11 − 10 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

نخستین نگاه ترنجی به گلکسی اس ۲۱ اولترا سامسونگ

گلکسی اس ۲۱ اولترا سامسونگ نماد بهترین فناوری های این شرکت در صنعت موبایل است که به صورت تجاری و در تولید انبوه می تواند به شما ارایه شود. عموما سامسونگ را برندی دریافتیم که در اولین تلاش خود برای ارایه فناوری جدید، خیلی چشمگیر وارد نمی شود (شاید مثل خیلی از برند ها اما بر خلاف رقیب اصلی اش). گلکسی اس ۲۰ اولترا اولین دستگاه اولترا این برند بود و برجستگی ویژه آن درباره دوربین بود، آنقدر که کره ای ها تصمیم گرفتند روی بدنه دستگاه درباره زوم فضایی ۱۰۰ برابری، بنویسند! به هر حال این تلاش قابل تحسین، ایرادهایی هم داشت که در گلکسی نوت ۲۰ اولترا بهبود یافته و حالا در گلکسی اس ۲۱ اولترا قرار است حتی بهتر شود. البته گلکسی اس ۲۱ اولترا درباره یک چیز دیگر هم هست و آن آغاز پشتیبانی سری های غیر از نوت، از S Pen است. همچنین کاهش ۲۰۰ دلاری قیمت نسبت به گلکسی اس ۲۰ اولترا واقعا جذاب است.

گلکسی اس ۲۱ اولترا

 

زبان طراحی جدید سامسونگ با قاب دوربین جدیدش جذاب است. در گلکسی اس ۲۱ اولترا همه عادات پرچمداران باکیفیت سامسونگ حفظ شده است و برخلاف مدل عادی یا پلاس شاهد کاهش در بخش های خاص نیستیم.

مثلا در همین بخش طراحی ما شاهد استفاده از شیشه گوریلا گلس ویکتوس هستیم که از نمایشگر دو لبه خمیده محافظت می کند. همچنین شیشه مات روی قاب پشتی قرار گرفته است.

طراحی جدید و یکتا قاب دوربین به گوشی های جدید شخصیتی می دهد که به محض دیدن آنها متوجه می شوید که سری گلکسی اس ۲۱ هستند. قاب بزرگتر و شلوغ تر دوربین گلکسی اس ۲۱ اولترا هم کاملا اولترا بودن آن را فریاد می زند. این دستگاه در ۲ رنگ نقره ای و مشکی برای خرید وجود دارد که هر دو مات هستند و من واقعا نمی توانم تصمیم بگیرم که کدام جذاب تر است. از طرف میل ذاتی من به رنگ مشکی و از طرف دیگر رنگ نقره ای خاص، کار را سخت کرده اند.

سامسونگ نمایشگر گلکسی اس ۲۱ اولترا کمی کوچکتر از گلکسی اس ۲۰ اولترا انتخاب کرده است. اینجا با ما یک پنل ۶.۸ اینچی داریم که همچنان رزلوشن WQHD+ را حفظ می کند. امسال دو عضو دیگر خانواده گلکسی اس ۲۱ رزلوشن FHD+ دارند.

البته از نظر وزن و ضخامت باید گفت که گلکسی اس ۲۱ اولترا خیلی کم سنگین تر (۶ گرم) و ضخیم تر (۰.۱ میلی متر) است ولی در عرض و ارتفاع حدود ۰.۱ میلی متر جمع و جورتر شده است. اضافه شدن دیجیتایزر به بخش نمایشگر شاید یکی از دلایل باشد.

بدنه گلکسی S21 Ultra ترکیب شیشیه و فلز است. محافظه نمایشگر از شیشه گوریلا گلس ویکتوس استفاده شده و گواهی IP68 هم طبق انتظار اینجا وجود دارد.

این پنل نمایشگر با نام Dynamic OLED 2X ارایه می شود. حتما می توانید که منظور سامسونگ از 2X همان رفرش ریت ۱۲۰ هرتز است که ۲ برابر رفرش ریت عادی ۶۰ هرتز به شما می رود. این پنل در بخش رفرش ریت از دو عضو دیگر برتر است اما نه در زمینه حداکثر رفرش ریت. هر سه عضو خانواده گلکسی اس ۲۱ با رفرش ریت ۱۲۰ هزتر ارایه می شوند اما گلکسی اس ۲۱ اولترا می توانید رفرش ریت تطبیق پذیر بین ۱۱ تا ۱۲۰ هرتز را ارایه کند.

همچنین پنل گلکسی اس ۲۱ اولترا دو لبه خمیده بوده و دوربین سلفی درون سوراخ کوچک نمایشگر قرار دارد.

سامسونگ مدعی است که حداکثر روشنایی پنل نمایشگر حالا به ۱۵۰۰ نیت می رسد. این در مقابل پنل گلکسی اس ۲۰ که تا ۱۲۰۰ نیت روشنایی تولید می کرد، حدودا ۲۵ درصد می تواند روشن تر باشد. این حداکثر روشنایی در فضای خارجی بیشترین کاربرد را دارد. همچنین کنتراست پنل ۳.۰۰۰.۰۰۰:۱ است.

قلم مات بزرگتر

سامسونگ در نمایشگر مدل اولترا خانواده گلکسی S21 از دیجیتایزر شناساگر قلم که در سری نوت استفاده می کرد، استفاده کرده است. این یعنی که شما می توانید با قلم S Pen یا دیگر قلم های سازگار روی این گوشی ویژگی های قلم سری نوت را داشته باشید.

همانطور که گفتیم درون بدنه دستگاه جایی برای قلم در نظر گرفته نشده است و اگر بخواهید از آن استفاده کنید، شاید خریدن قاب مخصوصش که در کنار گلکسی S21 Ultra یک محفظه برای قلم ارائه می کند، ایده خوبی باشد.

سامسونگ ویژگی دیگری را برای محافظت از چشم های کاربران بهبود داده است. آن ها فیلتر نور آبی مجهز به هوش مصنوعی را ارایه می کنند که در طول روز به صورت هوشمند میزان رنگ آبی را فیلتر می کند. به این صورت شما مثلا تا ظاهر هیچ فیلتر نور آبی ندارید، عصر مقداری دارید و شب حداکثر مقدار لازم برای راحتی چشم را خواهید داشت.

بدون شک سری اولترا خود را در بخش دوربین از دیگر اعضای خانواده متمایز می کنند. گلکسی S21 Ultra با دوربین چهارگانه به بازار ارایه خواهد شد. این ۱ دوربین بیشتر از دو عضو دیگر خانواده است که دوربین سه گانه دارند. همچنین جالب اینکه امسال هیچ کدام از اعضای این خانواده پرچمدار سامسونگ به دوربین ToF مجهز نیستند!

سامسونگ در گلکسی اس ۲۱ اولترا همانند گلکسی نوت ۲۰ اولترا از فوکس لیزری نیز بهره می برد تا در فوکس با دوربین ۱۰۸ مگاپیکسلی اصلی به مشکل نخورد.

پیش از پرداختن به مشخصات دوربین اصلی و سلفی گلکسی S21 Ultra اجازه بدهید درباره عکاسی 12bit HDR با هم صحبت کنیم. این یعنی ۶۴ برابر رنگ بیشتر ثبت خواهد شد و عکاسی RAW 12bit در حالت پرو به شما ارایه می شود.

بسیار خوب، دوربین اصلی گلکسی S21 Ultra رزلوشن ۱۰۸ مگاپیکسلی دارد. فوکس تشخیص فاز و لرزشگیر اپتیکال تصویر (OIS) از دیگر ویژگی های آن است. گشودگی دیافراگم f/1.8 و اندازه هر پیکسل ۰.۸ میکرومتر است. این دستگاه از ادغام ۹ پیکسل در ۱ پشتیبانی می کند که اندازه هر پیکسل را برای عکاسی پیش فرض ۱۲ مگاپیکسلی به ۲.۵ میکرومتر افزایش می دهد.

دوربین فوق عریض یک نمونه ۱۲ مگاپیکسلی با فوکس خودکار دوال پیکسل است. زاویه دید آن به ۱۲۰ درجه رسیده، گشودگی دیافراگم برابر f/2.2 و اندازه هر پیکسل ۱.۴ میکرومتر خواهد بود.

دوربین تله اول یک دوربین ۱۰ مگاپیکسلی با فوکس دوال پیکسل خواهد بود. این دوربین هم از OIS یا لرزشگیر اپتیکال تصویر پشتیبانی می کند. بزرگنمایی میان‌برد به عهده این دوربین است که می تواند ۳ برابر بزرگنمایی اپتیکال و بدون افت کیفیت تصویر (نسبت به دوربین اصلی) ارایه کند. اندازه هر پیکسل در حسگر تصویر این دوربین برابر ۱.۲۲ میکرومتر بوده و گشودگی دیافراگم لنز آن f/2.4 است.

دوربین تله دوم یک دوربین ۱۰ مگاپیکسلی با فوکس دوال پیکسل است که از نوع پریسکوپی در نظر گرفته شده است. این دوربین زوم دوربرد را انجام خواهد داد که ۱۰ برابر زوم اپتیکال بدون افت کیفیت تصویر (نسبت به دوربین اصلی) انجام می دهد. مشخصا این دوربین هم از OIS یا لرزشگیر اپتیکال تصویر بهره می برد و با f/4.9 به همراه اندازه پیکسل های ۱.۲۲ میکرومتری ارایه می شود.

دوربین سلفی گلکسی اس ۲۱ اولترا نسبت به ۲ عضو دیگر برتر بوده و رزلوشن ۴۰ مگاپیکسلی دارد.

همچنین فیلم برداری 8K برای دوربین اصلی و فیلم برداری 4K با نرم ۶۰ فریم برثانیه برای همه دوربین های قاب پشتی ویژگی قابل دکری است.

قابلیت های نرم افزاری

سامسونگ ویژگی های نرم افزاری جدید و بهبودیافته در نرم افزار دوربین دارد که به شما اجازه بهره وری حداکثری از این سخت افزار را می دهد. با تراشه بهتر که توانایی مدیریت همزمان دوربین ها را دارد، جابه‌جایی بین آن ها خیلی سریع تر و بهتر می شود.

به لطف همین ویژگی شما قابلیت Director S View را خواهید داشت که به صورت زنده نمای هر دوربین را به شما نشان می دهد تا از بین آن ها انتخاب کنید.

سامسونگ برای ثابت ماندن دوربین روی سوژه ای که در دوردست و زوم زیاد می خواهید از آن عکاسی کنید هم چاره ای اندیشیده و به کمک توان نرم افزاری و سخت افزاری تا حد ممکن آن را ثابت نگاه می دارد.

سخت افزار و نرم افزار گلکسی S21 Ultra

سامسونگ از تراشه ۵ نانومتری اگزینوس ۲۱۰۰ در برخی بازارها (مثل ایران) و اسنپدراگون ۸۸۸ کوالکام در برخی بازارها مثل امریکا برای خانواده گلکسی اس ۲۱ بهره می برد. این بخش در تمام دستگاه های خانواده یکسان است.

 

این پردازنده هسته جدید ARM با عملکرد بالا Cortex-X1 را ارایه کرده و آن را تا کلاک 2.9 گیگاهرتز ارایه می کند. در کنار آن سه هسته Cortex-A78 به علاوه چهار هسته Cortex-A55 قرار گرفته است. سامسونگ ادعا می کند که این پردازنده مرکزی در کارهای چند هسته ای 30 درصد سریعتر از Exynos 990 است.

بخشی از مزیت مربوط به فرآیند ۵ نانومتری پیشرفته تر این است که می تواند عملکرد را 10٪ افزایش دهد (در همان سطح مصرف انرژی) یا مصرف انرژی را 20٪ بهبود دهد. سامسونگ برای بهینه سازی مصرف انرژی پردازنده، پردازنده گرافیکی و سایر عناصر چیپست، فرمان دهنده چند IP را اجرا کرده است.

صحبت از روند کار شد و باید گفت امسال هر دو Exynos 2100 و Snapdragon 888 در کارخانه های 5 نانومتری EUV سامسونگ ساخته می شوند. این بدان معنی است که هیچ یک از چیپست ها از مزایای مربوط به فرآیند متفاوت برخوردار نیستند.

در بخش پردازنده گرافیکی یا GPU از تراشه جدید Mali-G78 با 14 هسته استفاده می کند. این شرکت ادعا می کند 40٪ افزایش عملکرد دارد. NPU سه هسته ای از معماری جدیدی استفاده می کند و به 26TOPS می رسد. به اندازه کافی جالب که کوالکام همچنین 26 TOPS را برای اسنپدراگون ۸۸۸ خود ادعا می کند. طراحی جدید در مقایسه با نسل های قبلی بازده انرژی را دو برابر می کند.

