حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

گوگل می‌گوید طراحی متریال در برنامه‌های iOS خود را به‌نفع UIKit اپل رها می‌کند

نوشته

7 ماه قبل | بدون دیدگاه | iOS، گوگل

گزارشات جدید بیان می‌کنند که گوگل قصد دارد استفاده از اجزای رابط کاربری طراحی متریال (Material Design) را برای برنامه‌های iOS خود به‌منظور تمرکز بیشتر بر روی UIKit متعلق به خود اپل کنار بگذارد. گوگل می‌گوید نتیجه این تغییر، زحمت کمتر برای تیم توسعه‌دهنده iOS این شرکت می‌باشد. اما مهم‌تر از همه، احتمالاً این تغییر به این معنی است که برنامه‌های iOS گوگل، شباهت بیشتری به برنامه‌های پیش‌فرض در دستگاه‌های اپل خواهند داشت و به‌جای بهره‌مندی از ضوابط رابط کاربری اندروید، این‌گونه به‌نظر خواهند رسید که به سیستم‌عامل اپل تعلق دارند.

عدم استفاده از طراحی متریال گوگل در برنامه‌های iOS

این تغییرات برای اولین بار در توییتر و توسط Jeff Verkoeyen، سرپرست مهندسی طراحی گوگل در سیستم‌عامل‌های اپل، اعلام شد. ورکویین بیان می‌کند که تیم او “در سال جاری کتابخانه‌های منبع باز اجزای کامپوننت را برای iOS به‌حالت تعمیر و نگهداری تغییر داده است”. طراحی متریال مجموعه قراردادهای طراحی داخلی گوگل است که در سال 2014 معرفی شد تا ظاهر و حس کار کردن با برنامه‌ها و خدمات خود را در دستگاه‌های تلفن همراه، سیستم‌عامل Chrome و وب یکسان کند.

Verkoeyen اعلام کرد که گوگل اجزای طراحی متریال خود را برای iOS توسعه داد، اما باگذشت زمان متوجه شد که این اجزا “به‌آرامی از اساس پلتفرم اپل دورتر می‌شوند، زیرا این اجزا نیز سال‌به‌سال درحال تکامل بودند.” ورکویین می‌گوید با پر کردن این شکاف‌ها، گوگل اکنون تصمیم گرفته است از UIKit اختصاصی اپل برای برنامه‌های iOS خود استفاده کند. او خاطرنشان می‌کند که انجام این کار “منجر به ادغام بسیار قوی‌تر با سیستم‌عامل اپل شده تا بتوانیم از طریق راه‌حل‌های سفارشی به‌طور منطقی به آن برسیم.”

عدم استفاده از طراحی متریال گوگل در برنامه‌های iOS

عدم استفاده از طراحی متریال گوگل در برنامه‌های iOS

اظهارات ورکوین در اینجا تا حدودی گنگ به‌نظر می‌رسد، اما بسیاری این موضوع، ازجمله ذکر “ادغام‌های قوی‌تر” را به این معنی تفسیر می‌کنند که برنامه‌های iOS گوگل در آینده بیشتر از طراحی سیستم‌عامل همراه اپل پیروی خواهند کرد. به‌عنوان‌مثال، ممکن است به معنای استفاده از دکمه‌های سفارشی کمتری باشد که پیش از این شباهت فراوانی به اندروید گوگل داشتند.

Jason Snell، خبرنگار سابق اپل، اظهار داشت: “این یک خبر خوب است و برای توسعه‌دهندگان گوگل خوشحال‌کننده خواهد بود؛ چراکه که دیگر مجبور نیستند کد سفارشی را برای سیستم‌عامل اپل بسازند؛ و مهم‌تر از همه، برای افرادی که از برنامه‌های گوگل در iOS استفاده می‌کنند نیز خبر خوبی است، زیرا خوشبختانه برنامه‌ها سریع‌تر از قبل بروزرسانی شده، بهتر کار می‌کنند و شباهت بیشتری به برنامه‌های پیش‌فرض iOS خواهند داشت؛ مخصوصا برای کسانی که به‌تازگی از اندروید به این سیستم‌عامل مهاجرت کرده‌اند.

دیدن نتایج این تغییرات درحال‌حاضر ممکن نیست و تا زمانی که گوگل در سال‌های آینده بروزرسانی برنامه‌های iOS خود را آغاز نکند، ما واقعاً نمی‌دانیم که چگونه می‌خواهد با رویکرد طراحی جدید، خود را وفق دهد. با این حال، درنهایت امیدواریم این شرکت اقدام مناسبی انجام داده و کار را برای کاربران راحت‌تر کند.

نظر شما راجع‌به کنار گذاشتن طراحی متریال گوگل به‌نفع طراحی سیستم‌عامل همراه اپل و شباهت برنامه‌های این شرکت به اپلیکیشن‌های پیش‌فرض موجود در iOS چیست؟

اشتراک در
اطلاع از
0 Comments
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
امیرحسین ملکی