حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

اسپیس ایکس یا ناسا، کدام زودتر به ماه می رسد؟

نوشته

3 سال قبل | 2 دیدگاه | فناوری هوافضا، موشک و ماهواره

از سال ۱۹۷۲ هیچ‌ کس پا بر روی ماه نگذاشته است. ناسا و اسپیس ایکس هر دو برای سفر به ماه در حال برنامه ریزی و آماده کردن پرتابگرهای سنگین ‌هستند. استارشیب (Starship) برای اسپیس ایکس و سیستم اسپیس لانچ (space launch system) سازمان ناسا. اماتفاوت این دو موشک چیست و کدام یک قدرتمندتر است؟

سفر به ماه:

با ظهور شرکت های تجاری فضایی اشتیاق برای بازگشت به ماه دوباره اوج گرفته است و باعث ایجاد یک رقابت فضایی جدید شده است. ناسا(NASA) شرکت خصوصی اسپیس ایکس (SPACEX) را به عنوان بخشی از عملیات تجاری فضایی خود انتخاب کرده است اما این شرکت برنامه اکتشافات فضایی مستقل خود را دنبال می‌کند.

موشک ها برای آن که به مدار فرستاده‌ شوند باید از مراحل زیادی عبور کنند. با جدا سازی مخزن سوخت مصرف شده هنگام پرواز موشک سبک تر می‌شود و راحت تر شتاب می گیرد.

سیستم پرتاب موشک شرکت اسپیس ایکس :

سیستم پرتاب موشک شرکت اسپیس ایکس به دو بخش تقسیم می شود: موشک پرتابی معروف به فالکون (falcon) و استارشیپ.

موشک فالکون :

انرژی فالکون توسط موتور موشکی رپتور (raptor) تامین می شود و ترکیبی از متان مایع و اکسیژن را می سوزاند. اصل اساسی سوخت های مایع در موشک ها این است که دو پیشرانه شامل یک سوخت مثل نفت سفید و یک اکسید کننده مثل اکسیژن مایع در یک محفظه احتراق قرار گیرند و مشتعل می شوند.

این شعله باعث تولید گازهای داغ در فشار زیاد می شود که با سرعت از نازل موتور خارج می شوند و در نتیجه باعث پرتاب موشک می گردد. موشک نیرویی معادل ۱۵ میلیون پوند تولید می کند که تقریبا دو برابر زمانی است که موشک های آپولو مورد استفاده بودند.

استارشیپ در بالای فالکون قرار می گیرد و خود دارای شش موتور رپتور است و شامل محفظه ای برای نگهداری ماهواره ها و بیش از ۱۰۰ خدمه است و حتی مخازن اضافی سوخت برای سوخت گیری مجدد در فضا دارد موضوعی که برای سفرهای طولانی بین سیاره ای حیاتی است.

موشک استارشیپ :

استارشیپ به گونه ای طراحی شده که بتواند هم در خلا و هم در جو مریخ و زمین کار کند و به وسیله بال های کوچک متحرک روی قسمتی که می خواهد فرود آید. هنگامی که به منطقه فرود برسد با استفاده از موتورهای خود به صورت عمودی قرار می گیرد تا فرودی مناسب داشته باشد.

همچنین نیروی کافی برای جدا شدن از سطح ماه و مریخ با جاذبه کم را دارد و می تواند به زمین بازگردد و فرودی مناسب در زمین داشته باشد. هردوی فالکون و استارشیپ قابل استفاده مجدد هستند و کل سیستم طوری طراحی شده که بتواند ۱۰۰ تن محموله را به سطح ماه یا مریخ ببرد. این فضاپیما به سرعت در حال پیشرفت است.

پرواز آزمایشی اخیر نمونه اولیه استارشیپ به نام SN۸ بود که تعدادی از مانورهای لازم را با موفقیت انجام داد اما متاسفانه نقص در یکی از موتورهای SN۸ باعث شد که هنگام فرود محکم به زمین برخورد کند. انتظار می رود طی روزهای آینده پرواز آزمایشی دیگری انجام شود.

موشک استارشیپ

استارشیپ

سیستم پرتاب فضایی ناسا :

سیستم پرتاب فضایی ناسا گوی سبقت را از سترن وی (satern v) که پیش از این قدرتمندترین موشک ناسا بود می رباید. طول این موشک در حال حاضر ۱۰۰ متر است.

بخش مرکزی این موشک فضایی حاوی بیش از ۳.۳ میلیون لیتر هیدروژن مایع و اکسیژن مایع است (به اندازه‌ی یک و نیم برابر استخر شنای مسابقات المپیک) و قدرت خود را از چهار موتور RS-۲۵ می گیرد که سه تا از آن ها در شاتل های فضایی قبلی نیز استفاده می شدند.

موشک sls ناسا

تفاوت اصلی این موتورها با موتورهای رپتور اسپیس ایکس آن است که این موتورها به جای متان هیدروژن مایع می سوزانند. بخش اصلی این موشک به وسیله ی دو تقویت کننده ی جامد موتور تقویت شده است. این دو که در دو طرف وصل شده اند و نیرویی معادل ۸.۲ میلیون پوند هنگام پرتاب ایجاد می کنند که پنج درصد بیشتر از سترن وی است. این نیرو فضاپیما را به مداری نزدیک به زمین می رساند.

بخش های بالاتر شامل مخازن حمل محموله و کپسول فضانوردان است و با یک موتور کوچک تر به نام RL-۱۰ کنترل می شود. فضاپیمای سیستم پرتاب فضایی، کپسول خدمه به نام اوریون (Orion) را که می تواند حداکثر شش خدمه را برای ۲۱ روز پشتیبانی کند، به عنوان بخشی از ماموریت آرتمیس-۱ (Artemis-۱) به ماه می فرستد؛ کاری که موشک های فعلی ناسا در حال حاضر قادر به انجام آن نیستند.

این فضاپیما پنجره های بزرگ اکریلیک دارد تا فضانوردان بتوانند در طول سفر فضا را مشاهده کنند. همچنین دارای موتور و سوخت مخصوص به خود و همچنین سیستم های پیشران ثانویه برای بازگشت به زمین خواهد بود. ایستگاه های فضایی آینده مانند ایستگاه دروازه ی ماه (Lunar Gateway) روزی به عنوان یک مرکز لجستیکی عمل می کنند که ممکن است امکان سوخت گیری مجدد نیز در آن میسر باشد.

ناسا و اسپیس ایکس

ناسا و اسپیس ایکس

موشک های بخش اصلی و تقویت کننده ها قابل استفاده مجدد نیستند و به جای فرود در اقیانوس سقوط می‌کنند، بنابراین هزینه های بیشتری هم از نظر مواد اولیه و هم از نظر زیست محیطی در پی دارد. این فضاپیما به گونه ای طراحی شده که بتواند بخش های دیگری برای حمل مسافر و یا محموله تا وزن ۱۲۰ تن داشته باشد که این میزان از استارشیپ ها بیشتر است.

بسیاری از فناوری های مورد استفاده در موشک ناسا اصطلاحا “تجهیزات قدیمی” به حساب می آیند زیرا از ماموریت های قبلی برداشته شده اند که باعث کاهش زمان تحقیق و توسعه می شود. با این حال، در اوایل این ماه، آزمایش بخش مرکزی آن در مدت زمان هشت دقیقه برای یک دقیقه متوقف شد که احتمالا به دلیل مشکل در یکی از اجزاست. خسارت قابل توجهی رخ نداد و جان هانی کات ( John Honeycutt) مدیر این برنامه می گوید: فکر نمی کنم تغییری اساسی در طراحی بدهیم.

برنده‌ی رقابت سفر به ماه کیست؟

کدام فضاپیما زودتر به ماه خواهد رفت؟ آرتمیس ۲ اولین ماموریتی است که خدمه را به ماه خواهد برد و توسط سیستم پرتاب فضایی ناسا انجام خواهد گرفت و انتظار می رود در اوت ۲۰۲۳ پرتاب شود. در حالی که اسپیس ایکس هنوز تاریخی را اعلام نکرده است اما آن ها در حال برنامه ریزی پروژه ی “ماه‌ عزیز” (dearmoon) هستند.

پروژه ای که برای بردن توریست ها به ماه در سال ۲۰۲۳ برنامه ریزی شده است. ایلان ماسک همچنین می‌گوید ماموریت سفر به مریخ در سال ۲۰۲۴ انجام خواهد گرفت که آن نیز با استفاده از استارشیپ خواهد بود.

در نهایت این رقابتی بین یک آژانس فضایی قدیمی با تجربه ی سال ها آزمایش و تحقیق است که به دلایلی چون بودجه مالیات دهندگان و سیاست های دولت به محدودیت هایی برخورده است و یک شرکت نسبتا جدید که پیش از این ۱۰۹ موشک فالکون ۹ را با ۹۸ درصد موفقیت پرتاب کرده است.

هر کدام که زودتر به ماه برسد دوره ای جدید از اکتشافات جهانی را آغاز خواهد کرد که هنوز ارزش علمی زیادی دارد.

به نظرتون کدام شرکت زودتر به ماه می رسد؟

اشتراک در
اطلاع از
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
max03

امروزم پرواز ازمایشی دوم یعنی SN9 بود که اینم دوباره موقع فرود به مشکل خورد و با شدت به زمین برخورد کرد و منفجر شد.

Milad7

هرکدوم زودتر رسیدید سلام ما را هم برسونید 😀

رپورتاژ آگهی پربازده
رپورتاژ آگهی پربازده
رسول فروغی