11 − سه =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

مصرف آسپرین را سرخود قطع نکنید!

بهنام خدابخشی

نوشته

3 سال قبل | یک دیدگاه | اخبار، پزشکی و سلامت، ترنجی

تحقیقات جدید منتشر شده در مجله Circulation نشان می‌دهد قطع مصرف طولانی مدت آسپیرین و یا کم کردن دوز آن احتمال سکته‌ی مغزی یا حمله‌ی قلبی را افزایش می‌دهد. در ادامه با ترنجی همراه باشید.

تحقیقاتی به رهبری یوهان ساندراستوم، استاد اپیدمیولوژی در دانشگاه اوپسالا در سوئد، آزمایشی را برای بررسی اثر متوقف کردن درمان با آسپیرین و کاهش دوز مصرفی و ارتباط آن با ابتلا به حمله‌ی قلبی یا سکته مغزی انجام داد. انجمن قلب آمریکا (AHA)  توصیه می‌کند افرادی که در معرض خطر ابتلا به حمله قلبی هستند، برای پیشگیری از شدت یافتن بیماری می‌توانند از دوز پایین آسپرین استفاده کنند. آسپیرین به منظور جلوگیری از عود بیماری توسط AHA برای حمله قلبی و سکته مغزی تایید شده است.

بنا به نتایج این تحقیقات و مطالعات قبلی، 10 تا 20 درصد از بیماران مبتلا به مشکلات قلبی عروقی برای جلوگیری از سکته، آسپرین مصرف می‌کنند. این بیماران در ابتدا چند سال(1 تا 3سال) پس از رویدادهای قلبی عروقی، از مصرف آسپرین امتناع کردند. 

اثرات قطع مصرف آسپرین چیست؟

قطع مصرف آسپرین خطر سکته‌ی قلبی و مغزی را 37 درصد افزایش می‌دهد. پروفسور سان اسندرستوم و همکارانش، سوابق پزشکی 601527 فرد بالای 40 سال را که سابقه سرطان نداشتند، بررسی کردند. مشخص شد این افراد برای جلوگیری از حملات مرحله اول و دوم در بین سال‌های 2005 تا 2009 دوز کمی از آسپرین را به صورت روزانه مصرف می‌کردند. حدود 80 درصد از این جمعیت مورد مطالعه، کاملا دقیق به درمان پای‌بند بودند.

مشکلات قلبی عروقی به عنوان انفارکتوس میوکارد تعریف شده است که معمولا به صورت حمله‌ی قلبی، سکته‌ی مغزی یا مرگ و میر ناشی از اختلال در عملکرد قلب بروز می‌کند. در طی دوره پیگیری از 690 نفر،62 رویداد قلبی عروقی ثبت شد. افرادی که درمان آسپرین را قطع کردند در مقایسه با کسانی که آسپرین مصرف می‌کردند، 36 درصد بیشتر، در خطر ابتلا به بیماری قلبی و عروقی بودند. براساس آمارها از هر 74 نفر 1 نفر به دلیل قطع مصرف آسپرین، بر اثر حمله‌ی قلبی یا سکته‌ی مغزی جان خود را از دست می‌دهد.

بر اساس پیامدهای بالینی نتایج، محققان این مطالعه می‌گویند: اگر عمل جراحی یا مشکل خونریزی ندارید، درمان با آسپرین را حتما ادامه دهید. آسپرین باعث ایجاد تغییراتی در خواص و ترکیبات خون می‌شود، قطع مصرف آن باعث ایجاد لخته در خون می‌گردد.

درمان با آسپیرین در دوز کم، یک درمان ساده و ارزان است، اما تا زمانی که هیچ خونریزی یا جراحی بزرگی فرد را تهدید نکند، چرا که در این صورت متوقف ساختن محل خونریزی کار بسیار دشواری است. “تحقیقات ما نشان می‌دهد با استفاده از آسپرین سلامت عمومی در جامعه افزایش یافته و میزان مرگ به دلیل سکته های قلبی و مغزی کاهش می‌یابد”.

این مطالعه، جمعیتی حدود 60000 بیمار قلبی را تحت پوشش خود قرار داد. نتایج آزمایش در پرونده پزشکی افراد ثبت شده و برای بهبود در درمان در اختیار پزشکان معالج قرار گرفت.

 

آیا شما نیز از آسپرین استفاده می‌کنید؟ دلایل استفاده‌ی خود را با ما به اشتراک بگذارید.

medicalnewstoday

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  MortazaviMortazavi
  ترنجِ خیلی رسیده

  من مصرفش رو یهو قطع کردم و شکر خدا هیچ اتفاق بدی نیوفتاد ?

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 19,760 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,704 ترنج
 3. 3# m.b - 13,907 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,819 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,381 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,113 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,879 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,870 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,761 ترنج
قاصدک 24
تترایران
بهنام خدابخشی
بهنام خدابخشی
Telegram: Bhnam_khb Instagram: bhnm.k.h
کانال تلگرام ترنجی