حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

شکایت FTC برای جلوگیری از تصاحب Arm توسط انویدیا به ارزش ۴۰ میلیارد دلار

نوشته

2 سال قبل | بدون دیدگاه | تجاری

تصاحب 40 میلیارد دلاری Arm توسط انویدیا اخیرا با یک مانع بزرگ دیگر روبرو شده است: کمیسیون تجارت فدرال (FTC) ایالات‌متحده؛ که امروز اعلام کرد به‌دلیل نگرانی از اینکه شرکت‌های ترکیبی “فناوری‌های رقیب نسل بعدی را خفه کنند”، شکایت کرده تا مانع از انجام این خرید شود. این شکایت پس از تحقیقات FTC در مورد این معامله بعد از شکایت‌های گوگل، مایکروسافت و کوالکام و مدت کوتاهی پس از اعلام قصد انویدیا برای سلطه‌بر آرم صورت گرفت.

شکایت FTC برای جلوگیری از تصاحب Arm توسط انویدیا

Holly Vedova، مدیردفتر رقابت FTC در بیانیه‌ای اعلام کرد:

“FTC برای جلوگیری از بزرگ‌ترین ادغام تراشه‌های نیمه‌رسانا در تاریخ به‌منظور جلوگیری از خفه‌کردن نوآوری فناوری‌های نسل بعدی توسط یک شرکت دیگر، شکایت می‌کند. فناوری‌های فردا به حفظ بازارهای رقابتی و پیشرفته تراشه‌های امروزی بستگی دارد. این قرارداد، انگیزه‌های Arm را در بازار تراشه‌ها مخدوش کرده و به انویدیا اجازه می‌دهد تا رقبای خود را به‌صورت ناعادلانه تضعیف کند. شکایت FTC باید یک پیام مهم ارسال کند که ما برای محافظت از بازارهای زیرساخت حیاتی خود در برابر ادغام‌های غیرقانونی که اثرات گسترده و مخربی بر نوآوری‌های آینده دارند، به‌شدت عمل خواهیم کرد.”

شکایت FTC اشاره می‌کند که انویدیا درحال‌حاضر از محصولات مبتنی‌بر Arm در چندین زمینه ازجمله سیستم‌های رانندگی پیشرفته برای وسایل نقلیه، CPU‌های مبتنی‌بر Arm برای رایانش ابری و DPU SmartNIC (محصولات شبکه‌ای بکارگرفته‌شده در مراکز داده) استفاده می‌کند. نگرانی فعالان حوزه تکنولوژی این است که انویدیا با تصاحب Arm، مزیتی ناعادلانه در این بازارها بدست آورد.

شکایت FTC برای جلوگیری از تصاحب Arm توسط انویدیا

شکایت FTC برای جلوگیری از تصاحب Arm توسط انویدیا

علاوه‌بر این، FTC این نگرانی را ایجاد می‌کند که انویدیا به اطلاعات حساس صاحبان مجوز Arm که تا پیش از این با این شرکت رقابت می‌کردند، دسترسی پیدا کند. به‌علاوه اینکه آرم را به کار بر روی محصولات و طراحی‌های جدید که با منافع خود انویدیا سازگار بوده و در تضاد با منافع رقبا می‌باشد، مجبور خواهد کرد.

با این وجود، انویدیا به‌نوبه‌خود قول داده است که مدل مجوز باز فعلی آرم را حفظ خواهد کرد که نشان می‌دهد این شرکت طرح‌های نیمه‌هادی را برای لیست عظیمی از شرکت‌ها ازجمله اپل، کوالکام، سامسونگ، آمازون و غیره ارائه می‌کند. Jensen Huang، مدیرعامل انویدیا، در آن زمان در سرمقاله فایننشال تایمز نوشت که می‌تواند “به‌صراحت اعلام کند که انویدیا مدل مجوز باز آرم را حفظ خواهد کرد. ما هیچ قصدی نداریم که عرضه Arm به هیچ مشتری را کنار بگذاریم.

سخنگوی انویدیا در بیانیه‌ای اظهار می‌کند:

ما به کار خود ادامه خواهیم داد تا نشان دهیم این معامله به‌نفع صنعت و ترویج رقابت خواهد بود. ما همچنین تعهد خود را به حفظ مدل مجوز باز Arm و اطمینان از اینکه IP آن برای همه دارندگان علاقه‌مند فعلی و در آینده، در دسترس است، ابراز می‌کنیم. با این استدلال که این ادغام، رقابت را تقویت کرده [و] فرصت‌های بیشتری برای همه دارندگان مجوز Arm و ایجاد موقعیت‌های بیشتر ایجاد می‌کند. ما به‌لطف منابع اضافه‌شده انویدیا، اکوسیستم Arm را گسترش خواهیم داد.”

شکایت FTC برای جلوگیری از تصاحب Arm توسط انویدیا

شکایت FTC برای جلوگیری از تصاحب Arm توسط انویدیا

FTC تنها رگولاتوری نیست که معامله 40 میلیارد دلاری را از نزدیک بررسی می‌کند. اتحادیه اروپا در ماه اکتبر تحقیقات رسمی خود در مورد این معامله را آغاز کرد، درحالی‌که سازمان رقابت و بازار بریتانیا نیز بررسی عمیق‌تری از خطرات احتمالی امنیت ملی و نگرانی‌های ایجادشده پیرامون این رقابت را از ماه گذشته آغاز کرده است.

هوانگ در ماه آگوست اذعان کرد که بررسی نظارتی، احتمالاً بیشتر از دوره زمانی 18 ماهه برآوردشده اولیه شرکت طول خواهد کشید، اما درهمین‌حال به فایننشال تایمز ابراز داشت: “[ما] به این معامله مطمئن هستیم، ما مطمئن هستیم که رگولاتوری‌ها باید مزایای این معامله را بشناسند.” طرح اولیه این بود که این ادغام تا ماه مارس 2022 تکمیل شود (اگرچه قرارداد انویدیا با سافت بانک تا پایان سال به آن‌ها فرصت می‌دهد تا مسائل را با رگولاتوری‌ها روشن سازند)، اما با شکایت FTC برای جلوگیری از این معامله، به‌نظر می‌رسد که لیست موانع Nvidia و Arm بسیار طولانی‌تر از آنچه پیش از این پیش‌بینی می‌شد، شده است.

دیدگاه شما پیرامون شکایت کمیسیون تجارت فدرال (FTC) ایالات‌متحده به‌منظور جلوگیری از تصاحب ۴۰ میلیارد دلاری آرم توسط انویدیا چیست؟ آیا درنهایت شاهد این ادغام خواهیم بود و یا انویدیا به رؤیای تسلط خود بر یکی از کلیدی‌ترین زمینه‌های موجود در صنعت، خاتمه خواهد داد؟

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
رپورتاژ آگهی پربازده
رپورتاژ آگهی پربازده
امیرحسین ملکی