یک × 5 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

وضعیت گرانی موبایل تا کی ادامه دارد؟

سینا عطایی

نوشته

10 ماه قبل | 42 دیدگاه | اخبار داخلی

رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی با برشمردن دلایل گرانی گوشی موبایل گفت: امسال به دلیل قطع واردات تلفن همراه، شاهد کمبود گوشی و در نهایت افزایش قیمت‌ها هستیم.

گرانی موبایل

به گزارش خبرگزاری تسنیم، مهدی محبی افزود: به دلیل شیوع ویروس کرونا از بهمن ماه سال گذشته در کشور‌های همسایه و کشور خودمان و تعطیلی کسب و کار‌ها و همچنین برنامه‌های آموزشی که وزارت آموزش و پرورش برای ادامه روند آموزش با نام “شاد” در کشور ارائه کرد مصرف گوشی در کشور به شدت بالا رفت و باعث کمبود گوشی تلفن همراه در کشور شد.

وی البته بدون اشاره به فعالیت های سوداگرانه در این بازار گفت: نیاز کشور ماهیانه یک و نیم میلیون گوشی بود که در ماه‌های فروردین و اردیبهشت امسال فقط 700 هزار گوشی وارد کشور شده که خودش یک و نیم میلیون کسری دارد.

رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی افزود: بانک مرکزی باید برای جبران این کمبود وارد این بازار شود و از این صنف حمایت و ارز مورد نیاز واردات گوشی را تامین کند تا واردکنندگان بتوانند گوشی به اندازه کافی وارد بازار کنند.

محبی گفت: آمار شرکت‌های واردکننده در حال حاضر حاکی از آن است که حدود 500 هزار گوشی در گمرک و انبار‌ها وجود دارد و با کمک بانک مرکزی می‌شود این گوشی‌ها را ترخیص کرد.

وی افزود: هم اکنون بازار خرید و فروش گوشی به آرامی در جریان است، اما گرانی دلار تاثیر بسیار زیادی بر قیمت‌ها گذاشته و آرامش را از بازار این کالا سلب کرده است.

رئیس اتحادیه صنف دستگاه‌های مخابراتی و ارتباطی گفت: خرید و فروش تلفن همراه حتما باید از فروشگاه‌های قانونی و دارای جواز کسب از اتحادیه باشد و همه تعمیرکاران گوشی تلفن همراه نیز باید حتما دارای جواز اتحادیه باشند و غیر از این تخلف محسوب می‌شود ضمن اینکه مردم می‌توانند با مراجعه به سایت اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی تهران، شکایت خود را مطرح و پیگیری کنند.

محبی در پایان افزود: اگر سایتی در فضای مجازی مشغول خدمات فروش گوشی و یا تعمیرات آن است مردم حتما باید قبل از مراجعه به این سایت‌ها اسم و نام و نشانی آن سایت را در سایت اتحادیه چک کنند تا مورد تایید این اتحادیه باشد.

 

آیا هفته پیش رو تلفن همراه بخریم؟

پرفروشترین موبایل های ۲۰۱۹

پرفروشترین موبایل های ۲۰۱۹

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: تقاضا برای استفاده از موبایل افزایش داشته است و همین عامل باعث کاهش جزئی قیمت موبایل در بازار شده است.

حدود ۳ ماهی می شود که شاهد افزایش قیمت موبایل در بازار هستیم که همین امر باعث کاهش تقاضا در بازار شده است. زمانی که سری به بازار موبایل بزنیم دیگر از گوشی‌های کمتر از ۲ میلیون تومان خبری نیست. قیمت گوشی تلفن همراه در روزهای اخیر افزایش قابل توجهی داشته و ارزان‌ترین موبایل‌هایی که در بازار وجود دارند، از حداقل حقوق کارگری هم گران‌تر هستند.

افزایش بی سرو صدا قیمت موبایل از قبل عید باعث شد تا تقاضا برای این محصول کم شود. به نوعی این افزایش قیمت نوعی شوکه بود. یکی از متقاضایان خرید گوشی ادعا دارد که قبل از عید قصد خرید تلفن همراهی با قیمت ۸ میلیون تومان را داشته است که پس از عید قیمت همان کالا به ۱۲ میلیون تومان رسید.

به گفته کارشناسان، بخش جزئی از دلیل افزایش قیمت موبایل به نوسانات نرخ ارز برمی گردد، اما بیشتر این افزایش بسته به بحث واردات است. اگرچه قیمت گوشی تلفن همراه در بازار به صورت حبابی در حال افزایش است، اما تا زمانی که واردات آن سرعت نگیرد و عرضه و تقاضا همخوانی نداشته باشد، احتمال بالا رفتن قیمت موبایل وجود دارد.

