5 × یک =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

دلیل کندشدن اینترنت ایرانسل و همراه اول کمبود پهنای باند اپراتورها و طرح های تشویقی است

نوشته

1 سال قبل | 7 دیدگاه | اخبار داخلی، اینترنت

حتما شما هم متوجه کندشدن اینترنت ایرانسل و همراه اول شده اید. وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره دلیل افت شبکه تلفن همراه توضیح داد: این کیفیت بد ناشی از کمبود پهنای باند فرکانسی در دسترس اپراتورهاست و طرح‌های تشویقی آنها که به صورت رایگان به کاربران داده می‌شود و ظرفیت کانال فرکانسی را تکمیل می‌کند، نیز مزید بر علت است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره دلیل کندشدن اینترنت ایرانسل و همراه اول صحبت کنیم.

دلیل کندشدن اینترنت ایرانسل و همراه اول

اینترنت موبایل

اینترنت موبایل

محمدجواد آذری جهرمی شب گذشته در یک برنامه پخش زنده در اینستاگرام، درباره دلیل افت شبکه تلفن همراه؛ با اشاره به گزارشی از آخرین وضعیت کیفیت شبکه، اظهار کرد:

همیشه معتقد هستم کیفیت شبکه جزو حق‌الناس است و باید درباره آن گزارش داد. در یکی دو هفته اخیر کاربران به کندی شبکه تلفن همراه اعتراض کردند. به همین دلیل کمیته‌ای تشکیل دادم و از آن‌ها خواستم تا گزارش‌ها را بررسی کنند تا بتوانم نتایج به‌دست‌آمده از این طریق با شما در میان بگذارم. کیفیت شبکه مسئله‌ای است که نباید آن را یک اتفاق لحظه‌ای قلمداد کرد و برای اندازه‌گیری آن نیاز به ابزارهای دقیق است.

وی با بیان اینکه از یک سال پیش پایش کیفی شبکه را به صورت جدی آغاز کردیم، افزود: حدود  ۶۰۰۰ سنسور برای بررسی کیفیت شبکه در نقاط مختلف نصب کردیم. طبق این داده‌ها، مسیری که کاربر برای رسیدن به اینترنت طی می‌کند از گوشی تلفن همراه تا دکل مخابراتی و از آنجا به مرکز شبکه و گذرگاه اینترنت است. پس از آن هم که به سمت بین‌الملل می‌رود. در این راستا مسئولیت‌ها با گروه‌های مختلف است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در ادامه با تشریح وضعیت شبکه ملی اطلاعات بیان کرد: ما یک هسته شبکه داریم که شبکه ملی اطلاعات است. طبق تعریفی که داریم بیشترین زمانی که به صورت مجاز بسته‎های شبکه منتقل شوند از سرخس تا آبادان چیزی حدود ۴۲ میلی‌ثانیه تاخیر است که این داده‌ها از طریق سایت قابل اندازه‌گیری است. هسته شبکه ما که وظیفه اصلی ارتباطات را برعهده دارد، وضعیت سبز دارد و استاندارد است.

جهرمی ادامه داد: یک سنجه کلی داریم که نشان می‌دهد متوسط تاخیر انتقال بسته‌ها در شبکه اصلی ما حدود ۱۹ میلی‌ثانیه است و حدود چهار دهم درصد پکت لاست (packet lost) داریم. یک شرکت خصوصی نیز سامانه‌ دیگری به نام latency.ir راه‌اندازه کرده که نشان می‌دهد ما از مرکز داده در تهران به سایر نقاط کشور چه تاخیری داریم. این تاخیر در سایت‌های داخلی حدود سه میلی‌ثانیه و در دسترسی به سایت‌های خارجی بیش از ۹۰ میلی‌ثانیه است.

وی با بیان اینکه تکنولوژی 4G ما برای همه اپراتورها و شرکت‌ها به صورت متوسط از گوشی کاربر تا ۱۰ سرور حدود ۴۸ میلی‌ثانیه تاخیر را تجربه می‌کند، گفت:

در تکنولوژی نسل سوم این عدد ۸۰ میلی‌ثانیه است، یعنی چیزی حدود دو برابر نسل چهارم. در تکنولوژی مودم‌هایی که شرکت‌ها ارائه می‌دهند و اینترنت ثابت نسل چهار است، تاخیر ۵۳ میلی‌ثانیه، وایمکس ۱۴ میلی ثانیه و در ADSL نیز ۲۹ میلی‌ثانیه است، یعنی بهترین خدمات برای علاقمندان به بازی‌های رایانه‌ای خدمت وایمکس است که کمترین میزان تاخیر را دارد.

آذری جهرمی

آذری جهرمی

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سرورهای بین‌المللی، بیان کرد: ۱۰ سروری که در الکسا در رده‌بندی قرار دارند در تکنولوژی نسل چهار، تاخیر ۱۲۹ میلی‌ثانیه، نسل سوم ۱۶۳ میلی ثانیه، TD-LTE نیز ۱۳۱ میلی‌ثانیه، در وایمکس ۱۰۹ میلی‌ثانیه و ADSL هم ۶۹ میلی‌ثانیه است. اگر به پکت لاست که موجب گم شدن بسته‌ها و قطعی ارتباط می‌شود بپردازیم، ۱۰ سرور داخلی ما از گوشی‌های مختلفی که در ۶۰۰۰ سنسور اندازه‌گیری شده در نسل چهارم ۲۲ صدم درصد، در نسل سوم ۴۳ صدم درصد، در TD-LTE برابر ۲۱ صدم درصد، در وایمکس ۳۹ صدم درصد و در ADSL نیز ۲۹ صدم درصد است.

سرعت 4G در ایران واقعی است؟

جهرمی خاطرنشان کرد: برای خدمات نسل چهار و سه ایرانسل و نسل چهار همراه اول حدود استانداری را می‌بینیم اما تاخیر نسل سوم همراه اول عددی حدود ۲۳۰ میلی‌ثانیه را با سرورهای داخلی ما تجربه می‌کند که این اشکال بزرگی در شبکه است. در ارتباطات بین‌الملل نیز همینطور است و نمودار نسل سوم همراه اول کیفیت بسیار نامناسبی دارد. بنابراین در ارتباطات بین‌الملل و شبکه داخلی اختلال را تجربه نمی‌کنیم، اما کاربرانی که از نسل سوم همراه اول و نسل چهارم رایتل استفاده می‌کنند، با مشکلات جدی در کیفیت مواجه هستند.

وی درباره دلایل این مسئله توضیح داد: شبکه تلفن همراه برای انتشار خودش از فرکانس استفاده می‌کند. میزان پهنای باند در اختیار اپراتورها پارامتر حائز اهمیتی در کیفیت سرویس است. در یک ماه گذشته با توجه به نیازهای هواپیمایی کشوری داشتند، مجبور شدیم در باند ۹۰۰ مگاهرتز میزانی از پهنای باند را به سیستم هواپیمایی کشور اختصاص دهیم که از پهنای باند فرکانسی که مخصوص نسل سوم همراه اول بود، کاسته شد. خدمات وویس همراه اول هم روی همین فرکانس بود که به همین دلیل با اشباع جدی در کانال فرکانسی مواجه شده است. این کیفیت بد ناشی از کمبود پهنای باند فرکانسی در دسترس اپراتورهاست. طرح‌های تشویقی اپراتورها نیز که به صورت رایگان به کاربران داده می‌شود و ظرفیت کانال فرکانسی را تکمیل می‌کند، هم مزید بر علت است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره راه‌حل این مسئله گفت: سازمان تنظیم مقررات و اپراتورها اقداماتی را برای این موضوع در نظر گرفته‌اند. از جمله راه‌حل‌ها بازنگری در پهنای باند فرکانسی است. منطقی نیست شبکه‌ای که ظرفیتش خالی است یک پهنای باند داشته باشد و اپراتوری که مشترکین زیادتری دارد نیز همان میزان پهنای باند در اختیارش قرار گیرد. افزایش ظرفیت اتصال سایت‌های اپراتور به فیبر نوری نیز از دیگر اقدماتی است که در این خصوص انجام خواهد شد.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید این دلایل برای کندشدن اینترنت ایرانسل و همراه اول طبیعی است؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. V800BV800B
  ترنجِ خیلی رسیده
  44
  7

  شخصا میگم آذر جهرمی یکی از ترسو ترین مقام کشوری ک با پخ رنگ عوض میکنه
  ۲ ایشون نماد بارز دروغگویی هستن قشنگ صاف تو روت دروغ میگه
  ۳ مدیونید فکر کنید وابسته ب هیچ نهاد نظامی نیستن
  ۴ بسیار دو رو هست
  ۵ بسیار و بسیار مظلوم نما
  کیفیت همراه اول ک داغون ایرانسل ندارم
  ولی من نظرم یکم فرق میکنه
  دلایل کندی من بیشتر ربط میدم ب مسائل سیاسی

 2. NaranjNaranj
  ترنجِ خیلی رسیده
  32
  2

  این دلایلی که گفت قبلا هن بوده چرا حالا اینطوری شده؟
  خب بگو سیاسی هست اینقدر مزخرف تحویل نده

 3. دکتر ناظرArsmdif
  ترنج لاگژری
  34

  ایرانسل قبلا سرعتش خیلی بالا بود یه مدتیه واقعا افت کرده؛ کلیپ‌ایِ اینستا هم وسطشون چندین بار استاپ میشه و شروع میکنه به لود شدن و قبلا اینطوری نبود.

 4. UnderTakerundertaker
  ترنجِ خیلی رسیده
  27

  اینترنت ثابت TD-LTE ایرانسل منم یک هفته‌ایه که قاطی کرده .
  سرعت که افتضاس، اصلا تو اینترنت نمیره، آنتن هم بعد از چند دقیقه میره و باید دستگاه رو ریبوت کرد، هرچی هم به پشتیبانی میگفتم، میگفت ما بررسی کردیم و مشکلی نیست و اشکال از خودتونه.
  چند بار ریسیت کارخونه کردم، مودم جابجا کردم و …. و …..

  حق‌الناس؟؟؟ شما چه میدونید حق‌الناس چیه!
  تو برو دکل سیار و اختصاصی کنار ویلات واسه زنت بزار که یوقت نتش اُفت سرعتی پیدا نکنه… چت به این حرفا

 5. TaktazTaktaz
  ترنجِ نرسیده
  26

  همین آذری جهرمی کسی بود که وقتی ایرانسل اینترنت یکساله 120 گیگ با قیمت 170هزار تومان میداد اون طرح را غیر رقابتی و ظلم به بقیه اپراتورها اعلام کرده و ملغی کرد الان اینترنت یکساله 70 گیگ را باید 170 تومن بخریم حالا چی شده که به فکر حق الناس افتاده، دروغ و دو رویی از این آشکارتر

 6. dele_tanhadele_tanha
  ترنجِ نرسیده
  6
  1

  ایرانسل که سرعتش یک سوم شده. فعلا من از رایتل استفاده میکنم برای بسته نامحدود(6 تا12) صب که سرعتم بین 60 تا80 مگابیت( 8 تا10 مگابایت)( باند3) متغیر هست. همراه اولم خیلی تعریفی نداره. البته دکل همراه اول و ایرانسل از ما دوره و سرعتش بزور تا 4 مگابایت در ثانیه میرسه ولی رایتل 200 متریمون هست و سرعتش عالیه.

 7. Milad7milad7ir
  سوپر ترنج

  شهر ما سرعت نت ایرانسل افتضاحه

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,523 ترنج
 2. 2# ahmad - 16,622 ترنج
 3. 3# m.b - 14,925 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,970 ترنج
 5. 5# Sajad - 12,142 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,170 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 9,145 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,098 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی