سه + بیست =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

لیست برترین دانشگاه های ایران سال ۹۷

نوشته

2 سال قبل | 9 دیدگاه | مطالب ترنجی

برترین دانشگاه‌های ایران براساس داده‌های موسسه اطلاعات علمی «Clarivate Analytics» معرفی شدند و دانشگاه تهران صدرنشین دانشگاه‌های ایران است. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا لیست برترین دانشگاه های ایران سال ۹۷ را مرور کنیم.

موسسه اطلاعات علمی (Institute for Scientific Information) یا همان ISI برای اولین بار در سال 1960 توسط اوگن گارفیلد تاسیس شد؛ این موسسه در سال 1992 توسط سازمان علمی و بهداشتی تامسون (Thomson Scientific & Healthcare) به دست آورده شد و با نام تامسون آی اس آی (Thomson ISI) شناخته شد.

این موسسه تا سال 2016 بخشی از سازمان تجاری علمی و سرمایه فکری تامسون رویترز (Thomson Reuters) بود؛ زمانی که سازمان تجاری علمی و سرمایه فکری تامسون رویترز فروش رفت، نامش به کلریویت آنالیتیکز (Clarivate Analytics) تغییر یافت.

رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان براساس شاخص‌های مختلفی انجام می‌گیرد؛ از جمله این شاخص‌ها می‌توان به آمارهای تجربی، کیفیت اساتید، بورس‌های اعطایی، تعداد دانشجویان، امکانات آزمایشی و تحقیقاتی اشاره کرد.

لیست برترین دانشگاه های ایران سال ۹۷

لیست برترین دانشگاه‌های ایران را در زیر مشاهده می‌کنید:

لیست برترین دانشگاه های ایران سال ۹۷

لیست برترین دانشگاه های ایران سال ۹۷

مهم‌ترین شاخصی که در بسیاری از رتبه‌بندی‌ها به آن استناد می‌شود، کیفیت آموزش است. پارامترهای تاثیرگذار بر این شاخص در رتبه‌بندی‌های مختلف متفاوت هستند، اما عموما تعداد فارغ‌ التحصیلان دانشگاه  در این دسته قرار می‌گیرد.

فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی نیز از جمله شاخص‌های تاثیرگذار در رتبه دانشگاه هستند که به نوعی بیانگر خروجی علمی دانشگاه هستند؛ از پارامترهای موثر بر این شاخص می‌توان به حجم پژوهش‌های انجام شده، درآمدهای پژوهشی و اعتبار تحقیقات اشاره کرد.

برای ارزیابی اعتبار تحقیقات از معیارهای مختلفی مانند تعداد مقالات چاپ شده در مجلات معتبر علمی، تعداد مقالات ISI، تعداد ارجاعات مقالات و نسبت ارجاعات به اعضای هیئت علمی استفاده می‌شود.

از شاخص‌های دیگری که در رتبه‌بندی‌های مختلف از آنها استفاده می‌شود می‌توان به نسبت استاد به دانشجو، اساتید و فارغ‌ التحصیلان دارای مقالات پر استناد، امکانات آزمایشگاهی، سرانه کتاب و مجلات، بازدهی دانشگاه نسبت به اندازه آن، ابداعات و نوآوری‌های صنعتی، تعداد مراکز رشد دانشگاه و کیفیت وب سایت دانشگاه اشاره کرد.

نظر شما درباره لیست برترین دانشگاه های ایران سال ۹۷ چیست؟ شما دانشجوی چه دانشگاهی هستید؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. AminAapq114
  ترنجِ خیلی رسیده
  1
  11

  دانشگاه علامه طباطبائی

 2. DariushrdDariushrd
  ترنجِ رسیده
  16
  9

  تا جایی که من و همه میدونن دانشگاه علوم پزشکی شیراز از نظر سطح علمی از علوم پزشکی تهران هم بالاتره.. حالا چطور اینجا رتبه ۲۵ ام داره رو نمیفهمم😐

 3. milad7irmilad7ir
  سوپر ترنج
  6
  4

  خبر دوربین۵۲ مگاپیکسلی xz4 را کار کنید 🙂

 4. PhanosesabzPhanosesabz
  ترنجِ نرسیده
  8
  9

  باز هم خبر چرت وپرت وبدون منبع گذاشتی که آخه کدوم ابلهی باور می کنه که دانشگاه شیراز که جز 8 تا دانشگاه ایران هستش تو لیست 25 نفره برترین دانشگاه ها نباشه و علوم پزشکی شیراز از علوم پزشکی پایین تر باشه و دانشگاه های صنعتی شریف وتبریز و صنعتی شیراز امیر کبیر و از دانشگاه آزاد پایین تر باشن کلا خبر چرتی هستش

 5. Mehrdad77Mehrdad77
  ترنجِ نرسیده
  4
  8

   شما دانشجوی چه دانشگاهی هستید؟
  دانشگاه تبریز ورودی ۵ روز دیگه😂

 6. osdosd
  ترنجِ نرسیده
  3
  2

  دانشگاه آزاد رتبه دومه بالاتر از شریف و امیرکبیر و علم و صنعت 😂😂 ؟؟ بیشتر شبیه به جُک هست !!

  مثل اینکه طرف نمیدونسته توی هر کوی و برزنی الان یه واحد دانشگاه آزاد پیدا میشه که بدون کنکور ثبت نام میکنه و مدرک چاپ میکنه .

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,523 ترنج
 2. 2# ahmad - 16,622 ترنج
 3. 3# m.b - 14,925 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,970 ترنج
 5. 5# Sajad - 12,142 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,170 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 9,145 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 9,098 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
safarmarket
رپورتاژ آگهی پربازده
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی