2 × دو =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

کلاه برداری از طریق تماس از دسته رفته با شماره خارج از کشور

سینا عطایی

نوشته

2 سال قبل | 2 دیدگاه | اخبار داخلی ، تماشا کنید

چند روزی هست که در خبرها می خوانیم کلاه برداری از طریق تماس از دسته رفته با شماره خارج از کشور در حال وقوع است. متاسفانه تعداد زیادی از مشترکین متحمل هزینه نا به جا شده اند و باید درباره آن اطلاع رسانی کرد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ویدیو منتشر شده در توییتر جناب آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در این زمینه را با هم ببینیم.


 

پس از هشدار وزیر ارتباطات درباره شیوه جدید کلاهبرداری‌ها از طریق تماس‌های بین‌المللی به تمام مشترکان تلفن همراه توصیه شده که پس از برقراری هر تماس ناآشنا و بین‌المللی و قطع آن، از پاسخگویی مجدد خودداری کنند تا متحمل هزینه‌های سنگین نشوند. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز با انتشار توییتی تاکید کرد قانون بقای کلاهبردار و قاچاقچی از بین نمی روند بلکه از شکلی به شکل دیگر تغییر ابزار می‌دهند. یک روز پیامک کلاهبرداری، این روزها Missed Call و انتظار تماس و شارژ مشترک تلفن همراه.

او هم‌چنین تاکید کرد که روابط عمومی وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در این باره بیش‌تر توضیح خواهد داد و باید با به اشتراک گذاری این موضوع، مانع ضرر مردم شویم.

اما روش این کلاهبرداری اینگونه است که کلاهبرداران ابتدا یک تماس کوتاه با مشترک برقرار کرده و به سرعت قطع می‌کنند اما تعداد زیادی از مشترکان تلفن همراه عادت دارند پس از هر تماس ناموفق اقدام به برقراری تماس با فرد تماس گیرنده کنند؛ به دلیل آن‌که این تماس‌ها از سرشماره‌های بین‌المللی برقرار می‌شود، به محض تماس هزینه‌های سنگینی به مشترک ایرانی تحمیل می‌شود.

احتمال دارد منشاء این تماس‌ها داخلی یا خارجی باشد، به تمام مشترکان تلفن همراه توصیه شده که پس از برقراری هر تماس ناآشنا و بین‌المللی و قطع آن از پاسخگویی مجدد خودداری کنند تا متحمل هزینه های سنگین نشوند.

پس از اظهارات وزیر ارتباطات، سیدجمال هادیان – رییس مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات – درباره تماس‌های بین‌المللی مشکوک توضیح داد: برخی از اپراتورهای بین‌المللی واسط تماس‌های بین‌المللی ناشناس هستند که این تماس‌های از دست رفته در صورت برقراری تماس مجدد، هزینه‌های بالایی برای مشترک دارند.

وی ادامه داد: اولین اقدام وزارت ارتباطات این است که شرکت ارتباطات زیرساخت این تماس‌ها را برای شناسایی اپراتورها، شناسایی و پیگیری کرده و سپس ارتباط آن‌ها را قطع می‌کند.

اقدام به برقراری تماس مجدد نکنید

او با بیان این‌که احتمال دارد منشاء این تماس‌ها داخلی یا خارجی باشد، توصیه کرد: در صورت مشاهده تماس‌های ناشناس بین‌المللی از دست رفته، اقدام به برقراری تماس مجدد نکنید. هم‌چنین بر اساس اطلاعات سایت وزارت ارتباطات، هادیان درباره شیوه جدید کلاهبرداران گفته است: شرکت ارتباطات زیرساخت به صورت جدی در حال پیگیری این موضوع است.

او با اشاره به کلاهبرداری جدید از روش برقراری تماس بین‌المللی و قطع سریع آن، گفت: شرکت ارتباطات زیرساخت ایران پیگیر شناسایی اپراتورهای واسطی است که این کلاهبرداری از طریق آن‌ها انجام می‌شود. برخی اپراتورهای واسط بین‌المللی خواسته یا ناخواسته در فرآیند تماس با شهروندان ایرانی و قطع سریع آن همکاری دارند که باعث افزایش هزینه‌های مشترکان می‌شود.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت ارتباطات، تصریح کرد: برهمین اساس شرکت ارتباطات زیرساخت با ورود به این موضوع قصد شناسایی این اپراتورها را دارد و همزمان با شناسایی این اپراتورها، اقدام‌های لازم برای قطع ارتباط آن‌ها انجام می‌شود.

پیش شماره کشوری که از آن تماس گرفته می شود با پیش شماره تهران مشابه است

این اتفاق برای شما هم رخ داده است؟ گفته می شود پیش شماره کشوری که از آن تماس گرفته می شود با پیش شماره تهران مشابه است، پس دقت بیشتری داشته باشید.

azarijahromi

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. BeFair
  BeFairBeFair
  ترنجِ خیلی رسیده

  ممنون بابت اطلاع رسانی
  واقعا این کلاهبرداری ها کی می خواد تموم بشه؟

  راستی چقدر خوب شده که اخبار داخلی رو پوشش میدید

 2. Mehdi69
  Mehdi69Mehdi69
  ترنجِ نرسیده

  چند باری با من از الجزایر و چند کشور دیگه تماس گرفتن و قطع کردن و من پیگیرش نشدم ک زنگ بزنم و…. پس دلیلش ظاهرا این بوده. خوبی گوشی های جدید اینه ک مشخص میکنه کدوم کشور هستش و هر تماس زیرش ریز اسم کشور رو مینویسه

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 17,908 ترنج
 2. 2# ahmad - 14,913 ترنج
 3. 3# m.b - 12,620 ترنج
 4. 4# Sajad - 10,729 ترنج
 5. 5# Mahdi - 10,382 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 9,507 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 8,878 ترنج
 8. 8# Amir galaxy - 8,765 ترنج
 9. 9# Dr.Nazer - 8,609 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,589 ترنج
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
تبلیغ سمت چپ
تبلیغ سمت چپ
کانال تلگرام ترنجی