دو × 1 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

فوری: محمد جواد آذری جهرمی رسما وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات دولت دوازدهم شد

مهندس آذری جهرمی ، رسما وزیر ارتباطات شد. او از امروز سکان هدایت وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را بر عهده خواهد داشت.

محمدجواد آذری جهرمی یکی از معاونین محمود واعظی در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران و رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت بود. وی توسط حسن روحانی به عنوان وزیر پیشنهادی ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت دوازدهم به مجلس پیشنهاد شد و هم اکنون توانست 155 رای از 288 رای حاضران در مجلس را جلب کند.  او نخستین وزیر جمهوری اسلامی خواهد بود که پس از انقلاب سال ۱۳۵۷ متولد شده‌است.

جهرمی دارای لیسانس مهندسی برق قدرت از دانشگاه صنعت آب و برق (شهید عباسپور) است.

به نقل از مقاله‌ای که چندی پیش ، توسط ترنجی در خصوص مهندس آذری جهرمی منتشر شد:

با حضور محمد جواد آذری جهرمی تغییرات شدیدی در سیاست‌ها و نحوه فعالیت ارتباطات زیرساخت رخ داد تا شاهد چابکی این شرکت در داخل کشور، ارزان شدن قیمت انتقال داده در کشور، افزایش چشمگیر قرادادها و تبادلات خارجی زیرساخت، ارتباطات بیشتر این شرکت با اپراتورهای اینرنتی و دیگر بازیگران حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، تغییره چهره‌ زیرساخت در داخل حوزه و میان کاربران ایرانی، رفع مشکلات بسیار زیرساخت‌های ارتباطی، افزایش کیفیت ارتباطی کشور به خصوص اینترنت، شفاف‌سازی در بخش اینترنت کشور و مواردی از این قبیل شد.

از همان روزهای اولی که آذری جهرمی به عنوان مدیرعامل شرکت ارتباطات زیرساخت انتخاب شد، قیمت انتقال داده‌های اینترنتی در کشور را از مبلغ ۱۰ گیگابیت‌برثانیه یک میلیارد و ۷۰۰ هزار تومان را به ۹ میلیون تومان رساند تا شاهد حل مشکلات اپراتورهای‌ اینترنتی، توسعه زیرساخت شبکه ملی اطلاعات و ارزان شدن قیمت اینترنت باشیم.

اقدام بعدی که با فشار کاری تعیین شده از سوی محمد جواد جهرمی و تأیید محمود واعظی وزیر ارتباطات رخ داد، افتتاح مراکز تبادل ترافیک داده‌‌ها (iXP) در ۴ شهر تهران، تبریز، مشهد و شیراز بود که چند ماه پیش از موعد به بهره‌برداری رساند تا افتتاحیه فاز اولیه شبکه ملی اطلاعات در کشور نیز در موعد زودتر از پیش‌بینی‌ها آغاز شود. این مراکز سبب شد که ارتباطات داخلی در کشور تنها از مسیر تهران صورت نگیرد و همین مورد سبب افزایش تدریجی کیفیت اینترنت و شبکه ترافیک داخلی در شهرهای مختلف شود.

کار برجسته‌ دیگری که با مدیریت جهرمی انجام شد، مذاکرات و امضای قراردادهای بین‌المللی بود که اوج آن را در همایش ایران کانکت(iran connect) تابستان سال گذشته در تهران دیده شد. قراردادهایی که ایران را به هاب منطقه‌ای مناسب و ایمن برای تبادل اطلاعات تبدیل می‌کند تا این ترانزیت داده‌ها در کشور موقعیت ویژه‌ ایران را در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات نیز در دنیا نمایان کند. قراردادهای شرکت مخابرات ایتالیا و شرکت آلمانی DeCIX دو نمونه‌ برجسته و مهم این قراردادهاست.

از سویی با حضور محمد جواد آذری جهرمی در رأس ارتباطات زیرساخت، ارتباط کژدار و مریض این شرکت با شرکت‌های ارائه‌دهنده اینترنت یا همان اپراتورهای اینترنتی را به ارتباطی دوسویه و حسنه تبدیل کرد. این ارتباط خوب سبب رضایت شرکت‌های بزرگ اینترنتی شد که این موضوع را می‌توان در صحبت مستقیم با مدیران شرکت‌هایی از جمله آسیاتک، ایرانسل، شاتل، همراه اول، پارس آنلاین، رایتل، های‌وب، صبانت و دیگر شرکت‌ها به راحتی دریافت.

کیفیت اینترنت ایران در سال‌ اخیر را می‌توان مشهود و قابل احساس دانست. این کیفیت با کمک iXPها و افزایش انتقال داده‌ها در داخل کشور شکل گرفت تا جهرمی سامانه کنترل کیفیت شرکت زیرساخت را راه اندازی کند تا هر گونه افت کیفیت یا افزایش کیفیت برای کاربران ایرانی قابل رویت باشد. این اقدام پس از شرکت ارتباطات زیرساخت در دیگر شرکت‌ها نیز انجام شد تا شفاف‌سازی در ارتباطات و اینترنت کشور آغاز شود.

اقدامات جهرمی در زیرساخت که تنها بخشی از آنها را در این مطلب مرور کردیم سبب شد تا چهره‌ شرکت ارتباطات زیرساخت در میان شرکت‌های اینترنتی و کاربران اینترنت افزایش تغییر کند و چهره‌ مثبتی از این شرکتی که روزی به عنوان کرخت‌ترین شرکت دولتی شناخته می‌شد، در ذهن مردم شکل گیرد و چابکی را در این شرکت مهم و تأثیرگذار مشاهده کنیم که نتیجه آن در اینترنت و پیشرفت ارتباطی که منجر به پیشرفت کشور می‌شود مشاهده کنیم.

نظر شما در این رابطه چیست؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. احمدahmadabdinejad
  ترنج لاگژری
  4
  1

  تبریک میگم حس میکنم وزیر موفقی بشن

 2. Peiman z3Peiman z3
  ترنج لاگژری
  2
  1

  نمیدونم احساس میکنم یه چیزی مشکوکه

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,922 ترنج
 2. 2# ahmad - 17,094 ترنج
 3. 3# m.b - 15,551 ترنج
 4. 4# Mahdi - 13,509 ترنج
 5. 5# Sajad - 12,484 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,497 ترنج
 7. 7# Dr.Nazer - 9,244 ترنج
 8. 8# The Destroyer - 9,192 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,154 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,787 ترنج
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
عارف کمانی
Arefkamani@gmail.com
کانال تلگرام ترنجی