در این روزها فرقی نمی‌کند به دنبال چه برند یا چه مدل تلفن همراهی باشید، زمانی که به بازار موبایل سری می زنیم به دلیل اینکه قیمت ها بالاست  باید قید خرید را زد. حدود یک هفته ای می شود که شاهد کاهش قیمت موبایل در بازار هستیم و مشاهدات میدانی نشان داده است که قیمت ها روند نزولی را دارد. حال سوالی که پیش می آید آیا همچنان شاهد کاهش قیمت این کالا خواهیم بود یا مجدا قیمت آن افزایش خواهد داشت؟

قیمت موبایل در سراشیبی قیمت 

ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه با بیان اینکه بازار تلفن همراه شدت هم اکنون بازار تلفن همراه راکد است، گفت: به دلیل اینکه موبایل تولید داخل نداریم  و این کالا با قیمت ارز وارد کشور می شود، بنابراین قیمت این کالا بستگی شدید به قیمت ارز دارد و در حال حاضر شاهد افزایش قیمت ارز در جهان هستیم.

این مقام مسئول ادامه داد: تقاضا برای استفاده از موبایل افزایش داشته است و همین عامل باعث کاهش جزئی قیمت موبایل در بازار شده است و از این رو در یک هفته اخیر شاهد کاهش قیمت موبایل در بازار بودیم.

درستی تشریح کرد: امیدواریم با تغییراتی که در وزارت صمت صورت گرفته است، گره گشایی برای این بازار باشد و به ثبات نسبی برسد. با افزایش قیمت موبایل مغازه داران آسیب های فراوانی دیده اند و در گذشته امورات خود را بهتر از حال حاضر می گذراندند.

او گفت: هفته آینده مقداری بازارقیمت موبایل در به  آرامش خواهد رسید و قیمت ها مشخص خواهد شد.   بازار نیاز به ثبات دارد تا مردم قدرت خریدشان افزایش یابد.

این مقام مسئول درخصوص کاهش قیمت تلفن همراه در هفته های آینده، تشریح کرد: پیش بینی می شود قیمت تلفن همراه در هفته های آینده کاهش داشته باشد چرا که قیمت ها به ثبات نسبی خواهد رسید و از این حالت التهابی خارج خواهد شد.

پژمان احمدی یکی از فروشندگان موبایل  در خصوص بازار موبایل، گفت: هر ساله در نزدیکی شب عید شاهد افزایش تقاضای موبایل در بازار بودیم که امسال این میزان به نصف رسید. پاساژها از قبل عید تعطیل شدند و همین عامل باعث افت تقاضا در بازار شد.

او گفت: بعد از تعطیلات نوروزی و با بازگشایی پاساژها، مقداری تقاضا وجود داشت اما به شدت شاهد افزایش قیمت ها بودیم و همین عامل باعث کاهش تقاضا در بازار شد. عرضه و تقاضا در بازار باعث نوسانات قیمت موبایل می شود که اکنون تقاضا برای خرید موبایل زیاد است به همین دلیل قیمت تلفن همراه روند صعودی را دارد.

این فروشنده موبایل ادامه داد: در حال حاضر حدود یک هفته ای می شود که شاهد کاهش قیمت موبایل بودیم و پیش بینی می شود که این کالا به قیمت نسبی برسد. هم اکنون به شدت بازار آرامی را پشت سر می‌گذاریم، اما امیدوارم که در هفته های آینده  این مشکل برطرف شود و شاهد رونق این صنف باشیم.

پرفروشترین موبایل های ۲۰۱۹

پرفروشترین موبایل های ۲۰۱۹

از هم گسستگی زنجیره تامین و عرضه تلفن همراه در کشور
رضا دیهیمی، نایب‌رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و تجهیزات جانبی، ضمن اشاره به از هم گسستگی زنجیره تامین و عرضه تلفن همراه در کشور، در مورد تاثیر بحران کرونا بر اقتصاد صنف تلفن همراه گفت: متاسفانه از اوایل اسفند که رشد شیوع بیماری کرونا در ایران آغاز شد، مشکلاتی برای این صنف بوجود آمد. نخستتین تاثیرات شیوع کرونا در صنف موبایل شامل حال حلقه‌ اول این زنجیره یعنی واردکنندگان شد.

رییس انجمن واردکنندگان موبایل، تبلت و تجهیزات جانبی افزود: بهتر است بدانید در این لحظه که با هم گفت‌وگو می‌کنیم هیچ باری از دبی به ایران نمی‌رسد چرا که راه‌های دبی و عراق (اربیل) به ایران بسته شده و پرواز و در نتیجه کارگویی صورت نمی‌گیرد. به‌عبارتی اولین مشکل آن است که واردکنندگان امکان ارسال کالا به ایران را ندارند.

نایب رئیس انجمن واردکنندگان موبایل با اشاره به افزایش جهانی قیمت موبایل به دلیلی شیوع کرونا گفت: کروناویروس همزمان با شروع سال نوی میلادی ۲۰۲۰ در چین و سپس کشورهای دیگر شیوع پیدا کرد. در نتیجه کارخانه‌های برندهای بزرگ از قبیل اپل و سامسونگ در چین به تعطیلی کشیده شد و با توجه به همزمانی با سال نو کمبود کالا در دبی و هنگ کنگ و… باعث افزایش قیمت کالا در سراسر جهان شد. معضل بزرگ این است که زمانی برای پایان این بحران تعیین نشده و البته ما امیدواریم انشاالله هرچه سریع‌تر اوضاع به سامان برسد.

او افزود: هم اکنون که کشور با این بحران مواجه شده است، دغدغه همه ما عبور از این شرایط است و باید تلاش کنیم تا هرچه زودتر شرایط را به حالت عادی برگردانیم. اما نباید از این موضوع هم  غافل شویم که در این دوران بسیاری از کسب و کارها آسیب دیده اند و باید از هم اکنون چاره ای برای حل مشکل آنها در پساکرونا بیاندیشیم.

حال باید منتظر ماند تا قیمت ارز به یک ثبات نسبی برسد و در برابر آن واردات موبایل تعیین و تکلیف شود چرا که این گونه شاهد کاهش قیمت تلفن همراه در بازار خواهیم بود.

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  YusefBaron
  ترنجِ نرسیده
  37
  1

  وضعیت گرانی موبایل تا کی ادامه دارد؟
  پاسخ: تا وقت گل نی…

 2. afsoon
  afsoonafsoon
  ترنجِ خیلی رسیده
  27
  1

  ریجستری رو همینجوری یهویی آوردید یهویی گرانش کردید .کم هم واردات میشه .دلار هم که گران .چجوری ارزان بشه آخه .یه کوش

 3. afsoon
  afsoonafsoon
  ترنجِ خیلی رسیده
  21
  2

  یه گوشی میان رده صدو هفتاد دلاری رو قاچاقی و با ریجستری مسافری باید خرید ۴ ملیون یعنی انگاری دلار بیست هزار تومنه .همون رو واردات رسمی و گارانتی دار باید بخری ۵ ملیون ..

 4. Mahdi
  Mahdigazambor
  ترنج لاگژری
  22
  3

  تا شقایق هست زندگی باید کرد
  تا …. هست گرانی باید تحمل کرد

 5. Soheil Rezayi
  Soheil RezayiSoheil Rezayi
  ترنجِ رسیده
  8
  6

  نسخه جهانی ولوت در ایتالیا رونمایی شد :
  تفاوت ها 👇👇👇

  رم ۶ گیگ در جهانی
  ۸ گیگ در کره

  اسنپ 765G در جهانی ( حدود ۳۰% گرافیک قوی تر )
  اسنپ 765 در کره

  وجود نسخه فورجی ( چیپست نامعلوم )

  • peroozi
   perooziperoozi
   ترنجِ خیلی رسیده
   6
   4

   الجی جدیدأ هم مادربرد میسوزونه!؟.

   • ALD
    ALDALD
    ترنجِ نرسیده
    8
    3

    کلا این بشر شانسیه ولی اغلب این مشکل تو جی4 بود
    من خودم جی5 داشتم دارم و خواهم داشت
    به جز باتری ک حا ملم کرده گوشیه درجه یکیه
    ولی از من ب همه الجی نخرید اگه عشق آپدیتین
    و الجی نخرید اگه دلتون ی رابط کاربری پر و پیمون میخواد
    کلا نخرید

 6. Avatar
  MohammadrMohammadr
  ترنجِ خیلی رسیده
  10
  1

  ” ابراهیم درستی رئیس اتحادیه فروشندگان تلفن همراه با بیان اینکه بازار تلفن همراه شدت هم اکنون بازار تلفن همراه راکد است”
  “این مقام مسئول ادامه داد: تقاضا برای استفاده از موبایل افزایش داشته است”
  خوشم میاد پر تناقضین مسئولین محترم(!!!!)
  (=(

 7. Finch
  FinchHelio
  ترنجِ خیلی رسیده
  13
  1

  تا قیامِ قیامت ادامه داره😐💙

 8. Soheil Rezayi
  Soheil RezayiSoheil Rezayi
  ترنجِ رسیده
  5
  1

  از ۲۰۱۷ به بعد نه
  سه ساله به صورت کامل بردسوزی ال جی برطرف شده

 9. Soheil Rezayi
  Soheil RezayiSoheil Rezayi
  ترنجِ رسیده
  4
  4

  رابط کاربری پر و پیمون ؟؟
  قابلیت های دوربین پرچمدارای ال جی هنوز هم از اکسپریا وان مارک دو بیشتر هس

  در ضمن یه بررسی تخصصی V60 رو در GSMARENA بخون

  • peroozi
   perooziperoozi
   ترنجِ خیلی رسیده
   7
   1

   الجی طرح های خوبی زده و بهتر از سامی است…
   کلا دو شرکت سایه هم را میزنن تو همه چی تی وی و…
   مثلا طرح ایدیو زوم و اسپیکر جلو زیر صفحه نمایش و…
   اکسپریا هم طرح جسورانیه زده…همین مدلی که گفتید…
   دو شرکت تو باطری نمیدونم میترسن یا که چی حجم باطریشون را افزایش بدهند…
   اگه الجی یه چند تا طرح دیگه لو بده خوب میشه😀

  • Avatar
   AMER 1AMER 1
   ترنجِ نرسیده
   3
   1

   سهیل جان بر چه اساسی میگی قابلیت های دوربین پرچمدارهای الجی از اکسپریا وان مارک 2بیشتر هست وقتی گوشی اکسپریا هنوز به بازار عرضه نشده و در حد پیش فروش هست وقتی هنوز تست نشده
   بر اساس کدوم منبع و بر اساس کدوم مدرک!

 10. V800B
  V800BV800B
  ترنجِ خیلی رسیده
  7
  1

  تا وقتی ک مردم استقبال کنن و بخرن
  جالا ی عده نیاز دارن گوشی سون خرابه یا دلایل قانع کننده ک هیچی
  اونای ک الکی میخرن دارن دامن میزنن ب گرونی
  حقا ک ملت با فرهنگی نیستم
  هیچ جوره ب فکر خودمون نیسیم

 11. m.b
  m.bm.b
  ترنج لاگژری
  3
  3

  https://www.gizmochina.com/2020/05/25/redmi-to-launch-a-¥1000-140-phone-powered-by-upcoming-snapdragon-sm6350-5g-chip/

  همونطور که گفتم موبایل 140 دلاری 5g اگر قرار باشه وجود داشته باشه اولیش ردمیه…
  خبر هانر از اول سر بی دقتی یه سری بازگو کننده از نویسنده های سایت پخش شد…
  شایعه شد ردمی میخواد 140 دلاری 5g بسازه و گفتن رقیب این گوشی 140 دلاری مثلاً سری آنر 10x هست که تهشم 262 دلار قیمتش بود… اگر قرار باشه عملی بشه(چون انجامش کار خیلی سختیه) اولی ردمیه…

 12. m.b
  m.bm.b
  ترنج لاگژری
  1
  2

  یه خبر برای mi 9t دار ها…

  https://www.gizchina.com/2020/05/25/redmi-k20-mi-9t-is-getting-miui-12-global-stable-rom/

  خودمم تعجب کردم… فکر کنم آپدیت شبانه باشه نه اصلی…

  • Finch
   FinchHelio
   ترنجِ خیلی رسیده
   2
   1

   وای مصطفی امروز با ایموشن ۱۰ کار کردم خیلی رابط و استاتوس بار و ستینگش عوض شده بود
   خیلی خوشم اومد
   با ایموشن ۱۰ کار کردی تاحالا؟
   پ.ن: شدیداً حالم از ایموشن ۸و۹ بهم میخوره

   • m.b
    m.bm.b
    ترنج لاگژری

    نه… منم از نوتیفیکیشن بار miui 9 خوشم نمیومد…
    11 برای همه دلپذیره چون ساده و شکیل هست… 12 هم که سلطانه اما سلیقه‌ایه و شاید بعضی ها نخوان چیدمان اونشکلی و فکر کنم اولین گوشی‌ای باشه که حتی تو انتخاب نوتیفیکیشن بار و استاتوس بارت هم آزادی و دو نوع همین miui 11 و نوع جدید miui 12 همزمان تو miui 12 هست و هرکدومش رو بخوای میتونی استفاده کنی… من 12 رو میذارم قطعاً…
    منوی ریسنت هم قطعاً کلاسیک…

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری
     2
     2

     استاد من هنوزم نمیدونم از کدوم بخش وان‌یوآی فیلم بدم، انقد باش کار کردم و تکراری شده دیگه جای خیلی جذابی نمیبینم…😐😂

    • m.b
     m.bm.b
     ترنج لاگژری
     4
     3

     برای تو خب جذاب نیست… برای ما جذابه اگر هم دیگه دیدی خیلی جذاب نیست یه فیلم جذاب از خودت بفرست…😅👌
     ببین راهی نداری… یا فیلم از oneui یا فیلم از خودت… 😂

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری
     2
     2

     خب لامصب یکم راهنمایی کن از کدوم بخشا بگیرم😂

    • m.b
     m.bm.b
     ترنج لاگژری
     3
     2

     اگر منظور کدوم بخشای خودته که همون security بگیری راضیم.. 😅👏
     اگر منظورت oneui هست دقیقاً از بخش میانی در قسمت پشتش بگیر… 🙂
     موفق باشید… خدانگهدارتان… 🎂🌷

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری
     2
     2

     😂😂😂😂😂😂

     الان میگیرم میفرستم…😂🤦‍♂️

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری
     1
     1

     فقط اون بخش Pointer مانندِ گرد که با لمس نمای داده میشه و هرجا کلیک یا سوایپ کنی رو نشون میده رو از کجا می‌شد فعال کرد؟! یادمه قبلاً توی Accessibillity یا Developer Options بود ولی الان چک کردم نبود. خیلی وقته ازش استفاده نکردم نمیدونم جدیداً کجا رفته…

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری
     1
     1

     نمایش داده میشه*

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری
     1
     1

     هیچی، نمیخواد پیداش کردم…

    • Finch
     FinchHelio
     ترنجِ خیلی رسیده
     2
     1

     مصطفی جان منظورم EMUI بود
     ایموشن یوآی

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری
     2
     2

     @m.b
     استاد ویدیو با رزولوشن 2280×1080 و زمان ۳:۰۸ شد ۷۲.۰۸ مگابایت و هرجا میخوام آپلودش کنم یا خیلی طول میکشه یا کلاً ارور میده یا میگه حجمش زیاده😑
     چه‌کار کنم؟!

    • m.b
     m.bm.b
     ترنج لاگژری
     1
     2

     @finch
     میدونم عزیزم…
     پرسیدی با 10 اونطوری که تو گفتی کار کردم و اول کامنت گفتم “نه…”

     @ناظر
     داداش الان نگفتم بگیر… چرا نصفه شبی خودتو عذاب دادی… 😂 کلی گفتم برام بگیر دوست دارم ببینم…

     https://filetransfer.io

     بیا اینم سایت آپلود…
     الان زحمت نکش… برو بخواب عزیزم… هر موقع راحت تر بودی اپلودش کن بفرست همه‌مون استفاده کنیم…
     دستت درد نکنه… 🌷❤️

    • Dr.Nazer
     Dr.NazerArsmdif
     ترنج لاگژری
     1
     2

     زحمت چیه دوتا گزینه رو کلیک کردم نشون دادم دیگه😂🤦‍♂️

 13. Avatar
  online_wirelessonline_wireless
  ترنجِ رسیده
  2
  1

  یه زمانی با معرفی پرچمدارا مقایسشون میکردیم که کدومشون رو بخریم ولی الان طوری شده که نمیشه بهشون نزدیک شد

 14. Milad7
  Milad7milad7ir
  ترنج لاگژری
  2
  1

  تا الان 1000 تا از این مصاحبه ها روی همین سایت کار شده….

 15. Milad7
  Milad7milad7ir
  ترنج لاگژری
  2
  1

  خلاصه مطلب اینکه در ایران کلا هر کالایی حتی اگر مقطعی هم ارزان بشه اما در بلند مدت افزایش خواهد یافت! پس اگر پولش را دارید همین الان خرید کنید!

 16. Avatar
  HasanHoseinPoorHasanHoseinPoor
  ترنجِ نرسیده
  1
  1

  تا وقتی حکومت بخواد همه چیز برامون‌ آرزو کنه

 17. Avatar
  AminAmin1992
  ترنجِ خیلی رسیده

  دیگه حتی شیائومی که به گوشی اقتصادی زدن هم معروفه نمیشه گرفت چند روز پیش mi10 pro رو قیمت کردیم 17.500 🙄

 18. Avatar
  şæęðsaeedjavan
  ترنجِ نرسیده

  وضعیت گرانی موبایل تا کی ادامه دارد؟
  تا ابد

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 19,635 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,662 ترنج
 3. 3# m.b - 13,826 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,725 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,355 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,406 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,096 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,859 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,855 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,755 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی