7 + 14 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

گوگل تولد ۲۱ سالگی خود را جشن گرفت

سینا عطایی

نوشته

1 ماه قبل | یک دیدگاه | گوگل

گوگل را می توان جز اولین نام هایی دانست که هر فردی در آشنایی با اینترنت می شنود. تصور دنیای آنلاین بدون گوگل واقعا سخت است. این شرکت حالا ۲۱ سال است که فعال بوده و می توان گفت سرویس های رایگان آن تقریبا در زندگی همه ما رسوخ کرده است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا تا درباره تولد ۲۱ سالگی گوگل صحبت کنیم.

گوگل تولد ۲۱ سالگی

تولد ۲۱ سالگی گوگل

تولد ۲۱ سالگی گوگل

گوگل امروز تولد ۲۱ سالگی خود را جشن گرفت. این موتور جستجو که امروزه یک ابر شرکت محسوب می‌شود، حاصل تلاش دو دانشجوی دکترا در سال ۱۹۹۸ است.

گوگل ۲۱ ساله شد و اگرچه در رابطه با فعالیت قانونی این شرکت در برخی از ایالت‌ها و حتی کشورها ابهام وجود دارد. به هر حال این غول جستجوی اینترنتی در روز جمعه ۵ مهر رسما بیست و یکمین سالگرد تاسیس خود را با یک تغییر لوگو ویژه جشن گرفت.

در لوگوی جدید گوگل می‌توانیم یک کامپیوتر معمولی مربوط به ۲۱ سال پیش را مشاهده کنیم. زمانی که دو دانشجوی دکترای استنفورد در حال طراحی یک موتور جستجو بودند. حاصل این همکاری مقاله‌ای تحت نام “The Anatomy of a Large-Scale Hypertextual Web Search Engine” شد که به معنای ساختار یک موتور جستجو وب در مقیاس بزرگ بود. سرگی برین و لری پیج پس از آن نمونه‌ای اولیه از این موتور جستجو در مقیاس بزرگ را ارایه دادند که از یک پایگاه داده با حداقل 24 میلیون صفحه وب استفاده می‌کرد.

بنیان‌گذاران گوگل در ابتدای مقاله خود عنوان کردند که ما نام این موتور جستجو را گوگل می‌گذاریم که نامی برگرفته از googol یا 10100 است که به خوبی با موتور جستجوی مقیاس بزرگ ما همخوانی دارد.

از ۲۱ سال پیش که نمونه اولیه گوگل ساخته شد تاکنون اتفاقات زیادی برای این شرکت رخ داده است. حالا این موتور جستجو صدها میلیارد صفحه وب را پیمایش می‌کند. با این حال گوگل هم‌اکنون از یک موتور جستجوی صرف، به یکی از قدرتمندترین بازیگران عرصه تبلیغات اینترنتی تبدیل شده است. گوگل هم‌اکنون یک شرکت مادر به اسم آلفابت دارد که در زمینه‌های گسترده‌ای از ماشین‌های خودران گرفته تا سیستم عامل تلفن همراه فعالیت می‌کند.

لازم به ذکر است تاریخ دقیق تولد گوگل حتی برای بنیان‌گذاران این شرکت نیز مشخص نیست. گوگل از سال 2006 تولد خود را در تاریخ 27 سپتامبر (5 مهر ماه) جشن می‌گیرد، اما سال قبل مراسم تولد خود را در تاریخ 26 سپتامبر برگزار کرد. حتی در سال‌های 2004 و 2003 این مراسم به ترتیب در روزهای 7 و 8 سپتامبر برگزار گردید. گوگل خود نیز دلیل این جابه‌جایی تاریخ‌ها را نمی‌داند، خصوصا از آنجا که ثبت گوگل در تاریخ 4 سپتامبر 1998 انجام گرفته است.

گوگل چقدر در زندگی شما رسوخ کرده است؟ اولین سایتی که با آن به اینترنت آمدید چه سایتی بود؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Milad7
  Milad7
  ترنجِ خیلی رسیده  0  0

  اگر گوگل نبود…

10 کاربر برتر
 1. 1# ahmad - 10,571 ترنج
 2. 2# Peiman - 7,996 ترنج
 3. 3# علی شیخ زاده - 7,078 ترنج
 4. 4# Sajad - 6,681 ترنج
 5. 5# Milad7 - 6,277 ترنج
 6. 6# Pouya - 5,881 ترنج
 7. 7# _V_ - 5,254 ترنج
 8. 8# m.b - 4,805 ترنج
 9. 9# chalton - 4,274 ترنج
 10. 10# Mortazavi - 4,192 ترنج
کانال تلگرام ترنجی