😥 😥 😥 😥

  • Samsung--Electronicsnone   0   0

   بعضی مواردش الکی هست مثل زوم ۲ انگشتی و تپ کردن برای زوم/
   این ها تو همه گوشی ها هست پس بقیه شرکت ها کجان؟؟؟؟؟ آها فروش زیاد ندارن :whistle: :whistle: شایدم قبل ارائه محصولشون به اپل پول میدن. به من چه!!!!!!
   البته به من ربطی نداره اینا. من باید از محصول نهایی لذت ببرم. اگه یه چیز خوب تو محصول x و یه چیز خوب تو y هست ، من دوست دارم تو محصول a همه این ها رو داشته باشم.
   دعواشون هم هیچ ربطی نداره به من که خوش حال یا ناراحت شم :yes: :yes:

  • SAMSUNG _ The Best Brandnone   0   0

   اینجام برادر !

   مشغله های زندگی نمیذارن وگرنه این بچه بازیا که دیگه نمک دنیای فناوری هست ! 🙂

   خیلی خلاصه و ساده و به دور از هر گونه پیچیدگی و توضیح زیادی بخوام بگم بهت ، اینا ی سری ورقه بازیهای اپل با دادگاه سرِ به زیر کشوندن سامسونگ به بهانه ی ی سری پتنت های به معنای واقعی کلمه “”مسخره”” ( مثه این میمونه که من بیام بگم هر بچه ای در روزهای آغازین رشدش چهار دست و پا راه رفت دیگه از اون به بعد هیچ بچه ای حق نداره راه بره چون این پتنت شده! این یعنی شما میای ذات راه رفتن یک نوزاد انسان رو تحت انحصار خودت در میاری! دیگه خودت عمق فاجعه رو تشخیص بده… البته اگه منطقی باشه ) از بازار آمریکا و هر چه بیشتر دامن زدن به انحصار گریه خودش هست که متاسفانه به هدف نینجامیده !

   این رقما هم برای سامسونگ ی چیزی تو مایه های ۱۰۰تومنی خودمونه !

   خلاصه اپل اومد رقیبشو ضربه فنی کنه بدتر نه تنها خودش ضربه فنی شد که در بعد همه تماشاچیا به قدرت رقیب پی بردن !

  • Larry Pagenone   0   0

   ناموسن فکر میکردم بحث سر چیزای خیلی پیچیده تر باشه 😐

   سر چند تا آیکون اینطوری شده؟ 😐

   خدا رو شکر همه مثل اپل نیستن سر چیزای مسخره اینطوری کنن :unsure:

   بیشترین پتنت ثبت شده :

   ۱٫IBM
   ۲٫Samsung
   ۳٫Canon
   ۴٫Sony
   .
   .
   ۱۳٫Apple

 7. amir Narimnpournone  0  0

  ۶۰۰ میلیون دلارررررر
  خیلیه
 8. 0  0

  هاهاها بسی خوشحال شدیم.
  کپی کار و اسکی کار بود سامسونگ تو دادگاه هم مشخص شد خخخ

 9. Moazeznone  0  0

  خوشحالم که طرفدار اینجور برندها نیستم

 10. Different_boynone  0  0

  اپل کاری به سامسونگ نداره.اون داره به اندروید ضربه میزنه.مثلا گفته قبل ۲۰۰۷ ینی قبل ورود ایفون گوشی های سامسونگ همه دکمه ای بودن بعد ایفون همه شدن صفحه لمسی پس سامسونگ از اپل کپی کرده!!!آخه مرد مومن قبل ایفون همه گوشی ها همینطوری بودن.سری n نوکیا دیگه سوپر فونهای زمانهای خودشون بودن.همه هم دکمه ای!!!بعد ایفون کسی نیومده صفحه لمسی بزنه.بعد از ارائه اندروید صفحه ها لمسی شد!!!!وگرنه سال ۲۰۰۷ که سامسونگ گوشی خاصی نداشته.اولین گوشی شاخ سامسونگ ۲۰۱۰ ارائه شد با اندروید.این بازی هارو هم استیو جابز پایه گذاشت فقط بخاطر تنفری که از اندروید داشت.البته میخواست با ویندوز هم همینکارهارو بکنه!بنظرش اونهم کپی کرده.حالا اگر شکایتس شده از سامسونگ بخاطر اینه که بزرگترین شریک سخت افزاری گوگل هست و شکست سامسونگ مساوی شکست اندروید هست.درسته با اومدن ایفون خیلی چیزها فرق کرد.ولی اگر بخواد هرشرکتی برای این چیزها بره دادگاه که کل عمرشونو باید دادگاه باشن.مثلا ایسوس اومد از کلیدهای پشت الجی کپی رفت.کسی چیزی گفت اصلا؟یا خود الجی چقدر از سامسونگ کپی رفت.یا برعکس.اینچیزا هست.نمیشه جلوشو گرفت.

10 کاربر برتر
 1. 1# ahmad - 11,203 ترنج
 2. 2# Milad7 - 8,126 ترنج
 3. 3# Peiman - 8,014 ترنج
 4. 4# علی شیخ زاده - 7,481 ترنج
 5. 5# Sajad - 7,302 ترنج
 6. 6# _V_ - 6,693 ترنج
 7. 7# Pouya - 5,882 ترنج
 8. 8# m.b - 5,766 ترنج
 9. 9# Chalton - 5,753 ترنج
 10. 10# نیما عرفانی - 4,742 ترنج
کانال تلگرام ترنجی