20 + سیزده =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

چرا چین اپل را تحریم نمی کند؟

سینا عطایی

نوشته

1 سال قبل | 4 دیدگاه | اپل

تحریم گوشی های آیفون یکی از استراتژی‌های منطقی چین برای مقابله با تحریم‌های هواوی توسط آمریکا به نظر می‌رسد. اما به عقیده برخی، چین از تحریم اپل خودداری خواهد کرد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم چرا چین اپل را تحریم نمی کند؟

مقابله به مثل بخشی جدانشدنی از هر جنگ است. به عنوان نمونه می‌توان به روالی که آمریکا و چین در پیش گرفته‌اند اشاره کرد. ابتدا آمریکا تعرفه‌ای ۲۵۰ میلیارد دلاری به محصولات وارداتی از چین اعمال کرد. بعد از آن، نوبت به دولت چین رسید تا خیلی سریع تعرفه‌ای ۶۰ میلیارد دلاری برای کالاهای آمریکایی در نظر بگیرد. اکنون که هواوی به بدترین شکل ممکن توسط شرکت‌های آمریکایی تحریم شده، تصور همگان بر این است که تحریم گوشی های آیفون اپل اقدام بعدی دولت چین خواهد بود.

تحریم اپل چین

تحریم اپل چین

آتش جنگ تجاری چین و آمریکا دامن شرکت‌های بین‌المللی در هر دو کشور را گرفته است. هواوی یکی از بزرگترین شرکت‌های چینی به شمار می‌رود و تحریم سرسنگین آن توسط آمریکا، تاثیر مستقیمی روی اقتصاد این کشور خواهد داشت. دولت چین پیش از این اقداماتی در راستای ممنوعیت استفاده از گوشی های آیفون انجام داده بود، اما به نظر می‌رسد اتفاقات اخیر، آن را به اتخاذ تصمیم‌های جدی‌تر درباره اپل مجبور خواهد کرد.

تحریم آیفون های اپل توسط چین در عین منطقی بودن، منطقی نیست

بر اساس گفته‌های Goldman Sachs، تنها تصور تحریم گوشی های آیفون توسط دولت چین برای جابه‌جا کردن یک سری اعداد و ارقام در بازار بورس کافی بوده است، حال باید تصور کرد این اقدام در عمل، چه تاثیر بدی روی اقتصاد دو کشور طرف جنگ خواهد داشت. بر اساس ارزیابی‌ها، چنین تحریمی سبب کاهش 29 درصدی درآمد اپل در سال 2019 خواهد شد. این میزان را می‌توان برابر کاهش 3.35 درصدی ارزش هر سهم آن در بازار بورس دانست. سال گذشته، به خاطر کاهش فروش گوشی های آیفون، 59.5 میلیارد دلار ضرر به اپل وارد شد. تحریم گوشی های آیفون 17 میلیارد دلار دیگر به این مبلغ اضافه خواهد کرد.

تحلیلگران عقیده دارند چین از تحریم گوشی های آیفون اپل خودداری خواهد کرد، چرا که نتیجه آن، وارد شدن ضربه به اقتصاد همین کشور است. فراموش نکنید با وجود تلاش‌های شبانه‌روزی دولت آقای دونالد ترامپ برای برگرداندن کارخانه‌های اپل به خاک آمریکا، هنوز بسیاری از کارخانه‌های آن در خاک چین قرار داشته و سالیانه چند ده میلیارد دلار پول به منظور راه‌اندازی خطوط تولید گوشی های آیفون توسط شرکت‌های چینی به اقتصاد این کشور تزریق می‌شود.

از آن جایی که اپل برای ساخت گوشی های هوشمندش متکی به شرکت‌هایی همچون Foxconn و Pegatron است، آن‌ها به نوعی صادراتی از چین به آمریکا تلقی می‌شوند، به همین دلیل بعید نیست به زودی مشمول طرح تعرفه سنگین کالاهای وارداتی از چین شوند!

اما اگر دولت چین اقدام به تحریم گوشی های آیفون کند، اپل مجبور به کاهش تولید دستگاه‌های خود خواهد شد. دود آتش این تصمیم به چشم کارخانه‌های چینی، یعنی سازندگان گوشی های آیفون، خواهد رفت! اقتصاد چین در حال حاضر متاثر از تصمیمات آمریکا، ضربات بدی دیده است. به همین دلیل گرفتن چنین تصمیمی، حداقل در حال حاضر عقلانی نیست.

نظر شما چیست؟ فکر می کنید که چین چه تصمیمی در مقابل محدودیت های امریکا و متحدانش برای غول فناوری این کشور اتخاد خواهد کرد؟

phonearena

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  mostafa3mostafa3
  ترنجِ خیلی رسیده
  12
  7

  اگر چین کاری نکنه تحریم ها
  بعد نوبت شیاهومی
  Oppo
  ++++++ خواهد رسید

 2. Avatar
  Mamad_zed terulMamad_zed terul
  ترنجِ نرسیده
  7
  7

  هند تا ۲۰ ساله دیگه از چین پیش میگیره تو جمعیت به نظرم هند بهترین کشور برای ایجاد کارخانه هست زالدو ولد بیشتر نیروی کار جوان و زیاده در اینده نزدیک همه شرکتهای دنیا تو هند کارخانه خواهند زد

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 17,885 ترنج
 2. 2# ahmad - 14,900 ترنج
 3. 3# m.b - 12,607 ترنج
 4. 4# Sajad - 10,709 ترنج
 5. 5# Mahdi - 10,355 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 9,490 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 8,865 ترنج
 8. 8# Amir galaxy - 8,765 ترنج
 9. 9# Dr.Nazer - 8,598 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,589 ترنج
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
تبلیغ سمت چپ
تبلیغ سمت چپ
کانال تلگرام ترنجی