14 − 6 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

پیامک دریافت رمز دوم یکبار مصرف جعلی است

سینا عطایی

نوشته

1 سال قبل | 12 دیدگاه | اخبار داخلی

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا اعلام کرد: پیامک‌هایی که کاربر را به سمت دریافت رمزهای یک بار مصرف هدایت می‌کند، جعلی است. بر این اساس هموطنان باید مراقب افراد سودجو باشند و به این گونه پیامک‌ها توجهی نکنند. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره پیامک دریافت رمز دوم یکبار مصرف صحبت کنیم.

پیامک دریافت رمز دوم یکبار مصرف

پیامک تبلیغاتی

علی‌محمد رجبی روز یکشنبه گغت:

اخیرا پیامک هایی به کاربران ارسال می شود با این عنوان که «برای دریافت رمز یک بار مصرف به سایت زیر مراجعه کنید» در صورتی که این گونه پیامک‌ها جعلی است و توسط کلاهبرداران هدایت می شوند.

وی ادامه داد: با توجه به اینکه رمز یک بار مصرف به صورت پیامک عمومی راه اندازی نشده است، لازم است شهروندان برای دریافت رمز یک بار مصرف از طریق سیستم بانک هایی که اپلیکیشن های مربوطه را راه اندازی کرده اند، اقدام کنند.

رجبی اضافه کرد: شهروندان باید اپلیکیشن های مربوطه را از یک فروشگاه نرم افزار معتبر نصب کنند و فرآیند فعال سازی را از طریق دستگاه خودپرداز همان بانک انجام دهند.

رئیس مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا گفت: برای طی کردن فرآیند دریافت رمز یک بار مصرف، نیازی به ثبت نام نیست، به همین دلیل پیامک هایی که کاربر را به سمت دریافت رمز یک بار مصرف هدایت می کند، جعلی هستند.

وی تاکید کرد: همان طور که گفته شد، رمز یک بار مصرف پیامکی هنوز فعال نشده است و کاربران باید از طریق دانلود اپلیکیشن بانک مربوطه، این امکان را فعال کنند و برای دریافت رمز یک بار مصرف به دستگاه های خودپرداز همان بانکی که قصد دارند، رمز یک بار مصرف دریافت کنند، مراجعه کرده و به هیچ عنوان به پیامک هایی که در این زمینه ارسال می شود، توجهی نکنند.

رجبی اضافه کرد: کاربران تا دی ماه امسال از این طریق می توانند، رمزهای یک بار مصرف خود را دریافت کنند و بعد از دی ماه از طریق دریافت پیامک می توانند رمزهای یک بار مصرف را به روز کرده و از آن استفاده کنند.

وی در مورد شیوه دریافت رمزهای یک بار مصرف از طریق پیامک، گفت:

هنوز فرآیند دریافت پیامکی این رمزها اعلام نشده است و منتظر اعلام آن از طریق رسانه های عمومی هستیم.

سردار وحید مجید رئیس پلیس فتا نیروی انتظامی پیش از این در گفت و گو با خبرنگار انتظامی اعلام کرده بود: بیش از ۶۰ درصد جرایم سایبری مربوط به برداشت غیرمجاز اینترنتی و همچنین کلاهبرداری اینترنتی است؛ بر این اساس ضرورت دارد برای پیشگیری از این جرایم، رمزهای یک بار مصرف هر چه زودتر عملیاتی شود. پنج جرم برتر در کشور بررسی شده است اما اولویت اول در این جرایم، برداشت اینترنتی است که مصداق بارز فیشینگ است و رتبه اول را به خود اختصاص داده است.

پیامک SMS

پیامک SMS

وی با اشاره به پنج جرم برتر در کشور در حوزه سایبری، گفت: کلاهبرداری اینترنتی، مزاحمت اینترنتی، دسترسی غیرمجاز به داده ها که مصادیق مختلف دارد، هتک حیثیت و نشر اکاذیب جزو جرایم برتر در کشور در حوزه فضای مجازی و سایبری است. بیش از ۶۰ درصد جرایم متوجه حوزه اقتصادی است و شامل همان دو جرم برتر برداشت اینترنتی غیرمجاز و کلاهبردای اینترنتی است.

رئیس پلیس فتا اظهار داشت: با توجه به افزایش ضریب نفوذ اینترنت و افزایش کاربران آن باید پیش بینی هایی صورت گیرد، به همین دلیل در یکی از حوزه هایی که در بررسی عملیاتی به آن رسیدیم و در کشورهای دیگر هم ساری و جاری است، رمزهای یک بار مصرف، همان رمز پویا است که برخلاف رمز ایستا طبیعتاً دارای ویژگی هایی است که از وقوع جرم و بزه جلوگیری می کند.

سردار مجید افزود: در راستای فعال سازی رمزهای یک بار مصرف جلسات متعدد با بانک مرکزی گذاشتیم که با پیگیری های انجام شده، موضوع برداشت های غیرمجاز، حل می شود و مردم دچار زیان و ضرر نمی شوند؛ بنابراین این موضوع در حال پیگیری است و امیدوارم به زودی انجام شود. اما عملیاتی شدن آن منوط به جلساتی است که با بانک مرکزی خواهیم گذاشت و به لحاظ زمان عملیاتی شدن رمزهای یک بار مصرف باید گفت که پلیس از هم اکنون آماده اجرایی شدن آن است اما این اجرایی شدن آن به مقدورات بانک مرکزی بستگی دارد تا نهایی شود.

وی تاکید کرد: پلیس فتا به صورت جدی به دنبال تحقق رمزهای دوم یک بار مصرف است و در این زمینه با بانک مرکزی جلسه و مکاتبات بسیاری داشته ایم؛ چرا که معتقدیم اگر رمزهای یک بار مصرف اجرا شود، آمار بسیاری از جرایم کاهش می یابد. بر این اساس دنبال این موضوع هستیم و اصرار بر اجرایی شدن این طرح داریم.

یکی از روش های جلوگیری از حدس زدن کلمات عبور ضعیف و نامناسب استفاده از رمزهای یک بار مصرف یا one time password است.

رمز یکبار مصرف برای ایمن سازی دسترسی کاربران به سیستم های الکترونیکی است که در آن از قابلیت های رمزنگاری برای تولید رمز تصادفی یک بار مصرف استفاده می شود.

با رمز یک بار مصرف امنیت ورود به سامانه اینترنت‌بانک تقویت می‌شود. همچنین از رمزهای یک‌بار مصرف برای انجام تراکنش‌های مالی در اینترنت‌بانک نیز استفاده می‌شود. به این شکل که برای انجام هر تراکنش، به یک رمز جدید نیاز خواهید داشت.

اول خرداد ۹۸ به بانک‌ها اعلام شد تا طرح رمزهای دوم یک بار مصرف را اجرا کنند تا رمزهای ایستا با رمزهای پویا جایگزین شود اما بانک مرکزی این طرح را به دلیل ایجاد مشکل در برخی از اپلیکیشن‌های بانکی به تعویق انداخت.

پیامک دریافت رمز دوم یکبار مصرف برای شما هم ارسال شده است؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. mehrdad_ma
  mehrdad_mamehrdad_ma
  ترنجِ خیلی رسیده
  4
  2

  کشور که نیست همه فقط میخوان از هم دزدی کنن
  حال کرمانشاه هم خوبه هرکی بگه کرمانشاه اعتراضات مسالمت آمیز نبوده کافر ملحد ضد ولایت هست

 2. mehrdad_ma
  mehrdad_mamehrdad_ma
  ترنجِ خیلی رسیده

  جدا از وضعیت موجود
  همین سایت های داخلی که برنامه های اندروید ازشون دانلود میکردم و سرور و ترافیک داخلی دارن مثل فارس….. و apktops و…. یا پارس هاب مایکت و بازار

  چرا ترافیکشون بین المللی حساب میشه !

 3. Avatar
  khers khoftehkhers khofteh
  ترنجِ نرسیده

  این تخریب اموال عمومی کار خود دولته

  • mehrdad_ma
   mehrdad_mamehrdad_ma
   ترنجِ خیلی رسیده

   کجاش عمومیه همش پول ربای ۳۰_۴۰ درصدی هست
   ۲ سال پیش بخش نامه اومد …..دیگه برای بانک ها نامه نفرسته که مردم تحت فشارن مهلتی بدین و کارای دیگه همه بانکها مستقیم از بانک مرکزی تو تهران دستور میگیرن .
   اموال عمومی بیمارستان هست مدارس و….هستند نه این بانکها و امامان که هرجا میری زمینش وقف شده !!!

 4. mehrdad_ma
  mehrdad_mamehrdad_ma
  ترنجِ خیلی رسیده

  ک..رم تو ک….. خار یَک یَک شون راهش همینه وقتی به خواسته مردم توجه نمیکنن .
  دلیل تخریب بانکها هم همینه که مردم تا زیر خرخره نزول بهشون دادن و اینقدر پولشون حرامه و بی خیر و برکت
  یه شخص عادی که روزی ۱۰۰ تومان خرج میکنه موقع سر رسید قسط ۷۰_۸۰ تومانی انگار خدا ته جیبشو خالی میکنه کل زندگیت لنگ ۷۰_۸۰ تومان میشه
  این ماشین آب پاش سیاه سنگ ریزه توشه و البته بعد ۲۰ دقیقه پاشیدن آب و اتمام آب به حلبی تبدیلشون کردن
  دلیل نا امنی و اغتشاش هم بسیجی ها هستن که ….

 5. mehrdad_ma
  mehrdad_mamehrdad_ma
  ترنجِ خیلی رسیده

  من یه پیشنهاد دارم هرکی موافقه بیاد بریم چارخونه اونجا قبلا میشد چت کرد الانم شاید بشه

 6. afsoon
  afsoonafsoon
  ترنج لاگژری

  من که سروش رو نصب کردم 😑اما دوستای تلگرامی رو چجوری پیدا کنم

 7. Avatar
  hamid rezaGalaxy die
  ترنجِ رسیده

  پس این 24 ساعت لعنتی کی تموم میشه؟

  • afsoon
   afsoonafsoon
   ترنج لاگژری
   1
   2

   مودم آسیاتک من که تا این ساعت حدود ۳۱ ساعت هست که قطع هست .ایرانسل م هم حدود ۴۵ ساعت .۲۴ ساعت چی کشک چی .امیدوارم بعد از تموم شدن این اتفاق ها اینترنت جهانی رو دوباره فعال کنم⁦☹️⁩

 8. Milad7
  Milad7milad7ir
  سوپر ترنج

  خخخ امان از دست ایرانی ها جون به جونشون بکنی ….

 9. Saeed Mohammadipouya
  Saeed MohammadipouyaSaeed Mohammadipouya
  ترنجِ رسیده

  چرا دگ راه اندازی شده
  *737*60#

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,479 ترنج
 2. 2# ahmad - 16,296 ترنج
 3. 3# m.b - 14,480 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,640 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,852 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,158 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 9,080 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,064 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
تبلیغات متنی و بنری
رپورتاژ آگهی پربازده
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی