نوزده − 3 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

فیلترینگ راه مناسبی برای پیشرفت شبکه های اجتماعی داخلی نیست

سینا عطایی

نوشته

2 سال قبل | 2 دیدگاه | اخبار داخلی

حمید فتاحی رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به اینکه وظیفه ما در حوزه زیرساخت ارتباطات کشور، حفظ کیفیت و پایداری ارتباطات بین الملل است، گفت: بر این اساس ورودی های دیتای خارج از کشور باید به صورت توزیع شده باشد تا اگر مشکلی در یکی از ورودی‌ها به وجود آمد امکان مدیریت شبکه باشد. وی در ادامه می گوید فیلترینگ راه مناسبی برای پیشرفت شبکه های اجتماعی داخلی نیست. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن بیشتر صحبت کنیم.

وی افزود: هم اکنون از جنوب و شمال کشور ورودی های اینترنت  مناسبی ایجاد شده و در 5 نقطه ترافیک را تحویل می‌گیریم که دو نقطه در تهران و 3 نقطه هم در شهر های  مشهد، تبریز و شیراز است که ارتباطات جنوب و شمال کشور از طریق این نقاط توزیع می‌شود و با پروژه جدیدی هم که در این حوزه اجرا شد، ایجاد نظم و پایداری در شبکه بهبود یافت.

فتاحی با اشاره به اینکه تمرکز ما بر روی حوزه ترانزیت قرار دارد، گفت: در این حوزه با کشورهای آذربایجان، عراق، ترکمنستان و قطر توافقات خوبی در حال اجرا است و به دلیل موقعیت ژئوپلتیک ایران کشورهای دیگر حاضر به از دست دادن این فرصت نیستند و تحریم تاثیری در این حوزه نداشته است و اگر از این فرصت استفاده کنیم می توانیم به هاب منطقه در این حوزه تبدیل شویم.

وی افزود: هم اکنون پهنای باند ورودی اینترنت کشور 2 ترابیت برثانیه است و 600 گیگابیت برثانیه نیز ترانزیت داریم و عدد این ترانزیت طبق برنامه در حال افزایش است و تا پایان سال به یک ترابیت برثانیه می رسد.

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت با اشاره به تقسیم ترافیک دیتا در شبکه، گفت: ترافیک در شمال غرب، شمال شرق، جنوب غرب و شرق تقسیم شده و شبکه به صورت متوازن عمل می کند و تقریبا در هر خط انتقال بین 300 تا 500 گیگ دیتا منتقل می‌شود.

اینستاگرام و تلگرام

وی درباره دریافت دیتای اپلیکیشن ها و شبکه های اجتماعی در کشور نیز افزود: شبکه های اجتماعی پرکاربرد و اپلیکیشن ها دیتای خود را در بستر اینترنت دریافت می‌کنند و با هیچ کدام از این شبکه های اجتماعی ارتباط مستقیمی برای دریافت دیتا وجود ندارد و بستگی به حضور کاربر در جنوب یا شمال کشور این اطلاعات از طریق همان خط انتقال اینترنت به دست کاربر می‌رسد.

معاون وزیر ارتباطات تاکید کرد: ما در شبکه اینترنت خود هیچ ارجحیت ترافیکی برای اپلیکیشن یا شبکه اجتماعی نداریم و سرویس خاصی به این شبکه ها ارائه نمی‌شود.

وی با اشاره به مصوبه شورای عالی فضای مجازی برای حمایت از پیام رسان های داخلی، افزود: بر اساس این مصوبه کمک هایی مانند وام 5 میلیارد تومانی، پهنای باند مناسب و فضای هم مکانی به صورت رایگان ارایه شد ،همچنین تعرفه مصرف دیتا به یک سوم تعرفه اینترنت کاهش یافت.

فتاحی تصریح کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی فضای مجازی کمک های دیگری غیر از کمک های مادی و فنی نیز باید از طرف دستگاه های دیگری انجام می‌شد که عملا انجام نگرفت و به نسبت پیام رسان های خارجی که 40 تا 50 میلیون کاربر داشتند، پیام رسان های داخلی نتوانستند که بیش از 15 میلیون کاربر را جذب پیام رسان خود کنند.

در حوزه پیام رسان‌های داخلی ناامید نشده‌ایم

وی با اشاره به اینکه در حوزه پیام رسان‌های داخلی ناامید نشده‌ایم، افزود: امیدواریم با تشکیل  زیست بوم پیام رسان که اعتماد کاربر را جلب می‌کند و دانش فنی پیام رسانی و معماری فنی تکمیل شده دارد، آینده خوبی برای پیام رسان‌های داخلی ایجاد شود و وزارت ارتباطات نیز از این مسیر حمایت می‌کند.

رییس هیات مدیره شرکت ارتباطات زیرساخت تصریح کرد: فیلتر شبکه های اجتماعی خارجی و استقبال از پیام رسان های داخلی دو کفه ترازو نیستند و اینکه فکر کنیم که هر چقدر شبکه اجتماعی خارجی فیلتر شود، به همان میزان مردم از شبکه‌های اجتماعی داخلی استقبال می‌کنند، اشتباه است.

وی درباره فیلتر تلگرام و نوع برخورد مردم با این موضوع نیز افزود: اینکه فیلتر تلگرام معادل پیشرفت شبکه های اجتماعی داخلی قرار گرفت، به خود پیام رسان‌های داخلی ضربه زد و کاربران نیز نسبت به این روش موضع گرفتند. بنابراین فیلتر و مسدود سازی شبکه‌های اجتماعی خارجی راه مناسبی برای ارتقای پیام رسان‌های داخلی نیست.

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. amer
  ameramer
  ترنجِ خیلی رسیده

  واقعا!چقدر فکر کردن که تونستن به این نتیجه برسن!!!این یه بچه 7ساله هم میدونه که فیلتر کردن شبکه های اجتماعی و سایت های با حال اجتماعی ووو…راه درستی نیست.رقابت سالم باشه بهترین راه حل هست.همان طور که علم کار به نوع دین نداره.یک دکتر بیولوژی رو با علم بیولوژی او میشناسن حالا هر دین و مذهبی داشته باشه.پس میشه بگیم چون این دکتر بیولوژی مسیحی هست نباید کار کنه و باید خونه نشین بشه!پس اینجا رقابت باید باشه نه اینکه ممانعت ایجاد کنیم

 2. علی شیخ زاده
  علی شیخ زادهOliver queen
  ترنج لاگژری
  2
  3

  نتیجه تست باتری آنر وی ۲۰ هم اومد

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,172 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,882 ترنج
 3. 3# m.b - 14,078 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,095 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,511 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,148 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,956 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,926 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,774 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی