13 − دو =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

۷ بازی برای دورهمی شب یلدا

سینا عطایی

نوشته

2 سال قبل | 6 دیدگاه | بازی

ما در ترنجی درباره فناوری صحبت می کنیم اما گاهی کمی فاصله گرفتن از این فناوری، خود فناوری است! هر چند که بازی های چند نفره موبایلی را هم به زودی برای دورهمی شب یلدا معرفی می کنیم اما اجازه بدهید ابتدا ۷ بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا که همه ما احتمالا آن ها را بازی کرده ایم را مرور کنیم، با ترنجی همراه باشید.

۱- پانتومیم یا لال بازی

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا - پانتومیم

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا – پانتومیم

شرکت‌کنندگان به دو گروه تقسیم می‌شوند. گروه اول کلمه‌ای را با توافق انتخاب می‌کنند. از میان گروه دوم، یک نفر انتخاب می‌شود و گروه اول این کلمه را فقط به او می‌گویند. این فرد باید با اجرای پانتومیم (نمایش، بدون صحبت کردن) به بقیه‌ی اعضای گروه خودش بفهماند که اعضای گروه اول چه کلمه‌ای انتخاب کرده بودند. بقیه افراد گروه می‌توانند صحبت کنند و سؤالاتی بپرسند، و کسی که پانتومیم را اجرا می‌کند می‌تواند با ایما و اشاره به آن‌ها جواب دهد. هر گروه مدت زمان خاصی (مثلاً ۳ دقیقه) فرصت دارد تا کلمه‌ی مورد نظر را بیابد.

در دور بعد، یک نفر از اعضای گروه اول باید همین نمایش را برای کلمه منتخب گروه دوم انجام دهد. در هر دور، گروهی که کلمه را صحیح حدس زده است، یک امتیاز می‌گیرد و گروهی که در تعداد دورهای مساوی، امتیاز بیشتری گرفته، برنده است.

۲- سنگ‌ کاغذ قیچی

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا - سنگ کاغذ قیچی

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا – سنگ کاغذ قیچی

دو بازیکن هر دو با هم شروع به شمردن تا سه می‌کنند. این شمارش لزوماً با شمردن اعداد نیست بلکه معمولاً با گفتن سه واژهٔ سنگ، کاغذ و قیچی انجام می‌پذیرد. در انتهای شمارش دست خود را که به حالت مشت بالا نگه داشته‌اند پایین آورده و به یکی از سه حالت مجاز درمی‌آورند. در نهایت بازیکن برنده بر اساس قوانینی که برتر هر یک از حالت‌ها بر حالت دیگر را معلوم می‌کنند، مشخص می‌شود. در صورت همسان بودن حالت‌های دست این عمل تا پیروزی یکی بر دیگری ادامه پیدا می‌کند.

۳-گل یا پوچ

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا - گل یا پوج

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا – گل یا پوج

گل یا پوچ یک بازی مهیج برای شب یلدا و یک پیشنهاد فوق العاده است که معمولاً دسته جمعی انجام می‌شود. دراین بازی یک شی گرد کوچک مانند نخود، کاغذ، سنگ ریزه و یا هر چیز کوچک مشابه را داخل یکی از دستان قرار داده به طوری که افراد دیگر آن را نبینند، سپس افراد مقابل باید به‌اصطلاح گل را پیدا کنند.

۴-بیست سوالی

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا - ییست سوالی

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا – ییست سوالی

بیست سوالی گونه‌ای بازی شفاهی چند نفره است. در این بازی یک نفر یا یک تیم، واژه‌ای را در نظر می‌گیرند. بازیکن یا تیم طرف مقابل باید با پرسیدنِ تنها ۲۰ پرسش بتواند آن واژه را حدس بزند. به پرسش‌های او تنها پاسخِ بله/خیر داده می‌شود.

۵-معما و چیستان

یکی دیگر از فعالیت های مفرحی که می‌توانید در جمع خانواده انجام دهید مطرح کردن معما و چیستان هایی است که دیگران را به فکر کردن وادارد. سعی کنید اگر جواب معما یا چیستانی را می‌دانید در همان اولین لحظه جواب را نگویید!

۶-تردستی و شعبده

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا - تردستی

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا – تردستی

با کمی تردستی و چشم بندی موافق هستید؟ می‌توانید تردستی های ساده و جالبی را از اینترنت پیدا کنید که با انجام آنها موجبات شگفتی خانواده تان را فراهم کنید. فقط مواظب باشید هندوانه شب یلدا را غیب نکنید!

۷-مشاعره

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا - مشاعره

بازی گروهی برای دورهمی شب یلدا – مشاعره

برای یک نبرد شاعرانه حتما لازم نیست چندین دیوان شعر حفظ باشید. می‌توانید از اشعار فی البداهه ای که خودتان می‌سرایید نیز بهره ببرید.

بازی های بسیاری نیز هستند که می‌توانید بر روی کاغذ انجام دهید. مثل اسم و فامیل – نقطه خط – دار بازی – کشتی های جنگی – اسامی چند نقطه – ایکس او و غیره. همچنین بازی هایی مثل شطرنج – منچ – مار و پله – تخته نرد – بازی های کارتی و … را نیز می‌توانید انجام دهید. البته گزینه بازی های رایانه ای هم همیشه روی میز است.

شما کدام یک از این بازی ها را بیشتر دوست دارید؟ انتخاب شما برای شب یلدای امشب چیست؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  pedram_01pedram_01
  ترنجِ رسیده
  7
  3

  فقط اونجاش که میگه مواظب باشید هندوانه شب یلدا را غیب نکنید! ??

 2. ehsan1102000
  ehsan1102000ehsan1102000
  ترنجِ رسیده
  6
  3

  دورهمی و تعریف چندتا خاطره شیرین و خنده دار عالیه

 3. Avatar
  Amin1992Amin1992
  ترنجِ خیلی رسیده
  7
  5

  بازی کجا بود تو این دوره زمونه الان چند نفر که دور هم جمع میشن همش سرشون تو گوشیه

 4. Avatar
  AminAapq114
  ترنجِ خیلی رسیده
  3
  6

  آقای عطایی، توییت اپل‌موزیک از یک دستگاه اندرویدی منتشر شده.
  خبر رسیده

 5. Qualcomm
  QualcommQualcomm
  ترنجِ رسیده
  7
  6

  ما معمولا دور هم جمع میشیم وتا صبح بیداریم بهترین سرگرمیها خاطره تعریف کردنه حالا بعضیا هم یه …..وشعرهای میگن گوش میدیم آجیل میوه که حتما باید باشه آخر شبم فقط فیلم ترسناک جدید میذاریم دورهم هرکی ام نمیخواد سرش تو گوشیشه خلاصه خوش میگذره دوستان جای شما خالی

 6. Avatar
  ترنجِ نرسیده

  با رعایت قانون طلایی نیاوردن گوشی تو جمع ،هربازیه ای جالبه !!!

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 17,646 ترنج
 2. 2# ahmad - 14,823 ترنج
 3. 3# m.b - 12,492 ترنج
 4. 4# Sajad - 10,623 ترنج
 5. 5# Mahdi - 10,163 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 9,398 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 8,813 ترنج
 8. 8# Amir galaxy - 8,763 ترنج
 9. 9# _V_ - 8,589 ترنج
 10. 10# Dr.Nazer - 8,547 ترنج
کانال تلگرام ترنجی