سه × سه =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

دلار تک نرخی روی ۹۳۰۰ تومان خواهد نشست؟

سینا عطایی

نوشته

1 سال قبل | 5 دیدگاه | اخبار داخلی

در حالی که امروز در ترنجی خواندیم قیمت دلار بودجه ۹۸ برابر ۵۷۰۰ تومان خواهد بود، صحبت هایی درباره دلار تک نرخی ۹۳۰۰ تومانی به گوش می رسد. در ادامه با ترنجی همراه باشید تا ببینیم اوضاع از چه قرار است.

سید بهاالدین حسینی هاشمی در مصاحبه با رادیو به قیمت چند نرخی ارز اشاره کرد و گفت: اشکالی که قبلا وجود داشت این بود که قبلا یک بازار نیمایی و یک بازار دولتی داشتیم و بازارهای دیگر را در دوره تصدی رئیس کل بانک مرکزی قبلی بازار قاچاق و ممنوع اعلام کردیم در حالی که این بازار با وجود آنکه حجم کمی از معاملات را دارد اما نقش به سزایی در نرخ ارز و تعیین مبادلات ارزی دارد.

مدیر سابق و کارشناس امور بانکی افزود: خوشبختانه پس از مدتی، این بازار، رسمی شناخته شده و صراف ها در آن دخالت دارند یعنی مستقیما ارز صادر کننده ها را بخرند و ارز کسانی که نیاز دارند را تامین کنند. این بازار با اینکه تنها ده درصد از حجم معاملات را تشکیل می دهد، اما تاثیر گذاری زیادی دارد و شاهد بودیم قبلا به دلیل غیر قانونی اعلام کردن، باعث التهاب بازار شده بود.

حسینی هاشمی با بیان اینکه اصلاحات اساسی در حوزه ارز در حال انجام است، عنوان کرد: این اصلاحات باعث می شود حتی احتمال تک نرخی شدن نیز وجود داشته باشد و این فرآیندهای طولانی بازار ارز از بین برود که این موضوع سبب می شود همه ارزشان را خوب بفروشند.

همچنین جمشید عدالتیان، کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه فاصله ارز نیمایی و صرافی ها در حال کاهش است، گفت: این موضوع سبب شد از 27 میلیارد دلار صادرات، فقط 7 میلیارد دلار به نیما عرضه شود و اختلاف زیادی در این زمینه ایجاد شده بود.

قیمت دلار تک نرخی روی ۹۳۰۰ تومان متمرکز شود

این کارشناس مسائل اقتصادی تصریح کرد: در صورتی که ارز به صورت قانونی عرضه شود، انتظار می رود قیمت ارز صرافی کاهش پیدا کند و به سمت ارز نیما حرکت کند و ارز نیما نیز افزایش پیدا کند. بر اساس صبحت هایی که شنیده ایم قیمت دلار تک نرخی روی ۹۳۰۰ تومان متمرکز شود و بازار از این دو گانگی خارج شود.

این فعال حوزه اقتصادی درباره اثرات این اقدام تصریح کرد: صادر کننده کلا به دلیل اختلاف قیمتی که وجود داشت، انگیزه ای نداشتند که ارز حاصل از صادرات شان را در سامانه نیما عرضه کنند و حالا انتظار می رود عرضه زیادی در بازار صراف ها به وجود بیاید که این مسئله باعث کاهش قیمت دلار می شود و قیمت ها به سمت ارز نیما سوق پیدا کند و از دو گانگی خارج می شود.

شما چطور فکر می کنید؟ آیا اوضاع بازار ارز سروسامان خواهد گرفت؟

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Avatar
  pedram_01pedram_01
  ترنجِ رسیده
  17
  1

  ای وای من الان مردم چقدر خوشحال بشن از این خبر !! دلار ۳ تومنی پارسال رو بردن رو ۱۹ همه رو به مرگ گرفتن که به تب راضی بشن الان مثلا بشه ۹ هزار تومن خیلی خوبه ؟ الان این خبر خوشحال کننده ایی هست ؟

 2. silver30
  silver30silver30
  ترنجِ نرسیده
  16
  1

  یه روزی از ملت ایران توی کتابای تاریخ به عنوان بدبخت ترین و بی عرضه ترین ملتها یاد میشه.

 3. Qualcomm
  QualcommQualcomm
  ترنجِ رسیده

  همه این اتفاقات دریک بازه زمانی اتفاق خواهد افتاد باشرایطی که الان مادر آن به سر میبریم شرایط هرگز بهتر نمیشود مردم هم روز به روز نسبت به دولت بی اعتماد میشن

 4. Naranj
  NaranjNaranj
  ترنجِ خیلی رسیده

  ۴ ساله حرف تک نرخی رو دارن میزنن ولی کی هست که کاسبی شو دستی دستی بهم بزنه؟!

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 16,614 ترنج
 2. 2# ahmad - 14,352 ترنج
 3. 3# m.b - 11,698 ترنج
 4. 4# Sajad - 10,200 ترنج
 5. 5# Mahdi - 9,357 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 8,788 ترنج
 7. 7# Amir galaxy - 8,712 ترنج
 8. 8# _V_ - 8,573 ترنج
 9. 9# The Destroyer - 8,518 ترنج
 10. 10# Peiman - 8,122 ترنج
کانال تلگرام ترنجی