چهار + 18 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

استفاده از هوش مصنوعی برای شمارش و موقعیت یابی حفره های ماه _ بیش از 100 هزار حفره در ماه

Avatar

نوشته

4 ماه قبل | یک دیدگاه | موشک و ماهواره، نجوم، هوش مصنوعی

پروژه های قبلی که برای شناسایی و نقشه کشی از حفره های ماه انجام شده بود اغلب روند اهسته ای داشت، درواقع اکثر انها به صورت دستی انجام میشده و محققان با مطالعه عکس ها و انتقال انها به نقشه یا کره ماه،حفره هارا شناسایی میکردند.

تیمی از محققان وابسته به چندین موسسه در چین،ایتالیا و ایسلند ،از یك برنامه هوش مصنوعی برای محاسبه و علامت گذاری محل قرارگیری بیش از 100000 حفره در ماه استفاده كرده اند. این گروه برنامه نویسی در این مقاله که در مجله Nature Communications منتشر شده است،سیستم خود را برای شناسایی حفره ها که با استفاده از اطلاعات جمع اوری شده توسط مدار های ماه اموزش داده شده،توصیف میکنند.

اما در این روش جدید ، محققان راهی یافتند که با آموزش هوش مصنوعی برای شناسایی دهانه ها و سپس شمارش آنها، سرعت شناسایی حفره ها را بالا ببرند.اموزش هوش مصنوعی برای شناسایی حفره های ماه به دلیل شکل های مختلفی که این حفره ها دارند،کار دشواری بوده،در واقعا همه انها گرد نیستند و از سن متفاوتی برخوردارند.

دانشمندان علاقه دارند که همه حفره های موجود در ماه را نقشه برداری کنند و سن هر یک از انها را بدست بیاورند.انجام این کار می تواند راهی منحصر به فرد برای مطالعه تاریخ منظومه شمسی فراهم کند.
رویکردی جدید توسط تیمی در چین شامل اموزش یک برنامه در اصول دهانه هاست.سپس برای دیدن دهانه ها با دید وسیع تر داده های مدارگرد های  Chang’e-1 و Chang’e-2 اموزش داده شد.هنگامی که این سیستم آموخت که به دنبال چه چیزی بگردد ، محققان از آن برای تجزیه و تحلیل داده های ناو هواپیمابر Chang’e 5 استفاده کردند که بخشی از مأموریت چینی ها بود که سنگ ها را از سطح ماه بازیابی می کرد.

برنامه هوش مصنوعی از این داده ها برای شناسایی و شمارش دهانه های مناطق متوسط و کم عرض ماه استفاده کرده است.این سیستم جدید 109،956 دهانه را شمارش کرده است که بسیار بیشتر از آنچه که قبلا در ماه شمارش شده بوده است.همچنین موقعیت مکانی هر یک از دهانه های پیدا شده را ردیابی می کرد و هر کدام را بر اساس میزان فرسایش دهانه در یک دوره زمانی زمین شناسی از پیش تعریف شده قرار می داد.

نظر شما در مورد این روش جدید و منحصر بفرد چیست؟

nature

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Milad7
  Milad7milad7ir
  سوپر ترنج

  دلم یه سفر بی بازگشت به ماه میخواد 🙁

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,334 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,941 ترنج
 3. 3# m.b - 14,111 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,198 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,567 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,148 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,986 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,957 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
قاصدک 24
تترایران
Avatar
نویسنده آزمایشی
کانال تلگرام ترنجی