هفت + 6 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

آشنایی با ملیله کاغذی

نوشته

2 سال قبل | 2 دیدگاه | سرگرمی ، مطالب ترنجی ، هنر

ملیله کاغذی (Paper Quilling) شکلی از هنر هست که با استفاده از نوارهای باریک کاغذ حالت گرفته و چسب به ایجاد طرح های تزیینی و خلاق می‌پردازد.

در این هنر کاغذها به شکل‌های رول شده (لوله شده)، فر، پیچ خورده و در غیر از این حالات با شرایطی تحت نظر طراح فرم مورد دلخواه دستکاری شده و اشکال برای طرحی نو شکل می‌گیرند. در هنر ملیله می‌توان با تکنیک‌های پیشرفته و کاغذها در اندازه‌های مختلف هنری سه بعدی و انتزاعی‌ خلق کرد و آثاری نظیر تزیین کارت‌های تبریک، حاشیه تصاویر، جعبه‌های تزیینی، قاب‌های دیواری، زیورآلات و غیره ایجاد نمود.

وسایل مورد نیاز برای این هنر زیبا : قلم پیچ، قلم سوزنی، قلم شکاف‌دار، چسب مایع یا چسب چوب بیرنگ، پنس‌های ظریف، شانه کوئیلینگ، انواع قیچی‌ها و تیغ‌های برش، تخته مخصوص کوئیلینگ یا شابلون‌های موجود، همچنین مهمترین وسیله مورد نیاز انواع مقواهای رنگی نازک که قابلیت پیچیده شدن بدون شکستگی را داشته باشند از جنس فابریانو، کانسون، اشتنباخ و … می‌باشد. لازم به یادآوری است که در ابتدای رشد این هنر، هنرمند مجبور بود خود کاغذهای مورد نیاز را در اندازه های مختلف برش بزند ولی با فراگیر شدن هنر کوئیلینگ موسسات و سازمان‌های نسبت به سهولت در کار هنرمندان اقدام به پخش کاغذهای برش خورده و آماده نمودند.

تاریخچه این هنر به زمان رنسانس برمی‌گردد که راهبان و راهبه‌‌های فرانسوی و ایتالیایی با استفاده از ملیله و از جنس نوارهای باریک زر و … به تزیین جلد کتاب‌ها و اقلام مذهبی خود می‌پرداختند. و در ایران رونق این هنر دستی از دوره سلجوقی آغاز و در دوره‌ صفویه به اوج خود رسید و هنرمندان زیادی را در این عرصه پرورش داد از جمله شهرهای معروف در هنر ملیله می‌توان به زنجان و اصفهان اشاره نمود. هنر ملیله تلفیقی از حوصله و ظرافت در کار با زر و نقره است که به ساخت آثاری هنرمندانه منجر می‌شود.

امروزه quilling در حال یک تجدید حیات و محبوبیت دوباره است و نه تنها محدود به طبقات مرفه نیست بلکه در تمام قاره‌ها نمونه‌های برجسته‌ای از این هنر مردمی را می‌توان یافت. این هنر به دلیل تکنیک‌های آسان اجرا و هزینه‌های کم جهت تهیه مواد به طور فزاینده‌ای رو به رشد است، نیاز به آموزش خاصی ندارد و با اندک توجهی به کلیپ‌ها و کتب آموزشی قابل یادگیری می‌باشد و به عنوان شغل و حرفه‌ای درآمد زا موثر است، همچنین برای تمام گروه‌های سنی مناسب و آرامش بخش قسمتی از زندگی پر هیاهو و پر مشغله امروزیست.

یکی از شناخته شده‌ترین هنرمندان ملیله کاغذی، هنرمندی روسی به نام Yuila Brodskaya است که توانسته با استعداد و هوشی که دارد در این حرفه به شهرت بین المللی برسد، او همیشه به دنبال جدیدترین روش‌ها و فنون در خلق آثار هنری خویش است و آثارش گویای نوع نگاه او به طرح‌ها و رنگ ها می‌باشد.

یکی از معروفترین و جدیدترین آثار وی پرتره کنهسالان است.

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Lena
  ترنجِ نرسیده  9  3

  چه ساده، چه شیک و بسیار هیجان انگیز مخصوصا برای کادو دادن و کارت تبریک ها. شاید در آینده نزدیک انجامش بدم??

 2. dr.navid
  ترنجِ نرسیده  5  4

  ملیله کاغذی !؟

10 کاربر برتر
 1. 1# ahmad - 10,713 ترنج
 2. 2# Peiman - 8,011 ترنج
 3. 3# علی شیخ زاده - 7,247 ترنج
 4. 4# Sajad - 6,849 ترنج
 5. 5# Milad7 - 6,744 ترنج
 6. 6# Pouya - 5,882 ترنج
 7. 7# _V_ - 5,572 ترنج
 8. 8# m.b - 4,948 ترنج
 9. 9# Chalton - 4,638 ترنج
 10. 10# Mortazavi - 4,192 ترنج
کانال تلگرام ترنجی