14 + 1 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

مقایسه دسترسی پیام رسان بله با دسترسی تلگرام

سینا عطایی

امروز دوستی با هیجان به سمت من آمد و گفت یک افتضاح دیگر از پیام رسان های داخلی منتشر شده، بیا و ببین! در ابتدا تصور کردیم یک باگ ویژه دیگر از پیام رسان سروش منتشر شده اما خیر، روی صحبت این ویدیو با پیام رسان “بله” بود. یک پیام رسان داخلی که قابلیت ویژه انجام کارهای بانکی را نیز در خود دارد و متعلق به بانک ملی است. در این ویدیو روی دسترسی پیام رسان بله مانور داده می شد و ما نیز سعی کردیم که دسترسی آن را با برنامه پیام رسان محبوب و پرقابلیت تلگرام، مقایسه کنیم. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا با مقایسه دسترسی پیام رسان بله با دسترسی تلگرام به نگرانی های پیرامون پیام رسان بله پاسخ دهیم.

بعضی افراد هیچ چیز نمی دانند و چون می دانیم چیزی نمی دانند، خطرناک بودن این ناآگاهی را پیش بینی می کنیم. برخی افراد چیزی را می دانند و چون می دانیم که می دانند، پس نگرانی وجود ندارد، اما بعضی افراد “فکر می کنند که می دانند” این ها اساس انسان ها خطرناک هستند. افرادی با درک سطحی که سعی می کنند با به کار بردن اصطلاحاتی که شاید مفهوم اصلی آن را ندانند، سعی در قانع کردن دیگران دارند.

ما اصل ویدیو را در این مطلب به اشتراک نمی گذاریم ولی احتمالا در گروه و یا کانال های تلگرامی دیده باشید. شخص مثلا کارشناس (!) با خواندن دسترسی ها به دلیل سطح درک پایینی که از این موارد دارد، آن ها را هر طور دوست دارد تفسیر می کند. مثلا می گوید دسترسی “Read Phone Status and identity” مربوط به این است که برنامه تمام اطلاعات موبایل شما را به سرور مخابره می کند (!!!) یا مثلا دسترسی خواندن اس ام اس به همین منظور است (!!!) یا اگر موبایل شما به هر دستگاهی وصل شود، تمام اطلاعات آن دستگاه هم مخابره می شود (!!!) و یا حتی اگر برنامه را پاک کنید هنوز بدافزار روی موبایل شما وجود دارد (!!!)

به عنوان شخصی که در یک رسانه مسئولیت ارایه اطلاعات صحیح و شفاف سازی را دارد باید بگوییم این تفاسیر از بیخ و بن غلط است. هر کدام از این دسترسی ها به دلیل مشخصی گرفته می شود که عموما برای ساده سازی انجام کارها و کاربر پسند شدن این برنامه هاست. ما برای درک راحت تر، دسترسی پیام رسان بله را با دسترسی پیام رسان تلگرام که پیام رسان مورد اعتماد مردم است، مقایسه می کنیم:

مقایسه دسترسی های کلی پیام رسان بله با تلگرام

دسترسی پیام رسان بله

دسترسی پیام رسان بله

مقایسه دسترسی های جزئی پیام رسان بله با تلگرام

در نهایت به صورت مشخص می توان گفت که از نظر دسترسی ها نمی توان ایرادی به پیام رسان بله گرفت، همانطور که می بینید در دسترسی های جزئی حتی دسترسی های کمتری را نیز گرفته است. البته باید اضافه کنیم بدون مشکل بودن دسترسی برنامه به معنی عدم دسترسی نرم افزار به اطلاعات خارج از برنامه است و امنیت آن چیزی که شما درون برنامه به اشتراک می گذارید، یک مسئله جداست و ما صلاحیت بررسی آن را نداریم.

نظر شما چیست؟ چقدر دسترسی نرم افزار یا بازی هایی که روی موبایل خود نصب می کنید را بررسی می کنید؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. mostafa67
  mostafa67mostafa67
  ترنجِ نرسیده
  70
  83

  آقایه عطایی عزیز اصلا مساله دسترسی نیست مساله اینه که هر چی به اشتراک بذاری در اختیار آقایون خواهد بود مساله اینکه مخالف گردش آزاد اطلاعات هستن مساله اینه که ما حرف زور قبول نمیکنیم ، میومدن پیام رسان داخلی رو معرفی میکردن حق انتخاب رو به کاربر میدادن انقدر ملت هم موضع سخت نمیگرفتن.

  • سینا عطایی
   ترنجِ نرسیده
   37
   21

   من می دونم مسئله چیه 🙂 انتهای مطلب هم اشاره کردم
   ما این نگرانی رو بهش اشاره و بررسی کردیم

  • Avatar
   Jahandar
   ترنجِ نرسیده
   124
   109

   تنها راه به اشتراک گذاری اطلاعات تلگرام بوده و ما خبر نداشتیم؟ تلگرام یک فضای غیر قابل نظارته و هزاران هزار تخلف داره توش اتفاق میفته. کانال تلگرامی سراغ دارم مواد مخدر میفروشه. کانال هست داره چیزای غیر مجازی مثل گاز فلفل و شوکر و … میفروشه) دهها کانال تلگرامی دیدم با محتوای پورن که خلاف قوانین کشوریه. (کافیه یک کلمۀ رکیک رو در اینستاگرام سرچ کنید به دهها صفحۀ اینستاگرامی میرسید که مخاطب رو برای دریافت فیلم های پورن به کانالهای تلگرامی هدایت میکنه. خودم از سر کنجکاوی سرچ کردم ببینم در اینستاگرام چه خبره و مطالب پورن فیلتر هست یا نه؟ که دیدم خیر! نه ایران فیلترش کرده نه خود اینستاگرام!)
   خدا میدونه چه کانالهایی با محتوای وحشتناک ممکنه وجود داشته باشه. بگذریم از بیگ دیتایی که حضور بیش از چهل میلیون ایرانی در اختیار گردانندگان تلگرام قرار داده … خوبه نمونۀ کمبریج آنالیتیکا رو در همین ایام دیدیم که چطور با بیگ دیتاهایی که بدست اورده بود حتی روی سرنوشت انتخابات آمریما هم اثر گذاشته بود. یا در نیجریه با استفاده از اطلاعاتی که بدست اورده بود سعی در ایجاد تفرقۀ مذهبی و شدت بخشیدن به این موضوع در نیجریه داشته ….

   • رسول آریان
    رسول آریانRasoul_Arian
    ترنجِ خیلی رسیده
    98
    103

    آقای جهاندار؛ چطور توی این چند سال تلگرام خوب بود، همه سازمان ها و ارگان های رسمی و غیر رسمی تلگرام داشتن. حتی خود صدا و سیما هم بخش های مختلفش کانال تلگرام داشت. حالا که مشکل براشان پیش آمده، تلگرام بد شد؟

    عادت دارین همیشه پیام رسانی رو که دوست ندارین، وصل کنین به یهودی ها؟ یادمه سر جریان وایبر هم دقیقا بحث یهودی و غربی مطرح شد.

    برو پیام آقای جهرمی رو بخون در زمینه نقدی که به مستند بدون فی.لتر داشت. نوشته خود صدا و سیما آموزش استفاده از تلگرام میداده. بعد حالا بر علیه تلگرام مستند میسازن!

    برو توی اینستاگرام آخرین پست آقای روحانی رو بخون. ایشان هم مخالفت خودش رو با فی.لتر تلگرام اعلام کرده.

    دیگه این صحبت ها قدیمی شده. اینکه مالک یک جایی رو ربط بدیم به شیطان بزرگ و چشم جهان بین. واقعیت جامعه رو برو توی کامنت هایی که مردم امشب زیر پست آقای روحانی گذاشتن بخون. مردم میخوان در انتخاب پیام رسان شخصیشون آزاد باشن.

    جالب اینجاس که گفته میشه میخوان جلوی انحصار رو بگیرن. بعد با فی.لتر کردن تلگرام، دارن پیام رسان های داخلی رو انحصاری میکنن. در بحث خودروسازی اعتماد کردیم به داخلی و نتایج انحصاری بودنش رو داریم می بینیم‌.

    • Avatar
     MiniproMinipro
     ترنجِ نرسیده
     63
     44

     ینی چون یه عده یه اشتباهی رو انجام دادن مایم باید تا اخر عمر انجامش بدیم؟؟

    • Avatar
     Jahandar
     ترنجِ نرسیده
     51
     20

     این نوع بحث ، مغایر با ادعای آکادمیک شماست. یک فرد آکادمیک اولا در بحث قبل از رد کردن ادعای طرف مقابل، خواستار سند و مدرک و منبع ادعا می شود. ثانیا از مغالطه پرهیز میکند نه اینکه با بیان عملکرد یا صحبتهای سایر افراد، ادعاهای طرف مقابل را نفی کند. به من ربطی ندارد سایر ارگانها چه کردند، به من ربطی ندارد دیگران چه گفتند. به آن قاضی دادگاه هم ربطی ندارد این مسائل! (هر چند حکمش خیلی دیر بود…) اتفاقا بنده از اولین روزهایی که تلگرام در حال محبوب شدن بود معتقد بودم باید اون رو بست. هر بار در صدا و سیما میدیدم تبلیغ کانالهای تلگرامی می شود فحش و فضیحتی نبود که در دلم نثار مسئولین مربوطه در صدا و سیما نکنم. در فرومهای اینترنتی از جمله تیونینگ تاک و پی سی ورد به ادمین های انجمنها مسیج میدادم که تبلیغ کانالهای تلگرامی رو در کل انجمنشون ممنوع کنند چون باعث میشد کاربرها انجمنها رو ول کنند و برن به سمت گروههای تلگرامی و همین در آینده باعث کاهش شدید محتوای فارسی در انجمنها و افزایش محتوای فارسی در تلگرام میشد. در حالیکه محتوای انجمن ها در سرچ انجین ها ایندکس میشد و قابل دسترسی بود اما مجتوای تلگرام خیر … و اتفاقا عین نظر بنده خیلی زود اتفاق افتاد و محتوای فرومها بشدت کاهش پیدا کرد ……

    • Avatar
     Jahandar
     ترنجِ نرسیده
     45
     16

     و اما در مورد مالکین تلگرام که از دید شما اهمیت نداره و دورانش گذشته! شما که تحصیلاتت مربوط به بحث امنیت اطلاعات است باید بهتر از من بدونی مباحث حیاتی مثل امنیت اطلاعات هیچ وقت قدیمی نمیشه و تا ابد جزو مهم و حیاتی باقی خواهد ماند .

     و اما در مورد سئوی تلگرام، پاول دوروف بقول شما باشرف :

     Durov incorporated his company on January 19, 2007 as a Russian limited liability company. While in the earliest phases of the company’s expansion Durov realized he would need additional financial backing to give his company the powerful boost it needed. At the same time Durov’s old school friend Vyacheslav (Yitzchak) Mirilashvili was studying abroad at Tuft’s University in the United States. Mirilashvili had heard about Durov’s project while also witnessing first-hand the development of the spectacularly successful Facebook social network, which also began as a student’s-only platform in the highly concentrated student population of the Boston area, where Tuft’s is located. Excited by Durov’s burgeoning VK site, and educated by US growing popularity of social media, Mirilashvili borrowed money from his father Mikhael, and recruited another schoolmate, Lev Leviev to invest in VK with Durov.

     These three investors supplied the bulk of the funds which got the business growing exponentially. Vyacheslav Mirilashvili, his father Mikhael Mirilashvili and Lev Leviev (not the same Leviev from Africa-Israel Investments) contributed 60, 10 and 10 percent of the financing, while Durov’s share was the remaining 20 percent.

     منبع : http://www.businessdistrict.com/focus-on-companies-vkontakte-mirilashvili/

     همانطور که ملاحظه میکنید، سهم دوروف از کمپانی مالک سایت vk تنها بیست درصد است. و هشتاد درصد دیگر متعلق به سه یهودی اسرائیلی‌ست.

    • Avatar
     Jahandar
     ترنجِ نرسیده
     45
     16

     ویاچسلاو میریلشویلی، شریک پاول دوروف، یک یهودی اسرائیلی که در آغار مالک ۶۰ درصد vk بود و بعدا ۴۰ درصدشو فروخت و هنوز ۲۰ درصد رو در اختیار داره :
     The dark-haired, blue-eyed Mirilashvili is one of Israel’s wealthiest citizens. In a 2013 survey, Haaretz estimated that he and his son are the sixth richest family in the country, with a net worth of between $2.5 billion and $3 billion. It was in that year that he and his business partner, his son Yitzhak (Slava) Mirilashvili, made headlines with the sale of their 40 percent stake in the Russian social media network VKontakte for $1.12 billion. They own 5.2 percent of the Israeli oil and gas exploration company ILDC Energy. Michael Mirilashvili’s additional business interests in Israel include Kitaim Venture Capital, Hoshen Argaman Diamonds and Water Gen, whose technologies extract potable water from the air.
     Yitzhak Mirilashvili, who was also questioned by police, is the owner of Israel’s Channel 20, which broadcasts under a license as a Jewish heritage channel, but has plans to set up its own news company with right-wing leanings.
     منبع : https://www.haaretz.com/israel-news/the-russian-israeli-billionaires-suspected-in-israel-s-latest-graft-probe-1.5478457

     میخائیل میریلشویلی، یک یهودی اسرائیلی دیگه (پدر ویاچسلاو میریلشویلی که مالک شصت درصد vk بود!) مالک ده درصد تلگرام :
     Mikhael Mirilashvili (Georgian: მიხო მირილაშვილი, Hebrew: מיכאל מירילשוילי‬; born May 1960) is an Israeli-Georgian businessman and philanthropist, based in Russia and Israel. Mirilashvili’s business enterprises operate primarily in the real estate, construction of shopping malls, casino chains, petroleum industry, diamond and renewable energy sectors, as well as in new media (VK.com). Mikhael is the president of the Saint Petersburg Jewish Congress.
     منبع : https://en.m.wikipedia.org/wiki/Mikhael_Mirilashvili
     اسم این فرد رو گوگل کنید تصاویر بسیاری ازش با مقامات اشغالگران فلسطین پیدا میکنید!

     Lev Binzumovich Leviev ، یهودی اسرائیلی و مالک ده درصد سهام vk :
     Lev Binzumovich Leviev (born June 22, 1984, Volgograd) is a Russian-Israeli Internet entrepreneur and investor, co-founder of Russia’s largest social network VK.com (originally VKontakte), Vaizra Capital investment fund, and Selectel network data centres.
     https://en.m.wikipedia.org/wiki/Lev_Binzumovich_Leviev

   • Avatar
    ShahryarShahryar
    ترنجِ نرسیده
    77
    95

    جهاندار،
    انقدر حرفت چرتو الکی هست که اگه کسی بخواد باهات حرف بزنه،صد در صد، درک نمیکنی

   • Avatar
    ShahryarShahryar
    ترنجِ نرسیده
    69
    88

    امثال شما جهان دار،بهتره از اینترنت استفاده نکنه،چون دقیقا ادمایی مثل شما و افکار شما این مملکتی که میتونست پیشرفته باشرو به این فلاکت کشوندن

  • Avatar
   hasanDizghandihasanDizghandi
   ترنجِ نرسیده
   2
   4

   من فکر می کنم که گردش آزاد اطلاعات فقط موضوع نیست. تلگرام قصد ایجاد ارز داشته که این خود یک تهدید بزرگ برای سیستم پولی و بانکی فشل و داغون کشور بوده. به علاوه، مگر یوتیوب فیلتر شد منجر به ایجاد سایت های خوبی مثل آپارات و تماشا نشد. من فکر می کنم باید یاد بگیریم که از محصولات خوب ملیمون بیشتر حمایت کنیم.

 2. Avatar
  Jahandar
  ترنجِ نرسیده
  88
  67

  دم شما گرم. واقعا این افراد کم سواد و بی سواد و غیرمتخصصی که ادعای عقل کلی دارند مشکل بزرگی هستند و متاسفانه در مملکت ما عده‌شونم زیاده.

  راستی بنظرم پیامرسان «بله» از سایر پیامرسانهای داخلی بهتره. سروش و ایتا رو در زمانهای مختلف که تست کردم ایراداتی داشتند. اما «بله» رو مدتهاست دارم استفاده میکنم و ایرادی نداشته که الان به خاطرم بیاد. البته بجز کارت به کارت بانکیش که اگه بخوای سه میلیون کارت به کارت کنی باید به سه تا یک میلیون تقسیمش کنی و سه بار هزینۀ کارت به کارت رو بپردازی!
  چند پیشنهاد هم به بخش پشتیبانیش از طریق خود نرم افزار دادم که جواب دادند و شاید یکی دو هفته ای در برنامه‌شون پیشنهاداتم رو اعمال کردند.

  مزیت بزرگش نسبت به تلگرام هم غیر از ایرانی بودنش، اینه که برخلاف تلگرام سرمایه گذار و صاحبش مشخصه. «بله» متعلق به بانک ملی است و سرمایه اش از این بانک تامین میشه، اما تلگرام رو کسی نمیدونه سرمایۀ هنگفت لازم رو در این سالها از کجا تامین کرده و صاحب پشت پردش کیه … (که البته بطور غیر رسمی میدونیم که با یک میلیاردر یهودی اسرائیلی از زمان راه اندازی سایت vk.com شریکه …)
  بگذریم از اینکه اگه در تلگرام کسی پول شما رو بالا بکشه یا اطلاعات خصوصیتون رو منتشر کنه (مثلا عکس و تلفن خانم ها رو برخی کانالها دارند منتشر میکنند…) دستتون به هیچ جا بند نیست…

 3. رسول آریان
  رسول آریانRasoul_Arian
  ترنجِ خیلی رسیده
  44
  51

  آقای جهاندار؛ مگر نمیگن از تلگرام سوء استفاده شده و تروریست ها و داعش از تلگرام استفاده میکردن برای اعمال خراب کارانه؟

  چنتا سوال پیش میاد:
  ۱- آیا خرابکاران نمیتونن از یک پیام رسان رمزنگاری شده دیگه استفاده کنن؟
  ۲- آیا خرابکاران نمیتونن با فی.لترشکن وارد تلگرام بشن و برای هم پیام بفرستن؟
  ۳- آیا شما در جریان هستید که در یک عمل خرابکارانه در اروپا از بخش چت دستگاه پلی استیشن استفاده کرده بودن؟
  ۴- آیا فقط از طریق پیام رسان ها میشه پیام رد و بدل کرد؟ شما چیزی در مورد استگانوگرافی میدونی؟

  پایان نامه من در دوره کارشناسی ارشد در زمینه استگانوگرافی بود. با نمره ۲۰ پایان نامه رو پاس کردم. در زمینه رمزنگاری و استگانوگرافی چندین مقاله دارم.

  فقط در این حد بگم که میشه یک پیام رو در پشت یک عکس پنهان کرد. عکس در حالت عادی کاملا معمولیه. اما با دیکودری که در اختیار گیرندس، میتونه پیام رو از دل عکس استخراج کنه. حتی میشه یک عکس رو درون یک عکس دیگه پنهان کرد.

  وقتی که یک گروه حرفه ای بخواد در جایی حرکتی بزنه، قطعا و قطعا لنگ تلگرام نیست.

  تلگرام برای جلوگیری از آگاهی رسانی فی.لتر شد. به همون علتی که روی امواج ماهواره ای پارازیت انداخته میشه. چون میخوان مردم همه چیز رو صرفا از صدا و سیما ببینن. نفهمن چیزهای دیگه رو. تلگرام خودش تبدیل به یک رسانه شده بود.

  • رسول آریان
   رسول آریانRasoul_Arian
   ترنجِ خیلی رسیده
   38
   48

   در تکمیل کامنت قبلیم بگم که دنیای تکنولوژی رو نمیشه محدود کرد. در دنیای پیشرفته امروز، شاید ساده ترین کار ممکن ارسال پیام باشه.

   پیام رسانی رو در قالب خیلی از اپلیکیشن ها، خیلی از سیستم عامل ها و خیلی از گجت ها میشه انجام داد. شما مثلا فرض کن دوتا خرابکار بخوان با هم قرار مدار بذارن. آیا به ذهنت خطور میکنه که میتونن از طریق بخش چت یک بازی روتین مثل کلش رویال این کار رو انجام بدن؟ یا ده ها بازی خارجی دیگه که بخش چت دارن. آیا به ذهنت خطور میکنه که علاوه بر کامپیوتر و موبایل و ساعت هوشمند، میشه با تلویزیون و کنسول بازی یا حتی یخچال فریزر چت کرد که کسی هم بهشون شک نکنه؟ در بحث خانه هوشمند همه وسایل خونه قابلیت اتصال به اینترنت دارن.

   نکته دیگری که باید خدمتت عرض کنم این هستش که اگر آقای پاول دورف آدمی بود که اطلاعات کاربرانش رو لو بده، الان از وطنش فراری نبود. چرا روسیه رو ترک کرده؟ چون سر جریان همون سایتش به اسم VK نهادهای امنیتی روسیه بهش فشار میاوردن. از روسیه خارج شد و گفت اینجا جای زندگی نیست. الان چرا تلگرامش رو روسیه فی.لتر کرده؟ چون حاضر نیست اطلاعات کاربرانش رو در اختیار دیگران قرار بده. اگر حاضر بود کلیدهای رمزنگاریش رو به ایران و روسیه بده، که چت های ما رو بخونن، الان تلگرام فی.لتر نبود. پس درود به شرفش که حاضر نیست چت های ما رو به هر قیمتی به دیگران بده. مجددا درود به شرفش که رمزنگاری قدرتمندی رو گذاشته روی پیام رسانش که هیچ کسی نتونسته تا حالا قفلش رو بشکنه. چون کلیدهاش بسیار پیچیدس و هر روز تغییر میکنه.

   میخواین سناریوی وایبر رو دوباره تکرار کنین. اینکه یهودیه و فلانه. مگر اون همه راجع به وایبر همه جا حرف نمیزدن و مستند نمیساختن؟ پس چرا الان وایبر فی.لتر نیست؟ سرعتش هم خوبه. چطور شد وایبر با اون همه سر و صدا و تبلیغات منفی الان آزاده؟ اخوی، مشکل از جای دیگه اس. وایبر نه تلگرام. تلگرام نه یکی دیگه.

   اتفاقا اگر بحث دو دستی تقدیم کردن چت های ما باشه، باید از نمونه داخلی بیشتر ترسید. چون با یک حکم سریعا باید دیتابیس رو تحویل بدن. از طرفی امنیت سروش رو هم دیدیم که شماره موبایل های ادمین کانال ها رو میشد از توش استخراج کرد.

   تلگرام اکتیو سشن داره. تلگرام قفل دو مرحله ای داره. تلگرام رمزنگاری قدرتمند داره. مدیرش هم که حاضر نشده اطلاعات رو دو دستی تقدیم‌ کنه. پس اگر بحث امنیت باشه، تلگرام از همه نمونه های داخلی امن تره. اینو صد در صد مطمئن باش.

   • Avatar
    Jahandar
    ترنجِ نرسیده
    46
    22

    شما نقدا بفرمایید سرمایه گذارِ این دوروف بقول شما باشرف چه کسیه و دهها میلیون و بلکه صدها میلیون دلار سرمایۀ لازم برای تامین هزینۀ خرید کلاسترها و تامین برق سرورها و تامین هزینه های میلیون دلاری حقوق کارمندان و سایر هزینه های جانبی گرداندن تلگرام رو در این سالها از کجا اورده؟؟؟
    ضمنا شما که تحصیل کرده هستی باید با اون راننده تاکسی نوع بحث کردنت فرق داشته باشه. یه آدم دارای تحصیلات آکادمیک و دارای پایان نامه در مورد رمزنگاری باید در بحث ، دنبال مدرک و منبع ادعای طرف مقابلش باشه نه اینکه با مغالطه گری ادعای طرف مقابل را حواله دهد به ادعاهای دیگران در مورد دشمن و … که همانها هم شما اول باید بپرسی منبعشون چیه بعد در موردشون قضاوت کنی!

  • Avatar
   MiniproMinipro
   ترنجِ نرسیده
   46
   14

   ینی شد یه بار کامنت بزاری پز مدرکت رو ندی؟؟

   • رسول آریان
    رسول آریانRasoul_Arian
    ترنجِ خیلی رسیده
    19
    48

    بحث پز نیست. این دوره زمونه اکثرا مدرک دارن.
    به این خاطر گفتم که ایشان بدونه وقتی دارم در مورد این مساله صحبت میکنم، حرف هام پشتوانه داره.

    شمام از ۵۰ خط کامنت من فقط همون یک جمله رو دیدی؟ چرا انقدر دوست دارید به حاشیه ها گیر بدید. ببین اصل موضوع چیه. در مورد اصل موضوع کامنت بذار.

    • mTAAHAAm
     mTAAHAAmmTAAHAAm
     ترنجِ رسیده
     47
     1

     الآن فروش اطلاعات منبع درآمد خیلی خوبیه.با big data می شه رو انتخابات ها و اقتصاد و تصمیم گیری های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی تاثیر گذاشت.
     اطلاعات شخصی ما بطور انفرادی مهم نیست بلکه برآیند اطلاعات ارزش طلا و بلکه بیشتر داره.

    • رسول آریان
     رسول آریانRasoul_Arian
     ترنجِ خیلی رسیده
     14
     45

     اگر دورف اهل اطلاعات فروختن بود، الان برنامه اش مسدود نمیشد. اگر میخواست تن به هر خفت و خاری بده، از وطنش خارج نمیشد. میتونست با دادن اطلاعات، جلوی مسدود شدن رو بگیره.
     همین که الان میبینی مسدود شده، به خاطر مقاومتش از حفظ اطلاعات کاربرانش هست.
     پس اینو هیچ وقت فراموش نکن. تلگرام به جرم حفظ حریم کاربرانش مسدود شد.

  • Avatar
   Jahandar
   ترنجِ نرسیده
   47
   18

   اولا کسی نگفته با بستن تلگرام دیگه تروریستها راهی برای ارتباط نخواهند داشت. بلکه استفادۀ تروریستها از تلگرام و عدم همکاری تلگرام در مقابله با این استفاده، یکی از علل حکم قاضی مبنی بر فیلتر کردنش بوده. سایر عللی که دادستانی در مورد فیلترینگ تلگرام اعلام کرده :

   ۱-اخلال در وحدت ملی وایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه بویژه ازطریق طرح مسائل نژادی، قومی و تحریک و اغوای مردم به شورش و آشوب
   ۲-جمع آوری اطلاعات مردم وکشور و دسترسی بیگانگان به حریم خصوصی و داده‌های شهروندان ایرانی وجاسوسی به نفع اجانب
   ۳- انتشار، توزیع و تجارت انواع محتوای مستهجن و خلاف عفت عمومی و گسترش فساد و فحشاء در جامعه
   ۴- اهانت به مقدسات وارزش‌های اسلامی و تبلیغ به نفع فرقه‌های منحرف و مخالف اسلام
   ۵-نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی و لطمه به آسایش عمومی
   ۶- قاچاق کالا و ارز و مواد مخدر و سایر کالا‌های غیرمجاز
   ۷-اقدام علیه امنیت کشور ازطریق گروهک‌های تروریستی
   ۸-کلاهبرداری، نقض مالکیت معنوی وسایر جرائم مالی
   ۹- تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران

   دوما شما که آی تی خوندی بهتر از من باید بدونی منظور اینه که این تخلفات در تلگرام صورت گرفته و تلگرام کوچکترین همکاری برای جلوگیری از این تخلفات صورت نداده. مطمئنا یکی از علل اساسی اعتراضات دی ماه سال گذشته هماهنگی هسته های تظاهرات از طریق تلگرام بوده. و البته هنوز هم در فضاهای دیگر پر مخاطب از جمله اینستاگرام به دنبال ایجاد آشوب دیگری هستند. اگر شما مواردش رو ندیدید یا اگر معتقدید که باید چنین فضاهایی رو باز گذاشت اون دیگه مشکل شماست، قاضی مملکت طبق اختیارات قانونی که داره، تشخیص داده باید دسترسی به این فضا رو مسدود کنه.

  • mTAAHAAm
   mTAAHAAmmTAAHAAm
   ترنجِ رسیده
   46
   9

   اولا پز مدرک نده بقیه هم مدرک دارند ولی نمیان روزی ده بار بگن.
   ثانیا کسی که در یک زمینه مدرک داره دلیل نداره در زمینه سیاست و اقتصاد و فرهنگ و …. هم صاحبنظر باشه.
   ثالثا همیشه گفتن افرادی که در همه زمینه خودشونو صاحبنظر میدونن از همه توخالی ترن.

   • رسول آریان
    رسول آریانRasoul_Arian
    ترنجِ خیلی رسیده
    16
    47

    تو خالی کسی هست که از روی حسادت به دیگران اهانت میکنه. اگر هم احساس می کنید که دارم پز میدم، اوکی دارم پز میدم. زحمت کشیدم، حالا دارم پزش رو میدم. شما هر جور دوست داری فکر کن. روز بخیر.

 4. Mehdi69
  Mehdi69Mehdi69
  ترنجِ نرسیده
  25
  45

  من ک هیچوقت از پیامرسان ایرانی استفاده نمیکنم هرچی هم بشه.با دسترسی تلگرام و بقیه کار دارم حتی اگه بدونمم تلگرام اطلاعات منو برمیداره ترجیح میدم اطلاعات و پیامام دست تلگرام باشه تا برادران

 5. Avatar
  pedram_01pedram_01
  ترنجِ رسیده
  42
  14

  منم چند وقتی هست ک دارم در کنار تلگرام از بله استفاده میکنم خیلی بهتر از بقیه پیام رسان های داخلیه حالا امنیتش رو نمیدونم . و یه قابلیت ک دوس دارم بهش اضافه بشه ارسال فیلم در حجم و کیفیت های مختلفه یعنی مثل تلگرام یه تبدیل کننده داخلی داشته باشه

  • Avatar
   Jahandar
   ترنجِ نرسیده
   40
   9

   به پشتیبانیشون مسیج بده و پیشنهاداتتو بگو. (روی همون سه نقطه که زیرش نوشته بیشتر تپ کنی، یکی از گزینه ها چت با پشتیبانیه) خودم چند بار تا الان پیشنهاداتی دادم و واقعا پیشنهادها رو خوندند و چندتاییشو اعمال کردند روی نرم افزارشون. تلگرام هم همینطوری به سمت تکامل رفت. یکی با پیشنهادای کاربرها و یکی دیگه با انتشار سورسش و ارائۀ امکان ساخت برنامه هایی مثل موبوگرام و … بقیه میومدن امکاناتی به تلگرام اضافه میکردند و کار تلگرام رو برای ارائۀ همون امکانات در برنامۀ اصلی آسون میکردند و میکنند!

 6. Avatar
  AmirMSZAmirMSZ
  ترنجِ نرسیده
  31
  50

  همه پیام رسان های ایرانی جاسوسی عن!

 7. Avatar
  QualityQuality
  ترنجِ نرسیده
  47
  2

  من یک کلیپ درباره دسترسی های بله چند ماه پیش دیدم که طرف میومد نصبش کنه و دسترسی هاش رو میخوند و فکر میکرد خیلی بارش هست!!
  من همون روز رفتم بله رو دانلود کردم که ببینیم آیا دسترسی هاش بصورت پیش فرض فعال هستن یا بر اساس API های جدید توسعه پیدا کرده که خوشبختانه دیدم دسترسی ها اختیاریه!
  بعد طرف توی کلیپ میگفت دسترسی به دوربین داره یعنی هروقت بخواد عکس میگیره 😐
  میگفت بانک مجبور کرده که نصب بکنیم و هزار تا دسترسی داره! اما انگار یادش رفته که بله یک پیام رسانه و داشتن دسترسی زیاد خیلی عادیه براش!
  اگر دسترسی ها بصورت پیش فرض فعال بودن بله باید ایراد گرفت اما الان که اینظور نیست!

  فقط در آخر باید بگم که تا همین چند سال پیش که اصلا اندروید دسترسی هاش اختیاری نبود طرف هزار ر برنامه داخلی و خارجی نصب میکرد که هرکدوم 10 مدل پرمیشن داشتن اما کسی اصلا توجه نمیکرد درحالیکه اکثر اون برنامه ها اصلا نیازی نداشتن! اما حالا به دسترسی های یک پیام رسان ایراد گرفته میشه!
  امیدوارم بعضی ها یاد بگیرن که در مورد چیزی که تخصص ندارن اظهار نظر نکنن! که متاسفانه خیلی ها شدن متخصص همه چیز! یکی دو روزه ماشین خریده شده متخصص ماشین و از ایرادش فیلم میگیره! یکی هم دو روز نیست با مفهوم پرمیشن آشنا شده میره فیلم میگیره در مورد پرمیشن!

  محض اطلاع منم فوق تخصص و… ندارم اما حدود 4-5 سال تجربه برنامه نویسی اندروید دارم و خیلی با رام های غیر رسمی و… در سال های قبل کار کردم قطعا خیییلی بیشتر از یک فرد مثل ایشون میدونم!

 8. HM-Royal
  HM-RoyalHM-Royal
  ترنجِ رسیده
  14
  40

  اگه تلگرام api خودشو برداره و کدها در دسترس نباشه همه این کپی کارها مثل خر تو گل گیر میکنن هر کی از والدینش قهر کرده اومده کپی تلگرام درست کرده ?

 9. رسول آریان
  رسول آریانRasoul_Arian
  ترنجِ خیلی رسیده
  20
  42

  آقای جهاندار، این دیدگاه شما جزء دیدگاه اقلیت جامعه هست. همونطور که ما زمان انتخابات نشون دادیم که طرفدار آزادی هستیم، همین مردم و حتی بیشتر، اگر ازشون رای گیری بشه در خصوص اینکه دوست دارید تلگرام باز باشه یا بسته، شک ندارم اکثریت قاطع مردم میگن دوست نداریم مسدود باشه. کما اینکه همین الان هم اگر کامنت های اینستاگرام و توییتر رو بخونید، کاملا مشهوده.

  حتی صحبت هایی شده در مورد اینکه مسدود سازی تلگرام به رای گذاشته بشه در مجلس. هر چند ممکنه در مجلس کمی جانب داری بشه بابت حفظ موقعیت، اما خواست ملت کاملا روشنه.

  ملت میگن به ما اختیار بدید تا ما خودمون پیام رسان خودمون رو انتخاب کنیم. چرا زور و اجبار؟

  برخی از مدیران تلگرامی ماه ها زحمت کشیدن تا عضو جذب کنن. کانال درسی، کانال ورزشی، کانال آشپزی، کانال خبری، کانال سرگرمی و …
  حالا یک مرتبه باید همه چیز رو ول کنن و از صفر شروع کنن. قطعا به این راحتی ها پا پس نمیکشن. به هر طریقی شده به بودن در تلگرام ادامه میدن.

  شما که نگران کم شدن محتوای فارسی در انجمن سایت ها هستی، الان هم باید همچنان نگران باشی از جذب کاربر توسط پیام رسان های داخلی. درسته؟

  بخش زیادی از درآمد دنیای وب تبلیغات هست. قدرت تبلیغات رو دست کم نگیر. اگر بنا به شک کردن باشه، باید از دم تمام پیام رسان های خارجی مسدود بشن. چون با این دیدگاه که این کار چه سودی براشون داره، باید همه اینها ضررده باشن.
  از جمله وایبر، واتس اپ، لاین، تانگو، ایمو، تم تم و …

  خدمت شما عرض کردم. مجددا عرض میکنم. اگر مدیر تلگرام اهل اطلاعات فروشی بود، خب همون اول اطلاعات رو به روسیه و ایران میفروخت. خودشم درگیر این بازی های مسدود سازی نمیکرد.

  مشکل اینجاس که تلگرام شد رسانه ای که قدرت و نفوذش بین مردم از صدا و سیما بیشتر شد.
  وگرنه چرا خواستن قانون بذارن که هر کلیپی که خبرگزاری ها در فضای مجازی منتشر میکنن، باید اول از صدا و سیما مجوز بگیره. همیشه سانسور کردن. این بار هم مثل سابق
  ولی به قول شاعر:
  لال شوم، کور شوم، کر شوم
  لیک محال است که من خر شوم

  پایان…

 10. Avatar
  shahrokhsrz6727shahrokhsrz6727
  ترنجِ نرسیده
  16
  17

  باسلام به دوستان .کاملا با نظر اقای اریان موافقم وفقط مشکل شنیده شدن اخبار درست و اگاهی مردمه که مسدود میکنند و پارازیت میندازند .ضمنا دوستان عزیز که متاسفانه مثل بچه ها نظر میدند وحرف پزو…میزنند .التماس تفکر

 11. Avatar
  alireza_asolalireza_asol
  ترنجِ نرسیده
  14
  12

  با دود پیام میفرستم پیامرسان ایرانی نصب نمیکنم.

 12. Era
  EraEra
  ترنجِ نرسیده
  8
  4

  جناب جهاندار لاگین کردم که بگم خیلی احمقی.
  به قول بعضیا و مِن اللهِ توفیق

 13. Avatar
  semicolonsemicolon
  ترنجِ نرسیده
  3
  4

  خیلی وقت ها دسترسی ها رو چک میکنم و از نصب خیلی برنامه ها منصرف میشم، ولی بله مشکلی نداشت همونطور که خودتونم گفتید.. بله خوبه ؛)

 14. Avatar
  hasanDizghandihasanDizghandi
  ترنجِ نرسیده
  5
  3

  راستش من نمی دونم دوستان عزیز در مورد امنیت تلگرام چی می گن. البته من هم خودم خیلی با دانش و اطلاعات نیستم. ولی خب، کسی که می گه امنیت تلگرام رو هیچی تهدید نمی کنه در اشتباه کامله. من موضوعی رو می خوام براتون تعریف کنم که بدونید اگه کسی قرار باشه به اطلاعات شما دسترسی داشته باشه می تونه داشته باشه.
  تو سال 2009 که وقایع 88 بود، برای ایجاد امنیت ملی نیاز به بررسی تعداد زیادی از ایمیل ها (مخصوصا جی میل) بود. اگه یادتون باشه همون سال جی میل از همه خواست که رمزهاشون رو دوباره تغییر بدن. چون اتفاقی افتاده بود. توی اون سال، از یک باگی که توی جی میل وجود داشت استفاده شد و میلیون ها اکانت جی میل ایرانی ها برای تامین امنیت ملی هک شد. اینکه درست بوده یا نه من کاری ندارم. ولی اگه فکر می کنید که دسترسی به اکانت شما برای مخابرات خیلی سخته در اشتباه کامل قرار دارد. اجازه بدید یک مثال خیلی ساده رو بهتون بگم. تصور کنید که مخابرات قصد داشته باشه اکانت تلگرام شما رو بررسی کنه. به سادگی با شماره شما ثبت نام می کنه و سپس پس از دریافت کد کافیه که برای چند دقیقه از طریق یک api سفارشی شده دسترسی داشته باشه. تمام اطلاعاتی که در درون اکانت شما بوده رو می تونه دریافت کنه.
  البته من هم تایید می کنم گزینه هایی همچون تایید هویت دو مرحله ای و … وجود داره. ولی خب، توی اون چند دقیقه که یک api برای استخراج اطلاعات نیاز هست، همه کار می شه کرد.
  به نظر من، پذیرش قدرت حاکمیتی در هر کشوری، یک اصله. پذیرش قانون اون کشور یک اصله.

 15. Avatar
  Mohammad.MMohammad.M
  ترنجِ نرسیده
  4
  2

  خطاب ب اقای جهاندار

  بنده فقط بخاطر این در سایت عضو شدم ک بگم ک امثال اقای جهاندار هیچگونه سواد و دانشی از دنیای تبادل اطلاعات و مجازی ندارن . میگن چون تلگرام پورن داشته یا صفحات فروش شوکر و اینجور چیزارو داشته فیلترش کردن . اخه ایکبیری تو اگ بری تو اینستا قسمت جست و جو . فقط عکس پورن میاد . بعد چرا اونو فیلتر نکردن . خوبه تلگرام مدام داره صفحات پورن و تروریستی رو میبنده . امثال توء جیره خور و بی سواد تو این مملکت ریدن ک یکی عین من باید تو اول جوونی سگدو بزنه و شب گشنه بخابه . تو این گرونی و بدبختی تنها دلخوشیه مردم همین تلگرام بود ک اینم فیلتر کردن . با فیلتر کردن تلگرام چی شد؟ فقر و تن فروشی کم شد؟ کار زیاد شد؟ نون اومد تو سفره مردم؟ یا بدتر مردم رو ب سمت فیلتر شکن ها و بیراهه کشیدن و باعث شدن مردم بیشتر پول برای حجم اینترنت بدن . مکالمه تلگرام رو بستن ک مردم با اپراتورهای داخلی بیشتر تلکه بشن . لعنت خدا بر تو و امثال تو ک با دسمال زدن نون هزاران نفر دیگ رو اجر میکنین.

  امیدوارم روزی بیاد ک ایران از انسان نماهای کوته فکر و جیره خور پاک بشه چون تا زمانی این انسان نماها هستند خدا هیچ نعمتی ب این خاک نمیده جز خشک سالی و فقر و زنا و تجاوز

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,268 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,911 ترنج
 3. 3# m.b - 14,111 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,169 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,553 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,148 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,974 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,942 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی