13 − دوازده =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

در ایران برای استخراج بیت کوین قانونی نداریم

سینا عطایی

نوشته

1 سال قبل | یک دیدگاه | اخبار داخلی، رمزارز

رئیس مرکز ملی فضای مجازی گفت در ایران برای استخراج بیت کوین قانونی نداریم، از این رو نمی‌توانیم عنوان کنیم آنچه در حال حاضر از سوی عده‌ای از مردم انجام می‌شود، خلاف قانون است؛ چراکه قانونی وجود ندارد که با آن مغایرت داشته باشد. در حقیقت در ایران برای استخراج بیت کوین قانونی نداریم. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

قانون استخراج بیت کوین در ایران

بیت کوین و دور زدن تحریم

بیت کوین و دور زدن تحریم

از ماه‌های گذشته استخراج ارزهای دیجیتالی در ایران به میزان چشمگیری رونق پیدا کرده است و بسیاری از جوانان با کسب سود به این حوزه روی آورده‌اند. با توجه به سود زیاد تولید ارز مجازی، بسیاری از واحدهای تولیدی از فعالیت اصلی خود دست کشیده‌اند و استخراج ارزهای دیجیتالی چون استخراج بیت کوین را ترجیح می‌دهند، اما در کنار این سود وسوسه‌کننده، تولید هر واحد بیت کوین هزینه‌های زیادی را به همراه دارد و از مهم‌ترین آنها می‌توان به مصرف برق زیاد اشاره کرد که در روزهای گذشته میزان مصرف برق کشور به میزان بی‌سابقه‌ای افزایش پیدا کرده است و بر روی شبکه برق کشور فشار سنگینی به وجود آمده است.

سود استخراج هر بیت کوین در ایران بالای ۱۰۰ میلیون تومان است

در همین رابطه همایون حائری، معاون وزیر برق و انرژی وزارت نیرو عنوان کرد کاربران ایرانی برای استخراج بیت کوین از برق یارانه‌ای برخوردارند که حتی از مراکزی چون مساجد که از برق رایگان بهره می‌برند، سوءاستفاده می‌کنند. از این رو وزارت نیرو تصمیم دارد برای استخراج کنندگان ارزهای دیجیتالی تعرفه ویژه‌ای را در نظر بگیرید. لازم به ذکر است که برای تولید هر بیت کوین برقی برابر با مصرف سالانه ۲۴ خانه در تهران مصرف می‌شود که این میزان با مصرف برق یک خانه در تهران به مدت 24 سال برابری می‌کند. همچنین برای هر کیلووات برق یارانه ۵۰۰۰ ریال اختصاص پیدا می‌کند؛ یعنی تولید یک واحد بیت کوین حدود 350 میلیون ریال یا 2 هزار و 700 دلار با یارانه دولتی هزینه به همراه دارد.

خلا قانونی برای استخراج بیت کوین

ابوالحسن فیروزآبادی، رئیس مرکز ملی فضای مجازی در خصوص ماینینگ ارزهای دیجیتالی به ویژه بیت کوین در ایران عنوان کرد:

برای قانون‌مند کردن این فعالیت با استفاده از دیدگاه دستگاه‌های مربوطه چون بانک مرکزی، وزارت نیرو، سازمان بورس طرحی را آماده کرده‌ایم و در کمیسیون اقتصادی دولت تصویب شده است، اما تاکنون در هیئت دولت بررسی نشده است. از این رو قانونی برای فعالیت ماینینگ در کشور وجود ندارد و به همین دلیل نمی‌توانیم عنوان کنیم آنچه در حال حاضر از سوی عده‌ای از مردم انجام می‌شود، خلاف قانون است؛ چراکه قانونی وجود ندارد که با آن مغایرت داشته باشد. بسیاری از دستگاه‌های استخراج بیت کوین به روش غیرقانونی و قاچاق وارد کشور شده‌اند و ابهام مهمی که در این خصوص وجود دارد، این است که فعالیت ماینینگ از سوی اموال قاچاق انجام می‌شود.

نظر شما چیست؟ شما به استخراج بیت کوین یا دیگر ارزهای دیجیتال فکر کرده اید؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. afsoon
  afsoonafsoon
  ترنجِ خیلی رسیده

  آدم های معمولی جامعه حتی اگر بخوان هم نمیتونن سمت این کار برن و واسه سود دهی حدالقل پانصد ملیون تومان قطعات لازم هست هرچند با این پول میشه شغلی رو درست کرد که درآمدش بیشتر هم باشه .مصرف برق نمونه های خانگی هم آنقدر زیاد نیست که .اونی که پول دارد مجهز هست نگران دولت و هزینه برق نیست رانت میگیره .بیخیال این بیت کویین بشید چون واسه نود و نه درصد جامعه ناشناخته هست

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 19,666 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,680 ترنج
 3. 3# m.b - 13,869 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,777 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,362 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,101 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,867 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,855 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,759 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی