یک × پنج =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

دلیل عرق کردن شب ها چیست؟ + درمان

سینا عطایی

نوشته

2 سال قبل | بدون دیدگاه | پزشکی و سلامت

تعریق شبانه نشانه ای رایج از تغییرات هورمونی، مانند کاهش هورمون های جنسی زنان در زمان یائسگی، است. عدم تعادل در هورمون ها می تواند مردان را نیز تحت تاثیر قرار دهد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم دلیل عرق کردن شب ها چیست؟

تستوسترون، هورمون جنسی اصلی در مردان است و مسئولیت تولید اسپرم و ساخت توده ماهیچه ای را بر عهده دارد. سطوح تستوسترون با افزایش سن به تدریج کاهی می یابد. زمانی که سطوح تستوسترون در مردان پایین است، بدن ممکن است علائم مختلفی، از جمله تعریق شبانه را تجربه کند.

بیشتر بخوانید: ده روش برای رهایی از سرفه‌های شبانه

ده روش برای رهایی از سرفه‌های شبانه

همچنین، گاهی اوقات مصرف برخی داروها می تواند با سطوح کم تستوسترون یا دیگر شرایط پزشکی مرتبط باشد. هر فردی که به طور منظم تعریق شبانه را تجربه می کند، بهتر است برای بررسی دقیق‌تر شرایط به پزشک مراجعه کند.

دلایل عرق کردن شب ها

دلیلی واحد برای تعریق های شبانه وجود ندارد و عوامل مختلفی می توانند به بروز این شرایط منجر شوند که در ادامه به آنها اشاره شده است.

سطوح کم تستوسترون

سطوح کم تستوسترون یک شرایط هورمونی رایج است که مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. این به معنای آن است که بدن به میزان کافی تستوسترون تولید نمی کند. این شرایط با افزایش سن و کند شدن آهنگ فرآیندهای طبیعی بدن شیوع بیشتری دارد.

سطوح کم تستوسترون ممکن است موجب برخی علائم، از جمله موارد زیر شود:

 1. سطوح کم انرژی یا خستگی
 2. – گرگرفتگی
 3. – تغییرات خلقی
 4. – میلی جنسی کم
 5. – اختلال در نعوظ
 6. – بزرگ شدن بافت پستان

این مسائل ممکن است به دلایل دیگر نیز شکل بگیرند و هر فردی که آنها را تجربه می کند برای بررسی دقیق‌تر باید به پزشک مراجعه کند.

موارد بسیاری می توانند موجب سطوح کم تستوسترون شوند که از آن جمله می توان به آسیب دیدگی یا تومورهایی که بیضه ها یا غدد را تحت تاثیر قرار می دهند، اشاره کرد. برخی شرایط ژنتیکی یا بیماری های مزمن نیز ممکن است به سطوح کم تستوسترون منجر شوند.

برخی روش های درمانی مانند رادیوتراپی یا شیمی درمانی نیز می توانند بر سطوح هورمون ها تاثیرگذار بوده و موجب کاهش تستوسترون شوند.

تعریق شبانه

تعریق شبانه

داروها

گاهی اوقات داروها می توانند موجب تعریق شبانه شوند. این شرایط ممکن است از عوارض جانبی مصرف برخی داروها باشد. به عنوان مثال، داروهای ضد افسردگی ممکن است دلیل تعریق شبانه باشند. بسیاری از داروهای دیگر نیز می توانند موجب تعریق شبانه شوند که از آن جمله می توان به داروهای فشار خون و آنتی بیوتیک ها اشاره کرد.

داروهایی که هورمون ها را مسدود کرده یا تغییر می دهند، مانند آنهایی که در هورمون درمانی استفاده می شوند، مکمل های هورمون تیروئید، یا برخی داروهای سرطان نیز ممکن است به طور بالقوه موجب تعریق شبانه شوند.

شرایط پزشکی

برخی شرایط پزشکی ممکن است به تعریق شبانه هم در مردان و هم زنان منجر شوند که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. – اختلالات اضطراب
 2. – حملات هراس
 3. – اختلالات خودایمنی
 4. – اچ‌آی‌وی
 5. – ایدز
 6. – مسائل حسی مانند بی‌حسی
 7. – سوء مصرف مواد مخدر
 8. – تیروئید بیش فعال
 9. – برخی انواع سرطان، مانند لوسمی یا لنفوم هوچکین
 10. – برخی عفونت ها

یک اختلال خواب ممکن است دلیل زمینه ای تعریق های شبانه باشد. مطالعه ای که در نشریه BMJ Open منتشر شد، نشان داد که احتمال تعریق شبانه در افرادی که آپنه خواب درمان نشده دارند، سه برابر بیشتر است.

افراد مبتلا به آپنه خواب، بدون در نظر گرفتن این که چه میزان در شبانه روز می خوابند، ممکن است علائم دیگری مانند خستگی را تجربه کنند.

مصرف بیش از حد الکل ممکن است دلیل تعریق های شبانه در برخی افراد باشد، به ویژه ای آنهایی که پیش از خواب الکل مصرف می کنند.

گاهی اوقان تعریق شبانه می تواند نشانه ای از تغییرات طبیعی در بدن، مانند دوران یائسگی باشد. طی این دوره، زنان کاهش سطوح هورمون ها و تعریق شبانه مکرر را تجربه می کنند.

تعریق شبانه

تعریق شبانه

درمان عرق کردن شب ها

درمان تستوسترون کم

اگر سطوح تستوسترون دلیل تعریق شبانه باشد، درمان به طور معمول شامل استفاده از مکمل های هورمونی می شود. البته، این دارو شبیه به استروئیدهایی نیست که برخی ورزشکاران یا بدنسازان استفاده می کنند.

تستوسترون درمانی به طور معمول شامل تجویز داروهایی به شکل قرص، کرم یا پچ ها می شود که هورمون را به آرامی در بدن آزاد می کنند. تستوسترون ورودی مشابه با هورمون های تولیدی بدن عمل می کند.

درمان سطوح کم تستوسترون به طور معمول موثر بوده، اما با برخی خطرات نیز همراه است. از عوارض جانبی بالقوه تستوسترون درمانی در مردان می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. – نوسانات خلقی
 2. – آکنه
 3. – بزرگ شدن پستان
 4. – احساس درد یا حساسیت به لمس در پستان
 5. – افزایش وزن
 6. – تورم در اندام های پایینی مانند پا
 7. – بزرگ شدن پروستات
 8. – وخیم‌تر شدن سرطان پروستات
 9. – خطر بیشتر سرطان پستان
 10. – خطر بیشتر آپنه خواب
 11. درمان های خانگی برای تعریق شبانه

 

گاهی اوقات راه حل تعریق شبانه به سادگی تعویض ملحفه یا لباسی است که فرد هنگام شب به تن دارد

 

گاهی اوقات راه حل تعریق شبانه به سادگی تعویض ملحفه یا لباسی است که فرد هنگام شب به تن دارد. در برخی موارد، مواد سبک و با قابلیت تنفس، به ویژه در آب و هوای گرم، ممکن است به پیشگیری از تعریق شبانه کمک کنند.

پرهیز از مصرف الکل نیز ممکن است به پیشگیری از تعریق شبانه کمک کند.

برخی درمان ها یا تغییرات سبک زندگی ممکن است به پشتیبانی از بدن و افزایش طبیعی سطوح تستوسترون در مردان کمک کنند.

اینها روش های درمان سطوح کم تستسوسترون نیستند، اما ممکن است به عنوان مکملی برای درمان پزشکی موثر باشند.

مطالعه ای  نشان داد که فعالیت جسمانی و کاهش وزن نیز برای افزایش طبیعی سطوح تستوسترون در بدن اهمیت دارند. بنابر این مطالعه، اضافه وزن یا چاقی میزان تستوسترون را در خون کاهش می دهد. فعالیت جسمانی منظم و کاهش کالری مصرفی می تواند به افزایش دوباره سطوح تستوسترون کمک کند.

همچنین، مشخص شد که فعالیت جسمانی ممکن است بیشترین اثر را در این زمینه داشته باشد. مردانی که از نظر جسمانی فعال بودند دارای سطوح تستوسترون به مراتب بالاتری از مردان کم تحرک بودند، حتی اگر مردان کم تحرک کالری کمتری مصرف کرده بودند.

بیشتر بخوانید: درد پشت سر خطرناک است؟ راه درمان آن چگونه است؟

درد پشت سر خطرناک است؟ راه درمان آن چگونه است؟

خواب نیز در تنظیم سطوح هورمون ها نقش ایفا می کند. خواب خوب و منظم شبانه ممکن است به حفظ سطوح متعادل هورمون ها، از جمله تستوسترون کمک کند.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

به طور معمول، تعریق های شبانه شرایطی موقت هستند و دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. در موارد دیگر، تعریق شبانه می تواند پایدار و نیازمند مراجعه به پزشک برای تشخیص دلیل آن و ارائه درمان مناسب باشد.

زنانی که در مرحله پس از یائسگی قرار دارند و پس از مدتی طولانی از توقف قاعدگی همچنان تعریق شبانه را تجربه می کنند، بهتر است برای مشاوره به یک پزشک مراجعه کنند.

افرادی که تعریق شبانه در خواب آنها اختلال ایجاد کرده یا این شرایط به طور منظم یا اغلب رخ می دهد نیز بهتر است به پزشک مراجعه کنند.

هر فردی که علائم دیگر، مانند کاهش وزن ناخواسته، تب، یا علائم گوارشی را به همراه تعریق شبانه تجربه می کند نیز بهتر است به پزشک مراجعه کند.

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,290 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,921 ترنج
 3. 3# m.b - 14,111 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,177 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,560 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,148 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,980 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,946 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی