20 − 10 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

دانشمندان ارتش آمریکا صفحات خورشیدی کوچک‌تر، محکم‌تر و ارزان‌تر ساخته‌اند

Avatar

نوشته

5 سال قبل | 4 دیدگاه | ترنجی

محققان ارتش در زرادخانه Redstone اعلام کردند که به یک پیشرفت شگرف در تولید انرژی خورشیدی دست‌یافته‌اند. این محققان موفق به تولید صفحه خورشیدی فوتوولتائیکی شده‌اند که کوچک‌تر و مقاوم‌تر بوده و ساخت و به‌کارگیری آن ارزان‌تر از نمونه‌های موجود است.

تقریباً هر نوع صفحه خورشیدی که اکنون موجود است، وابسته به ساخت تمام سیلیکونی است. باند طول‌موج جذبی (محدوده طول‌موج نوری که می‌تواند توسط صفحه جذب و به برق تبدیل شود) سیلیکون تک کریستال نسبت به باند طول‌موج تابش خورشید به‌مراتب محدودتر است. این نه‌تنها به این معناست که صفحات خورشیدی موجود بخش مهمی از انرژی تابش خورشیدی را از دست می‌دهند، بلکه علاوه بر این، تابش فرابنفش و فروسرخ مرتب به صفحات خورشیدی آسیب می‌زنند و موجب گرمایش، تاب برداشتن و ترک زدن آن‌ها می‌شود.

از طرف دیگر، صفحه خورشیدی ساخته‌شده توسط این گروه محققان از لایه‌های ساندویچی فوق نازک فلزاتی مانند نقره و طلا در میان لایه‌های نیم‌رسانا بهره می‌برد. با افزوده شدن این لایه‌ها، باند طول‌موج جذبی صفحات خورشیدی گسترده‌تر می‌شود و امکان تنظیم آن برای بازتاب دادن پرتوهای مخرب نیز وجود دارد. ویژگی جالب‌تر این صفحات خورشیدی این است که صرف‌نظر از زاویه تابش، مقدار ثابتی توان الکتریکی تولید می‌کنند و این بدان معناست که نیازی به تجهیزات موتوردار گران‌قیمت برای تعقیب خورشید ندارند.

این فناوری هنوز در مراحل اولیه‌اش است و طبق توضیحات سرپرست بخش کاربرد علوم اپتیک هیئت‌مدیره توسعه و یکپارچه‌سازی تسلیحات، وین دیونپورت:

مانند بسیاری از پروژه‌های تحقیقاتی پایه، مزایای زودبازده گاهی هنوز مشخص نیستند، اما به‌وضوح ارزش سرمایه‌گذاری دارند. آزمایشگاه‌های تحقیقاتی ارتش در AMRDEC ادامه‌دهنده میراث پروژه‌های تحقیقاتی باکیفیت هستند و من انتظار دارم تعداد بیشتری از پروژه‌هایی مانند این را ببینم که در اختیار نیروهای نظامی آینده قرار بگیرد.

برخی پیشرفت‌های فناوری در آزمایشگاه‌های پیشرفته مراکز نظامی رخ می‌دهد، اما معمولاً از کاربرد نظامی فراتر رفته و کاربرد عمومی پیداکرده و پس از مدتی حتی وارد زندگی روزمره مردم می‌شود. صفحات خورشیدی زرادخانه Redstone نیز از این قاعده مستثنا خواهد بود. نظرتان چیست؟

[su_button url=”http://www.engadget.com/2015/07/06/army-scientists-build-smaller-tougher-cheaper-solar-cells/?ncid=rss_truncated” target=”blank” background=”#377431″]Engadget[/su_button]

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  galaxynone

  بعد این طلا نقره توش داره گرون در نمیاد ؟
  یکبار نشد تلویزیون ایران این چیزارو تو اخبارش بگه مثلا بگه فلان دانشگاه امریکایی این کارو کرد اگرم بگه شاید سالی یه بار ….

 2. Avatar
  Ari khannone

  خیلی خوب میشه اگه به تولید انبوه برسه،

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 19,784 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,724 ترنج
 3. 3# m.b - 13,932 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,842 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,400 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,118 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,883 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,875 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,766 ترنج
قاصدک 24
تترایران
Avatar
علي رسول زاده
کانال تلگرام ترنجی