16 + 16 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

نظر وزیر ارتباطات درباره بسته شدن سایت های دانلود فیلم

سینا عطایی

نوشته

1 سال قبل | 12 دیدگاه | اخبار داخلی

در حالی که این روزها دانلود فیلم و سریال از وب‌سایت‌های ایرانی با مشکل مواجه شده، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر این‌که در موضوع فیلترینگ اختیاری ندارد، دستور دادستانی به ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی وب را علت بسته شدن سایت‌های دانلود فیلم دانست. در ادامه با ترنجی‌ همراه باشید تا نظر وزیر ارتباطات درباره بسته شدن سایت های دانلود فیلم را مرور کنیم.

بسته شدن سایت های دانلود فیلم

اینترنت ماهواره ای

وب‌سایت‌های ایرانی ارائه‌دهنده فیلم‌ها و سریال‌های خارجی چند روزی است که دچار مشکل شده اند. اگر به این سایت‌ها مراجعه کنید، لینک‌های دانلود غیرفعال است و آنطور که به نظر می‌رسد، سرورهای داخلی آن‌ها قطع شده است. این مشکل پیش از این هم برای یکی از معروف‌ترین وب‌سایت‌های دانلود فیلم اتفاق افتاده بود.

پس از این اتفاقات، شایعاتی مبنی بر شکایت VODهای ایرانی که به انتشار فیلم‌ها و سریال‌های خارجی به صورت دوبله اقدام می‌کردند، مطرح شد و کاربران هم پیام‌ها و کامنت‌های بسیاری در صفحات شبکه‌های اجتماعی این VODها و هم‌چنین شبکه‌های خارجی پخش‌کننده فیلم و سریال ارسال کردند تا اعتراض خود را نسبت به این موضوع اعلام کنند.

این در حالی است که به نظر می‌رسد دستور دادستانی به ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی وب منجر به اختلال در سرورهای دانلود شده است؛ دستوری که شرکت‌های ارائه خدمات میزبانی (FCPها یا ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی) را مکلف کرده از ارائه هرگونه سرویس به دامنه‌هایی که در حال حاضر در سامانه پالایش کشور فیلتر هستند، خودداری کنند و همچنین دستور داده باید از ادامه فعالیت این دامنه‌ها خودداری شود.

از طرفی در حالی که بسیاری از کاربران توییتر به اختلال در سرورهای دانلود فیلم در سایت‌ها واکنش نشان داده و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات را مسوول این موضوع می دانند، محمدجواد آذری جهرمی در پاسخ به این انتقادات نوشت:

“بسته شدن سایت‌های دانلود فیلم به من مربوط نیست. دادستانی به ارائه‌دهندگان خدمات میزبانی وب دستور داده، این وسط من هیچ کاره‌ام“.

او در پاسخ به کاربری که پرسیده بود، آیا او یک مقام تشریفاتی است نیز گفت: مسئولیت ما وصل است، در قطع همان مقام تشریفاتی هم نیستیم.
برخی دیگر به اختیارات وزیر اشاره کردند که از آن برای جلوگیری از فیلتر سایت‌ها استفاده کند که‌ آذری‌ جهرمی در پاسخ نوشت: وزیر ارتباطات در فیلترینگ اختیاری ندارد که از آن استفاده کند. باور کنید اگر داشتم، از این اختیار مدت‌ها پیش استفاده می‌کردم.

وزیر ارتباطات همچنین با اشاره به روند فیلتر این سایت‌های ایرانی دانلود فیلم، گفت:

فردا همه این سایت‌ها سرورهایشان را از ایران بیرون می‌برند و راه می‌اندازند و دوباره بازار مافیای فیلترشکن رونق می‌گیرد. خیلی از کشورها با مشکل عدم رعایت کپی رایت مواجه هستند و شیوه‌های بهتری برای مدیریت این مشکل دارند.

او همچنین خاطرنشان کرده است: البته ما برای اصلاح امور، درخواست یک استفساریه داده‌ایم در مورد لایحه؛ چون اصلاح قانون جرایم رایانه‌ای که اکنون بخشی از قانون مجازات اسلامی است، بدون تایید دستگاه قضایی حتی در صورت تصویب در مجلس، از سوی شورای نگهبان رد خواهد شد.

موضوع فیلترینگ البته همواره مورد توجه کاربران اینترنتی بوده و وزیر ارتباطات هم بارها مورد آماج حمله‌های آن‌ها قرار گرفته است. اما هر بار به این موضوع اشاره کرده که وزارت ارتباطات تصمیم‌گیرنده فیلترینگ سایت‌ها نیست و حتی بارها سعی در رفع فیلترینگ داشته، اما تلاش‌هایش راه به جایی نبرده است.

نظر شما درباره بسته شدن سایت های دانلود فیلم چیست؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  nima.1987nima.1987
  ترنجِ رسیده
  15
  5

  همش میگه من هیچ کارم!
  اگه یه مترسکی هستی چرا نمیری کنار تا یه ادم با عرضه بیاد سرکار 😐

  • Avatar
   MohammadFarhaadiMohammadFarhaadi
   ترنجِ خیلی رسیده
   9
   4

   کاری به این بابا ندارم ولی چه ربطی به عرضه و نفرش داره؟!طرف فیلترینگ جزء مسئولیتهاش نیست.مثل اینه که بگیم اگر رییس م.جلس نمیتونه ترکیب تیم ملی رو بچینه پس جاش رو بده یه آدم باعرضه تر!!!

   • Avatar
    nima.1987nima.1987
    ترنجِ رسیده

    این که تو همه چی میگه من کاره ای نیستم! عجیبه!
    بعد چرا قیاس مع الفارق میکنی!
    این تو قضیه لپ تاپا بود چند وقت یپش میگفت من هیچ کارم!
    تو قضیه فیلترینگ هم همچنین
    تو قضیه سایت هایی فیلم هم همچنین!
    پس دقیقا این چیکارس؟
    فقط یه سری چیزای خوب که باشه گردن میگیره میگه کاره منه!

 2. Avatar
  MohammadrzfMohammadrzf
  ترنجِ نرسیده
  15
  1

  ساده ترین خوشی ها هم واسه ما حرومه ……

 3. Ali007
  Ali007Ali007
  ترنجِ نرسیده
  14

  آقا ایشون که در ظاهر هیچ کارست فقط یه سوال…

  این جمله از کیست؟؟؟

  《دست وزیر ارتباطات روی دکمه فیلترینگ نخواهد رفت》

 4. HM-Royal
  HM-RoyalHM-Royal
  ترنجِ رسیده

  حماقت از خود سایتها بود که به این جماعتی که به هیچ چیزی پایبند نیستند اعتماد کردن و از سرور های داخلی استفاده کردن و در آخر چوبش رو هم خوردن … اینترانت به تفسیر اینها به درد لای جرز دیوار هم نمیخوره فقط یا میخوان انحصار درست کنن یا جلوی گردش آزاد اطلاعات رو بگیرن.

 5. HM-Royal
  HM-RoyalHM-Royal
  ترنجِ رسیده
  5
  2

  مافیای فیلتر شکن دیگه چه مزخرفیه عین بوقلمون هی تکرار میکنن همه مردم دنیا از V.-PN استفاده میکنن اونها بیشتر برای ارتباط امنتر ما بیشتر برای دسترسی به اطلاعات… اگه خیلی ناراحتی که پول به مافیا و یاکوزا نرسه با MasterCart وPaypal و… مستقیماً از شرکتهای خارجی v-=pn بخریم نه از واسطه! تازه کیفیت و سرعتش بهترم هست.😁 😂 🤣

 6. Avatar
  MohammadFarhaadiMohammadFarhaadi
  ترنجِ خیلی رسیده
  6
  1

  دقیقا این مشکل اصلی ما کاربرا با اینترانته!!!تازه هنوز هم کاملا راهش ننداختن و به قول معروف یواش گرفتن به سایتا که فراری نشن اونوقت شده این.اینا فقط میخوان بوسیله این شبکه اس.ل.ام رو صادر کنن تا بقیه رو هم بدبخت کنن و مشغولشون کنن به یه مشت چرندیات اونوقت خودشون بتونن بیشتر بچاپن!!!توصیه میکنم پارادای.س رو ببینید که چطور همه چیز برا بقیه مردم اخه برا خودشون میشه ثواب دنیا و آخرت و بهترین چیزها رو برای خودشون دارن!مثل سریعترین اینترنت زیباترین دخترها سفر راحت به خارج با بیت المال به اسم ترویج ا.س.ل.ام!!!خدایا خودت ظهور کن.

 7. Milad7
  Milad7milad7ir
  سوپر ترنج
  2
  1

  از جون مردم چی میخوان؟؟

 8. Milad7
  Milad7milad7ir
  سوپر ترنج
  2
  1

  مرحوم تاینی … روحت شاد 🙂

 9. Milad7
  Milad7milad7ir
  سوپر ترنج

  مدیریت دیبا مووی اعلام کرد به زودی برمیگردیم

 10. Avatar
  pedy6990pedy6990
  ترنجِ نرسیده

  کاش مسئولین مثل نهنگا، دست جمعی اقدام کنند، یا یه جوری Ctrl+A و سپس Shift+Del و در نهایت Enter
  این بهترین راهه که هم خدا راضیه هم خلقش.

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,172 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,889 ترنج
 3. 3# m.b - 14,078 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,098 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,519 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,148 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,956 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,926 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,774 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی