هجده − 5 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

چرا روند افزایش قیمت گوشی موبایل متوقف نمی شود؟

سینا عطایی

نوشته

1 سال قبل | 7 دیدگاه | اخبار داخلی

اگر افزایش نرخ ارز را مهم‌ترین عامل گرانی کالاها بدانیم که طی یک سال گذشته عاملی اجتناب‌ناپذیر بوده، اما عوامل دیگری مانند سودجویی برخی فروشندگان از اسم رجیستری و یک بام و دو هوای واردات گوشی و مشکلات واردکنندگان و اختلال‌های چندباره در سامانه همتا، افزایش قیمت گوشی را پررنگ‌تر کرده و سریال گرانی این کالا هنوز هم ادامه دارد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم چرا چرا روند افزایش قیمت گوشی موبایل متوقف نمی شود؟

در میان تمامی افزایش قیمت‌هایی که شاهدیم، یکی از مواردی که شاید در نگاه اول اهمیتی نداشته باشد اما در مدت یک سال گذشته با افزایش قیمت چند برابری روبه‌رو بوده، گوشی تلفن همراه است. زیرا شاید موبایل در ابتدا کالایی لوکس محسوب می‌شد که بدون آن هم می‌توان به حیات ادامه داد، اما امروزه بسیاری از کارها و فعالیت‌های روزمره به واسطه‌ی آن انجام می‌شود و کمتر کسی را می‌توان یافت که گوشی هوشمند نداشته باشد؛ گوشی‌هایی که شاید تا سال گذشته حتی با کمتر از یک میلیون تومان هم خریداری می‌شدند اما امروز قیمت آن‌ها فراتر رفته و دست خریداران را برای انتخاب بسته است.

البته قیمت گوشی حتی پیش از نوسانات نرخ ارز هم با افزایش مواجه بود؛ زمانی که اعلام شد وزیر جوان قصد دارد طرح رجیستری را بار دیگر اجرایی کند، اما این بار به جای این‌که بتوان رجیستری را دور زد و IMEI گوشی‌ها را کپی کرد، روش تطبیق شماره‌های همراه با IMEI را برگزیدند که امکان تقلب در این طرح کمتر شود، سودجویانی که از هر دلیل برای افزایش قیمت استفاده می‌کنند، با توجیه‌هایی مانند گوشی‌های رجیسترشده و یا نبود کالایی که به روش قانونی وارد شده باشد، دست به گرانی زدند.

طرح رجیستری سامسونگ

طرح رجیستری

افزایش قیمت ناشی از رجیستری، حباب بود

هرچند همان زمان هم محمدجواد آذری جهرمی – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – اعلام کرد این افزایش قیمت‌ها ناشی از حبابی است که با گوشی نخریدن حل می‌شود. اما سریال گرانی گوشی به همین جا ختم نشد و در شرایطی که قیمت‌ها در حال به ثبات رسیدن بودند، این بار افزایش نرخ ارز گریبان قیمت گوشی را گرفت و باعث شد در چند ماه، قیمت گوشی به دو برابر و سه برابر هم برسد که حتی خریداران را هم دلزده کرد و البته با قیمت ارز فعلی، دیگر حتی خواب کاهش قیمت را هم نمی‌توان دید.

از طرفی مواردی مانند مشکلات واردکنندگان قانونی هم موجب تنش در بازار موبایل شد. در حالی که عده‌ای با دریافت ارز دولتی ۴۲۰۰ تومانی، اقدام به فروش گوشی با قیمت آزاد می‌کردند، برخی از واردکنندگان نتوانستند از مراجع مربوط، مجوز لازم برای واردات قانونی گوشی را دریافت کنند و همین موضوع هم در برهه‌ای موجب کمبود تلفن همراه در بازار شد که با توجه به تقاضا برای این کالا، بار دیگر افزایش قیمت را رقم زد.

در حال حاضر به نظر می‌رسد عوامل متعددی هستند که افزایش قیمت گوشی را سبب شده‌اند؛ اگر بخواهیم از مهم‌ترین علت این افزایش قیمت که افزایش نرخ ارز است، چشم‌پوشی کنیم، صرف نظر از این‌که نمی‌توان این عامل مهم و تأثیرگذار را نادیده گرفت، زیرا حتی در یک بازار بودن تنش و حاشیه هم افزایش دو تا سه برابری قیمت ارز، موجب افزایش قیمت موبایل می‌شود، اما عوامل دیگری هم هستند که حتی در زمان ثبات نرخ ارز، شعله‌ی افزایش قیمت را تندتر می‌کنند. یکی از این عوامل هم موضوع واردات گوشی مسافری و سامانه همتاست.

بازار موبایل جهانی

بازار موبایل جهانی

واردات روزانه هزار گوشی چمدانی

با همراه شدن دلایل رجیستری و افزایش نرخ ارز، برخی از فروشندگان چاره‌ی کار را در واردات گوشی از طریق مسافری دانستند. بدین ترتیب اگرچه امکان واردات چمدانی گوشی سلب شده و محدودیت‌هایی مانند واردات موبایل به ازای هر کد ملی وجود داشت، اما قاچاقچیانی که از هر راه برای رسیدن به اهداف خود استفاده می‌کنند، با کدهای ملی هم دست به واردات گوشی زدند، بدون این‌که گوشی‌های وارداتی واقعاً متعلق به مسافران باشد.

صرف نظر از این‌که چرا قیمت گوشی در کشورهای دیگر علی‌رغم وجود گمرک و مالیاتی که از واردکنندگان دریافت می‌شود، باز هم کمتر از گوشی‌هایی است که در کشور به فروش می‌رسد و همین موضوع هم تمایل مسافران را برای وارد کردن گوشی‌های مسافری بیش‌تر کرده است، اکنون به نظر می‌رسد با محدود کردن قانون واردات گوشی به ازای هر کارت ملی و تخصیص آن به هر مسافر، باز هم ساز افزایش قیمت گوشی کوک شده است.

البته نمی‌توان انکار کرد که واردات بدون کنترل گوشی از طریق چمدان‌های مسافران هم اگرچه ظاهراً قانونی بوده و در عمل گویی به قاچاق این کالا وجاهتی داده شده بود، با وجود این، در حالی که در مدت یک سال و نیم گذشته، تلفن همراه از بحران‌هایی مانند رجیستری و افزایش نرخ ارز و مشکلات واردات و رکود گذشته و به دو تا سه برابر قیمت‌های پیشین رسیده، افزایش قیمتی چندباره آن هم به دلیل بستن مسیر قاچاق گوشی مسافری که وعده‌ی آن آخر اردیبهشت داده شده، موضوعی است که باید بررسی شده و راهی برای آن در نظر گرفته شود.

نظر شما چیست؟ شما فکر می کنید چرا چرا روند افزایش قیمت گوشی موبایل متوقف نمی شود؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  afsoongaregisooafsoongaregisoo
  ترنجِ نرسیده
  16
  5

  دلار .ریجستری .دلال بازی .جلوگیری از واردات چمدانی سایت های با انصاف .دست به دست هم میدن و باعث افزایش قیمت گوشی میشوند.

 2. Naranj
  NaranjNaranj
  ترنجِ خیلی رسیده
  22
  5

  دلایل خوبی نگفتید ولی افزایش قیمت ماکارونی و مرغ و پیاز و… که داخل کشور خودمون حتی بیشتر از نیاز جمعیت تولید میشن هم می تونید توجیه کنید؟ نخیر فقط یک دلیل وجود داده و اون باند مافیایی برای هر کالا هست که اونا هم مردم معمولی نیستند و از خودشون هستند و انقدر قدرت دارند که هیچ کس نمیتونه بهشون بگه بالای چشمت آبروست!
  شب خوش

 3. Avatar
  MohammadFarhaadiMohammadFarhaadi
  ترنجِ خیلی رسیده
  20

  دلیل اصلی گرونی همه چیز نه فقط گوشی بی صاحبی مملکته و اینکه اینا فقط گونی دوختن برا پول مردم وجرنه ککشون هم نمیگزه ملت گرسنه باشن یا نه مسلمون باشن یا نه آمریکا نابود بشه یا نه!اینا فقط اومدن واسه چاپیدن میگید نه یه نفر فقط یه نفر در راس امور معرفی کنید که کثیف و دزد نباشه و خانوادش هم تو ایران تشریف داشته باشن اصلا ایران نه چین یا ایتالیا باشه یا هر مشوری غیر از انگلیس و آمریکا هم قبوله.مرگ بر آمریکا رو کشیدن رو سرشون بیشرفا ولی خانواده هاشون کلا اونجان.آمریکا هم که بدش نمیاد حضرات دارن مثل سگ پول خرج میکنن برای جهانخوغر بزرگ.

 4. Milad7
  Milad7milad7ir
  ترنج لاگژری
  18

  دلیل اصلی گرانی ها جفتک اندازی عرازشه است که باعث شدن دلار از ۴ هزار تومان به ۱۵ هزتر تومان برسه.موبایل که خوبه لپ تاپی که ۸ تومن بود الان ۳۰ تومنه 🤬

 5. SHAHAB_MSD
  SHAHAB_MSDSHAHAB_MSD
  ترنجِ نرسیده

  چون اینجا ایرانه و قرار نیست 🙂

 6. Avatar
  StarStar
  ترنجِ رسیده

  چون یه عده سرمایه دار و اشراف میخوان مردم متوسط و رو به پایین جامعه توان خرید هیچ را نداشته باشند و این گرانی ها کاملا عمدی و برنامه ریزی شده است به نظرم آنقدر بازار و انگولک میکنند تا قیمت بره بالا… وقتی طرف جاش تو مسجده اومده شده رئیس جمهور همین میشه دیگه!

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 19,609 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,646 ترنج
 3. 3# m.b - 13,810 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,699 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,346 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,393 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,096 ترنج
 8. 8# Amir galaxy - 8,855 ترنج
 9. 9# Dr.Nazer - 8,853 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,751 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی