15 + هشت =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

ماجرای پشتیبانی وزارت ارتباطات از هاتگرام و استقلال پوسته های فارسی از تلگرام

سینا عطایی

نوشته

1 سال قبل | 2 دیدگاه | اخبار داخلی

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به سؤال خبرنگار فناوری اطلاعات خبرگزاری فارس، درباره اینکه پس از حذف هاتگرام و طلاگرام از اندروید توسط گوگل انتقادها از سوء مدیریت در حمایت از پیام رسان‌های بومی بالا گرفت و بار دیگر مطرح شد که وزارت ارتباطات و وزارت اطلاعات با تهیه سرور و کمک نقدی از هاتگرام و طلاگرام حمایت کرده‌اند و اجازه نداده‌اند پیام‌ رسان‌های داخلی پا بگیرند، گفت: این بحث‌ها سیاسی شده است. در اینکه هاتگرام وطلاگرام با مجوز به فعالیت خود ادامه داده‌اند شکی نیست و قطعا با هماهنگی قوه قضائیه به آنها مجوز داده شده است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره ماجرای پشتیبانی وزارت ارتباطات از هاتگرام و استقلال این پوسته ها از تلگرام صحبت کنیم.

وی ادامه داد:‌ قوه قضائیه حق قانونی دارد که مجوز بدهد و این قوه مجوز را به مرکز ملی فضای مجازی داد و مرکز نیز به این شرکت ابلاغ کرد که می‌تواند به فعالیت ادامه دهد.

دبیر شورای عالی فضای مجازی ادامه داد: برای  اینکه این شرکت بتواند فعالیت کند قطعا نیاز به پهنای باند داشت که توسط وزارت ارتباطات تامین شده و وزارت ارتباطات نیز این کار را بر اساس مجوز قوه قضائیه و مرکز ملی فضای مجازی انجام داده است.

برای اینکه هاتگرام و طلاگرام بتوانند مستقل شوند گفته شده به حجم سرمایه‌گذاری بالای ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان نیاز دارند

فیروزآبادی درباره اعداد و ارقام حمایت گفت: اعداد و ارقامی که مطرح می‌شود بسیار نجومی است که صحت ندارد و برای اینکه هاتگرام و طلاگرام بتوانند مستقل شوند گفته شده به حجم سرمایه‌گذاری بالای ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیارد تومان نیاز دارند اما دولت چنین پولی را تاکنون واگذار نکرده است و شاید دلیل اینکه این پیام رسان تاکنون نتوانسته مستقل شود همین عدم توانایی شرکت در تامین پول بوده که شرکا نتوانسته‌اند فراهم کنند.

تلگرام طلایی و هاتگرام

تلگرام طلایی و هاتگرام

وی در پاسخ به سؤال فارس مبنی بر اینکه بنابراین وزارت ارتباطات تنها پهنای باند فراهم کرده و ادعای خرید و واردات سرور صحیح نیست،‌گفت: تا جایی که اطلاع دارم فقط پهنای باند بوده و وزارت ارتباطات سروری نخریده است.

دبیر شورای عالی فضای مجازی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه حتی گفته شده سرور به صورت امانی و دست دوم در اختیار این شرکت گذاشته شده، گفت:‌اگر بوده خیلی محدود بوده است در حالی که اکنون فضاسازی‌ها می‌گویند که صدها سرور توسط وزارت ارتباطات داده شده که اینطور نیست و وزارت ارتباطات سروری نداده است. شرکت‌ها وقتی می‌خواهند بزرگ شوند دنبال شرکا می‌گردند و این شرکت نیز برای بزرگ شدن و یک پیام رسان ملی شدن سرمایه کافی نداشت و به دنبال شریک بود که شرکایشان سرور آوردند اما شرکا وزارت ارتباطات نیست.

فیروزآبادی در پاسخ به سؤال دیگر فارس درباره اینکه هاتگرام پیش از عید حتی ادعا کرده بود آماده جداسازی و استقلال از تلگرام است که پس از حذف از اندروید توسط گوگل انتظار می‌رفت این ادعا را محقق کند آیا هنوز برنامه‌ای برای استقلال هاتگرام از تلگرام وجود دارد، گفت:‌خبرهای خوبی در راه است که به زودی اعلام می‌کنند به خصوص فشاری که آمریکایی‌ها آوردند باعث شد سرعت کار را برای استقلال افزایش دهند.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید هاتگرام و تلگرام طلایی در نهایت قرار است سروسامان بگیرند؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. mehrdad_ma
  mehrdad_mamehrdad_ma
  ترنجِ خیلی رسیده
  10
  2

  گوگل تا حالا ۷_۸ تا پیام رسان ساخته شکست خورده و موفق نبوده
  این شل مغزها هم فکر میکنن ساخت پیام رسان همینجوری راحته از این حرفا بگذریم مگه هاتگرام و طلاگرم جدا از تلگرام بشن یعنی یه چیزی مثل سروش

  وقتی خودشون میان میگن ما پیام شما را رصد کنیم بهتره یا خارجی ها خوب قشنگ لو میدن فعالیت رو کنترل میکنن و این یعنی نقض حریم خصوصی کاربر

 2. Avatar
  atoranjiatoranji
  ترنجِ نرسیده
  8
  1

  چرا تو این کشور کسی حرف راست نمیزنه و شفاف سازی در حد صفر هست؟
  کجا هدفشون استقلال بوده؟ خود نماینده مجلس میگه این دو آپ جاسوسی زیر نظر دستگاه امنیتی اداره میشدن، شرکت دانش بنیان کجا بوده؟
  اینا اول جاسوس افزار بودن بعد با دادن 400میلیارد شدن پیام رسان.
  اصلا بر اساس کدام منطق دولت فیلتر کنه بعد اجازه بده با برنامه دیگری ملت فیلتر را راحت دور بزنن
  مطمئنا کاسه ای زیر نیم کاسه هست.

  حیف این سرمایه ملت که داره حیف و میل میشه به خاطر یه مشت عقب افتاده.
  تازه خبر خوششون استقلال این دو آپ جاسوسی هست! اگر کسی هم تا الان استفاده میکرد چون به عنوان پوسته تلگرام میشناختن و الا میرفتن سروش و…

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 17,744 ترنج
 2. 2# ahmad - 14,853 ترنج
 3. 3# m.b - 12,534 ترنج
 4. 4# Sajad - 10,659 ترنج
 5. 5# Mahdi - 10,249 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 9,431 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 8,842 ترنج
 8. 8# Amir galaxy - 8,765 ترنج
 9. 9# _V_ - 8,589 ترنج
 10. 10# Dr.Nazer - 8,566 ترنج
کانال تلگرام ترنجی