1 + 20 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

اگر اینترنت موبایل به قیمت قبلی بازنگردد، اپراتورها جریمه می شوند

سینا عطایی

نوشته

6 ماه قبل | 18 دیدگاه | اخبار داخلی

داستان ادامه دار حذف بسته های پرطرفدار یا تغییر آن ها را در اپراتورهای ایرانسل و همراه اول در ترنجی بررسی کردیم. امروز رگولاتوری می گوید اگر اینترنت موبایل به قیمت قبلی بازنگردد، اپراتورها جریمه می شوند. این داستان همچنان ادامه دارد در چندین میلیون کاربر اینترنت موبایل در کشور سرگردان این خیمه شب بازی هستند!

اینترنت موبایل

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به افزایش قیمت بسته‌های اینترنت دو اپراتور عمده بازار گفت: اپراتورها برخلاف مصوبات رگولاتوری عمل کردند و باید قیمت را به شرایط قبل بازگردانند تا راه تعامل باز شود.

به گزارش وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات، حسین فلاح جوشقانی معاون وزیر و رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی،با اشاره به افزایش قیمت بسته‌های اینترنت دو اپراتور عمده بازار گفت: اپراتورها برخلاف مصوبات رگولاتوری عمل کردند و باید قیمت را به شرایط قبل بازگردانند تا راه تعامل باز شود.

وی با بیان اینکه تعریفی در بازار به نام اپراتور مسلط وجود دارد که می‌تواند بازار را در اختیار بگیرد، افزود:

اگر اپراتوری بیش از ۵۰ درصد سهم بازار را در اختیار داشته باشد اپراتور مسلط است که هر دو اپراتور اول و دوم اپراتور مسلط بازار هستند و حالا هر دو اپراتور به‌صورت هماهنگ بسته‌های پرمخاطب خود را از کانال‌هایی که خرید مردم بیشتر از آن‌ها انجام می‌شود مثل USSD خارج کرده‌اند و این یعنی بازار را به سمتی برده‌اند که مشترک مجبور شود تا نیازش را بر اساس بسته‌های موجود با قیمت خیلی بالاتر تأمین کند.

اینترنت موبایل

اینترنت موبایل

فلاح جوشقانی ادامه داد: این کار مصداق گران‌فروشی است و اگر معادل‌سازی کنیم متوجه می‌شویم که مردم باید بیش از دو برابر پول بدهند. علاوه بر اینکه بسته‌هایی که جذابیت داشته‌اند مثل بسته‌های یک، دو و سه‌ماهه را که باعث مدیریت مصرف می‌شد حذف‌ شده‌اند.

معاون وزیر ارتباطات با بیان اینکه اپراتور مسلط برای هرگونه تغییر قیمت، حذف بسته و افزایش قیمت حتی در چارچوب مصوبات را باید به تائید سازمان تنظیم برساند، گفت: اپراتورها حتی محدودیت در بسته‌ها را هم باید به تائید سازمان تنظیم برسانند ولی این اتفاق نیفتاده است.

وی افزود: اپراتورها ظاهر را درست کرده‌اند یعنی در حالی‌که گران‌فروشی اتفاق افتاده، بسته‌های بلندمدتی که مردم برای خرید آن‌ها تمایل بیشتری داشته‌اند را حذف کرده‌اند تا مردم بسته‌های گران و نامطلوب را بخرند. این کر اپراتورها شفاف نیست و دقیقاً مصداق این است که چون ۹۵ درصد بازار را در اختیار داریم و با هم جلو آمده‌ایم پس همینه که هست! و این عملاً یک نوع رفتار انحصارگرایانه است.

فلاح جوشقانی بابیان اینکه اپراتورها حدود یک ماه پیش درخواست افرایش قیمت و تغییر بسته را ارائه داده بودند، گفت: سازمان تنظیم به‌صراحت با افزایش قیمت‌ها مخالفت کرده بود و این نشان می‌دهد که اپراتورها می‌دانند برای هرگونه تغییر باید به رگولاتوری مراجعه کنند و چون نتیجه مطلوب موردنظر خود را نگرفته‌اند به‌صورت غیرقانونی اقدام کرده‌اند. از طرف دیگر ما گزارش هایی داریم که این کار حتی مورد تائید هیئت‌مدیره آن‌ها هم نبوده است.

رئیس سازمان تنظیم با اشاره به اخطار پروانه‌ای به اپراتورها که موظف به برگرداندن قیمت و نوع بسته‌ها به شرایط قبل در مهلت ۱۰ روزه هستند، گفت: اپراتورها پس از تکمیل اطلاعات سازمان تنظیم از میزان خسارت به مشترکان باید آن را به‌طور کامل جبران کنند و بسته‌ها را به حالت قبل برگردانند و هر چه زودتر قیمت ها را به حالت سابق برگردانند به نفع آن‌هاست.

جریمه نقدی دو میلیارد تومانی

وی ادامه داد: اگر این کار را نکردند جریمه نقدی دو میلیارد تومانی در انتظار آنهاست و اگر تخلف استمرار داشته باشد مجازات‌های دیگری مانند کاهش مدت اعتبار پروانه نیز قابل اجراست.

شاید بد نباشد بگوییم که این ۲ میلیارد تومان شاید حتی پول یک روز تبلیغات این اپراتورها هم نشود! در نتیجه اصلا جریمه نگران کننده ای به شمار نمی رود!

حذف بسته های محبوب اینترنت ایرانسل از نرم افزار ایرانسل من

فلاح جوشقانی با اشاره به استدلال اپراتورها که تغییرات در بسته‌ها را برای حمایت از تولید محتوا و ترافیک داخلی می دانند، گفت: اپراتورها محدودیت در استفاده از ترافیک داخلی و خارجی را اعمال کرده‌اند تا با این کار برای خودشان درآمد ایجاد کنند.

رئیس رگولاتوری اظهار کرد: اینکه اپراتورها تصور می‌کنند با گران کردن ترافیک بین‌الملل، مردم به سمت استفاده از ترافیک داخلی می‌روند اشتباه محض است کما اینکه قبلاً در مورد ارزش‌افزوده آن را تجربه کرده‌ایم و نتیجه‌ای هم در برنداشت.

وی افزود: اگر اپراتورها به‌صورت شفاف در مورد دلایل این تغییرات صحبت کنند می‌توان با آن‌ها مذاکره کرد و پس از بررسی به نتیجه و راهکار رسید؛ ولی اینکه خودشان بدون هماهنگی با رگولاتوری و به‌صورت هماهنگ این کار را بکنند اصلاً قابل‌پذیرش نیست.

رئیس سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی با اشاره به اینکه علاوه بر جریمه نقدی اپراتورها می‌توان از شیوه‌های دیگری نیز استفاده کرد، گفت: در طول مدت پروانه می‌توان تجدیدنظر کرد چرا که در پروانه اپراتورها مصادیق کاهش مدت پروانه و تعلیق آن ذکر شده که یکی از دلایل تعلیق پروانه استمرار بر تخلف است.

پرسرعت ترین اینترنت موبایل دنیا

اینترنت موبایل

وی بابیان اینکه اگر اپراتور به رفتار متخلفانه خود ادامه دهد می‌توان از شیوه‌های دیگری نیز آن‌ها را محدود کرد، تصریح کرد: دست رگولاتوری برای محدود کردن اپراتورها باز است ولی ما استفاده از این شیوه‌ها را در حال حاضر مصلحت نمی دانیم.

فلاح جوشقانی با اشاره به اینکه این تخلف اپراتورها تنها به وزارت ارتباطات مربوط نیست و پای مصرف‌کننده در میان است گفت: ما تخلف را به سازمان تعزیرات و سازمان حمایت از مصرف‌کننده اطلاع داده‌ایم و هرگونه مستنداتی لازم داشته باشند در اختیار آن‌ها قرار می‌دهیم.

رئیس سازمان تنظیم مقررات از تماس اپراتورها برای مذاکره در این مورد خبر داد و گفت: تنها شرط ما برای مذاکره با اپراتورها بازگرداندن بسته‌ها به حالت قبل است و پس‌ از آن راه برای گفت‌وگو باز می‌شود و اگر بخواهند به رفتار تخلف آمیزشان ادامه دهند و توقع مذاکره داشته باشند امکان‌پذیر نیست.

وی با اشاره به اینکه تا پیش از کرونا به‌طور میانگین 30 درصد بسته‌های مشترکان در مدت‌زمان تعیین‌شده به پایان نمی‌رسید و بر اساس میزان مصرف نرخ مؤثری برای اپراتورها به وجود می‌آمد، تصریح کرد: در ایام کرونا تمام بسته‌های مشترکان مصرف می‌شد و در این حالت سایر هزینه‌ها مانند پهنای باند هم برای اپراتورها بالا رفت و در عین‌حال درآمد اپراتورها افزایش پیدا نکرد است و در مجموع سودی با این افزایش مصرف برای اپراتورها به دست نیامده است.

رئیس سازمان تنظیم مقررات افزود: رگولاتوری با این شرایط به دنبال کمک به اپراتورها بود ولی باید این را هم در نظر داشت که با توجه به شرایط کرونا و نیاز مردم به اینترنت برای دسترسی به آموزش و سایر خدمات برای کاهش ترددها اپراتورها نمی‌توانند دسترسی مردم را به خدمات محدود کنند تا مشترکان بسته‌ها را به قیمت بالاتر بخرند چون این شیوه نارضایتی عمومی به دنبال دارد و تغییرات قیمت باید با فرآیندی مناسب همراه باشد.

تغییر بسته های محبوب اینترنت همراه اول

فلاح جوشقانی با تأکید بر اینکه رگولاتوری افزایش هزینه‌های اپراتورها را تائید می‌کند و راه‌های زیادی برای کمک به اپراتورها برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد، گفت: اپراتورها می‌توانند هزینه‌ها و درآمدهای خود را به سازمان تنظیم اعلام کنند، ما هم در صدد کمک به آنها بر می آمدیم برای مثال یکی از راهکارهایی که ما به آن‌ها ارائه می‌دادیم کاهش قیمت پهنای باند شرکت زیرساخت بود.

وی یکی از راه‌های کاهش هزینه اپراتورها استفاده اشتراکی از سایت‌های BTS اعلام کرد و افزود: اگر این اشتراک انجام شود هزینه اپراتورها به مقدار زیادی کاهش پیدا می‌کند. اینکه اپراتورها هرجایی کم بیاورند روی قیمت‌ها تغییر ایجاد کنند راهکار درستی نیست، ضمن اینکه رگولاتوری هم شرایط امروز را با دو سال پیش یکی نمی‌داند و تنگناهای اپراتورها را درک می‌کند.

فلاح جوشقانی با اشاره به جلسه سازمان تنظیم مقررات برای بررسی قیمت پیامک و مکالمه گفت: برگزاری این جلسه با افزایش قیمت بسته‌های اپراتورها هم‌زمان شد و رگولاتوری قصد دارد این موضوع را بررسی و گزارش آن را به کمیسیون مربوطه ارائه دهد و اگر لازم باشد در قیمت این دو آیتم هم‌ تغییر خواهیم داد.

رئیس سازمان تنظیم مقررات تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی هزینه ICT در سبد خانوار باید ۵/۲ درصد و کمتر شود که شاخص اقتصادی برای مصرف‌کننده است. اگر بخواهیم این شاخص را تعیین کنیم باید اگر درجایی افزایش تعرفه است در جای دیگر هزینه را کاهش بدهیم تا سبد خانوار تغییر نکند.

نظر شما چیست؟ قیمت بسته های اینترنت موبایل دوباره بازخواهد گشت؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. حسین
  حسینZobier1370
  ترنجِ نرسیده
  2
  10

  دوستان ی سوال بدجور مخم رو مشغول کرده پردازنده جدید مدیاتک 820 ک مثلا گیمینگ هستش و صدالبته قدرت زیادش رو گوشی ردمی 10x هست خیلی منو ترغیب ب گرفتنش کرد ولی وقتی رفتم یوتیوب و سایتا دیدم بازی کالاف موبایل رو روlow اجرا کردش و تو پابجی HD ناامیدم کرد مجبور شدم سراغ اسنپ 845 برم چجوریه واسه مدیاتک بهینه نشدن بازیا؟

  حقیقتا طرفدار هیچ برندی نیستم ولی امیدوارم مدیاتک بتونه خوش بدرخشه مثل AMD تو پردازنده pc و باعث رقابت و ارزون تر شدن محصولات باشیم

  • Nasa
   NasaNasa
   ترنجِ خیلی رسیده
   5
   6

   اون چیزی که تو دیدی چرت محضه🤦🤣 آدم کما بزنه ولی چرندیات رو باور نکنه‌‌.
   من دوستم با جی ۹۰ تی با HDR بازی می‌کنه اون وقت دایمن ۸۲۰ با HD .😂🤣🤣
   تروخدا مغزاتونو بکار بندازید .

   • حسین
    حسینZobier1370
    ترنجِ نرسیده
    1
    1

    لابد واسش بهینه نشدن بازیا اگه اینجور باشه ضرر بزرگی کردم خدایی

    • Nasa
     NasaNasa
     ترنجِ خیلی رسیده
     1
     8

     (لابد واسش بهینه نشدن بازیا )
     وای این کامنت خدا بود 😂🤣🤣😂🤣
     تا حالا اینجوری نخندیده بودم🤣😂🤣😂🤣😂😂🤣😂😂🤣😂🤣😂😂🤣😂😂🤣😂😂🤣😂😂🤣😂😂🤣😶😂🤣😂😂🤣😂🤣🤣😂🤣😂😂🤣😂😂🤣😂🤣🤣😂😂😂🤣😂🤣😂🤣😂🤣🤣😂😂🤣🤦🤣🤣😂😂🤣🤣😂😂😂😂🤣🤣😂😂🤣🤣🤣🤣😂

  • Finch
   FinchHelio
   ترنجِ خیلی رسیده
   4
   1

   دوست عزیز بنده با جی۹۰تی کالاف روی وری های و پابجی روی HDR بدون هیچ نرم افزار کمکی و بدون کوچک ترین لگ بازی کردم
   حتی چیپست فوق شخمی اسنپ ۷۳۰ هم که الان دارم کالاف بدون هیچ محدودیتی وری های ران میکنه
   اون وقت دایمن ۸۲۰ کالاف روی LOW ران کنه؟؟؟
   مگه کایرین ۷۱۰اف هست؟😐😐

   • ❤.Mr.81.Plus.❤
    ❤.Mr.81.Plus.❤81.Mohamad_reza
    ترنجِ نرسیده

    این که g90t پابجی رو روی hdr اجرا میکنه واقعا شگفت انگیزه یادم سال پیش اوایل شهریور که 9x با کیرین 810 عرضه شد با اینکه قویتر بود نمیتونست hdr اجرا کنه فورتنایتم روش اجرا نمیشد.
    اون موقع که نوت هشت پرو با این چیپ معرفی شد من کاملا مخالفش بودم ولی کلا نظرم رو عوض کرد🤦‍♂️

 2. Avatar
  mostafa3mostafa3
  ترنجِ خیلی رسیده
  18
  2

  تا حالا کی جریمه شده کی داده
  جریمه فقط برای افراد ضعیف جامعه هست
  اینا همش نمایشه
  سرگرمی خوبیه

 3. Avatar
  MohammadFarhaadiMohammadFarhaadi
  ترنجِ خیلی رسیده
  8
  1

  اینم خودش با دستای خودش گرون میکنه جناب وزیر اونم بالاتر از چیزی که اپراتورها میخواستن گرون کنن قول میدم.قبلا سابقه داشته که میگم.

 4. Finch
  FinchHelio
  ترنجِ خیلی رسیده
  1
  11

  ببین حاجی واسه ملتی که اثرانگشت خازنی به اپتیکال رو ترجیح میدن و گوشی های برند های ناشناخته و فیک چینی رو به گوشی های اصیل و باشکوه کره ای و آمریکایی ترجیح میدن حقشون همین هست و از همین بدتر
  تمام

 5. Milad7
  Milad7milad7ir
  ترنج لاگژری

  اعتبار کشور زیر سوال رفت! رئیس جمهور مملکت بیاد راجب بسته نت حرف بزنه خیلی زشته 😐

 6. Milad7
  Milad7milad7ir
  ترنج لاگژری

  در این مقطع تحریم اپراتور گران فروش بهترین راهه 🙂

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 17,934 ترنج
 2. 2# ahmad - 14,920 ترنج
 3. 3# m.b - 12,627 ترنج
 4. 4# Sajad - 10,729 ترنج
 5. 5# Mahdi - 10,406 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 9,510 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 8,888 ترنج
 8. 8# Amir galaxy - 8,765 ترنج
 9. 9# Dr.Nazer - 8,610 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,589 ترنج
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
تبلیغ سمت چپ
تبلیغ سمت چپ
کانال تلگرام ترنجی