حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

حذف ۱.۲ میلیون برنامه مخرب اندرویدی از فروشگاه گوگل پلی

نوشته

1 سال قبل | بدون دیدگاه | اخبار، امنیت، گوگل

گوگل در چند سال اخیر به شدت بر روی موضوع حریم خصوصی تمرکز کرده است و با متخلفین به شدت برخورد می‌کند. اخیرا شاهد حذف ۱.۲ میلیون برنامه مخرب اندرویدی از فروشگاه گوگل پلی و مسدود شدن دسترسی ۱۹۰.۰۰۰ توسعه دهنده غیر قانونی هستیم. در ادامه با ترنجی همراه باشید.

حذف ۱.۲ میلیون برنامه مخرب اندرویدی از فروشگاه گوگل پلی

وقتی صحبت از Play Store می‌شود، حریم خصوصی و امنیت در اولویت بالاتری برای گوگل قرار می‌گیرد. گزارش‌هایی وجود دارد مبنی بر اینکه گوگل تمام برنامه‌های شخص ثالثی را که تماس‌ها را ضبط می‌کنند، غیرفعال کرده است. این شرکت همچنین بخش «ایمنی داده‌ها» را در ویترین فروشگاه خود معرفی کرده که از توسعه‌ دهندگان می‌خواهد اطلاعات بیشتری درباره داده‌های جمع‌آوری شده کاربران هدف از آن را ارائه کنند. اکنون گوگل آماری در مورد امنیت پلی استور در سال ۲۰۲۱ ارائه کرده است که بسیار قابل توجه است.

حذف ۱.۲ میلیون برنامه مخرب اندرویدی از فروشگاه گوگل پلی

آخرین گزارش گوگل نشان می‌دهد که تنها در سال ۲۰۲۱، حساب کاربری حدود ۱۹۰.۰۰۰ توسعه دهنده مخرب و سازندگان هرزنامه را مسدود کرده است. اگر به یاد داشته باشید، در سال ۲۰۲۰، این تعداد ۱۱.۹۰۰۰ بود. به همین ترتیب، ۱.۲ میلیون برنامه نیز به دلیل نقض خط‌مشی Google Play حذف شدند. این بدان معناست که این شرکت با موفقیت میلیاردها برنامه مضر و خطرناک را مسدود کرده است. همچنین به جز این، حساب کاربری بیش از ۵۰۰.۰۰۰ توسعه دهنده غیرفعال و رها شده نیز بسته شده است.

گوگل همچنین تلاش‌های اخیر خود را برای تبدیل Play Store به فضای امن‌تری برای مصرف‌ کنندگان به کار گرفته است. این بخش امنیت داده‌ها را که رابط اصلی مدیریت خط‌مشی برنامه‌های کاربردی برای توسعه‌دهندگان است و تلاش‌هایی برای ارائه SDK‌ های امن‌تر برای میلیاردها مصرف‌کننده برنامه‌های کاربردی ساخته شده با این SDKها ذکر می‌کند. این شرکت خاطرنشان کرد که ۹۸ درصد از برنامه‌های آپدیت شده به اندروید ۱۱، دسترسی به API های حساس را کاهش داده‌اند.

این شامل Accessibility API است که اکنون فقط برای موارد استفاده خاص و نه برای ضبط تماس کار می‌کند. همچنین گوگل می‌گوید که ما به کار روی تبدیل اندروید به سیستم عاملی عالی برای خانواده‌ها ادامه می‌دهیم. سال گذشته، ما جمع‌ آوری شناسه‌های تبلیغاتی همه کاربران (AAIDs) و سایر شناسه‌های دستگاه را در برنامه‌های مخصوص کودکان غیرمجاز کردیم و به همه کاربران اجازه دادیم بدون در نظر گرفتن برنامه، شناسه تبلیغاتی خود را به طور کامل حذف کنند.

برخی از برنامه‌های اندروید در تاریخ نوامبر فروشگاه گوگل پلی را ترک خواهند کرد

به منظور محافظت از حریم خصوصی و امنیت کاربران، گوگل شروع به محدود کردن برنامه‌های قدیمی در فروشگاه Google Play می‌کند. در یک پست وبلاگی جدید، گوگل توضیح می‌دهد که از اول نوامبر ۲۰۲۲، برنامه‌های موجود که از اهداف API به مدت دو سال پس از انتشار جدیدترین سیستم عامل اصلی اندروید استفاده نمی‌کنند، دیگر قابل مشاهده یا قابل دانلود نخواهند بود. هر برنامه‌ای که در این دسته قرار می‌گیرد، از اول نوامبر PlayStore را ترک می‌کند.

حذف ۱.۲ میلیون برنامه مخرب اندرویدی از فروشگاه گوگل پلی

به گفته GizChina، گوگل این الزامات مهم را برای محافظت از حریم خصوصی و امنیت کاربران درنظر گرفته است. کاربرانی که به طور مرتب دستگاه‌های خود را آپدیت می‌کنند، انتظار دارند تمام پتانسیل‌های محافظت از حریم خصوصی و امنیتی را که اندروید ارائه می‌دهد، در دسترس داشته باشند. با این حال، اکثریت قریب به اتفاق برنامه‌های موجود در فروشگاه Google Play در حال حاضر به استانداردهای جدید پایبند هستند. بنابراین، هنگامی که به‌روزرسانی خط‌مشی انجام شود، نباید تغییر زیادی ایجاد گردد.

توسعه دهندگان باید برنامه‌های خود را با به‌روز‌رسانی‌ها مطابقت دهند. در حال حاضر، برای انتشار یک برنامه در فروشگاه Google Play، توسعه دهندگان باید هدف API Android آخرین نسخه اصلی را ظرف یک سال ارائه کنند. بنابراین، لازم نیست نگران ناپدید شدن برنامه‌های جدید یا تازه به روز شده باشید. نظر شما درباره حذف ۱.۲ میلیون برنامه مخرب اندرویدی از فروشگاه گوگل پلی چیست؟!

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رپورتاژ آگهی پربازده
رپورتاژ آگهی پربازده
محسن علیرضائیان