2 × 3 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

TSMC تولید تراشه ۳ نانومتری را از نیمه دوم ۲۰۲۲ آغاز خواهد کرد

Avatar

نوشته

1 ماه قبل | 2 دیدگاه | اخبار، پردازشگرها

در چند سال گذشته، سازندگان چیپست، تراشه های پرچمدار خود را بر پایه معماری ۵ نانومتری ساخته اند. هرچند سازندگان چیپست در حال کار بر روی یک پروسه پیشرفته تر با معماری ۳ نانومتری و ۲ نانومتری بوده اند. حالا به نظر می رسد که TSMC ، که بزرگترین تولید کننده مستقل و تخصصی محصولات نیمه رسانا در دنیا می باشد، قصد دارد تولید انبوه تراشه ۳ نانومتری را از سال آینده آغاز کند. در گزارش منتشر شده در این رابطه آمده است که این شرکت در نیمه دوم سال ۲۰۲۲ با ظرفیت تولید ۳۰ هزار واحد تراشه ۳ نانومتری کار خود را آغاز خواهد کرد.

TSMC تولید انبوه تراشه ۳ نانومتری را از نیمه دوم ۲۰۲۲ آغاز خواهد کرد

در این گزارش که در gizmochina منتشر شده است همچنین آمده است که با توجه به تعهد TSMC به تامین سفارشات اپل، آنها ظرفیت خط تولید تراشه ۳ نانومتری خود را در سال ۲۰۲۲ به ۵۵ هزار واحد در ماه افزایش خواهند داد و قصد دارند که سال بعد از آن نیز ظرفیت خط تولید خود را به ۱۰۵ هزار واحد در ماه برسانند.

در مقایسه با معماری ۵ نانومتری کنونی، تراشه ۳ نانومتری مصرف انرژی ۳۰ درصد کمتر و افزایش عملکرد ۱۵ درصدی را برای کاربر به ارمغان خواهد آورد. با وجود سفارشات برای تراشه ۳ نانومتری، این شرکت همچنان بر تراشه های با معماری ۵ نانومتری نیز تمرکز خواهد داشت.

 

جزئیات تراشه ۳ نانومتری TSMC رسما اعلام شد: ۲۵۰ میلیون ترانزیستور در ۱ میلی متر مربع

 

در سال جاری TSMC قصد دارد که به منظور تامین تقاضای رو به افزایش تراشه های ۵ نانومتری، ظرفیت خط تولید مربوطه را افزایش دهد. در حال حاضر، ‌آنها ظرفیت ساخت ۹۰ هزار واحد تراشه ۵ نانومتری در ماه را دارند، اما در نیمه اول امسال، این عدد به ۱۰۵ هزار واحد افزایش خواهد یافت و آنها همچنین قصد دارند تا پایان سال ظرفیت تولید خود را به ۱۲۰ هزار واحد در ماه برسانند.

انتظار می رود که تا سال ۲۰۲۴، ظرفیت تولید تراشه های مبتنی به فناوری ۵ نانومتری TSMC به ۱۶۰ هزار واحد در ماه برسد. به غیر اپل از دیگر مشتریان اصلی معماری ۵ نانومتری این شرکت می توان AMD ، مدیاتک، مارول، برادکام و کوالکام را نام برد.

تراشه ۳ نانومتری

تراشه ۳ نانومتری

هرچند TSMC بیشتر منابع خود را به اپل اختصاص داده است، زیرا این شرکت در حال آماده شدن برای عرضه سری آیفون ۱۳ می باشد که گفته می شود به تراشه A15  که بر اساس معماری 5nm+ ساخته شده است، مجهز خواهد شد. معماری 5nm+ عملا نسخه بهبود یافته از معماری ۵ نانومتری است که سبب بهینه سازی مصرف انرژی خواهد شد.

Gizmochina

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Mahdi
  Mahdigazambor
  ترنج لاگژری

  امتیاز دوربین وانپلاس ۸تی ۱۱۱ از دی ایکس او مارک

 2. Mahdi
  Mahdimahdi1040
  ترنجِ رسیده

  وان پلاس تو هرچی عالی باشه تو دوربین اصلا خوب نیست
  از s20fe کمتر گرفته 😔😔

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 19,760 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,713 ترنج
 3. 3# m.b - 13,917 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,826 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,391 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,113 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,881 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,870 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,764 ترنج
قاصدک 24
تترایران
Avatar
امیرحسین کریم نژاد
کانال تلگرام ترنجی