6 + دوازده =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

دلیل دشمنی آمریکا با هوآوی چیست؟ نگرانی‌های به حق یا تلاش برای شکست رقیب به هر شکل ممکن

سینا عطایی

نوشته

3 ماه قبل | 35 دیدگاه | اخبار رسمی شرکت‌ها ، هواوی

واژه انگلیسی Techno-Nationalism به معنی برخورد میهن‌پرستانه و جانبدارانه در حوزه فناوری به نفع کشور خود است. این مفهوم سابقه استفاده بسیاری در دنیای سیاست دارد. به عنوان مثال احساسات و برخوردهای میهن‌پرستانه به وجود آمده در رقابت فضایی بین شوروی و آمریکا یک نمونه بارز از این نوع برخوردهای بی منطق و مبتنی بر علاقه‌های ملی و کشوری به حساب می‌آید. طبیعی است که همه دوست دارند که کشورشان در حوزه تکنولوژی، حرف نخست را بزند. مخصوصا برتری در حوزه تکنولوژی که می‌تواند منجر به افزایش سرعت پیشرفت یک کشور شود.

آغاز ماجرا

با ظهور چین به عنوان یک قدرت جهانی و رشد روزافزون اقتصاد این کشور در چند دهه اخیر، رقابت این قدرت نوظهور جهانی با آمریکا به عنوان قدرت سنتی جهان قابل پیش‌بینی بود. این رقابت و برخورد سیاسی و اقتصادی از سال 2018 با اقدامات عمده آمریکا جهت تحریم بخش‌های اقتصادی چین و قراردادن تعرفه‌های بیشتر برای واردات از این کشور، وارد مرحله جدیدی شد و تبدیل به یک مبارزه علنی یا جنگ اقتصادی شده است.

اما به غیر از برخورد مستقیم با کشور چین، آمریکا تصمیم گرفت هوآوی را به عنوان غول تکنولوژی چین و یکی از موفق‌ترین شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات و تلفن همراه تحت فشار بگذارد. تحریم‌های آمریکا شامل قطع همکاری شرکت‌های آمریکایی با این شرکت چینی است که شامل حوزه‌های نرم‌افزاری و سخت‌افزاری تولید تلفن همراه می‌شود.

ضربه‌های هدفمند

شروع اتهام‌زنی و کارشکنی‌های آمریکا در قبال شرکت هوآوی مدت‌ها قبل‌تر از شروع رسمی تحریم آغاز شده بود. در ادامه تعدادی از این اتفاقات آمده است.

 • اتهام تقلب در حساب‌های بانکی در نیویورک که هوآوی از این اتهام تبرئه شد.
 • اتهام نقض امنیت سایبری آمریکا توسط هوآوی
 • اتهام‌زنی و دستگیری مدیر مالی کل هوآوی در کانادا
 • توقف فروش محصولات هوآوی توسط اپراتورهای بزرگ تلفن همراه در آمریکا مانند At & t، Verizon و Vodafone
 • شروع تحقیقات وسیع روی فعالیت‌های تجاری هوآوی
 • اتهام جاسوسی از آمریکا به وسیله گوشی‌های هوشمند هوآوی
 • خودداری گوگل از ارائه برخی خدمات به هوآوی

تمام این اتهام‌ها و محدودیت‌ها در حالی به هوآوی نسبت داده شده که این شرکت بالاترین میزان بررسی و ارزیابی توسط سازمان‌ها و دولت‌های مختلف را دارد و تمامی آزمون‌ها را با موفقیت پشت سر گذاشته و تا به حال هیچ مشکل و مورد امنیتی عمده‌ای در شبکه‌های هوآوی گزارش نشده است.

