19 + 1 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

۵ نکته درباره شایعه فیلترینگ تلگرام : سر به سر مردم نگذارید

سینا عطایی

نوشته

5 سال قبل | 17 دیدگاه | ترنجی

روز گذشته، خبرهای ضد و نقیضی درباره فیلترینگ تلگرام در رسانه ها منتشر شد. عده ای خبر از آغاز فیلترینگ تلگرام دادند و گروهی گفتند که تنها یک اختلال ساده است که به زودی مرتفع می شود.
با این حال فارغ از ماجرای دیروز، مدت هاست که بحث فیلتر شدن تلگرام، در جامعه با نگرانی دنبال می شود و برخی پیش بینی های تأیید نشده، مدعی فیلترینگ آن، حداکثر تا بهمن ماه هستند.

در این باره ، نکات زیر قابل توجه و تأمل جدی اند:

۱ – حدود ۲۰ میلیون ایرانی کاربر تلگرام هستند. اگر قائل به مردمسالاری باشیم – که قاعدتاً باید باشیم – همین تعداد اعضا، رفراندومی است مبنی بر این که مردم ایران، خواهان برقراری این وسیله ارتباطی هستند و هر گونه اقدامی خلاف این خواسته، بی هیچ تعارفی، اقدام علیه اکثریت و جمهوریت به شمار می رود.

۲ – در شرایطی که رئیس جمهور رسماً و صراحتاً و همسو با مردم می گوید که دسترسی مردم باید به شبکه های اجتماعی تسهیل شود، ایجاد اختلال در شبکه های مذکور و پرطرفدار ترین آنها یعنی تلگرام، هرگز حاوی پیام مناسبی برای مردم نیست.
maxresdefault
۳ – قبل از تلگرام، اپلیکیشن های دیگری مانند ویچت و وایبر، فیلتر یا دچار کندی تعمدی شدند.
از این اقدام چند نتیجه حاصل شد:

– میلیون ها نفر روی گوشی های خود، فیلتر شکن نصب کردند و بدین ترتیب دسترسی شان به سایت های ممنوع، تسهیل شد. این در حالی است که اگر ویچت فیلتر نمی شد، اساساً نیازی به نصب فیلتر شکن احساس نمی کردند.

– اتفاق دوم این بود که مردم ، از بین اپلیکیشن های متعدد موجود، یکی دیگر را برگزیدند و ارتباطات خود را در جایی دیگر دنبال کردند.

– مردم به واسطه فیلترینگ، ناراحت و بدبین شدند و نیز رسانه های خارجی، توانستند سوژه ای برای تبلیغات ضد ایرانی شان بیایند. این سوژه را هم نه ضد انقلاب و اپوزیسیون که خود مسؤولان در اختیار آنها قرار دادند.

بنابراین با توجه به سه پیامد فوق، می بینیم که تجربه های قبلی فیلترینگ، نه تنها نفعی نداشت، که سراسر زیان و خسران بود، هم برای مردم و هم برای نظام.

۴ – تلگرام چه فیلتر شود و چه نشود، درگرفتن این بحث بین مردم که می خواهند آن را فیلتر کنند چون میلیون ها نفر عضو آن شده اند، نشانه خطرناکی است که باید مسؤولانی که واقعاً دلسوز نظام و کشور هستند، بدان توجه ویژه داشته باشند که چرا این گزاره جا افتاده است – یا می خواهد جا بیفتد – که در جمهوری اسلامی نمی خواهند مردم در تعامل و پیوند با یکدیگر باشند؟ مگر جز این است که اصل نظام جمهوری اسلامی و بقای آن، جز با همین پیوندهای مردمی محقق شده است؟
البته می توان این بحث را که مختصر اشارتی بدان شد، اساساً نادیده گرفت، یا با شعار و توجیه و حتی متهم سازی، آن را منکوب کرد ولی فراموش نکنیم که هیچ کدام از این گزینه ها، از سر دلسوزی حکیمانه و درمان درد نیست.

۵ – در جمهوری اسلامی ایران، “آزادی بیان” به عنوان یک اصل بدیهی از حقوق ملت، همواره مورد تأکید است. مروری بر کتاب های مرجع حقوقی در این باره به یادمان می آورد که یکی از اصول مرتبط با آزادی بیان، “آزادی وسیله بیان” است. یعنی مردم ، همان گونه که حق دارند، آزادی بیان داشته باشند، این حق را هم دارند که وسیله ارتباطی خود را انتخاب کنند و محروم کردن مردم از حق آزادی وسیله بیان، نقض اصل آزادی بیان محسوب می شود.

امید که مسؤولان، با تدبیر و درواندیشی بیشتری به موضوع بنگرند و سر به سر مردم نگذارند.

[su_button url=”http://www.asriran.com/fa/news/425508/5-%D9%86%DA%A9%D8%AA%D9%87-%D8%AF%D8%B1%D8%A8%D8%A7%D8%B1%D9%87-%D8%B4%D8%A7%DB%8C%D8%B9%D9%87-%D9%81%DB%8C%D9%84%D8%AA%D8%B1%DB%8C%D9%86%DA%AF-%D8%AA%D9%84%DA%AF%D8%B1%D8%A7%D9%85-%D8%B3%D8%B1-%D8%A8%D9%87-%D8%B3%D8%B1-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D9%85-%D9%86%DA%AF%D8%B0%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF” target=”blank” background=”#159f84″]asriran[/su_button]

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  SPNnone

  دوستان عزیز مثل اینکه واقعا میخان تلگرام را فیلتر کنن
  من که با هزاران دردسر وصل میشم
  یه برنامه هس بنام Socializer که بر پایه تلگرام هس و محیطش دقیقا مثل خود تلگرامه و سازندش شرکت سامسونگه
  این برنامه را داخل اینترنت جستجو کنید و نصب کنید و این مشکلات را نخواهید داشت و تمام گروهها و کانالهای شما ک قبلا در تلگرام بوده دوباره در برنامه Socializer نمایش داده میشه و هیچی از دست نمیدین.

 2. Avatar
  TAHERSIBnone

  واقعا متاسفم برای خودمون و مملکتمون، به هرچی دل خوش کنی زود ازت میگیرن هرچی که باشه!! به خدا قسم تویه گروهی ام توی کمتر از ۲ ماه بیشتر از ۱۵ هزار متن و صوت و تصویر رد و بدل کردیم حتی یه دونه اش هم سیاسی و … نبود فقط یه جاییه که هممون واقعا نزدیکیم به هم اونجا میخندیم، به همدیگه احترام میزاریم جاییه که میشه دوباره جمع شد مثل یه خانواده، تازه گروه خانوادگی هم داریم همه جوونهای فامیل هر شب چند ساعتی رو با هم میگذرونیم همونجا هم تونستم به عشقم برسم بعد ۱۵ ماه!!
  منکه تلگرام رو دوست دارم خونه دوم الان منه اگه خونمو ازم بگیرن نمی بخشمشون!!
  ممنون از مقاله مفید و شجاعانه ی شما اقای عطایی!!

 3. Avatar
  احمدnone

  فقط واتس اپ اگه فیلتر نشه بهترینه هرچند اونم فیلتر میشه خدا اخر عاقبتمونو به خیر کنه

 4. riofarina
  riofarinanone

  کسایی که با کار چوپان و گوسفند داری آشنایی دارن کاملا درک میکنن که ما گوسفندیم!

 5. Avatar
  حبیبnone

  آزادی بَیان و آزادی وسیله ی بَیان؟!
  سایت عصر ایران هر دوی اینهارو داشت و پُستشو گذاشت،ولی اشاره ای به آزادیِ پس از بیان نکرد!

 6. Avatar
  فرشاد بندریnone

  امیدوارم هیچوقت تلگرام رو قطع نکنن چون هیچ مسنجری وجود نداره که این همه امکانات رو یکجا با هم در اختیار کاربر بذاره، قابلیت سیو شدن چت ها تو فضای ابریش واقعا فوق العادست، اینکه تو صفحه چت میتونی لینک ها یا فایل ها و ویدیو و عکس ها رو به تفکیک ببینی رو هیچ مسنجری نداره (shared link, shared file, shared media) ، برای تمامی دستگاه ها نسخه مخصوص خودشو داره، یه پشتیبای خیلی قوی داره که به سرعت مشکلاتشو رفع میکنن و تند تند آپدیت میکنن مسنجرشو، چت ها هیچوقت پاک نمیشن و تو همه دستگاه ها به راحتی بهشون دسترسی دارید، واقعا تلگرام بی نظیره، من خیلی دنبال جایگزین برای تلگرام گشتم، مسنجری که نسخه دسکتاپ داشته باشه و امکانات در حد تلگرام بهم بده ولی واقعا هیچ مسنجری به گرد پاش نمیرسه از لحاظ امکانات
  امیدوارم هیچوقت فیلتر نشه

 7. Avatar
  ali snone

  شاید فیلتر بشه شایدم نشه
  ولی واقعا ممنونم که حرف دل مردم و زدید،خیلی شجاعانه و قابل احترام بود،مهم اینه که بفهمن ما بازیچه دست اونا نیستیم،برده شونم نیستیم.ما درک میکنیم و واکنش نشون میدیم
  اگه فیلتر بشه و واکنش نشون بدیم،میشه درک کرد سطح اجتماعی ما بالا رفته،که از قالب رعیتی بیرون اومدیم و تو سری خور نیستیم.حقوقی قائلیم برای خودمون،و اگه بهمون ندن،خودمون برای گرفتنش وارد عمل میشیم
  مثل کمپین تحریم خودرو داخلی،که طی۱۰۰سال اخیر بی سابقه بوده!و میشه گفت اولین حرکت کاملا”مردمی”که بدون سردستگی کسی راه افتاده و اثر گذار بوده
  البته مسئولین،بی توجه به مردم،با حمایت هاشون کالبد بی روح و ورشکسته اونارو به دوش میکشن هنوز…

 8. Avatar
  rtmrezanone

  تلگرام
  تنها بدیش
  همون ربات ها هستن
  که گروه رو به گند میکشن

  دقت کردین گروه ها و یا کانال ها بعد از اومدن این ربات ها سریع تخلیه میشن .

 9. Avatar
  Vladnone

  http://www.uppic.com/uploads/14454215911.jpg

 10. Avatar
  HM-R O Y A Lnone

  مشکل یک سری ایرانی های بی جنبه و افراطی هستند که همیشه هر کجا که باشند با کارهایشان آنجا را به گند میکشند …( و این قضیه محیط و زمان و مسنجر و… نمیشناسد!!) اینستاگرام و مسنجر های رایگان مثل تلگرام و Whatsapp و وایبر که شده ابزار تبلیغات توسط یک عده سوء استفاده گر .

 11. Avatar
  eulernone

  فیلتر کنید بره اینها رو ! تازگیها ایرانیها رفتند تو پیج هنرپیشه سابق هرچی فحاشی کردند ! ادمهایی که خودشون را اخر اخلاقیات می دانستند هر چی فحش +۱۸ بوده به یک زن دادند من لاییک تاحالا جرات نکردم به یک زن کوچکترین توهینی بکنم

 12. Avatar

  واقعا دمت گرم با این شجاعتت شاید زیادم نبود اما واسه ما که تا حالا ندیدیم کسی کوچکترین اعتراضی کنه واقعا جالب بود.با تشکر از نویسنده محترم

 13. Avatar
  amiirnone

  خیلی خوب و شجاعانه بود متن، دمت گرم،مردم رو که نمیتونن از تکنولوژی محروم کنن، این تازه اول راهه ارتباطاته! چند سال دیگه ارتباط از اینم راحت تر میشه! نمیدونم چرا اینقد از ارتباط مردم با همدیگه ترس دارن! با این کارا چیزی درست نمیشه آخه، واقعا اینقد نمیفهمن اینو؟!!! جالبه واقعا! ویچت و وایبر رو فیلتر کردن، تلگرام اومد، تلگرامم فیلتر کنن یه چیز دیگه میاد! مگه اینکه بخوان کلا هی فیلتر کنن هر چی میاد! بعدم بگن ما دیکتاتور نیستیم! این کانال ها اگه بهونه دستشون نده خوبه، به بهونه مطالب کانال ها فیلتر نکنن!

 14. Avatar
  sanamrezaeenone

  دلایلی که لاین رو به تلگرام ترجیح میدم:

  خز نشدن استیکرا ( تو تلگرام استیکر داشتن خز شده من خودم فقط ۵ تا استیکر ساختم ولی تو لاین یه استیکر تو داری که خاصه خیلیا ندارنش)

  لاین کاملا یک شبکه اجتماعی هست با قابلیت لایک ، کامنت ، ساخت پیج ،شیردلم کردن و…

  لاین امکان تماس تصویری و صوتی رایگان داره

  تو لاین میشه یه پیج مدحرفو ریپورت کرد تا پاک شه

  لاین تم های قشنگ داره میشه شخصی سازی کردش

  لاین میشه تو تنظیماتش کیف تصاویر ارسالی رو کم کرد تا حجم دیتا کمتری استفاده شه

  لاین خودش قفل داره از خودش میشه تنظیم کرد به اپلیکیشن قفل کردن دیگه نیاز نداره

  لاین قابلیت ورود حتی بدون شماره از طریق فیس بوک رو داره که دیگه اگه نخوای تورو با شمارت پیدا نکنن

  تو لاین اگه تو یه گروه بخوان بیارنت اول خودت باید جوین رو بدی مثه تلگرام همینطوری نمیارنت

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 19,866 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,754 ترنج
 3. 3# m.b - 13,949 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,911 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,426 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,124 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,898 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,893 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,766 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی