18 − چهار =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

تولد ۷ سالگی ترنجی

بهمن ۹۲ همیشه برای من یک نقطه عطف به شمار خواهد رفت، نقطه عطفی که در آن زمان هیچ ایده ای درباره‌اش نداشتم. وقتی کم تجربه‌تر هستید برخی صحبت ها برای شما قابل درک نیست، همانطور که همین حالا هنوز هم خیلی از صحبت ها برای من قابل درک نیست اما شاید واقعا روزی به معنی آن ها رسیدیم. “از تو حرکت، از او برکت” مفهومی است که من در این ۶ سال گذشته درک کردم. موضوعی که پیش از آغاز این راه برایم یک عبارت عجیب بود اما حالا یک عبارت کاملا قابل درک است. امشب تولد ۷ سالگی “ترنجی” است و بیش از هر زمان دیگر در این سال ها، جسورانه به آینده فکر می کند.

تولد ۷ سالگی ترنجی

ترنجی آغاز شد چون فکر می کردیم شرایط آنطوری که باید، نبود. جمعی از دوست داران فناوری که محفل خود 🔶 (!) را از دست داده بودند و هیچ کدام از تلاش های در جریان، برای آن ها خوب نبود. گروهی که واقعا بدون هیچ ایده ای فقط در مسیری که هدفش “بهتر کردن شرایط” و “کمک به دیگران” بود، اولین قدم خود را برداشتند. هیچ کس نمی تواند بگوید به آرمان خود رسیده است، حتی نزدیک شدن به آن می تواند یک افتخار باشد. حقیقتا آنقدر سخت هست که حتی اگر هنوز حداقل در مسیرش باشید، باز هم نمره قبولی می گیرید.

در آغاز سال هشتم فعالیت ترنجی می توانم به این مفتخر باشم که هنوز در مسیر آرمان‌م هستم. می دانید، ما چند نوع کسب و کار داریم. کسب و کارهای زیادی وجود دارند که با شناسایی “سرمایه گذاری ارزنده” در یک زمینه آغاز می شوند. مثلا چطور؟ اینطور که یک سرمایه گذار وجود دارد، حال خودش یا مشاورش یک فرصت سرمایه گذاری شناسایی می کنند و متقابل با سرمایه ای که ارایه می شود، یک نقشه راه برای کسب و کار باید وجود داشته باشد که در بازه های زمانی مشخص شده، سود محقق کند. این اصلا و ابدا بد نیست، یک راه و رسم “کاسبی” است. تصور کنید یک “صرفا سرمایه گذار” را که می خواهد یک وب سایت فناوری داشته باشد و یک “علاقه مند به فناوری” را که می خواهد یک وب سایت فناوری داشته باشد!

برخی کسب و کارها از پایه اینطور هستند، برخی از اواسطش اینطور می شوند و برخی شاید هرگز اینطور نشوند. کسی نمی تواند بگوید چه چیزی صحیح است و چه چیزی غلط چرا که حقیقتا هر چیزی را باید با یک مبنایی سنجید و خاستری نسبت به سفید، سیاه است و همان خاکستری نسبت به سیاه، سفید. گرفتید؟ هدف این نیست که بگوییم فلان کسب و کار اشتباه می کند و ما درست هستیم، یا شاید آن کسب و کار صحیح است و ما غلط. هدف مشخص کردن شرایط است.

ما در زمینه رسانه های فناوری در وب فارسی و به خصوص در ایران، نام های افتخاربرانگیزی در رنگ ها و طعم های مختلف داریم. از نظر من همه این عناوین محترم و حتی شایسته تحسین هستند. شما اگر بخواهید در کسب و کار خود موفق باشید باید “تفاوت” داشته باشید. تفاوت داشتن به معانی مختلف است، در اصل هدف، در نحوه اجرای هدف و در همت به برآوردن هدف.

تولد ۷ سالگی ترنجی

تولد ۷ سالگی ترنجی

تفاوت ترنجی اما کجاست؟

اگر خواننده این متن حتی فقط چند ماه با ترنجی همراه بوده باشد، فکر می کنم خیلی راحت بتواند پاسخ بدهد. ما اینجا “بدهکار سرمایه گذارنیستیم. نه به این معنی که سرمایه گذار داشتن بد باشد، اتفاقا یک آپشن خیلی خوب است اما مثل چه؟ مثل دیدن فیلم به جای خواندن کتاب. وقتی شما فیلم می بینید همه چیز راحت تر است اما وقتی کتاب می خوانید، زمان و انرژی بسیار بیشتری می گذارید، پس در نگاه “کاسب کارانه”، دیدن فیلم یک خروجی زودبازده تر و بهتر است. در معنا اما نتیجه چطور است؟ کتاب به خیال پردازی شما پروبال می دهد ولی فیلم آن را قیچی می کند.

چرا این فاکتور اهمیت دارد؟ چون ما راحت تر به کاربر خود “گوش می دهیم“. گوش کردن همیشه به معنی برآورده کردن حرف شنیده شده نیست، وقتی این جمله را می نویسم خیلی از انتقادات و پیشنهادات برآورده نشده شما را حتی با نام کاربری‌تان جلوی چشمانم می بینم اما تفاوت ترنجی اینجاست که نویسنده این متن، بنیان گذار، مدیر و مالک ترنجی؛ از همان جایی که شما هستید، آغاز کرده است. به قول ورزشی ها طعم زمین خاکی را می داند.

می داند که خیلی از شما حتی از ترنجی به روزتر هستید و اخبار را سریع تر می خوانید اما اینجا هستید تا احساس خود را درباره آن خبر با دوستان خود در میان بگذارید. می داند یک علاقه مند به زمینه فناوری وقتی تشنه اطلاعات جدید است، چه حالی دارد. می داند که گاهی یک خبر به ظاهر خیلی ساده شاید روز او را بسازد یا خرابش کند. می داند که با وجود احترام به احساسات کاربر، باید بی طرف و قاطع بود. می داند که پوشش سریع اخبار و مطلع کردن او پیش از هر دوست دیگرش، می تواند برای او اعتباری وصف ناشدنی ایجاد کند. می داند که باید اطلاعات صحیح و قابل اتکا به کاربر ارایه کند چون حتی نادانسته در نگرش و تصمیمات آن کاربر و تصمیمات اطرافیان او که او به منزله یک خبره فناوری برای آن هاست، تاثیر قابل توجهی دارد. می داند که بال زدن این پروانه، طوفانی برپا خواهد کرد.

بدون شک و همانند برترین عناوین موجود در هر زمینه ای، اینجا هم نقص هست. اشتباه داشتن یا اشتباه کردن عیب نیست، تکرار اشتباه و عدم پیشرفت عیب است. حالا که متن تولد ۷ سالگی ترنجی را می نویسم، خوشحالم که نسبت به زمانی که متن ششمین تولد ترنجی را در آغاز هفتمین سال فعالیتش می نوشتم، پیشرفت کرده ام.

هر چند من نمی دانم که آیا هشتمین تولد ترنجی را خواهم نوشت یا نه اما به وضوح می دانم که هشتمین سال فعالیت ترنجی یکی از چالشی ترین سال های فعالیتش تا کنون خواهد بود و پس از “برکت او” بدون شک “همراهی تو” بزرگترین “امید من” است. همراهی تو که با وجود دانستن کاستی های من همچنان گرمای حضورت، دلگرمی ام بوده و به راستی تجدیدپذیرترین انرژی موجود است.

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Taskin
  TaskinTaskin
  ترنجِ نرسیده
  13
  1

  مبارک باشه😍
  به جرئت میتونم بگم ترنجی رو میشه بهترین سایت تکنولوژی گفت
  حقیقتا آقای ع ط ا ی ی این سالها کارتون فوق العاده بوده و هست و الانم عضو جدید دارین!
  ایشالا هر روز ترنجی بزرگ و بزرگتر باشه تا در سطح جهانی بدرخشه😍

  • سینا عطایی
   ترنجِ نرسیده
   2
   1

   سلام وقت بخیر
   .
   خیلی ممنونم مرسی
   همراهی شما انرژی میده به ما
   .
   بده همکارهای خیلی خوبی به تیم ترنجی پیوستن که خیلی به آینده فعالیتشون امیدوارم. به امید خدا بیشتر هم خواهد شد تعداد نویسنده ها و همکارها در زمینه های دیگه

 2. MahdiOs888
  MahdiOs888mahdi1040
  ترنجِ رسیده
  11
  1

  بهبه تولد داریم که تولدی اونم تولد ترنجی😍😍😍😍اقای عطایی سه سال سایت دنبال میکنم یه تغیراتی توی تم سایت ایجاد کنید خیلی خوب میشه 😊😊

  • سینا عطایی
   ترنجِ نرسیده
   2
   1

   سلام وقت بخیر
   .
   خیلی ممنونم از تبریک شما
   پروژه بهینه سازی قالب آغاز شده و اولویت ما ارایه سرعت بالا و عملکرد بهینه ترنجی هست. درباره بهبود ظاهر سایت باید بگم که هنوز به طرح جذابی نرسیدیم اما اینطور هم نیست که کلا به فکرش نباشیم.

 3. The Free Critic
  The Free Criticapple.
  ترنجِ خیلی رسیده
  4
  1

  مبارک باشه😍

 4. The Free Critic
  The Free Criticapple.
  ترنجِ خیلی رسیده
  10
  1

  ( محفل خود 🔶 )

  خیلی ممنونم که صداقت دارید و این رو میگید
  سایت نارنجی خدا رحمتش کنه و ممنون از شما که صداقت دارید و این رو میگید 🙂

 5. MMD •#CURTANA
  MMD •#CURTANARn8pro
  ترنجِ رسیده
  3
  1

  به به😍😍😍

 6. Avatar
  MohammadrMohammadr
  ترنجِ خیلی رسیده
  4
  1

  آقا مبارکه…
  “می‌داند” های جالبی بود👌🏻:)

 7. ali_s
  ali_sali_as2020
  ترنجِ رسیده
  2
  1

  مبارکه🌹

 8. Str
  StrStr
  ترنجِ رسیده
  4
  1

  سلام
  مبارک باشه 🤩🤩🤩
  حدودا یک سال و شیش ماه پیش بود که کم کم داشتم به دنیای موبایل علاقه مند میشدم و تشنه مطالب جدید بودم سایت های زیادی رو هم گشتم اما یه چیزی توی ترنجی باعث شد کاربر این سایت بشم (صمیمیت!)
  صمیمیت و خودمونی بودن آقای عطا یی توی نوشتن مطالب برام خیلی جالب بود انگار داره توی یه جمع دوستانه برای دوستاش چیزی رو تعریف می‌کنه
  و جالب تر از اون صمیمیتی که بین کاربرای سایت بود (و هست) و اطلاعات فوق العاده ای دارن هم خیلی برام جذاب و پر مجموع فکر میکنم تفاوت تر نجی از اینجا شروع میشه
  با آرزوی موفقیت برای سایت و آقای عطا یی 🤩🙌🙏🙏😍

 9. Avatar
  رضا بهرامی نیاreza99x
  ترنجِ نرسیده
  1
  1

  تولدت مبارک😍

 10. Avatar
  Yousef.komandoYousef.komando
  ترنجِ نرسیده
  4
  1

  زنده باد ترنجی
  میوه ای که در پاییز بستر خانه میشود و
  در زمستان پیشه اش
  اتشی که رنگش نارنجیست
  ولی سوزان
  زنده وزنده زنده باد ترنجی

 11. m.b
  m.bm.b
  ترنج لاگژری
  2
  2

  اخی چه زود گذشت…

  • m.b
   m.bm.b
   ترنج لاگژری
   4
   1

   تولد 6 سالگی ترنجی:

   https://uupload.ir/files/yqs5_screenshot_2021-01-31-01-10-02-521_com.android.chrome.jpg

   ترنجی از معدود جاهایی تو این کشوره که وعده‌هاش زود عملی میشه… 😄
   ایشالله واسه سال بعد یه تغییرات تو رابط سایت… نه اینکه سنگین بشه ها… به نظر من اصلاً دلیل پرطرفدار شدن ترنجی همین سادگی رابط سایتش و صمیمیت سریعی هست که با هر قشری پیدا میکنه… فقط امکانات بیشتر و عمیق‌تر شه…

 12. Avatar
  MiniproMinipro
  ترنجِ نرسیده
  3
  1

  از زمان بحثای زد 2 اس5 ترنجی رو دنبال کردم شایدم قبل تر ،اره یادمه بحثای اقای اریان راجع به نت3 اون موقع خیلی نظرم رو جلب میکرد، خلاصه یادم نیس دقیق از کی پیگیر ترنجی شدم، معمولا خوننده بودم ولی همه همیشه پیگیر،چه کاربرایی که رفتن و اومدن چه بحثا و جنجالایی شد همه رفتن یه عده جدید اومدن وباز یه عده دیگه ولی ترنجی هنوز هس، مرسی که هستی

 13. Mahdi
  Mahdigazambor
  ترنج لاگژری
  3
  1

  جناب عط۱یی دوسِت داریم

 14. Avatar
  9Amirreza99Amirreza9
  ترنجِ رسیده
  3
  1

  عجیبه
  حدود یک سال دارم از ترنجی بازدید میکنم و ۵ ماهه که اکانت دارم ولی هر چی در متن بود راست لود هم بروز ترین هستید و هم رابطه ای دوستانه 🙁 بین اعضا است خداقوت

 15. Avatar
  aliahmadi61aliahmadi61
  ترنجِ نرسیده
  2
  1

  سلام
  ترنجی جان تولدت مبارک شاد باد
  وظیفه میدونم بابت تمام نکات و مطالبی که بدون چشک داشت بهمون یاد دادی تشکر کنم و سپاسگذاری
  برای مجموعه ترنجی سالی پرا از موفقیت شادی و تن سالم ارزو کنم و در تمامی لحظات برکت او و دعای خیرما پشت سر پرسنل شریف ترنجی

 16. persepolis
  persepolisperoozi
  ترنجِ خیلی رسیده
  2
  1

  سلام
  اولا مبارک باشه
  دوما باید عکس سایت ترنجی هم میزاشتین
  اگر بود بهتر بود…
  ممنون.

 17. david2arc
  david2arcdavid2arc
  ترنجِ رسیده
  2
  1

  امیدوارم همین روند بی طرفانه و مستقل رو پیش بگیربد و هر روز موفقتر از قبل باشید☺
  نظر شخصی من اینه که جو متفاوت ترنجی باعث شده همه راحت تعامل کنند و دانش (همه بین همه) تقسیم بشه

 18. meiyou
  meiyoumeiyou
  ترنجِ نرسیده

  با قطعیت ترنجی یکی از دو سایت برتر ایران از نظر سرعت عمل در انتشار اخباره
  فقط احساس میکنم بخش نظرات یه مقداری باید تغییرات داشته باشه، ظاهرش اونقدری که باید یکپارچه نیست

 19. ahmad
  ahmadahmadabdinejad
  ترنج لاگژری

  تبریککککک

 20. Mahdi.L
  Mahdi.LMahdi.L
  ترنجِ خیلی رسیده
  1
  1

  تبریک می گم.
  سایت شما به همراه زومیت و دیجیاتو جز سایت های خوب حوزه IT و پوشش خبرهاش هستند.

 21. ArmanBgold
  ArmanBgoldArmanBgold
  ترنجِ نرسیده

  بدون شک یکی از بهترین سایت های تک ایران🙏🌹😍

 22. Milad7
  Milad7milad7ir
  سوپر ترنج

  به به… به سلامتی و دل خوش 🙂 به امید موفقیت روز افزون… سعی میکنیم با بازدید اخبار و کامنت در حد خودمون به رشد ترنجی کمک بکنیم 🙂

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,241 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,911 ترنج
 3. 3# m.b - 14,101 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,144 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,534 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,148 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,967 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,939 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی