3 × 4 =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

لری رابرتز، یکی از پیشروهای توسعه اینترنت درگذشت

سینا عطایی

نوشته

2 سال قبل | یک دیدگاه | اینترنت

اینترنتی که امروز از آن استفاده می‌کنیم را مدیون فردی به نام لارنس رابرتز هستیم. این فرد که به لری رابرتز نیز شهرت داشت از اولین طراحان اینترنت بود. وی مدیر برنامه آرپانت (ARPAnet) بود و او را با عنوان یکی از پیشروهای اینترنت نیز می‌شناسند. لری رابرتز، ۲۶ دسامبر در سن ۸۱ سالگی دار فانی را وداع گفت. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن بیشتر صحبت کنیم.

درست است که او به اندازه افراد دیگر این شناخته‌شده در عرصه اینترنت بین عموم مردم شناخته شده نیست اما تصمیمات و طراحی‌های او در اینترنتی که ما امروز از آن استفاده می‌کنیم، بسیار تاثیرگذار بود. رابرتز پس از آنکه یک مقاله درباره مفهوم شبکه بین کامپیوتری در دهه ۱۹۶۰ خواند، به توسعه ایده ایجاد شبکه «رایانه به رایانه» علاقه‌مند شد و این مقاله زندگی او و آینده اینترنت را تغییر داد.

شیوه انتخاب شدن رابرتز برای کار در دفتر تکنیک‌های پردازش اطلاعات “آرپا” (ARPA) هم جالب است. او زمانی که رئیس این دفتر، رابرت تیلور، به کسی نیاز داشت که بین کامپیوتر‌های دفتر ارتباط برقرار کند، به عنوان معمار اصلی در این مکان استخدام شد. البته رابرتز در ابتدا این کار را به طور کامل درک نکرده بود اما پس از مدتی با یک پیشنهاد از سوی وزلی کلارک مواجه شد. وزلی کلارک پیشنهاد تکیه بر کامپیوتر‌های کوچک برای مدیریت شبکه را به او داد. رابرتز توانست برنامه «آرپانت» را با موفقیت به پایان برساند و نتیجه موفقیت او در این زمینه، ابداع یک فناوری جدید به نام packet switching بود که تحول بزرگی در کنترل ترافیک ایجاد کرد.

بعد‌ها رابرتز پس از خروج آرپا، شرکت خود به نام تله‌نت را تأسیس کرد. او در این شرکت فناوری که در آرپا ابداع کرده بود، بهبود بخشید. ممکن است بسیاری این فرد را حتی پس از مرگ او نشناسند اما تاثیری که رابرتز بر اینترنت عصر ما گذاشته، غیرقابل انکار است.

خدایش بیامرزد!

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. CAPCOM
  CAPCOMQualcomm
  ترنجِ رسیده
  1
  2

  یادش گرامی
  هرکسی که در راه پیشرفت علم و تکنولوژی و دیگر دانشها باعث پیشرفت بشر شده هرگز فراموش نمیشه

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 20,290 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,921 ترنج
 3. 3# m.b - 14,111 ترنج
 4. 4# Mahdi - 12,177 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,560 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,148 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,980 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,946 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,776 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی