دو × یک =

حساب کاربری ندارید؟ ثبت نام کنید

دو هکر ایرانی متهم حمله اخیر به زیرساخت های مهم امریکا

سینا عطایی

نوشته

2 سال قبل | 4 دیدگاه | امنیت

وزارت خزانه‌داری آمریکا بعد از متهم کردن دو هکر ایرانی به اخاذی میلیون‌ دلاری، دو آدرس بیت کوین را هم برای نخستین بار به لیست تحریم‌های خود اضافه کرد. وزارت خزانه‌داری امریکا ادعا دارد که این آدرس‌ها به دو ایرانی با نام‌های «محمد شاه سوندی» و «محمدمهدی شاه منصوری» که باج افزار سام سام (SamSam) را طراحی کرده‌اند، تعلق دارد. وزارت دادگستری آمریکا نیز با تنظیم پرونده‌ای جداگانه، ادعا می‌کند که این افراد با هدف قرار دادن بیش از 200 قربانی در شهرهای مختلف همچون آتلانتا، جورجیا و نیوآرک، بیش از 6 میلیون دلار جمع‌آوری کرده‌اند. در ادامه با ترنجی همراه باشید.

وزارت دادگستری آمریکا دو نفر از هکرهای ایرانی به نام‌های شاه سوندی و شاه منصوری را به توسعه باج افزار سام سام و صدمه به زیرساخت‌های این کشور متهم کرد. به علاوه، حالا بیت کوین هم به لیست تحریم‌های آمریکا اضافه شده است!

باج افزار سام سام

باج افزار سام سام آلوده کردن کامپیوترها را از سال 2015 آغاز کرد و با حملات سایبری هزینه‌ بر و ویرانگر بر روی بیمارستان‌ها و زیرساخت‌های آمریکا در ارتباط است. همانند دیگر باج افزارها، سام سام سیستم کاربران را رمزگذاری می‌کرد و آنها را مجبور می‌ساخت تا برای رمزگشایی، مبلغی را به عنوان باج به یک حساب بیت کوین پرداخت کنند. این مبلغ بعضا تا ده‌ها هزار دلار نیز می‌رسید. وزارت دادگستری می‌گوید این هکرهای ایرانی بیش از ۷ هزار تراکنش را انجام داده‌اند که البته لزوما همه آنها با سام سام مرتبط نبوده است.

این هکرهای ایرانی بیش از ۷ هزار تراکنش را انجام داده‌اند

طی یک کنفرانس خبری، دادستان نیوجرسی یعنی «کریگ کارپنتینو» اذعان داشت که اینهکرهای ایرانی «به سختی برای شناسایی حساس‌ترین نقاط ضعفی که می‌توانند [پیدا کنند]، کار کردند». او این‌گونه ادعای خود را مطرح کرده است:

پول تنها هدف آنها نیست. آنها به دنبال صدمه زدن به حیاتی‌ترین موسسات و زیرساخت‌های ما هستند. آنها می‌خواهند سبک زندگی ما را با فشار رو به رو کنند.

یکی از مهم‌ترین اتهامات نسبت داده شده به یکی از این دو هکر ایرانی، حمله به زیرساخت‌های آتلانتا در مارس 2018 است؛ جایی که سیستم‌های اصلی شهرداری همچون توانایی پرداخت قبض آب و بلیط‌های پارکینگ با مشکل مواجه شد. هرچند، سرویس‌های اضطراری در آن زمان بدون مشکل مشغول خدمت‌رسانی بودند. در مجموع، وزارت دادگستری لیستی بلندبالا از 43 حمله سایبری به زیرساخت‌های آمریکا را به شاه سوندی و شاه منصوری نسبت می‌دهد.

توصیه شده است که مردم هنگام مواجهه با باج افزارها هیچ پولی را پرداخت نکنند

اگرچه توصیه شده است که مردم هنگام مواجهه با باج افزارها هیچ پولی را پرداخت نکنند، اما وزارت دادگستری از اعلام میزان پول پرداخت‌شده یا تعداد افرادی که در این رابطه به آنها مراجعه کرده‌اند، امتناع می‌ورزد. با این وجود، گزارش‌های پیشین به پرداخت پول توسط برخی نهادها اشاره داشته‌اند. در این میان، نام بخش‌های مختلفی آمده است که از جمله آنها می‌توان به دپارتمان حمل و نقل کلرادو، دانشگاه کلگری و چندین بیمارستان اشاره کرد. ظاهرا بیمارستان منطقه‌ای هانکوک نیز مبلغ ۵۵ هزار دلار را بابت باز شدن سیستم‌های خود پرداخت کرده است.

این نخستین مرتبه ای نیست که وزارت دادگستری آمریکا، افراد دیگر را به پخش و استفاده از باج افزارها متهم می‌کند؛ سپتامبر امسال، مقامات آمریکایی یک هکر از کره شمالی را برای مشارکت در پویش مربوط به باج افزار “WannaCry” محکوم کرده بوند. البته، “WannaCry” به نوعی حمله سایبری با پشتوانه دولتی مربوط می‌شد، اما کارپنتینو می‌گوید «SamSam در این دسته‌بندی قرار نمی‌گیرد.»

باج افزار SamSam حمله با پشتوانه دولتی نبوده است

این اولین باری است که آمریکا کیف پول های ارزهای دیجیتال را هم به لیست تحریم‌های خود اضافه می‌کند. این تصمیم‌گیری، پرداخت پول به سام سام را ممنوع کرده است. نظر شما چیست؟ فکر می کنید با این رفتارها چطور باید مقابله کرد؟

theverge

دیدگاه خودتان را بنویسید

ابتدا وارد شوید تا بتوانید دیدگاهی ارسال کنید

آخرین دیدگاه ها

 1. Qualcomm
  QualcommQualcomm
  ترنجِ رسیده
  6
  5

  الانم تحت تعقیب fbi هستن
  بنظره من این افراد با چنین کاری فقط باعث بدنام شدن کشور و مردم ایران هم میشن

 2. Qualcomm
  QualcommQualcomm
  ترنجِ رسیده
  2
  5

  دزد بین المللی

 3. Avatar
  siavash-tsiavash-t
  ترنجِ رسیده
  1
  3

  کلا هک کردن کار مسخره ایه. چه دولتی باشه، چه شخصی‌. چه برای خصومت شخصی باشه، چه برای برای اهداف بزرگتر، مثلا ساپورت شدن توسط دولت ها. الان بیمارستان ها مشکل دار بشوند، چه سود و افتخاری داره؟ بحثم فقط مربوط به آمریکا نیست. حملات هکری به ایران و یا هر جای دیگه دنیا هم احمقانه است.

 4. silver30
  silver30silver30
  ترنجِ نرسیده

  در زمینه خلاف در دنیا داریم رکورد میزنیم

10 کاربر برتر
 1. 1# Milad7 - 19,839 ترنج
 2. 2# ahmad - 15,744 ترنج
 3. 3# m.b - 13,945 ترنج
 4. 4# Mahdi - 11,887 ترنج
 5. 5# Sajad - 11,417 ترنج
 6. 6# نیما عرفانی - 10,414 ترنج
 7. 7# The Destroyer - 9,118 ترنج
 8. 8# Dr.Nazer - 8,891 ترنج
 9. 9# Amir galaxy - 8,887 ترنج
 10. 10# _V_ - 8,766 ترنج
قاصدک 24
تترایران
سینا عطایی
سینا عطایی
حال روزگارت به خودت بستگی داره :)
کانال تلگرام ترنجی