پردازنده سیگنال تصویر جدید (ISP) در Exynos 2100 از دوربین هایی با سنسورهای حداکثر 200 مگاپیکسلی پشتیبانی می کند (و این دوربین ها در راه هستند). از این بهتر ان که می توان آن را به شش سنسور مجزا متصل کرد و همزمان از چهار حسگر آنها پردازش کرد (اسنپدراگون ۸۸۸ فقط سه جریان را مدیریت می کند).

چند دوربین و فریم پردازنده (MCFP) می تواند داده های تصویر را از چندین دوربین برای بزرگنمایی با کیفیت بهتر و عکس های بسیار گسترده اادغام کند. NPU نیز استفاده می شود، صحنه را تجزیه و تحلیل می کند، چهره ها و اشیا را تشخیص می دهد تا بتواند تنظیمات بهینه را انتخاب کند.

سرانجام ، این اولین تراشه پرچمدار Exynos با مودم 5G یکپارچه است. اگزینوس 980 و 1080 مودم های یکپارچه ای نیز دارند، اما آنها قطعات پرچمدار ​​نیستند. این مودم می تواند به سرعت دانلود 7.35 گیگابیت بر ثانیه در شبکه mmWave و 5.1 گیگابیت بر ثانیه در شبکه زیر 6 گیگاهرتز برسد که با Exynos 990 مطابقت دارد.

حافظه داخلی گلکسی اس ۲۱ اولترا از ۱۲۸ گیگابایت آغاز و گزینه های ۲۵۶ و ۵۱۲ گیگابایت را هم ارایه می دهد. حافظه رم ۱۲ یا ۱۶ گیگابایت خواهد بود.

باتری ۵۰۰۰ میلی آمپری دستگاه با نسل قبلی تفاوتی ندارد و به لطف تراشه کم مصرف تر احتمالا عمر بهتری را ارایه کند.

پشتیبانی از UWB

سامسونگ در گلکسی اس ۲۱ اولترا و گلکسی اس ۲۱ پلاس از فناوری UWB استفاده می کند که به این دستگاه ها امکان استفاده از Smart Tag سامسونگ را می دهد.

سامسونگ گلکسی اس ۲۱ اولترا از Wi-Fi 6E بهره می برد، بنلدگوهای استریو دارد، گواهی ضد آب بودن IP68 را ارایه می کند و در نهایت بهترین عملکرد را برای خانواده گلکسی اس ۲۱ به همراه دارد.

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Mahdigazambor
  ترنج لاگژری
  18
  3

  من که واقعا عاشقش شدم ، هر دو رنگش عالین البته من شنیدم دو رنگ دیگه هم تو وبسایت سامسونگ هست ، اگه اگزینوس امسال خراب نکنه عالی میشه

 2. Mahdigazambor
  ترنج لاگژری
  13
  2

  راستی ممنون بابت سرعت کارتون

 3. vahidvahidms30
  ترنجِ رسیده
  9
  3

  خسته نباشید،،ترنجی پیشرو بود پیشرو تر شده

 4. The Free Criticapple.
  ترنجِ خیلی رسیده
  6
  2

  من عاشقش شدم اونم نسخه ی اگزی رو زیاد فرقی نمیبینم
  طبق معمول هم که قیمتش تو ایران از ارزونترین نسخه ی ایفون 12 هم ارزونتره
  تازه گارانتی هم داره
  هیچ حرفی باقی نمی مونه
  مبارک خریداراش

 5. ali_sali_as2020
  ترنجِ خیلی رسیده
  7
  2

  عاشق طراحی اولترام

 6. AuroroAuroro
  ترنجِ خیلی رسیده
  11
  2

  بهترین گوشی جهانه

  موخامش

 7. amir_galaxyamir_galaxy
  ترنجِ رسیده
  4
  2

  بررسی های دوربینش رو تو یوتوب ببینید عجب دوربین خارق العاده ای داره،همه اذعان کردن بهترین دوربین رو داره

 8. MahdiOs888mahdi1040
  ترنجِ رسیده

  خیلی سریع بود
  واقعا این دفعه s21ultra دوست دارم ولی حیف که پولم نمیرسه پس مبارک کسیا که میخرن😘😘

 9. Milad7milad7ir
  سوپر ترنج
  1
  1

  غولِ مرحله آخر 😛

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,523 ترنج
 2. 2# ahmad - 16,622 ترنج
 3. 3# m.b - 14,925 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,968 ترنج
 5. 5# Sajad - 12,142 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,170 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 9,145 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,098 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی