حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید
بلیط هواپیما

هک شدن شبکه 1 صدا و سیما و دیگر شبکه ها نفوذ انسانی بوده یا سایبری؟

نوشته

5 ماه قبل | بدون دیدگاه | اخبار داخلی، امنیت

هنوز نمی توان با نظر قطعی درباره هک شدن شبکه 1 صدا و سیما و دیگر شبکه های آن صحبت کرد. با این حال ادعاهای اولیه احتمال هک شدن “سرور” را بالا می دانستند. به نظر ما می تواند احتمال نفوذ انسانی و فیزیکی نیز یکی از دلایل دیگر باشد که حتی احتمالش هم بیشتر است.

هک شدن شبکه 1 صدا و سیما

خب بیاید ببینیم چرا باید احتمال نفوذ انسانی در ماجرای امروز صداوسیما را هم جدی گرفت؟

ابتدا باید بدانید که بعد از ظهر امروز پنح شنبه ۷ بهمن ۱۴۰۰ حوالی ساعت ۱۵ در ميان پخش آنونس برنامه‌ها به مدت ده ثانيه، تصاويری (و شبکه های رادیوییی، صوتی) از سران منافقين و صوت يکی از سخنرانی‌های آنها روی آنتن شبکه يک ديده شد. و البته اتفاقات مشابهی در شبکه‌ قرآن و رادیو جوان و رادیو پیام هم رخ داده است.

مسولان فنی صداوسیما از احتمال هک خبر داده‌اند. همچنین معاون فنی صداوسیما در توضیحاتی که از شبکه خبر پخش شد احتمال داد که کشورهای صاحب تکنولوژی با استفاده از زیرساختهای موجود در تجهیزات این کار را کرده باشند. البته او تاکید کرد که هنوز هیچ کدام از احتمالات قطعی نیست و مسولان امر در حال بررسی موضوع هستند.

هک شدن صدا و سیما

هک شدن صدا و سیما

امکان نفوذ عنصر انسانی در هک شدن صدا و سیما وجود دارد؟

با این حال با توجه به اینکه سیستم کار بخشِ پخش شبکه ها از طریق و در بستر اینترنت صورت نمی‌گیرد و اگر هم ارتباطاتی از این دست باشد، اینترانتی است؛ به همین دلیل باید در کنار سایر احتمالات، مساله امکان نفوذ عنصر انسانی را نیز در نظر گرفت و در این راستا تحقیقات لازم را انجام داد. به هر حال هر احتمالی وجود دارد.

در ماجرای امروز تصویری از سرکرده گروه منافقین پخش شد با این حال به نظر می‌رسد خود این گروه هم در چنین ماجراهایی نفش مستقیمی شاید نداشته باشد و پشت صحنه ماجرا را باید در جایی مانند امریکا و محتمل تر از آن رژیم صهیونیستی جستجو کرد.

هک شدن صدا و سیما : شبکه ۱، شبکه قرآن، رادیو پیام و رادیو جوان

به هر صورت وجود احتمال کمک عنصر نفوذی انسانی به اتفاق امروز، این ضرورت را برای مدیریت صداوسیما ایجاد میکند که در مساله نیروی انسانی و موضوعاتی مانند حراست و … واکاویهای متناسبی صورت بگیرد.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید در ادامه هک شدن سامانه های مختلف از جمله سامانه توزیع سوخت و … این هک شدن هم یک نفوذ سایبری بوده یا نفوذ عامل انسانی در آن پررنگ تر ظاهر شده است؟

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)