حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید
موبایل استقلال
موبایل استقلال

توافقنامه ناسا با SpaceX برای جلوگیری از برخورد چند هزار ماهواره در فضا

نوشته

2 سال قبل | 2 دیدگاه | فناوری هوافضا

هر چند اولین ماهواره دنیا را روس ها پرتاب کردند امام سازمان فضایی ایالات متحده امریکا یا NASA تمرکز ویژه ای روی مدار زمین و ماهواره ها دارد. اینترنت ماهواره ای استارلینک شرکت SpaceX هم بیش از ۱۰۰۰ ماهواره در مدار زمین دارد. به نظر می رسد که کمی شرایط آن بالا شلوغ شده باشد. به همین دلیل شاهد توافقنامه ناسا با SpaceX برای جلوگیری از برخورد چند هزار ماهواره در فضا هستیم. توافقنامه ای که به این موسسات کمک می کند تا از خطرات بزرگ و پرهزینه جلوگیری کنند.

توافقنامه ناسا با SpaceX

شرکت SpaceX و ناسا توافق‌نامه‌ای برای جلوگیری از برخورد فضاپیماها در فضا امضا کرده اند. مشخصا دلیل را می توان در این دید که SpaceX قصد دارد شبکه‌ی بزرگ ماهواره‌های اینترنتی خود را در فضا گسترش دهد.

این توافق‌نامه در ماه ژانویه امضا شد اما ناسا در روز پنج‌شنبه آن را اعلام کرد. تحت این توافق‌نامه طرفین باید مطمئن شوند که ماهواره‌های استارلینک(Starlink) به هیچ‌ یک از متعلقات ناسا در فضا برخورد نمی‌کنند. به طور معمول شرکت اسپیس‌ایکس ایلان ماسک(Elon Musk) ماموریت‌های مربوط به این موضوع را انجام خواهد داد.

هدف آن است که ناسا و SpaceX به طور همزمان برای جلوگیری از برخورد تغییر جهت ندهند زیرا این موضوع می‌تواند باعث برخورد شود.

توافقنامه ناسا با SpaceX

توافقنامه ناسا با SpaceX

بنابراین استارلینک اسپیس‌ایکس حرکاتش را برای جلوگیری از برخورد با متعلقات ناسا تنظیم می‌کند و ناسا پذیرفته که در زمان برخورد احتمالی هیچ‌کاری انجام ندهد مگر آنکه اسپیس‌ایکس بگوید.

متخصصان فضایی از اصطلاح “conjunction ” برای اشاره به رخدادهایی که دو شی در فضا با فاصله‌ی کم از کنار یکدیگر می‌گذرند استفاده می‌کنند چنین رویدادهایی معمولا با سرعت بسیار بالا رخ می‌دهد و می‌تواند مخرب باشد.

در این توافق‌نامه بیان شده که در موقعیت‌هایی که استارلینک نتواند حرکتی برای خروج از مسیر انجام دهد این موضوع را به ناسا اعلام خواهد کرد تا ناسا حرکت مناسب را انجام دهد.

ماهواره‌های استارلینک اسپیس‌ایکس دارای پیشرانه‌های یونی هستند که به آن‌ها این امکان را می‌دهد که ماهواره ‌را در مدار جابه‌جا کند. ماهواره‌های استارلینک با استفاده از این پیشرانه در صورتی که احتمال برخورد براساس مسیرهای برنامه‌ریزی شده وجود داشته باشد از مسیر فضاپیماهای ناسا خارج می‌شوند.

این مسیرهای پرواز توسط ناسا به مرکز کنترل فضای “۱۸th Space Control Squadron” ایالات متحده ارسال شده و آن‌ها پس از مطالعه این مسیرها را برای بررسی به اسپیس‌ایکس می‌فرستند.

استفان جورچیک(Stephen Jurczyk) معاون ناسا در بیانیه‌ای گفت: جامعه برای ارتباطات جهانی، ناوبری، پیش بینی هوا و موارد دیگر به قابلیت‌های مبتنی بر فضا وابسته است. اکنون که شرکت‌های تجاری ماهواره‌های زیادی به فضا می‌فرستند بسیار ضروری است که ارتباطات و تبادل داده‌ها را افزایش دهیم و بهترین روش برای اطمینان از امن بودن فضا برای همه را ایجاد کنیم.

این توافق‌نامه توسط استفان جورچیک، معاون ناسا و لی روزن(Lee Rosen) معاون عملیات های اسپیس‌ایکس امضا شد.

تاکنون ۱۳۲۵ ماهواره‌ی استارلینک در مدار وجود دارد و این شرکت  مجوز گسترش آن تا ۱۲۰۰۰ را از کمیسیون فدرال ارتباطات (FCC) دریافت کرده است.

نظر شما چیست؟ اگر یک شرکت دیگر بخواهد اینترنت ماهواره ای به این گستردگی داشته باشد، آن بالا چه خبر می شود!

اشتراک در
اطلاع از
2 Comments
قدیمی‌ترین
تازه‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
M.tvi

آخرش این ماسک اونایی که میخواد رو با خودش میبره مریخ بعدش ما میمونیم و چند هزار ماهواره ای که به سمت زمین میان و ما به زیبایی میمیریم 😂😂

Milad7

جالب بود 👍🏻

رپورتاژ آگهی پربازده
رپورتاژ آگهی پربازده
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)