8 + چهارده =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

جلوگیری از تبلیغ اینستاگرام در صدا و سیما

نوشته

10 ماه قبل | 4 دیدگاه | اخبار داخلی، شبکه‌های اجتماعی

اگر شما تلویزیون نگاه کنید، گویا برنامه های مختلف از تریبون خود استفاده می کنند تا صفحه اینستاگرام خود را تقویت کنند. مرکز ملی فضای مجازی با این موضوع مخالف بوده و یا به عبارت بهتر، با “تبلیغ شدن” اینستاگرام مخالف بوده و برای این کار ابلاغیه ای به صدا و سیما ارسال کرده است. محتوای این ابلاغیه جلوگیری از تبلیغ اینستاگرام در صدا و سیما است. آن ها می خواهند تبلیغ پیام رسان بومی در رسانه ملی انجام شود. البته که ما می دانیم اینستاگرام یک پیام رسان نیست و شبکه اجتماعی محسوب می شود (هر چند می توان با آن پیام هم داد).

جلوگیری از تبلیغ اینستاگرام در صدا و سیما

معاون مرکز ملی فضای مجازی از ارسال ابلاغیه ای به سازمان صداوسیما برای جلوگیری از تبلیغ شبکه اجتماعی اینستاگرام خبر داد و خواستار فراهم شدن زمینه تبلیغ پیام رسان های بومی در رسانه ملی شد.

مدتی است آنتن پخش زنده و غیرزنده رسانه ملی، درگیر جذب مخاطب و فالوئر برای شبکه اجتماعی اینستاگرام است.

برنامه های مختلف صدا و سیما برای ارتباط بهتر با مخاطبان خود در صفحات اینستاگرام فعالیت می کنند و از زمان شروع برنامه از مخاطب می خواهند با دنبال کردن صفحه آن برنامه در اینستاگرام و ارسال پیام، نظرات و یا درخواست خود را با عوامل تولید این برنامه در میان بگذارند. در فواصل مختلف این برنامه ها نیز مجری، نظراتی که از سوی بینندگان در صفحه اینستاگرام برنامه درج می شود را می خواند.

فرصت رایگان تبلیغ از سوی رسانه ملی به یک شبکه اجتماعی که تابع قوانین کشور ما نبوده و تلاش برای هدایت بینندگان به سمت این شبکه، در حالی صورت می گیرد که مطابق با سند ساماندهی پیام رسان های اجتماعی مصوب شورای عالی فضای مجازی، حمایت از پیام رسان های بومی از جمله وظایف سازمان صداوسیما است.

اقدام رسانه ملی در تبلیغ شبکه خارجی اینستاگرام، با آنچه که در اهداف اسناد بالادستی نظام برای تولید و مدیریت محتوای سالم و فاخر فضای مجازی دیده شده است منافات دارد و کارشناسان بسیاری آن را تناقض آشکار در عمل به مصوبات شورای عالی فضای مجازی و سیاستگذاری در حوزه حاکمیت فضای مجازی می دانند.

اینستاگرام

اینستاگرام

امیر خوراکیان، معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی در گفتگو با خبرنگار مهر، با بیان اینکه ما در حوزه حضور پیام رسان های بومی در رسانه ملی ضعف داریم و در حال پیگیری این موضوع هستیم، اظهار داشت: در این فضا ملاحظاتی وجود دارد که رسانه ملی باید به آن توجه کند.

وی گفت:

سازمان صدا و سیما مطابق با بند مصوب سند حمایت از پیام رسان های داخلی، در این جهت مسئولیت دارد و ما در تلاش هستیم که سازوکار دقیق و روشنی برای پیام رسان های بومی تعیین شود تا هم بتوانند با یک شرایط مطلوب مستقیما خودشان را در رسانه ملی تبلیغ کنند و هم در برنامه ها، کارها و فعالیت هایی که رسانه ملی قصد دارد بینندگان را به یک شبکه در فضای مجازی ارجاع دهد، از ظرفیت پیام رسان های داخلی استفاده کند.

معاون محتوای مرکز ملی فضای مجازی ادامه داد:

تاکیدمان این است که پیام رسان های خارجی که فاقد مجوز هستند و هیچ تعامل و همکاری با کشور ندارند، در اولویت تبلیغ در تلویزیون به هیچ عنوان نباشند.

وی با اشاره به اقدام سازمان صدا و سیما در هدایت کاربران به سمت شبکه اجتماعی اینستاگرام گفت: ما در مرکز ملی فضای مجازی، مخالفت خود را با این اقدام سازمان صدا و سیما در قالب ارسال ابلاغیه ای به این سازمان اعلام کردیم و پیگیر موضوع بوده و جلسات مشترکی نیز با سازمان صدا و سیما داشته ایم.

خوراکیان افزود:

به شدت دنبال این هستیم که هم پیام رسان های خارجی در برنامه های رسانه ملی معرفی نشوند و هم ظرفیت برای استفاده پیام رسان های بومی از این فضا، فراهم شود.

وی ادامه داد:

برای صدا و سیما هم مساله قابل توجهی خواهد بود که پیام رسان بومی را معرفی کند. چرا که وقتی پیام رسان خارجی را معرفی می کند نمی تواند درآمدی داشته باشد اما برخی از پیام رسان های داخلی حتی حاضر هستند برای تبلیغ در رسانه ملی، مشارکت مالی داشته باشند.

معاون مرکز ملی فضای مجازی گفت: ما این موضوع را به صورت مکتوب به صدا و سیما ابلاغ کرده و اعلام کردیم که با تبلیغ اینستاگرام به این شکل مخالف هستیم. در این راستا عنوان شد که پیشنهاد و توصیه ما این است که مبتنی بر سند پیام رسان های اجتماعی مصوب شورای عالی فضای مجازی، زمینه برای تبلیغ پیام رسان های داخلی در رسانه ملی فراهم شود. امیدواریم این اتفاق بیافتد.

نظر شما چیست؟ من با این عبارت تمام می کنم که ما هنوز می دانیم که اینستاگرام یک شبکه اجتماعی است نه پیام رسان و ما شبکه اجتماعی مانند اینستاگرام در کشور نداریم. شاید سرویس هایی باشند که شبیه به اینستاگرام باشند اما نه “شمول” و نه “توانایی” آن را ارایه نمی کنند.

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. aliasadaliasad
  ترنجِ رسیده
  10
  2

  اینستا و تلگرام مردم رو آگاه کردن معلومه ازشون متنفرن

 2. Client killClient kill
  ترنجِ رسیده

  باشه مثلا الکی ما نمیدونیم اینستاگرام چیه.

 3. AuroroAuroro
  ترنجِ خیلی رسیده
  7
  2

  اینستاگرام مثل آب میمونه، لازم نیست تبلیغ بشه مردم خودشون میرن دنبالش صداسیما هم بیخودی زحمت نکشه، یا اینکار فقط فالورای برنامه ی خودشون کمتر میشه.

  دیدیم بومی سازیتونم چطور بود، یا میرید پیامرسان داخلی یا تلگرامو ده برابر حساب میکنیم.

 4. Milad7milad7ir
  سوپر ترنج

  صدا و سیمای میلی… 😐

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,912 ترنج
 2. 2# ahmad - 17,077 ترنج
 3. 3# m.b - 15,539 ترنج
 4. 4# Mahdi - 13,483 ترنج
 5. 5# Sajad - 12,470 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,466 ترنج
 7. 7# Dr.Nazer - 9,244 ترنج
 8. 8# The Destroyer - 9,192 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,152 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,787 ترنج
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی