هفت − سه =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

آخرین بارش شهاب پاییزی امسال فردا ۲۴ آذر به اوج خود می رسد

سینا عطایی

نوشته

2 سال قبل | بدون دیدگاه | اخبار داخلی ، نجوم

اگر علاقه مند به نجوم و عکاسی نجومی هستید باید بگویم بارش شهابی “جوزایی” آخرین و پربارش‌ترین شهاب باران فصل پاییز است که از فردا یعنی ۲۴ آذرماه به اوج بارش خود می‌رسد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا درباره آن صحبت کنیم.

خسرو جعفری زاده از فعالان حوزه نجوم آماتوری در گفت‌وگو با ایسنا، بارش شهابی “جوزایی” را یکی از بارش‌های فصل پاییز دانست و گفت: این بارش از ۱۳ آذر آغاز می‌شود و تا روز ۲۵ آذر فعال است.

وی اوج این بارش شهابی را روزهای ۲۳ و ۲۴ آذر ذکر کرد و ادامه داد: ZHR (تعداد شهاب‌هایی که در یک ساعت قابل مشاهده است) این شهاب باران ۱۲۰ شهاب است که با سرعت ۳۵ کیلومتر بر ثانیه به جو زمین برخورد می‌کنند.

جعفری‌زاده منشا بارش‌های شهابی را غبار بر جا مانده از یک دنباله‌دار دانست و خاطر نشان کرد: منشا بارش شهابی جوزایی یک سیارک به نام “فایتون ۲۳۰۰” است که در سال ۱۹۸۳ کشف شده است.

این منجم آماتور نزدیکترین فاصله این سیارک به زمین را ۱۰.۳ میلیون کیلومتر ذکر کرد و یادآور شد: با وجود فاصله این سیارک تا زمین، مدار آن به گونه‌ای است که زمین در حرکت خود آن را قطع می‌کند.

وی اضافه کرد: با قطع کردن مدار فایتون ۲۳۰۰ توسط زمین، بازمانده این سیارک به جو زمین برخورد می‌کند و بارش شهابی رخ می‌دهد.

جعفری‌زاده پر نور بودن شهاب‌های این بارش را از ویژگی‌های مهم این رخداد نجومی برشمرد و اظهار کرد: برخی از مردم از بارش شهابی با عنوان بارش شهابسنگ یاد می‌کنند که اشتباه است. این رخداد بارش شهابی است.

وی با بیان اینکه در بارش شهابی جوزایی بهترین شرایط رصد را در ایران داریم، گفت: به دلیل وزش بادهای غربی در کشور، در حال حاضر هوای سالم و پاک داریم ضمن آنکه ماه در حالت هلال است از این رو فاز (درخشندگی) ماه کم است و به راحتی می‌توان شهاب‌های پرنور این بارش که به آن «آذرگوی» می‌گویند را مشاهده کرد.

به گفته این محقق حوزه نجوم، زمانی که درخشندگی شهاب‌ها زیاد باشد به آن آذرگوی می‌گویند.

جعفری زاده کانون این بارش را در صورت فلکی “دوپیکری” دانست و ادامه داد: اگر رصدگران بعد از غروب خورشید به سمت بالای افق شرقی نگاه کنند، می‌توانند این بارش شهابی را مشاهده کنند.

اهل نجوم و عکاسی نجومی هستید؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

تا کنون دیدگاهی ثبت نشده است.

10 کاربر برتر
  1. 1# Milad7 - 18,582 ترنج
  2. 2# ahmad - 15,214 ترنج
  3. 3# m.b - 13,065 ترنج
  4. 4# Sajad - 10,973 ترنج
  5. 5# Mahdi - 10,868 ترنج
  6. 6# نیما عرفانی - 9,856 ترنج
  7. 7# The Destroyer - 8,982 ترنج
  8. 8# Amir galaxy - 8,794 ترنج
  9. 9# Dr.Nazer - 8,672 ترنج
  10. 10# _V_ - 8,608 ترنج
قاصدک 24
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
تبلیغ سمت چپ
کانال تلگرام ترنجی