15 − 8 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

آشنایی با ملیله کاغذی

Avatar

نوشته

3 سال قبل | 2 دیدگاه | سرگرمی ، مطالب ترنجی ، هنر

ملیله کاغذی (Paper Quilling) شکلی از هنر هست که با استفاده از نوارهای باریک کاغذ حالت گرفته و چسب به ایجاد طرح های تزیینی و خلاق می‌پردازد.

در این هنر کاغذها به شکل‌های رول شده (لوله شده)، فر، پیچ خورده و در غیر از این حالات با شرایطی تحت نظر طراح فرم مورد دلخواه دستکاری شده و اشکال برای طرحی نو شکل می‌گیرند. در هنر ملیله می‌توان با تکنیک‌های پیشرفته و کاغذها در اندازه‌های مختلف هنری سه بعدی و انتزاعی‌ خلق کرد و آثاری نظیر تزیین کارت‌های تبریک، حاشیه تصاویر، جعبه‌های تزیینی، قاب‌های دیواری، زیورآلات و غیره ایجاد نمود.

وسایل مورد نیاز برای این هنر زیبا : قلم پیچ، قلم سوزنی، قلم شکاف‌دار، چسب مایع یا چسب چوب بیرنگ، پنس‌های ظریف، شانه کوئیلینگ، انواع قیچی‌ها و تیغ‌های برش، تخته مخصوص کوئیلینگ یا شابلون‌های موجود، همچنین مهمترین وسیله مورد نیاز انواع مقواهای رنگی نازک که قابلیت پیچیده شدن بدون شکستگی را داشته باشند از جنس فابریانو، کانسون، اشتنباخ و … می‌باشد. لازم به یادآوری است که در ابتدای رشد این هنر، هنرمند مجبور بود خود کاغذهای مورد نیاز را در اندازه های مختلف برش بزند ولی با فراگیر شدن هنر کوئیلینگ موسسات و سازمان‌های نسبت به سهولت در کار هنرمندان اقدام به پخش کاغذهای برش خورده و آماده نمودند.

تاریخچه این هنر به زمان رنسانس برمی‌گردد که راهبان و راهبه‌‌های فرانسوی و ایتالیایی با استفاده از ملیله و از جنس نوارهای باریک زر و … به تزیین جلد کتاب‌ها و اقلام مذهبی خود می‌پرداختند. و در ایران رونق این هنر دستی از دوره سلجوقی آغاز و در دوره‌ صفویه به اوج خود رسید و هنرمندان زیادی را در این عرصه پرورش داد از جمله شهرهای معروف در هنر ملیله می‌توان به زنجان و اصفهان اشاره نمود. هنر ملیله تلفیقی از حوصله و ظرافت در کار با زر و نقره است که به ساخت آثاری هنرمندانه منجر می‌شود.

امروزه quilling در حال یک تجدید حیات و محبوبیت دوباره است و نه تنها محدود به طبقات مرفه نیست بلکه در تمام قاره‌ها نمونه‌های برجسته‌ای از این هنر مردمی را می‌توان یافت. این هنر به دلیل تکنیک‌های آسان اجرا و هزینه‌های کم جهت تهیه مواد به طور فزاینده‌ای رو به رشد است، نیاز به آموزش خاصی ندارد و با اندک توجهی به کلیپ‌ها و کتب آموزشی قابل یادگیری می‌باشد و به عنوان شغل و حرفه‌ای درآمد زا موثر است، همچنین برای تمام گروه‌های سنی مناسب و آرامش بخش قسمتی از زندگی پر هیاهو و پر مشغله امروزیست.

یکی از شناخته شده‌ترین هنرمندان ملیله کاغذی، هنرمندی روسی به نام Yuila Brodskaya است که توانسته با استعداد و هوشی که دارد در این حرفه به شهرت بین المللی برسد، او همیشه به دنبال جدیدترین روش‌ها و فنون در خلق آثار هنری خویش است و آثارش گویای نوع نگاه او به طرح‌ها و رنگ ها می‌باشد.

یکی از معروفترین و جدیدترین آثار وی پرتره کنهسالان است.

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  LenaLena
  ترنجِ نرسیده
  13
  4

  چه ساده، چه شیک و بسیار هیجان انگیز مخصوصا برای کادو دادن و کارت تبریک ها. شاید در آینده نزدیک انجامش بدم??

 2. Avatar
  dr.naviddr.navid
  ترنجِ نرسیده
  8
  6

  ملیله کاغذی !؟

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 18,604 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,214 ترنج
 3. 3# m.b - 13,074 ترنج
 4. 4# Sajad - 10,981 ترنج
 5. 5# Mahdi - 10,876 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 9,869 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 8,982 ترنج
 8. 8# Amir galaxy - 8,798 ترنج
 9. 9# Dr.Nazer - 8,672 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,608 ترنج
قاصدک 24
Avatar
سینا آرامیان
تبلیغ سمت چپ
کانال تلگرام ترنجی