اظهارات ضد و نقیض

اصلی‌ترین دلیل عنوان‌شده از سوی رئیس جمهور آمریکا، دونالد ترامپ در مورد تحریم هوآوی، مساله امنیتی ایالات متحده آمریکا و اختلال هوآوی در امنیت ملی آمریکا به کمک دستگاه‌هایش است. هوآوی علاوه بر اینکه دومین شرکت در صنعت گوشی هوشمند از لحاظ فروش در دنیا محسوب می‌شود، بزرگترین شرکت در صنایع مخابراتی نیز به حساب می‌آید. آمریکا در حالی روی این اتهامات اصرار دارد که تاکنون هیچ مدرکی برای آن ارائه نکرده و از طرفی با آنکه این اتهامات مربوط به بخش مخابراتی هوآوی می‌شود، اما این تحریم‌ها شامل بخش گوشی‌های هوشمند هوآوی نیز می‌شود که غیرمنطقی و بی پایه است، چرا که هوآوی حضور کمرنگی در بازار ایالات متحده در بخش گوشی هوشمند دارد و گوشی هوشمند چندانی به آمریکا صادر نمی‌کند.

در حاشیه نشست با گروه‌های کشاورزی آمریکا که در رابطه با مشکلات پیش آمده برای کشاورزی آمریکا بر اثر جنگ تجاری با چین برگزار شد، ترامپ اظهارات ضد و نقیض دیگری را مطرح کرده که بی‌اساس بودن اتهامات مطرح شده را بیشتر از پیش نمایان می‌کند. به گفته او هوآوی امنیت سایبری آمریکا را به خطر انداخته اما اگر چین راضی به عقد قراردادی تجاری با آمریکا شود که منافع آمریکا در آن تضمین بشود، هوآوی می‌تواند از تحریم‌ها خارج شود. سوال اینجاست که اگر امنیت سایبری آمریکا توسط هوآوی در خطر است، چگونه می‌توان به واسطه یک قرارداد تجاری دوباره اجازه همکاری هوآوی با آمریکا داده شود؟ آیا یک قرارداد تجاری ضامن حفظ امنیت ایالات متحده خواهد بود؟ یا از اساس اتهام‌های وارد شده غیر واقعی بوده و جهت جلوگیری از موفقیت و پیشرفت هوآوی طراحی شده است؟

دلایل اصلی کدامند؟

بر اساس آمار اقتصادی سال گذشته اپل به عنوان یکی از بزرگترین شرکت‌های دنیا و حوزه فناوری، با کاهش فروش در سال میلادی گذشته جایگاه خود را به عنوان دومین شرکت بازار گوشی‌های هوشمند از دست داده است. یکی از دلایل این اتفاق عرضه گوشی‌های با کیفیت و خوش قیمت توسط هوآوی بود که توانست توجه بسیاری از افراد در دنیا را به خود جلب کرده و فروش بیش از 200 میلیون عدد گوشی در سال گذشته را برای هوآوی به ارمغان بیاورد. این تغییر بزرگ در بازار و از دست رفتن جایگاه آمریکا در این بخش احساسات ملی‌گرایانه آمریکایی که در ابتدای مقاله به آن اشاره شد را تحریک کرد تا به هر شکل ممکن جایگاه از دست رفته برای آمریکا بازگردد، حتی به کمک تحریم‌های ناعادلانه. تحریم‌هایی که غیر منطقی بودنشان به اثبات رسید.

نکته دیگر اینکه هوآوی به کمک سرمایه‌گذاری مالی و زمانی بسیار، موفق به ارائه قویترین شبکه نسل پنج تلفن همراه جهان شده است که حداقل نزدیک به یک سال از نزدیک‌ترین رقیب خود جلوتر بوده و تنها شبکه نسل پنج آماده بهره‌برداری در جهان به حساب می‌آید. نکته‌ای که می‌تواند سود سرشاری را نصیب شرکت هوآوی کرده و البته باعث نارضایتی رقبای این شرکت مانند شرکت‌های آمریکایی شود.

به هرحال این نقطه پایان جنگ تجاری دو قدرت بین‌المللی یعنی آمریکا و چین نخواهد بود و این روند تا رسیدن به تعادلی بین‌المللی و تعریف دوباره قدرت در جهان ادامه پیدا خواهد کرد. چین در پی کسب جایگاهی متناسب با قدرت کنونی‌اش در دنیا و آمریکا در پی حفظ قدرت سنتی خویش است. در این میان باید منتظر ماند و دید که در پی تحولات آتی کدام یک از این دو حریف موفق به شکست حریف قدر خود خواهد شد یا این که در نهایت این دو ابر قدرت به زندگی مسالمت آمیز کنار یکدیگر عادت می‌کنند.

منابع:

https://eu.usatoday.com/story/tech/news/2019/05/21/huawei-why-facing-sanctions-and-who-get-hurt-most/3750738002/

https://fortune.com/2019/08/20/huawei-sanctions-networking-equipment/

https://www.theverge.com/2019/5/23/18637836/trump-huawei-ban-explanation-trade-deal-national-security-risk

https://www.huawei.eu/story/safety-real-reason-ban-huawei

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  mostafa3mostafa3
  ترنجِ خیلی رسیده
  38
  12

  هواوی داشت بی رقیب میشد زورش نمیرسید
  امریکا خودی یا غیر خودی نمیشناسه
  سریع یک دادگاه ساختی میسازه تحریم

 2. mehrdad_ma
  mehrdad_mamehrdad_ma
  ترنجِ رسیده
  23
  38

  دور زدن تحریم
  افشای اطلاعات خصوصی کاربران
  واگذاری مکان معترضین به حکومت های سرکوبگر
  همین ۳ تا کافیه برای شناخت هواوی

  بعدشم آمریکا نیازی به تکنولوژی چینی نداره که احساس ترس بکنه خودش همه چیو داره
  تازه انگلیس هم هواوی رو کنار زد

 3. alimardani
  alimardanialimardani
  ترنجِ رسیده
  34
  12

  دوست ندارم این حرف رو …

  ولی واقعاً آمریکا یک زورگو و مثل یک فرد تُخس هست که چشم دیدن موفقیت دیگران رو نداره و قدرتشو داره که
  سنگ اندازی زیادی در راه موفقیت دیگران انجام بده

  ولی به قول 🙂 دوران قلدری آمریکا تمام شده ، علم از بین بردنی نیست !

  • mehrdad_ma
   mehrdad_mamehrdad_ma
   ترنجِ رسیده
   14
   26

   در آینده نتیجه این کارو خواهید دید

   امروز هم بودجه سازمان بهداشت جهانی رو بخاطر همکاری با چین قطع کرد .
   سنگ اندازی در راه همه ؟ همین شرکتهای چینی که کمی رشد کردن از معماری و تراشه و استانداردها و سیستم عامل آمریکای استفاده میکنن
   اگه بخواد جلو رشد رو بگیره همه چیو اختصاصی و محدود می‌کنه از معماری پردازنده بگیر تا سیستم عامل و…..

 4. The Destroyer
  The DestroyerThe Destroyer
  ترنج لاگژری
  20
  23

  دو تا از اصلی‌ترین دلایل تحریمش تو این متن نوشته نشده:
  ۱- فروش تجهیزات جا.سوسی و شنو.د به ایران
  ۲- فروش غیرقانونی تجهیزات شرکت‌های امریکایی به ایران علیرغم تحر.یم بودن

  کاری با درست یا غلط بودن این اتهامات یا دلایل تحر.یم یا هیچ چیز دیگه‌ای ندارم اما اون چیزی که برام زیر سواله این حجم از تبلیغات تو کمتر از یک هفته گذشته به خصوص در تر.نجی در کمتر از یک هفته گذشته و دقیقا بعد از این که TSMC هواوی رو تحریم کرد هست… همه اتهامات حاشیه‌ای و داستانای حاشیه‌ای بینشون باید گفته بشه اما این دو اتهام در مقابل هواوی و ZTE کلا نادیده گرفته میشه؟ چرا دقیقا؟ این برای منِ خواننده القاکننده چیزی جز تبلیغا.ت نیست اونم با این شیوه نگارش متن… اینو هم بگم که از تر.امپ هم بدم میاد و ای کاش هر چه زودتر بره گم بشه که حداقل دنیا یه ذره آرامش پیدا کنه و این همه جنگ‌افروزی و قدرت‌طلبی جلوی اینو اون وجود نداشته باشه (اینو گفتم که الان یه چین‌پرست نیاد بگه فرزند ترا.مپی و از اینجور چرندیات)

  بعدشم مگه حس وطن‌پرستی در این موارد تو یه کشوری که همه‌چیز خصوصیه و سقوط هرکی پای خودشه اصلا اهمیتی پیدا میکنه؟ داستان تحر.یم هواوی از ۱۰ سال پیش و بعد از شور.ش‌ها در ایران شروع شد و خیلی ارتباطی با اپل نداشت از همون اول هم… اپل اون موقع اصلا عددی نبود تو بازار گوشی‌های هوشمند و تازه داشت درصد خودش رو از بازار افزایش میداد و همینطور هواوی هم انقد بزرگ نبود تو بازار گوشی‌های هوشمند…

  • Avatar
   gunxbotgunxbot
   ترنجِ نرسیده
   19
   26

   فیلم هالیوودی زیاد میبینی
   زیاد دور نیست اون روزی که اقتصاد امریکا داره نابود میشه

   • The Destroyer
    The DestroyerThe Destroyer
    ترنج لاگژری
    13
    4

    کدوم بخش از صحبتام میتونست به شما این تصور رو بده که من فیلم هالیوودی زیاد میبینم؟ دوست دارم بدونم جدا
    اتفاقا برعکس… اصولا فیلم زیاد نمی‌بینم نهایتا هفته‌ای ۱ بار گاهی هم کمتر

    • Avatar
     FarcryFarcry
     ترنجِ خیلی رسیده
     13
     2

     اصلا کاری به فن بازی بین شرکت ها ندارم ولی اینا مسائل رو خیلی ساده فرض میکنن.خود بنیان گذار هوآوی خیلی راحت و روراست میگه 200 سال زمان لازمه تا بتونیم سیستم عاملی مثل اندروید توسعه بدیم.اینا فکر میکنن اندروید یا ios خیلی راحت تونستن به این مرحله الان برسن.فقط برید آمار و ارقام سرمایه گذاری اپل و گوگل در ده سال گذشته توی این دو تا سیستم عامل رو ببینید،خیلی خیلی بالاست.تازه این دو سیستم عامل اون زمان که به وجود اومدن عملا رقیب قدری اون زمان براشون وجود نداشته ومایکروسافت با اون سرمایه گذاری عظیم هم نتونست حتی درصد قابل قبولی از بازار گوشی های موبایل بدست بیاره.

   • Avatar
    gunxbotgunxbot
    ترنجِ نرسیده
    3
    5

    آدمی که خودشو بخواب زده رو نمیشه بیدار کرد.
    یه پیشنهاد میکنم اول برو چهارتا کتاب بخون ببین آمریکا چطوری بوجود امده بعد بیا از ایدئولوژی چین صحبت کن😎

 5. peroozi
  perooziperoozi
  ترنجِ رسیده
  20
  15

  باید بگم که با اندروید بای بای کنید
  روز افول اندروید و آمریکا نزدیکه…

  در این میان باید منتظر ماند و دید که در پی تحولات آتی کدام یک از این دو حریف موفق به شکست حریف قدر خود خواهد شد یا این که در نهایت این دو ابر قدرت به زندگی مسالمت آمیز کنار یکدیگر عادت می‌کنند.

 6. Avatar
  wolfstreetwolfstreet
  ترنجِ نرسیده
  20
  9

  عجب یعنی میگی آمریکا با اون اقتصادش به خاطر یه شرکت تن اقتصادش به لرزه بیفته؟

  • Avatar
   gunxbotgunxbot
   ترنجِ نرسیده
   12
   21

   فعلا که آمار و ارقام دقیقا همینو میگن

   • Avatar
    FarcryFarcry
    ترنجِ خیلی رسیده
    15
    7

    کدوم آمار و ارقام؟؟ بین 10 گوشی پرفروش Q1 2020 در جهان حتی یه نماینده از هوآوی و آنر هم وجود نداشته.توی خود خاک چین هم توی 7 ماه گذشته آیفون 11 آمریکایی پرفروش ترین گوشی بازار چین بوده.چهار تا بچه که از هیچی سر درنمیارن فکر میکنن آمریکا فقط 4 تا شرکت مثل اپل و مایکروسافت و …. هست نه آقا اقتصاد آمریکا افول هم کنه چین و اروپا هم به صورت دومینو وار افول پیدا میکنن چون ارتباطات و تجارتشون با آمریکا غیر قابل تصوره

    • The Destroyer
     The DestroyerThe Destroyer
     ترنج لاگژری
     10
     3

     زیاد به دل نگیر برادر
     اینا هم مثل ایدئولوژی‌ای که ازش طرفداری میکنن خوب آمارسازی رو بلدن

    • Avatar
     şæęðsaeedjavan
     ترنجِ نرسیده

     سامسونگ و اپل بخاطر آن زیاد میخرم که گرونه فکر میکنم چیزیه دادش یه نگا با اس بیست اولترا بنداز با این همه قیمت و تبلیغ حسگر اثر انگشتش بد ترینه

    • Avatar
     şæęðsaeedjavan
     ترنجِ نرسیده

     تازه قیمتشم میخوان مهریه ننشونو بگیرن بوخودا

 7. Avatar
  wolfstreetwolfstreet
  ترنجِ نرسیده
  10
  7

  چند روزه داریم اخبار فواید هواوی رو می‌خونیم😁 بسه داداش چه خبره
  یه موقعیم هر سایتی می‌رفتی تبلیغ p30liteبود

 8. Avatar
  ryzen 000ryzen 000
  ترنجِ نرسیده
  15
  14

  علت تحریم فروش تجهیزات پیشرفته شنود در سال ۸۸ هست که خیلی از مردم فلک زده بوسیله اونا اسیب دیدن.
  از بازی احمقانه و بچگانه سامسونگ اپل هواوی بیاید بیرون چیزی که مهمه ایرانه و دشمناش هم مشخصه

 9. alone wolf
  alone wolfalone wolf
  ترنجِ نرسیده
  15
  3

  به دلیل تلاش برای شکست رقیب به هر شکل ممکن چون واقعا خوب پیشرفت کرد👌👌

 10. Avatar
  maysamsolidmaysamsolid
  ترنجِ نرسیده
  13
  5

  خیلیها به واسطه امار دروغین و پروپاگاندای کشورهای کمونیست و مستعمره های اونا ، فکر میکنن داستان امریکا و چین همون داستان خرگوش مغرور و لاکپشت سختکوشه . نه جانم این اون داستان نیست . خرگوش این داستان قرار نیست چرت بزنه که لاکپشت هر غلطی دلش خواست کنه .

 11. david2arc
  david2arcdavid2arc
  ترنجِ رسیده

  واسم خیلی هیجان داره ببینم آخر و عاقبت این دعوای سیاسی-اقتصادی چی میشه؟

  هواوی میره هوا؟ ؟
  یا …
  حیثیت تحریم کننده؟ ؟

 12. Milad7
  Milad7milad7ir
  ترنج لاگژری
  9
  1

  بالاخره قدرت گرفتن رقیب خطرناکه

 13. ARMTIN
  ARMTINarmtin
  ترنجِ خیلی رسیده
  12
  4

  جالب بیشترین تحریم ها ظالمانه از طرف ایالات متحده آمریکا بر [ مردم ] ایران تحمیل شده ….
  چرا تو این شرایط باید از سیاست ها کاخ سفید و سیاستمدار هاش دفاع کنیم ؟؟؟
  .
  .
  .
  .
  .
  الان به لطفا تجهیزات 5G شرکت مخابرات هواوی ، اپراتور ایرانسل به شبکه 5G مجهز شده ♥️♥️👍
  ….
  کسانی گوشی 5G دارند ،برید به [ تنظیم شبکه دستی ] شبکه 5G ایرانسل نمایش داده میشه 😁😁
  البته در مرحله [[ پایلوت ]] هست اما بشخصه خودم سرعت دانلودش تست کردم
  یک فیلم ۲ گیگبایتی در عرضه ۱۰ ثانیه دانلود میکنه 😎

  • mehrdad_ma
   mehrdad_mamehrdad_ma
   ترنجِ رسیده
   5
   7

   همه چیزت هم سریعتر و دقیقتر آپلود میشه رو سرور چینی بعد که فردا حرفی بزنی خفتت میکنن
   کمونیستن دین و ایمان و خدا ندارن که بهت رحم کنن یا توبه کردنتو قبول کنن
   فقط اعدام

   • peroozi
    perooziperoozi
    ترنجِ رسیده
    8
    3

    خخخ امریکا مغزت را شست و شو داده…

   • ARMTIN
    ARMTINarmtin
    ترنجِ خیلی رسیده
    9
    2

    mehrdad_ma
    اتفاقاً سیاست مدار های آمریکایی میخواهند که مردم ایران عقب مونده باشند
    .
    .
    دم هواوی گرم که تجهیزات مخابراتی جدیدش به ایران داده …
    به کمک همین چین ، ایران جز ۱۵ کشور
    با شبکه پر سرعت ۵G شده …
    شما اگه ناراحتی از 5G استفاده نکنید
    یه وقت اطلاعات خیلی سری و محرمانتون لو نره …
    😉🌹

    • smartiz
     smartizsmartiz
     ترنجِ خیلی رسیده

     واقعا 5G اومده؟! کی همه گیر میشه

    • ARMTIN
     ARMTINarmtin
     ترنجِ خیلی رسیده

     تو مرحله [ پایلوت ] هست
     کسانی گوشی 5G و سیم کارت ایرانسل دارند جستجو دستی شبکه بزنند شبکه 5G ایرانسل نمایش داده میشه
     سرعت دانلودش فوق‌العاده است

 14. Finch
  FinchHelio
  ترنجِ خیلی رسیده
  5
  8

  چین ک حریف آمریکا نمیشه
  من کشوری که a13 bionicو دوج دیمون میسازه رو بیشتر از کشوری که کایرین ۹۹۰ و چری ۵۳۰ میسازه قبول دارم
  به عنوان مثال خودم شیائومی دارم و این بخاطر وضع اقتصادیم هست
  اگه پول ۱۱ پرو مکس یا حتی ۱۱ پرو داشتم ، ۱۰۰ سال دور شیائومی یا سامسونگ نمیرفتم

 15. Avatar
  şæęðsaeedjavan
  ترنجِ نرسیده

  گزینه دو🙂

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 14,901 ترنج
 2. 2# ahmad - 13,646 ترنج
 3. 3# m.b - 10,767 ترنج
 4. 4# Sajad - 9,576 ترنج
 5. 5# _V_ - 8,352 ترنج
 6. 6# Amir galaxy - 8,206 ترنج
 7. 7# Peiman - 8,082 ترنج
 8. 8# The Destroyer - 7,871 ترنج
 9. 9# نیما عرفانی - 7,553 ترنج
 10. 10# علی شیخ زاده - 7,535 ترنج
کانال تلگرام ترنجی