5 + 3 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

غذاهای خوشمزه باعث حواس پرتی می‌شوند

نوشته

3 سال قبل | یک دیدگاه | پزشکی و سلامت، روان‌شناسی

شما مشغول کار هستید و هیچ چیز نمی‌تواند شما را از انجام این کار مهم منحرف کند… صبر کنید… اما آن شیرینی خامه‌ای چطور؟ اگر از این فکرها به ذهنتان می‌رسد، نباید احساس گناه کنید. بر طبق یک مطالعه جدید، فکر غذاهای ناخواسته یک حواس پرتی بزرگ است – حتی زمانی که ما در اوج تمرکز قرار داریم. در ادامه با ترنجی همراه باشید.

در واقع، محققان – از دانشگاه جان هاپکینز در بالتیمور – طی مطالعه‌ای دریافتند که فکر درباره غذا می‌تواند توانایی و توجه ما را به طور کلی از بین ببرد، مخصوصا وقتی پای آبنبات و کالباس پیش می‌آید. مطالعه جدید انجام شده توسط گروهی از متخصصان علوم روانشناسی و مغز در دانشگاه جان هاپکینز، در مجله بولتن منتشر شده است.

همانطور که نوازنده انگلیسی، ویرجینیا وولف یک بار گفت ” اگر غذای خوبی نخورید نمی‌توانید خوب فکر کنید، خوب عشق بورزید، خوب بخوابید.”

بسیاری از ما یک رابطه مستقیم با غذا داریم – احساس لذت دیدن غذا و لذت بعد از خوردن غذای خوشمزه و میان وعده‌های خوشمزه بر خلق و خوی ما تاثیر می‌گذارد. متأسفانه به نظر می‌رسد بیشتر به غذاهایی که بیش از حد برای سلامتی ما مضرند، جذب می‌شویم. غذاهایی که دارای چربی زیاد یا قند بالایی هستند، سیستم پاداش مغز را فعال کرده و غذاهای پر کالری را برای ما جذاب‌تر از غذاهای مفید جلوه می‌دهند.

غذاهای خوشمزه باعث حواس پرتی می‌شوند

اما چرا غذاهای پرکالری به صورت ناخواسته تمرکز ما را بهم می‌زنند؟

این موضوعی بود که تیم تحقیقاتی روی آن تحقیق کرد. این مطالعه شامل دو آزمایش بود. اولین آزمایش شامل 18 شرکت کننده بود که باید در یک “پارادایم منحرف کننده” شرکت می‌کردند، هدف از آن، تعیین چگونگی جلب توجه مواد غذایی با استفاده از یک آزمایش کامپیوتری پیچیده بود. تصاویر غذایی و غیر غذایی  به مدت 125 میلی ثانیه بر روی صفحه کامپیوتر نمایش داده شدند- درک آنچه که نمایش داده می‌شد برای مردم سخت بود، چرا که زمان کافی برای درک و پردازش اطلاعات بصری در اختیار مغز قرار نمی‌گرفت.

تصاویر غذایی شامل تصاویری از محصولات با چربی بالا و کالری بالا مانند شکلات، پنیر، آب نبات و هات داگ – و همچنین غذاهای سالم مانند هویج و سیب می‌شد.

محققان دریافتند که تمام تصاویر توجه افراد را جلب می‌کند. با این حال، تصاویری از مواد غذایی با چربی و کالری مضر، نسبت به تصاویری از غذاهای سالم و اشیاء غیر غذایی، دو برابر بیشتر باعث حواس پرتی می‌شود. “این موضوع نشان می‌دهد شرکت کنندگان به سرعت و به طور ضمنی ارزش تغذیه‌ای از تصاویر منحرف کننده را ارزیابی می‌کنند.

احتمالا خودتان می‌گویید نباید یا نمی‌توانید این‌ها را بخورید اما ذهنتان شما را راحت نمی‌گذارد.

 

تاکنون برای شما نیز چنین اتفاقی افتاده است؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. PeimanPeiman z3
  ترنج لاگژری

  وای من این نوع حواس پرتی رو خیلی دارم . نمی دونید بعضی وقتا‍ چه فکر های خوشمزه ایی به ذهنم میرسه

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,884 ترنج
 2. 2# ahmad - 17,051 ترنج
 3. 3# m.b - 15,521 ترنج
 4. 4# Mahdi - 13,458 ترنج
 5. 5# Sajad - 12,453 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,439 ترنج
 7. 7# Dr.Nazer - 9,244 ترنج
 8. 8# The Destroyer - 9,192 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,150 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,787 ترنج
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
بهنام خدابخشی
Telegram: Bhnam_khb Instagram: bhnm.k.h
کانال تلگرام ترنجی